homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pt cine are sau a avut pisica-26


#476 2010-10-29 10:17:09

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: pt cine are sau a avut pisica

foarte bine, wild, daca are probleme inca de pe acum va trebui sa pape urinary toata viata, chiar daca face figuri la inceput, o sa manance, ca n-are de ales
nu te speria daca o sa bea mai multa apa si o sa faca mai mult pipi, asta e efectul mancarii

Offline

 



#477 2010-10-29 10:25:43

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: pt cine are sau a avut pisica

A mea cand a avut pb a fost cea mai fericita cand i-am dat urinary, numai d-alea ar fi mancat lol

Offline

 

#478 2010-10-29 10:36:32

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: pt cine are sau a avut pisica

nu prea se omoara cu ele,dar mi-a explicar dr sa nu o trec brusc pe astea si i-am amestecat cu bobitele vechi, punand in cantitate mai mica..


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#479 2010-11-24 12:33:25

Banana Split
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-28
Mesaje: 1420

Re: pt cine are sau a avut pisica

fetelor, recunosc ca n-am avut timp sa citesc tot threadul, poate imi raspundeti si mie la o intrebare big_smile

am avut caine, de fapt, aveam grija de el pana a putut stapanul sa-l ia cu el in strainatate, si ma atasasem f tare de el... acuma casa-i goala fara el sad dar asta e.. stiu ca e bine si ca e iubit smile si sper sa-l revad cat mai curand
insa, cat timp l-am avut mi-a fost tare greu pentru ca a trebuit sa ma invat sa-l scot afara de 2-3 ori pe zi, si era tare epuizant pt mine, nu prea aveam timp pt asta. pot spune acum ca mi-am luat de-o grija cu treaba asta. mi-am dat seama ca un caine e cel mai bine de tinut la casa. sa aiba curte unde sa se plimbe cand vrea etc. nu prea e animal de apartament, decat daca e ffff mic (al meu era mare lol )

asa, acuma, ontopic big_smile : ma gandeam sa-mi iau o pisicuta, insa... de multe ori cand am fost in vizita pe la prieteni etc posesori de pisicute... mi s-au parut rele cesafac adica, zgarie, distrug mobila, se urca peste tot, ling untul (vorba iubitului meu lol ) se ascund in spatii mici, si imi par foarte evil multe cesafac adica au o privire cam ciudata. si sincer cred ca m-as speria noaptea sa ma trezesc cu pisica pe mine holbandu-se la mine si dand din coada ciudat lol stiu, suna ca desprins din desene lol insa as vrea o rasa draguta, prietenoasa, sa nu fie lenesa insa nici preaaaa activa, sa poata fi dresata usor, sa nu fie uracioasa si nici cu privire de aia evil lol adica vreau cu ochi migdalati, nu cum sunt persanele de ex big_smile
mama cat am scris lol no, scriu din timp pt ca de la anu voi sta cu iubitul si pana vom sta la casa vrem o pisicuta (inainte vroiam dihor deci e un pas mare lol )
ce spuneti fetelor?big_smile puteti sa ma ajutati cu un sfat, doua?

Offline

 

#480 2010-11-24 12:40:12

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: pt cine are sau a avut pisica

Nu sunt rele daca le cresti bine.  Iti recomand o femela, nu sunt atat de nabadaioase smile a mea era cuminte de felul ei, dar dupa ce am castrat-o e si mai si smile
Cat despre mobila... mi-a cam distrus fotoliile lol ii poti cumpara o chestie din aia tapitata cu plus in care sa isi bage gherutele cand o apuca pandaliile smile
Rasa nu prea conteaza... eu am o "europeana" aka comunitara lol nu are fitze, nu e rea.
Matzele sunt destepte, dar si incapatanate. Si am observat ca a mea e ciudoasa cateodata lol
Cand ii tot repeta mami ca e grasa, a facut greva foamei 2 zile. Cand a zis mami "daca erai caine, dormeai pe papuci, nu in pat cu noi", matza s-a conformat . Si tot felu de chestii din astea lol
http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/8570_p1080344.jpg
Are maniere innascute, nu isi baga nasul in mancarea noastra, cel mult se urca pe scaun si asteapta sa fie servita. Oricum micile "scapari" pot fi remediate prin dresaj. Dar trebuie sa ai rabdare, pentru ca asa cum am spus mai sus, sunt tare incapatante.

Ultima oara a fost editat de yoyolina (2010-11-24 12:43:45)


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#481 2010-11-24 12:46:19

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: pt cine are sau a avut pisica

pai cum sa nu big_smile te ajutam cu placere big_smile eu am 4, fiecare cu a ei interesanta personalitate, nici una nu e evil, toate sunt niste dulci tongue

o rasa foarte blanda si cuminte este birmaneza. nu ai sa ai probleme in veci cu una ca ea, este cuminte, nu zgarie, nu miauna, e foarte potolita.

mai am depovestit dar mai tarziu putin tongue tine-ti aproape lol


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#482 2010-11-24 13:40:31

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: pt cine are sau a avut pisica

eu tot 4 am smile Daca te hotarasti sa iti iei trebuie sa stii un singur lucru: pentru un caine, tu esti stapanul lui, pentru o pisica ea e stapana ta smile Nu are de ce sa  iti fie teama de ele sau ceva, intradevar exista si pisici agresive dar de obicei agresive sunt pisicile adulte, care au avut ceva traume...daca iei pisica de mica si o cresti n-o sa ai nici o problema, nu o sa ti se mai para evil cand o vezi crescand sub ochii tai...si chiar daca are 10 kilograme, tu tot ghemotocul ala mic o sa il vezi smile


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#483 2010-11-24 13:58:03

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: pt cine are sau a avut pisica

lady, si eu am pisica si am avut dintotdeauna, am crescut cu pisici. sunt calde, iubitoare, sunt pufoase si simt cand esti suparata sau bolnava - vin sa te consoleze. si gata c-o iau pe aratura lol
cum zice si Emilya, e bine sa-ti iei un pui pe care il poti dezobisnui de mic de apucaturi aiurea (de fapt nici nu apuca sa le deprinda pentru ca nu-l lasi). pisicile nu se pot dresa propriu-zis, le poti insa obisnui sa discearna ce e bine si ce nu e bine. dar daca tie ti se par evil pisicile... mai bine nu.
sfatul meu este sa incepi incet-incet sa te apropii de pisicile prietenilor, sa le mangai, sa vezi daca ti-ar placea una. e drept ca pisicile sunt mai comod de tinut in casa decat cainii insa nu e un criteriu doar asta, trebuie sa-ti si placa.
eu pisica evil chiar n-am vazut, sunt subiectiva lol


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#484 2010-11-24 14:01:54

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: pt cine are sau a avut pisica

lady, incerc sa nu fiu subiectiva(mie nu imi plac pisicile), dar vreau sa intaresc ideea zisa de alinda, adica sa fii sigura mai intai ca iti doresti pisica.
mai ales pentru ca ai avut catel pana acum, trebuie sa te astepti sa nu se comporte la fel si sa te gandesti bine la asta inainte sa iti iei animalutul.

Offline

 

#485 2010-11-24 16:37:23

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: pt cine are sau a avut pisica

nu stiam ce cauta ioana la topicul asta tongue
sunt de acord cu alinda, in plus daca tu vrei un animal care sa stea unde-l pui, sa faca ce zici tu si sa nu miste nimic din loc mai bine iti iei unul de plush, fiindca altfel nu se poate
si mai e ceva : animalele au si ele temperamente diferite, nu ai de unde sa stii ce o sa nimeresti smile aici am si eu o retinere
exemplu concret : o colega are un motanel, un monument de afectiune si de cumintenie, te topesti tot cand il vezi, foarte sociabil, un mic clovn cu blana, face toate giumbuslucurile posibile, dar... miauna ! racneste, nu gluma, ore in sir, pana raguseste, asta e modul lui de a se exprima, ca nu are nicio problema smile ei, ma intreb ce as face eu daca m-as alege cu unul din asta smile

Ultima oara a fost editat de heimdall (2010-11-24 16:38:30)

Offline

 

#486 2010-11-24 16:38:37

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: pt cine are sau a avut pisica

lol heimdall, citesc si eu big_smile

Offline

 

#487 2010-11-24 17:36:31

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: pt cine are sau a avut pisica

coraline a scris:

o rasa foarte blanda si cuminte este birmaneza. nu ai sa ai probleme in veci cu una ca ea, este cuminte, nu zgarie, nu miauna, e foarte potolita.
)

oricine a zis asta, tip eu taare:NU E ASAA rotfl2  (felina mai salbatica decat birmaneza din dotare nu am vazut niciodata tongue )

(si eu recunosc ca am deschis doar ca sa vad ce a scris ioana aici rotfl )


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#488 2010-11-24 17:40:52

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: pt cine are sau a avut pisica

relelor rotfl tongue
acum sincer, am intrat de curiozitate si am citit tot postul lui Lady numai pentru ca incepea cu "am catel/am avut" ca altfel nu citeam sigur lol si am mai vazut si "evil" pe undeva, aia a fost lol

Ultima oara a fost editat de ioana_4 (2010-11-24 17:41:54)

Offline

 

#489 2010-11-24 17:49:19

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: pt cine are sau a avut pisica

eu la birmaneza ma opun doar la : nu miauna smile
toate birmanezele pe care le stiu sunt taaaare vorbarete, la orice chestie cu ton interogativ iti "raspund" si ele, si poti vorbi asa cu ele ore in sir lol

Offline

 

#490 2010-11-24 22:26:04

Zizika
Full member
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 301

Re: pt cine are sau a avut pisica

heimdall a scris:

eu la birmaneza ma opun doar la : nu miauna smile
toate birmanezele pe care le stiu sunt taaaare vorbarete, la orice chestie cu ton interogativ iti "raspund" si ele, si poti vorbi asa cu ele ore in sir lol

Adevarat! Al meu e corcitura de birmanez si toata ziua "vorbeste" tongue As putea sta si la o cafea cu el la cat de comunicativ e pt un animalutz big_smile

Offline

 

#491 2010-11-25 09:07:11

Banana Split
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-28
Mesaje: 1420

Re: pt cine are sau a avut pisica

awwwwwww big_smile multumesc fetelor big_smile spuneti cat vreti despre pisicutele voastre, mie imi place sa citesc big_smile
nu, eu mereu am vrut pisica, asa s-a intamplat sa ma pricopsesc cu un caine big_smile care mi-a placut tare mult, e loial si iubitor si protector... doar ca tre scos afara lol big_smile eh.. oricum n-as putea sa-mi iau alt caine pt mult timp.. parca l-as insela pe cel precedent lol asa ca m-am gandit la o pisica big_smile
mereu mi-au placut pisicile, mi se par tare dragalase, am intalnit unele foarte dragute si prietenoase la diversi prieteni si rude.. insa de aia ziceam ca unele par evil, am intalnit si de alea lol
am uitat sa mentionez ca as vrea una mai putin pufoasa, cu toate ca imi place mult cum arata, am avut astm si asta-mi mai trebuie lol par peste tot. stiu ca sunt pisici care nu lasa f mult par. alea europene mi se par cele mai prietenoase mie big_smile plus ca ma gandesc ca nici n-as da o avere pe cine stie ce rasa
bun sfat mi s-a parut sa-mi iau pui big_smile awwwww ma topesc dupa puiutii de pisica  hjarta cred ca l-as tine in palma toata ziua
ioana, tie de ce nu-ti plac pisicile? big_smile
fetelor, mai astept pareri  par

Offline

 

#492 2010-11-25 09:20:26

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: pt cine are sau a avut pisica

Zizika a scris:

heimdall a scris:

eu la birmaneza ma opun doar la : nu miauna smile
toate birmanezele pe care le stiu sunt taaaare vorbarete, la orice chestie cu ton interogativ iti "raspund" si ele, si poti vorbi asa cu ele ore in sir lol

Adevarat! Al meu e corcitura de birmanez si toata ziua "vorbeste" tongue As putea sta si la o cafea cu el la cat de comunicativ e pt un animalutz big_smile

inseamna ca a mea este pur si simplu lenesa rotfl sau muta tongue pot sa o trag si de coada ca nu schiteaza un gest rotfl

in schimb o am pe Nalba, o pisica alba complet ceacara care urla, dar urla ca nebuna rotfl2 e pisica aia din desene care canta la luna si isi ia un bocanc in cap rotfl2 cum ziceai si tu heim, la orice chestie cu ton imperativ urla si ea lol si daca nu ii raspunzi la miorlaiala, te bate la cap pana "vorbesti" cu ea rotfl


http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/32652_dsc03419.jpg


http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/32652_dsc04258.jpg

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/32652_dsc05238.jpg

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/32652_dsc06563.jpg

Ultima oara a fost editat de coraline (2010-11-25 09:24:14)


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#493 2010-11-25 09:28:29

rosebunny
Insomniac member
Inregistrat: 2010-09-28
Mesaje: 7248

Re: pt cine are sau a avut pisica

ce frumoasa e, cora ! hjartahjartahjartahjarta


Tot raul e spre bine smile
Zambim si noi azi? smile

Offline

 

#494 2010-11-25 09:53:43

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: pt cine are sau a avut pisica

Pisicile pot avea caractere diferite. Primul meu pisoi era genul de pisica evil ,avea ochii in genul pisicilor din filme cu vrajitoare si mai era si negru, si parea evil nu doar din punct de vedere al aspectului ci si al caracterului (musca pe oricine intra in casa, mie mi-a sarit o data in cap, si multe altele). In schimb pisoiul pe care il am acum e total opusul primului , asta semana cu un sobolan cu ochii albastri ... pisica mai fricoasa nu cred ca exista (orice schimbare de moblia sau de mutare a acesteia e traumatizanta pt ea, ultima data a facut pe el) .
Carcaterul pisicilor depinde si de felul in care sunt tratate in primele momente din viata lor, pisoiul meu negru a fost traumatizat de despartirea de mamica lui (a mai avut un frate care a fost luat cand acesta doarmea, iar cand au vrut sa il ia si pe negru meu pisica-mama a reactionat violent) in schimb Sobolanul meu a fost traumatizat de stapana anterioara, o baba care il tinea inchis in baie, si pe langa asta il mai si spanzura de lustra, sau  il batea .

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.