homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pt cine are sau a avut pisica-8


#134 2010-03-08 10:37:45

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: pt cine are sau a avut pisica

wild_wind a scris:

fimiu vrea un matz mic
cam ce sa ia..o ea sau un el?
nu conteaza ce e ca rasa..sa vedem de unde poate face rost ..
pareri...pisica,chiar nu am avut..
e costisitoare?lunar..?

eu as merge pe varianta motan, obligatoriu castrat daca il tine in casa. avantajul e ca motaneii pot fi castrati de tineri iar operatia e mai usoara decat la femele. daca alegeti o pisicuta va trebui s-o lasati sa fete o data pana o sterilizati.


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 



#135 2010-03-08 11:48:07

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: pt cine are sau a avut pisica

alinda a scris:

eu as merge pe varianta motan, obligatoriu castrat daca il tine in casa. avantajul e ca motaneii pot fi castrati de tineri iar operatia e mai usoara decat la femele. daca alegeti o pisicuta va trebui s-o lasati sa fete o data pana o sterilizati.

și aș mai completa și eu cu ceva la obligatoriu castrat. dacă nu-l castrezi ?și marchează teritoriul peste tot prin casă și apoi pute, efectiv. iar mirosul de urina de pisică se scoate extrem de greu din casă. tu nu-l mai simți așa de tare, că te obișnuiești, dar cu siguranță ?ți alungă toți musafirii după primele 15 minute smile
e bună și o m?ță, dar la fel, castrată după prima fătare, pentru că altfel intră ?n călduri și de 2-3 ori pe an și nu e prea plăcut să stai cu o m?ță ?n călduri ?n casă (nici să-i dai pastile de ieșit din călduri nu e sănătos deloc, iar puii, nu e mereu ușor să găsești să-i dai)

Offline

 

#136 2010-03-08 12:17:41

rogvaiv
Full member
De la: Iasi
Inregistrat: 2008-08-04
Mesaje: 213

Re: pt cine are sau a avut pisica

Motanul meu are aproape 2 ani si nu e castrat si nu marcheaza. Totusi e mai bine sa fie castrat, din cate stiam eu au probleme mai greu cu rinichii.


qed

Offline

 

#137 2010-03-08 12:40:43

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: pt cine are sau a avut pisica

anabella_n a scris:

nici să-i dai pastile de ieșit din călduri nu e sănătos deloc

e vb de AC pt pisici, sau ceva care se da chiar numai cand sunt in calduri?
cunosc o familie care numai pe AC si-a tinut catelusa, care a trait bine mersi pana pe la vreo 15 ani, cand a murit de batranete... mai stiu pe cineva care isi tine pisica pe AC. ne-au sfatuit sa-i dam si noi la a noastra, dar parca mi-e teama hmm
pana acum am avut numai motani, dar nu i-am tinut in casa si n-am avut nicio pb cu ei (nu i-am castrat, i-am lasat sa plece cand au avut pofte).
cum iti dai seama cand intra pisica in calduri? cum se comporta? a mea face un an in august... cam pe cand sa ma astept la primele crize?

Offline

 

#138 2010-03-08 13:22:59

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: pt cine are sau a avut pisica

e vorba de pastile de ieșit din călduri și se dau ?n momentul ?n care simți primele semne. și noi i-am dat mulți ani la pisică (vreo 8-9, ?n total), dar o lăsam să facă și pui, măcar o dată la 2 ani, la sfatul medicului.
c?nd intră ?n călduri se schimbă radical, ?ncep să se t?rască practic prin casă, ?n loc să meargă, se lasă pe picioarele din față și-și ridică mereu coada, se freacă de picioarele tale extrem de insistent și se rostogolește non-stop, plus că scot niște sunete extrem de bizare, aproape horror smile (ai auzit vreodată pisici pe afară miorlăind ciudat și ?nfricoșător? de asta fac așa. luna martie e de regulă luna ?n care se ?mperechează ele, dar nu se aplică neapărat la toate)
dacă face anul ?n august, ar cam trebui să te aștepți deja la primele semne. depinde de c?t de repede se dezvoltă, dar la aproximativ 6 luni e prima perioadă de ?mperechere, la ele.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#139 2010-03-08 14:00:41

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: pt cine are sau a avut pisica

cesafac eu credeam ca numai motanii urla asa  hmm nici nu stiu ce sa fac daca o apuca...

Offline

 

#140 2010-03-08 14:16:11

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: pt cine are sau a avut pisica

anabella_n a scris:

c?nd intră ?n călduri se schimbă radical, ?ncep să se t?rască practic prin casă, ?n loc să meargă, se lasă pe picioarele din față și-și ridică mereu coada, se freacă de picioarele tale extrem de insistent și se rostogolește non-stop, plus că scot niște sunete extrem de bizare, aproape horror smile (ai auzit vreodată pisici pe afară miorlăind ciudat și ?nfricoșător? de asta fac așa.

da, da! rotfl
eu tin pisica la firma, va dati seama cum se uitau clientii la ea, parca era posedata rotfl rotfl
anca, n-ai ce sa-i faci, ii dai drumul si gata. apoi o poti seriliza si scapi de grija.

Ultima oara a fost editat de alinda (2010-03-08 14:17:25)


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#141 2010-03-08 14:22:43

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: pt cine are sau a avut pisica

sterilizarea nu are efecte secundare?
mie mi-e mila de ea si s-o las la motani si s-o sterlizez dupa prima fatare. e inca asa micuta si dulce! hjarta

Offline

 

#142 2010-03-08 14:44:00

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: pt cine are sau a avut pisica

ce efecte secundare sa aiba? n-are absolut nimic.
degeaba ti-e tie mila s-o lasi la motani, e in natura animalului sa se imperecheze!


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#143 2010-03-08 18:28:00

Alex2
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-11
Mesaje: 1593

Re: pt cine are sau a avut pisica

katami, ai fost la doctor ?

Offline

 

#144 2010-03-08 19:26:47

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: pt cine are sau a avut pisica

katami,pai vrea sa adopte,dar sa fie pui si baietel...acum eu ce sa fac?
el s-a tot uitat pe net,dat ,,gratis,, nu a gasit...


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#145 2010-03-08 19:32:54

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: pt cine are sau a avut pisica

wild, sunt sectiuni de adoptii pe forumurile de animale, pe animale.ro, animalutze.com
mai sunt anunturi si in Formula As

Offline

 

#146 2010-03-08 19:44:31

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: pt cine are sau a avut pisica

heim o sa ii spun sa se uite
bineee,el vrea un albastru de rusia sau un himalayan...i-am zis ca oricum nu gaseste asa ceva gratis
si i-am spus sa ia vreunul mic de pe strada,daca gaseste..ptr ca oricum trebuie sa se duca cu el la dr..


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#147 2010-03-10 17:58:31

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: pt cine are sau a avut pisica

am si eu o nelamurire.. de azi de la 12 motanul meu a inceput sa miorlaie ingrozitor si apoi sa vomite.. Pana acum mi-a vomitat de 4 ori.. Nu stiu ce sa fac, si in plus mi se rupe sufletul cand il vad ca miorlaie si apoi se chinuie sa vomite sad


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#148 2010-03-10 18:00:46

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: pt cine are sau a avut pisica

Du-l la veterinar, nu mai sta... e posibil sa fi mancat ceva toxic, frunzele vreunei plante, de exemplu
Sau sa-i fi ramas ceva in gat, vreo bucatica de os... nu e de stat

Offline

 

#149 2010-03-10 18:31:35

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: pt cine are sau a avut pisica

Alex2 a scris:

katami, ai fost la doctor ?

nu, pt ca dupa 2 reprize si-a revenit... noi eram pregatiti sa o ducem, dar facea normal... si vb sotului, ce avea ala sa vada? cs noi voiam sa mergem cu ea si cu pipi dupa noi... asa... nu stiu

nici nu sunt sigura ca a fost sange, era ceva maroniu, inchis, mai greu decat urina... al meu zicea ca e de la mancare (am schimbat mancarea). o mai urmarim...

nici sa sufere nu arata, stiu de la altii ca o marza cu pb de tract urinar urla si alearga prin casa dupa ce urineaza... ceea ce la noi nu era cazul...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#150 2010-03-10 18:35:05

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: pt cine are sau a avut pisica

heimdall a scris:

Du-l la veterinar, nu mai sta... e posibil sa fi mancat ceva toxic, frunzele vreunei plante, de exemplu
Sau sa-i fi ramas ceva in gat, vreo bucatica de os... nu e de stat

dupa ce am scris, m-am asezat cu el in pat, si l-am tinut langa pieptul meu inveliti amandoi, a dormit si acum e ok.. Adica a baut niste apa, a mancat si sta cuminte langa mine. Am vorbit cu vet`ul si a zis sa il urmaresc si daca mai vomita, sa vin cu el indiferent de ora. A spus ca e un semn bun ca a dormit ,mancat si baut apa.. Acum Doamne ajuta sa fie bine signof10


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#151 2010-03-10 22:28:59

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: pt cine are sau a avut pisica

wild_wind a scris:

heim o sa ii spun sa se uite
bineee,el vrea un albastru de rusia sau un himalayan...i-am zis ca oricum nu gaseste asa ceva gratis
si i-am spus sa ia vreunul mic de pe strada,daca gaseste..ptr ca oricum trebuie sa se duca cu el la dr..

eu am un motan albastru de rusia si am gasit unu pe strada abandonat..era leit ca al meu.Chiar i-am facut poza big_smile
eu l-am castrat de la 7 luni si a fost mai bine big_smile acum nu am treaba ..in rest e o zgatie de matza:)))

Offline

 

#152 2010-05-14 21:08:34

hestia
Sr. member
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 1365

Re: pt cine are sau a avut pisica

gata, m-am hotarat, vreau sa-mi iau si eu o pisica... insa singura pbl e ca eu stau la parter, si mi-e frica ca o va zbughi numai decat afara.. sad 
inca nu sunt sigura de sexul ei, dar cred ca imi voi lua motan pe care il voi castra, caci nu vreau sa marcheze locurile prin casa , caci am inteles ca urina de motan necastrat , in calduri, e f urat mirositoare...  vreau sa-l iau de mic, dar habar nu am cum sa-l obisnuiesc sa faca la litiera...
daca pisica urla horror cand e in calduri, un motan necastrat , inafra ca marcheaza caa cu mirosuri fel si fel, urla si el?
sper amanuntele voastre sa ma ajute in decizia de a-mi lua motan sau pisica smile


Omul nu se naşte pentru a fi fericit. Omul îşi cumpără fericirea şi o cumpără numai cu preţul suferinţei. Aici nu e vorba de nicio nedreptate...                                                                                                                 (F. Dostoievski) 

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.