homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pt cine are sau a avut pisica-21


#381 2010-07-20 22:35:06

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: pt cine are sau a avut pisica

Jess am vazut o pisica identica saptamana trecuta neutral pe la mine prin cartier big_smile


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 



#382 2010-07-20 22:42:10

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: pt cine are sau a avut pisica

nu e aceeasi big_smile adica ar fi fost imposibil sa ajunga la oricare din Kaufland`uri..
cam atat are.. si e fetita din ce imi dau eu seama din poze.
felicitari pentru gest puss


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#383 2010-07-20 22:49:14

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: pt cine are sau a avut pisica

fetitele sunt cumintele daca le inveti asa big_smile
al meu motan mi-a facut franjuri 2 perdele, si e foarte nesimtit forgetit


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#384 2010-07-20 22:59:09

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: pt cine are sau a avut pisica

da, te inteleg lol
nici al meu nu e mai prejos.. de la atacat cand intri in camera pana la trezit dimineata cu bale rotfl


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#385 2010-07-20 23:09:58

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: pt cine are sau a avut pisica

se vor intelege big_smile.. aa, al meu mi-a ros cablu de net lol)si am stat fara net o perioada..


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

 Publicitate


loading...

#386 2010-07-20 23:17:21

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: pt cine are sau a avut pisica

garga,

1. niciun sedativ pe care ai putea sa-l procuri si sa i-l dai, nu e recomandat pisicilor. anestezia o face doar vet-ul in cabinet
2. pisicile, oricat de lunga ar avea blana, nu sufera de caldura din cauza ei. blana actioneaza ca un izolator termic, vara tine caldura la distanta, iarna tine de cald, asa ca nu te gandi ca sufera motanul
3. chit ca il tunzi la cabinet, in 3 luni de zile trebuie sa repeti operatiunea. si e nebunie curata sa anesteziezi o pisica la fiecare 3 luni, o omori
4. parul nu e periculos, nu ajunge in plamani, caile noastre respiratorii sunt dotate bine  big_smile  si nu lasa sa ajunga ceva de dimensiunile unui fir de par si sa se infiga in plaman. asta e un mit absurd.

sunt sigura ca daca ai mai multa grija fiind posesoare de pisica, nu se intampla nimic cu bebe si matza in casa.  smile

desi sunt alergica, eu am 3 pisici, 2 cu blana lunga ( persana si metis de persana ) si a 3-a are blana semi-lunga. ma lupt de ani de zile cu parul lor, aspir la 2 zile casa, frec covoarele mult mai des decat voi, ca asa-s nevoita, insa nu le voi tunde. eu le iau vitamine pt piele si blana, si secretul e ca zilnic trebuiesc periate bine de tot afara, sa elimini parul mort care cade. si sa stii ca ale mele, cu programu' asta de ingrijire, lasa mai putin par decat singura pisica a vecinei mele, care are si blanita scurta.

Offline

 

#387 2010-07-21 03:20:18

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: pt cine are sau a avut pisica

pisu meu e ok ,este bine nu are nimic grav dar casa a fost in renovare cu spart pereti,pus faianta etc si a stat mult timp in praf si din cauza asta a facut o reactie aiurea.Da gata s-a terminat relativ cu praful

Offline

 

#388 2010-07-21 08:20:22

daenarys
Vizitator

Re: pt cine are sau a avut pisica

ma bucur mel ca e ok.

 

#389 2010-09-03 10:39:52

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: pt cine are sau a avut pisica

Fetelor cu mai multe pisici, va cer sfatul...
am gasit un motanel negru, l-am adus acasa pentru cateva zile (tre' sa-l duc la tara, dar sper totusi sa ramana).
Problema e ca matza mea "educata", "blanda" si "dragastoasa" nu il suporta...il sasaie, il scuipa, ieri i-a si dat cateva labe in caput. El e mic saracu', nu cred ca are inca 2 luni...nu stie sa se apere, plus ca s-ar juca cu ea. Pe Piti, ca asa o cheama pe cea mare, am luat-o separat, am vorbit cu ea, am mangaiat-o, ne-am jucat, ca sa vada ca ala micu' nu i-a luat locul... dar tot nu il suporta. Nici nu mai vine la mine in camera, desi dormea cu mine in pat (chit ca pisoiul doarme toata noaptea pe balcon, cuminte). Cum sa ii impac?


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#390 2010-09-03 10:57:38

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: pt cine are sau a avut pisica

cu timpul se acomodeaza. smile important e sa le faci cunostinta treptat.
trebuia introdus altfel noul pisoi, intai separati in 2 camere si sa se adulmece prin usa, apoi sa se vada cate 5 minute, pasul urmator sa se miroasa, dar doar cand vor ei! se vor imprieteni, mai ales ca unul e pui.
e important sa nu ii fortezi sa se cunoasca mai repede, sa nu ii pui tu unul langa altul, sa ii lasi in pace. pisica o sa il puna la respect, o sa ii arate cine e stapana casei intai, abia apoi o sa il accepte.
sa iti traiasca!  smile

Offline

 

#391 2010-09-03 11:15:13

Violete.Purpurii
Diamond member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2010-07-29
Mesaje: 32583

Re: pt cine are sau a avut pisica

yoyolina asa am patit si eu ...cu pisica mea (de casa-exact cum ai caracterizat'o tu) si un puiut adus...asa e in primele luni...asta a meu si'a luat'o adevarat de la cea mare lol chiar daca el credea ca se mai joaca cu el...ea nu il suporta deloc...il scuipa fugea ca o nebuna prin casa si il miorlaia il ocolea ....dar nah asta e ....pana se acomodeaza...acum nu mai au nicio treba unul cu altul si cel mic a crescut e un adevarat motanoi acum...si parca sunt pe cont propriu ....adica parca nu ar simti unul prezenta celuilalt
succes smile

Offline

 

#392 2010-09-03 11:36:09

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: pt cine are sau a avut pisica

Pass, aia mare vine si il mai miroase, dar nu tine minunea mai mult de 10-20 de secunde, ca face urat. Si il mai si pocneste. Acum ea sta in sufragerie (s-a lipit efectiv de taica-mio, pe mine si pe mami nu ne mai baga in seama) si pisoiu' mai mult pe balcon, desi il mai las liber prin casa.
Am timp doar pana duminica sa o fac pe aia mare sa se cuminteasca sad
Acum am alta problema... am vazut ca asta micu' are viermisori in caca, mici si albi. El face caca pe balcon, matza mare in  baie, nu au contact. E posibil ca si aia mare sa faca viermi? E deparazitata intern, dar nu stiu ce sa zic...

Aoleu Vio...primele luni? grater Pot sa-mi iau adio de la Tomy sad

Ultima oara a fost editat de yoyolina (2010-09-03 11:37:12)


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#393 2010-09-03 11:41:42

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: pt cine are sau a avut pisica

daca e deparazitata recent ( nu mai mult de 3 luni ) , nu.
este tenie ce are puiul, da-i drontal, nu cestal ( e mai eficient pt tenie ) in fct de greutate. daca zici ca are 2 luni, cam un sfert de pastiluta. daca e mai mic, s-ar putea sa aiba nevoie de sirop drontal pt pui, doza in fct de varsta si greutate.
nu poti merge cu el la un vet. sa il cantareasca si sa stii exact cat sa ii dai?
va trebui sa ii dea si cu putina pudra de bolfo sau ce considera medicul pt deparazitare externa, de regula dc au viermi , au si purici si invers.

se vor acomoda, nu stiu daca musai pana vineri, dar cu siguranta.
crede-ma pe cuvant, am adus pisicilor mele pui de caine, pisica, pisici adulte, caini adulti... in final se acomodeaza unii cu altii.  smile

Ultima oara a fost editat de passenger (2010-09-03 11:43:21)

Offline

 

#394 2010-09-03 11:48:32

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: pt cine are sau a avut pisica

Tenie? Auch... dar sunt mici viermii... Oricum ma duc cu el la vet maine dimi, ca azi a apucat sa manance (cred), nu ii dau de capul meu nimic.
Cat despre purici, ii iau doar o zgarda, ca nu am bani de dep externa. Oricum i-am facut baie, si m-am uitat pe blana, dar nu am vazut nimic.

Si stupid question, dar asta este... Care sunt sansele ca viermii aia sa se transmita la oameni? Eu ii curat caca si pipi, dar ma spal bine bine pe maini dupa.

Ultima oara a fost editat de yoyolina (2010-09-03 11:56:25)


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#395 2010-09-03 12:07:23

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: pt cine are sau a avut pisica

daca respecti regulile minime de igiena, nu sunt sanse. smile
da, sunt bucati de tenie. nu e lighioana propriu-zisa, ci bucati din ea care cad. astea se usuca dupa ce ies, nu traiesc in mediu extern.
pai cat costa o zgarda? un praf de bolfo pus intre omoplati cred ca e la acelasi pret, si e eficient. zgarda nu stiu dc e buna la pui mici.

Offline

 

#396 2010-09-03 12:09:38

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: pt cine are sau a avut pisica

eu ii pun advantix la matza si ma costa 35lei cam asa
zgarda nu prea are efect

Offline

 

#397 2010-09-03 12:10:24

suzanaj
Sr. member
Inregistrat: 2010-04-22
Mesaje: 1281

Re: pt cine are sau a avut pisica

cat e mic puiul de pisica trebuie deparazitat lunar,a mea cand am gasit-o avea viermi.pastilele isi fac efectul doar pe viermii maturi, nu si la oua de aceea trebuie deparazitat cateva luni continuu.


Exista doua moduri de a-ti trai viata:ca si cum nu ar exista miracole sau ca si cum totul ar fi un miracol.(albert einstein)

Offline

 

#398 2010-09-03 12:12:59

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: pt cine are sau a avut pisica

o sa ii spuna exact medicul maine, dar trebuie deparazitat intern inca o data peste 10-14 zile.

Offline

 

#399 2010-09-03 12:30:34

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: pt cine are sau a avut pisica

Oooof... Sa scape de viermi, ca pe urma vad eu ce fac... La matza mare a luat 20 de lei dep externa, bani pe care nu-i am acum. Zgarda e 6-8 lei, de aia am zis ca ii cumpar zgarda.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.