homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pt cine are sau a avut pisica-45


#837 2013-12-06 13:22:28

AnneMaries
Full member
Inregistrat: 2009-12-22
Mesaje: 133

Re: pt cine are sau a avut pisica

Din cate stiu, a ta e destul de mica (ca varsta). Ar trebui sa gasesti ceva pe termen lung caci daca a avut probleme de acum, o sa aiba si mai tarziu. De aceea, de acum incolo va trebui sa previi. Orijen, Acana, TOTW au un continut foarte mare de proteine si nu sunt chiar ok pentru majoritatea pisicilor. De ce nu Hills sau RC? Au game speciale pentru astfel de probleme si dietele lor chiar functioneaza - contribuie la imbunatatirea sanatatii animalului. Ce fel de probleme are, mai exact?

Ultima oara a fost editat de AnneMaries (2013-12-06 13:24:36)

Offline

 



#838 2014-03-03 14:46:44

vanilleeis
Hero member
Inregistrat: 2010-02-16
Mesaje: 2906

Re: pt cine are sau a avut pisica

am primit si eu un puiutz drag de pisica <3 dar nu prea stiu nimic despre cresterea lor.. big_smile ma ajutati si pe mine cu niste raspunsuri? big_smile
are aprox o luna deci nu are inca vaccinuri facute...din ce am inteles trebuie facute abia dupa 3 luni. de la ce varsta trebuie sa il dau cu solutii anti-paraziti? am inteles ca trebuie si pastilute impotriva viermilor, just in case? :-/
mi-a mai zis tipa care mi l-a dat sa nu il scot din casa pana mai creste (vreo cateva luni asa) neutral...eu as vrea sa-l mai scot totusi macar jum de ora pe zi, dar nu stiu cum e ok sa procedez
si in legatura cu gherutele, trebuie sa-l duc la vet sa i le taie? pot sa i le tai eu? sper sa nu aberez prea mult lol
ajutati-ma si pe mine cu niste raspunsuri, va rog big_smile


If you take it personal, that's ok! wink

Offline

 

#839 2014-03-03 16:00:42

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: pt cine are sau a avut pisica

Hey, avand in vedere ca are 1 luna, trebuie sa mergi la un veterinar si iti recomanda ei cand anume e bine sa vii pentru vaccinuri, deparazitare. Si eu la fel stiu, ca ar trebui sa aiba peste 3 luni la deparazitare, dar nu sunt sigura. Mancare ii poti da Royal Canin varianta baby cat, daca nu le poate rontai ii le inmoi in apa. II poti da mai mult mancare umeda la varsta asta (orice in afara de whiskas, friskies, purina si alte chestii ce gasesti iin supermaket)
Nu ii tai gherutele la varsta asta, e mult prea mic, sau daca vrei neaparat ii tai doar varfurile. De scos nu vad de ce l-ai scoate afara  va  poate doar daca stai la curte.
In rest, apa la discretie , nu lapte, nu mancare gatita.

Ultima oara a fost editat de pink_martini (2014-03-03 17:43:24)


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#840 2014-03-03 17:14:09

vanilleeis
Hero member
Inregistrat: 2010-02-16
Mesaje: 2906

Re: pt cine are sau a avut pisica

mersi de raspuns pink smile o sa merg zilele viitoare sa vb cu un vet
lapte nu i-am dat, doar apa. mi-a dat tipa care l-a crescut pana acum niste plicuri de whiskas junior (mancare umeda), nu stiam ca nu-s tocmai ok, o sa caut ce mi-ai spus tu smile
cat despre gherute, capseaza cam orice prinde lol inclusiv pe mine.. asta n-ar fi o problema, doar ca vreau sa`l obisnuiesc sa nu se mai catere pe canapea si sa doarma la locul lui si ma gandeam ca ar ajuta sa-i tai gherutele...
[btw, poti te rog sa editezi citatul? sper sa nu te superi big_smile]


If you take it personal, that's ok! wink

Offline

 

#841 2014-03-03 17:44:15

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: pt cine are sau a avut pisica

am editat, e bine asa? sau te refereai la altceva? eu nu prea ma pricep cu citarile


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

 Publicitate


loading...

#842 2014-03-03 18:20:14

vanilleeis
Hero member
Inregistrat: 2010-02-16
Mesaje: 2906

Re: pt cine are sau a avut pisica

da, da, la asta ma refeream smile multumesc din nou puss !


If you take it personal, that's ok! wink

Offline

 

#843 2014-03-03 18:27:27

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: pt cine are sau a avut pisica

Eu m-am simtit de parca as fi avut copil mic cand am primit-o o pe mandra noastra lol. Tot ce a zis pink, plus sa nu ii pui zgarda, poti sa ii faci baie cu sampon special, la noi au fost nevoie de vreo 2 bai, ca era sac de purici. Eu ii dau pro plan de la purina, doar pe astea le mananca, si crede-ma ca pisicile di spatele blocului au mancat boabe de 65 de lei kg smile)mancare umeda, cel mai mult i-a placut de la royal canin pt baby sau mizeria de wiskas junior. Poti sa ii iei lapte praf.. A mea a baut vreo saptamana formula din biberon ca avea 400 de grame si era subnutrita si nu putea sa digere .
Deparazitare interna incepand cu 8 saptamani o data pe luna pana la 6 luni, conform prospectului pe kg. Eu i-am dat pratel, si ii dadeam un sfert.

Ultima oara a fost editat de QueenOfRoses (2014-03-03 18:28:27)


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#844 2014-03-03 18:42:18

vanilleeis
Hero member
Inregistrat: 2010-02-16
Mesaje: 2906

Re: pt cine are sau a avut pisica

. a scris:

Eu m-am simtit de parca as fi avut copil mic cand am primit-o o pe mandra noastra lol.

asa ma simt si eu lol
mersi de informatii smile o sa-i cumpar deci royal canin big_smile
baie cu samponul special la ce varsta i-ai facut? si cat de des..?
cu mancatul n-are probleme, e sanatos tun si energic ca un titirez; stie si sa foloseasca litiera, deci n-am treaba cu el big_smile singura pb e, dupa cum spuneam mai sus ca efectiv nu vrea sa stea jos din pat...cade de somn, dar totusi are o ambitie de nedescris si tot in pat se urca ca sa adoarma oricat l-as pune eu jos lol de asta m-am gandit la varianta cu scurtatul gherutelor, sa nu se mai poata catzara si sa se obisnuiasca la locul lui...


If you take it personal, that's ok! wink

Offline

 

#845 2014-03-03 19:17:48

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: pt cine are sau a avut pisica

Pai avea intre 5-8 saptamani cand am primit-o si i-am facut baie a doua zi, ca nu se mai putea.. Poti sa ii faci cu incredere baie, numai sa fie apa calduta si sa il usuci repede cu feohnul. La inceput ca sa nu se sperie sa pui intr-un lighean niste dopuri sau ceva care pluteste si sa va jucati. Eu acum cand fac baie , si pisica noastra vrea sa intrre lol .
Stai linistita, o sa se urce, a mea cand era mica abia reusea si cand a crescut tot se urca lol sau adormea cand ne jucam cu ea sai vana ceva.. Pune-i un pulover de al tau dupa ce le-ai purtat intr-un cosulet. Noi asa am invatat-o sa doarma in cosulet. Dar crede-ma, doarme jn cos doar daca nu are acces in camera, altfel doarme cu noi sau pe noi.. Eu ii scurtez ghearele de la 12 saptamani, si tot sunt franjuri pe picioare chit ca acum mai are putin si face 9 luni lol.
Cu ascutitul ghearelor pe canapea-pat, nu am scos-o la capat, am certat-o i-am distras atentia, am dat cu solutie.. Nimic.. O las intr-un colt al canapelei si pe mocheta..


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#846 2014-03-03 20:39:09

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: pt cine are sau a avut pisica

stiu ca si mie mi-a zis ca e prea mic pentru deparazitare externa si avea 1 luna si 3 saptamani cand l-am luat. i-am facut baita cateva seri la rand si ii culegeam puricii ametiti din blanita cat era ud big_smile era puricos rau cand l-am luat sad

Offline

 

#847 2014-03-03 20:49:59

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: pt cine are sau a avut pisica

A noastra era sac de purici.. Dupa am dat la doua zile timp de 2 saptamani cu solutie de purici prin casa, ca ne sareau pe picioare lol

Ultima oara a fost editat de QueenOfRoses (2014-03-03 20:50:46)


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#848 2014-03-03 21:03:09

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: pt cine are sau a avut pisica

deparazitarea interna se face la 3 luni,indiferent ce pastiluta folosesti,se da pe kilogram!

eu zic sa ai grija cu baita,pisicile sunt foarte speriate de ea,eu nu i-am facut niciodata pisicii mele. e posibil sa faca spume la gura,sa miaune,sa se enerveze,sa faca crize sau e posibil sa ii placa apa..

incearca deparazitarea externa mai intai si cel mai bine vorbesti cu un medic veterinar despre ce trebuie sa folosesti pentru varsta lui/ei...vezi ca trebuie sa ii faci anumite vaccinuri acus..incepand cu varsta de un an trebuie sa ii faci un singur vaccin pe an


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#849 2014-03-03 21:25:30

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: pt cine are sau a avut pisica

Mie mi-au spus ca de la 8 saptamani se face deparazitarea interna hmm a mea a fost speriata la prima baie, dar apoi i-a placut. Motanului de la mama ii facem baie doar in cazuri de neaparata nevoie, ca nu ii place. Faza cu spumele la gura nu am auzit vreodata hmm.. Oricum nu doresc sa aud ca i s-a intamplat cuiva.
Dar la un pisoi de cateva saptamani picaturile si zgarda sunt prea puternice..
Eu i-am facut mandrei baie in 7 luni de fix 5 ori, cu tot cu cele doua bai pt indepartarea puricilor..


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#850 2014-03-03 22:55:24

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: pt cine are sau a avut pisica

Pisica lu E a facut spume la gura. A spalat-o o singura gata si a facut spume la gura, mieuna si se urca saraca pe pereti, groaznic!
Mie veterinarul mi-a spus ca de la varsta de 3 luni se face deparazitarea interna!


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#851 2014-03-04 09:45:01

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: pt cine are sau a avut pisica

de ce ai vrea sa nu doarma cu voi? Eu cred ca as incepe sa plang daca incepe sa doarma in alta parte.

Ultima oara a fost editat de pink_martini (2014-03-04 12:55:58)


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#852 2014-03-04 10:00:52

vanilleeis
Hero member
Inregistrat: 2010-02-16
Mesaje: 2906

Re: pt cine are sau a avut pisica

multumesc de raspunsuri fetelor smile
pink, iar m-ai citat lol da, si mie mi s-a rupt inima aseara c-am incercat sa-l las sa doarma in cealalta camera dar.. in primul rand n-o sa pot face nimic cu el uitandu-se la mine lol si daca il primesc acum in pat, cand o sa fie mai mare, doamne fereste sa-l mai pot trimite dincolo (asa ca m-am gandit sa-l obisnuiesc de mic, desi ma simt ca o 'mama' denaturata lol )...
si -mai ales- camera mea e singura din casa in care fumam si eu si al meu..ziua mai e cum mai e, mai ies la geam etc. dar seara se aduna destul fum in camera si n-as vrea ca asta micu' sa stea in fumul nostru....


If you take it personal, that's ok! wink

Offline

 

#853 2014-03-04 10:41:02

kristinika
Sr. member
De la: padova-italia
Inregistrat: 2013-06-03
Mesaje: 1298

Re: pt cine are sau a avut pisica

Buna ziua,sper ca ma primiti si pe mine printre voi.Ma chiama gipsy,am cam 1 an si fac parte din aceasta familie de 3 zile

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/83478_1393842229391.jpg

Cum am luat-o de la o familie care avea foarte multe pisici,stiu sigur doar ca a fost sterilizata acum 1-2 luni....nici macar varsta nu au stiut exact,din cauza ca erau prea multe cred.Inca trebuie sa se acomodeze cu noi si casa.Mananca cu un stres enorm,dupa fiecare imbucatura se uita in jur cu frica.
Acum citind pe la voi am vazut ca ar trebui sverminata,asta se face cu pastilute?


rugaciune DOAMNE AJUTA-NE SI PE NOI SA UMPLEM GOLUL RAMAS IN INIMA SI ACESTA TRISTETE SA FIE INLATURATA DE O MINUNE !!!
rugaciune IERI NU,ASTAZI NU,DAR POATE MAINE DA...TE ASTEPTAM CU DRAG!!!

Offline

 

#854 2014-03-04 12:58:51

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: pt cine are sau a avut pisica

kristinika a scris:

Buna ziua,sper ca ma primiti si pe mine printre voi.Ma chiama gipsy,am cam 1 an si fac parte din aceasta familie de 3 zile

http://forum.anticonceptionale.ro/uploa … 229391.jpg

Cum am luat-o de la o familie care avea foarte multe pisici,stiu sigur doar ca a fost sterilizata acum 1-2 luni....nici macar varsta nu au stiut exact,din cauza ca erau prea multe cred.Inca trebuie sa se acomodeze cu noi si casa.Mananca cu un stres enorm,dupa fiecare imbucatura se uita in jur cu frica.
Acum citind pe la voi am vazut ca ar trebui sverminata,asta se face cu pastilute?

Totul se face la veterinar, ei sunt cei mai in masura sa dea indicatii, dar trebuie sa faci 3 lucruri ca sa intre in rand cu lumea: deparazitare interna (viermisori), externa (purici) si vaccinuri, macar in primul an.
Nu sunt foarte scumpe: deparazitarile costa 20 lei bucata si vaccinurile 70 lei toate 3.

Ultima oara a fost editat de pink_martini (2014-03-04 12:59:51)


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#855 2014-03-04 13:11:36

kristinika
Sr. member
De la: padova-italia
Inregistrat: 2013-06-03
Mesaje: 1298

Re: pt cine are sau a avut pisica

Pink mersi mult.
Pentru purici cred ca voi lua ceva zilele astea ca vad ca se scarpina cam prea mult si cum e si foarte slabuta cred ca poate fi o cauza....la veterinar mai astept putin sa isi revina ca e inca foarte speriata si nu as vrea sa o stresez si mai tare si intr-un timp asa scurt,macar cateva zile sa o vad mai linistita...crezi ca ar fi ok?


rugaciune DOAMNE AJUTA-NE SI PE NOI SA UMPLEM GOLUL RAMAS IN INIMA SI ACESTA TRISTETE SA FIE INLATURATA DE O MINUNE !!!
rugaciune IERI NU,ASTAZI NU,DAR POATE MAINE DA...TE ASTEPTAM CU DRAG!!!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.