homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pt cine are sau a avut pisica-9


#153 2010-05-14 21:19:25

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: pt cine are sau a avut pisica

la fel miauna si motanii cand sunt in calduri 
pisoii ar trebui sa stie deja sa-si face nevoile la litiera, de obicei invata de la mama lor, prin imitatie, si cred ca au cumva in instinct lucrul asta.
pentru geamuri poti incerca sa pui plase daca nu ai. dar de la inceput, nu dupa ce se obisnuieste sa iasa pe pervazul exterior ca atunci e prea tarziu si s-ar putea sa incerce sa rupa plasa.

Offline

 



#154 2010-05-14 22:48:45

hestia
Sr. member
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 1365

Re: pt cine are sau a avut pisica

mersi pt informatii... smile o sa incerc sa imi pun plase.
ma gandesc sa imi iau totusi motan si sa il castrez cat de devreme posibil, pana sa intre in calduri


Omul nu se naşte pentru a fi fericit. Omul îşi cumpără fericirea şi o cumpără numai cu preţul suferinţei. Aici nu e vorba de nicio nedreptate...                                                                                                                 (F. Dostoievski) 

Offline

 

#155 2010-05-14 23:12:45

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: pt cine are sau a avut pisica

hestia, ai mare grija si cu plasele, sa le spui tuturor celor din casa sa fie atenti cu pisica. Si eu am avut plasa si mi-a sarit pisica pe geam de la 4. Noroc ca a aterizat in copac (Dar cine a trebuit sa se suipe pana la etajul 3 in copac sa dea jos mienuatoarea?forgetit)

Offline

 

#156 2010-05-14 23:17:20

taisha
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-01-17
Mesaje: 2199

Re: pt cine are sau a avut pisica

eu am avut motan necastrat 4 ani, si nu se manifesta nicicum. Niciodata nu l-am auzit miorlaind fara motiv, scuipand, sin nici nu urina prin casa. In schimb il mai apuca uneori cate-o stare de zbenguiala, de fugea ca racheta prin casa rotfl Oricum, e bine sa-l castrezi, cica traiesc si mai mult pisicile castrate. Bafta si sa te bucuri de pisoi wink

L.E. cu litiera nu-ti face griji, se invata imediat. Al meu de cand l-am luat, mi-a facut caca la usa, pe gresie lol i l-am luat, l-am pus in litiera, l-am bagat acolo sa vada, si gata.. De atunci numai acolo a facut, desi era micut tare, de-abia reusea sa se urce in ea

Ultima oara a fost editat de taisha (2010-05-14 23:19:23)

Offline

 

#157 2010-05-14 23:20:05

Madalina85
Addicted member
Inregistrat: 2009-09-27
Mesaje: 13426

Re: pt cine are sau a avut pisica

PillBlast a scris:

hestia, ai mare grija si cu plasele, sa le spui tuturor celor din casa sa fie atenti cu pisica. Si eu am avut plasa si mi-a sarit pisica pe geam de la 4. Noroc ca a aterizat in copac (Dar cine a trebuit sa se suipe pana la etajul 3 in copac sa dea jos mienuatoarea?forgetit)

cine ? big_smile pompierii?  rotfl

Offline

 

 Publicitate


loading...

#158 2010-05-14 23:23:42

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: pt cine are sau a avut pisica

nu, eu lol eram maimutica la vremea aia. oricum, din cauza ca m-am suit cand a auzit mama a dat pisica. Desi evident nu era vina pisicii ci a bunicii ca a uitat sa inchida sita. de-aia ziceam ca trebuie sa vorbeasca cu toata familia si sa ii dreseze bine rotfl

Offline

 

#159 2010-05-14 23:36:45

Madalina85
Addicted member
Inregistrat: 2009-09-27
Mesaje: 13426

Re: pt cine are sau a avut pisica

rotfl  rotfl  rotfl  rotfl  rotfl saraca pisica...si tu pana la 3? nu ai toate tiglele pe casa rotfl2

Offline

 

#160 2010-05-14 23:41:40

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: pt cine are sau a avut pisica

era o salcie groasa. cand eram mai mica imi faceam veacul prin copaci. Chiar nu mi s-a parut mare lucru, dar mamei i s-a parut lol Acum cand ma gandesc imi dau seama ca era inconstienta. Nu as repeta figura, asta e clar.

Offline

 

#161 2010-05-14 23:48:15

Madalina85
Addicted member
Inregistrat: 2009-09-27
Mesaje: 13426

Re: pt cine are sau a avut pisica

vaaaaai... rotfl2 si eu daca am un gard in fata de juma de m imi trebuie scara  rotfl  rotfl  rotfl

Offline

 

#162 2010-05-15 00:43:27

Und3rcov3r
New member
Inregistrat: 2010-02-12
Mesaje: 15

Re: pt cine are sau a avut pisica

hestia a scris:

mersi pt informatii... smile o sa incerc sa imi pun plase.
ma gandesc sa imi iau totusi motan si sa il castrez cat de devreme posibil, pana sa intre in calduri

Nu este recomandata castrarea motanilor inainte de varsta de 1 an deoarece nu se mai dezvolta normal.Ramane mai mititel.

Offline

 

#163 2010-05-15 00:48:26

Madalina85
Addicted member
Inregistrat: 2009-09-27
Mesaje: 13426

Re: pt cine are sau a avut pisica

Und3rcov3r a scris:

hestia a scris:

mersi pt informatii... smile o sa incerc sa imi pun plase.
ma gandesc sa imi iau totusi motan si sa il castrez cat de devreme posibil, pana sa intre in calduri

Nu este recomandata castrarea motanilor inainte de varsta de 1 an deoarece nu se mai dezvolta normal.Ramane mai mititel.

ar fi super sa ramana\ mititel...numai sa nu il afecteze asta

Offline

 

#164 2010-05-15 00:54:12

Und3rcov3r
New member
Inregistrat: 2010-02-12
Mesaje: 15

Re: pt cine are sau a avut pisica

Jeniffer a scris:

Und3rcov3r a scris:

hestia a scris:

mersi pt informatii... smile o sa incerc sa imi pun plase.
ma gandesc sa imi iau totusi motan si sa il castrez cat de devreme posibil, pana sa intre in calduri

Nu este recomandata castrarea motanilor inainte de varsta de 1 an deoarece nu se mai dezvolta normal.Ramane mai mititel.

ar fi super sa ramana\ mititel...numai sa nu il afecteze asta

pai nu te gandi ca ramane mic ca si un pui...creste,dar nu chiar cat ar creste in mod normal,asa ca si o pisicuta tongue

Offline

 

#165 2010-05-15 01:38:02

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: pt cine are sau a avut pisica

motanul meu la 11 luni e enorm neutral


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#166 2010-05-15 11:44:15

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: pt cine are sau a avut pisica

hestia, eu am avut motan, iar acum am pisica big_smile
Daca ma intrebi pe mine, iti recomand categoric femela. Este o diferenta de la cer la pamant intre sexe. Motanul era mai rece, nu prea statea el la mangaiat, pe cand Mitza mea in fiecare dimineata intra in camera si se aseaza pe pieptul meu si toarce hjarta E atat de mamoasa si de iubitoare hjarta

Motanul mi-a disparut de pe balcon. Eu stand la etajul 7... nu stiu ce s-a intamplat cu el.. ori a murit, ori a supravietuit si a fugit sad

Cu litiera, intr-adevar, nu ai de ce sa-ti faci probleme. Ai mei s-au dus singuri la baie sa-si faca nevoile lol Dar cum ziceau si fetele, se invata foarte repede, trebuie doar sa-i arati ca are nisip acolo, pentru ca lor le place sa-si ingroape nevoile tongue

Cu castrarea acum. Motanul l-am castrat foarte tarziu pentru ca eram neinformata si nu stiam ca in felul asta s-ar opri din facut pipi cu miros ingrozitor in toata casa, in toata incaltamintea noua si a musafirilor, in genti etc. Si sa nu te gandesti ca mirosul ala mai iese vreodata lol Masculii nu urla si nici nu intra in calduri.. ei sunt mereu apti sa faca prostii tongue Eventual urla daca simt mirosul vreunei femele in calduri.
Femelele urla, dar ai posibilitatea sa o castrezi dinainte sa aiba primul episod de calduri (pe la 7 luni). Mie mi-a fost mila de ea si m-am dus cu ea la castrat in prima perioada de calduri ca intr-adevar facea urat lol Si a fost ok.

Deci... plasa la geamuri, chef de joaca si de iubit, bani de mancare, nisip si vet. Cam atat iti trebuie big_smile

Offline

 

#167 2010-05-15 15:58:23

hestia
Sr. member
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 1365

Re: pt cine are sau a avut pisica

multumesc tuturor pt informatii si sfaturi...
alexia,poate ma mai gandesc, si imi iau femela, sa vedem... intai insa trebuie sa vorbesc cu mama sa puna plasa la geamuri, ceea ce nu va fi usor, caci ea si asa nu vrea sa auda de animal in casa, plus ca o mai pun si la o cheltuiala in plus smile dar sa vedem, poate voi avea sorti de izbanda cu ea


Omul nu se naşte pentru a fi fericit. Omul îşi cumpără fericirea şi o cumpără numai cu preţul suferinţei. Aici nu e vorba de nicio nedreptate...                                                                                                                 (F. Dostoievski) 

Offline

 

#168 2010-05-15 18:27:31

andreeab_
New member
Inregistrat: 2009-03-26
Mesaje: 74

Re: pt cine are sau a avut pisica

Eu iti recomand un motan big_smile (castrat neparat ca sa nu ai probleme- stropit cu urina prin casa si fugit de acasa cu noptile dupa femele in calduri). La afectiune nu am observat diferente f.mari intre motani si pisici; probabil depinde de temperamentul lor, dar si al stapanilor. Am tinut un motan adult cateva zile si statea numai lipit de mine, in schimb pisica pe care o am de 5 ani nu suporta deloc mangaierile, nemaivorbind de dormit noaptea cu ea. Avantaje sa ai motan: sunt mai lenesi, nu se aventureaza prea mult, nu se urca pe pereti dc sunt lasati singuri (de obicei unde-i lasi, acolo ii si gasesti-dormind) plus ca ai pe ce sa pui mana pt ca sunt mai mari si nici nu-ti aluneca printre degete cand vrei sa ii tii in brate. Am avut foarte multi pisoi si intotdeauna motanii au fost mai lenesi si pisicile mai nebune si agitate(cer mai multa atentie). Acum depinde ce preferi: un pisic linistit sau o zvapaiata. Si mai ales depinde ce fire de pisoi nimeresti.

Offline

 

#169 2010-05-15 18:34:16

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: pt cine are sau a avut pisica

eu cred ca depinde de la animal la animal. motanul meu imi facea niste concerteee  disperat dar nu isi insemna teritoriul  nustiu de-aia l-am si suportat trei ani, dar devenise epuizant ca ma trezeam de 10 ori pe noapte sa-i deschid usa ba sa iasa pe hol, ba sa intre in dormitor  spranceana
dupa castrare a devenit linistit, cuminte si iubitor  hjarta  dar, inevitabil, s-a cam ingrasat  spranceana
si e clar ca fiecare animalut are felul lui de a se manifesta, nu putem spune ca pisicile sunt mai afectuoase decat motanii sau invers smile

Offline

 

#170 2010-05-17 11:20:57

Zizika
Full member
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 301

Re: pt cine are sau a avut pisica

Eu nu prea am avut probleme cu motanul meu, gen insemnat teritoriul, fugit de acasa.. si e necastrat si are 4 ani. E foarte afectuos, ceea ce m-a mirat mult ca am mai avut un motan inainte de el care era respingator si venea langa mine numai cand avea el chef, ceea ce se intampla foarte rar smile Acum depinde si de temperamentul fiecaruia, cum ati spus si voi. Ma gandeam intr-un timp sa-l castrez, dar imi este mila de el.... mai ales ca este cuminte. Am insa 2 probleme cu el: ascutitul unghiilor (i le tai, dar degeaba), mi-a cam distrus canapea, fotolii... si ingropatul nevoilor tongue. Litiera o are in baie, dar in momentul in care ingroapa imi umple baia de bobite din acelea de nisip neutral si tre sa stau mereu cu aspiratorul in mana. Am mai vazut pisici care isi ingroapa nevoile, dar ca al meu nu e niciunul....

Offline

 

#171 2010-05-17 11:29:23

taisha
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-01-17
Mesaje: 2199

Re: pt cine are sau a avut pisica

Zizika a scris:

Eu nu prea am avut probleme cu motanul meu, gen insemnat teritoriul, fugit de acasa.. si e necastrat si are 4 ani. E foarte afectuos, ceea ce m-a mirat mult ca am mai avut un motan inainte de el care era respingator si venea langa mine numai cand avea el chef, ceea ce se intampla foarte rar smile Acum depinde si de temperamentul fiecaruia, cum ati spus si voi. Ma gandeam intr-un timp sa-l castrez, dar imi este mila de el.... mai ales ca este cuminte. Am insa 2 probleme cu el: ascutitul unghiilor (i le tai, dar degeaba), mi-a cam distrus canapea, fotolii... si ingropatul nevoilor tongue. Litiera o are in baie, dar in momentul in care ingroapa imi umple baia de bobite din acelea de nisip neutral si tre sa stau mereu cu aspiratorul in mana. Am mai vazut pisici care isi ingroapa nevoile, dar ca al meu nu e niciunul....

al meu facea asa cand era cazul sa-i schimb nisipul. Simtea mirosul si se tot chinuia sa acopere acolo, incat imi umplea baia de pietricelea din alea. Cand era proaspat schimbat, nu facea mizerie

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.