homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Informatii importante


#1 2008-11-07 22:55:20

Florentina Ely
New member
Inregistrat: 2008-11-07
Mesaje: 26

Informatii importante

As dori sa stiu :  - La o operatie de chist ovarian se scoate si ovarul ?
                        - Din cauza unui chist ovarian se poate face hemoragie interna ?
                        - Exista sa se sparga ovarul ?

Va rog din suflet am nevoie de aceste raspunsuri

Ultima oara a fost editat de Florentina Ely (2008-11-07 23:07:52)

Offline

 



#2 2008-11-07 23:12:09

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Informatii importante

florentina i am lasat doctoressei...dar nu ti se scoate ovarul si rareori se sparge...de obicei daca e vb de chistu funtional se reabsoarbe...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#3 2008-11-07 23:15:02

Florentina Ely
New member
Inregistrat: 2008-11-07
Mesaje: 26

Re: Informatii importante

Eu am suferit o operatie si vreau sa stiu cine minte ca mi scos ovarul drept doct mia spus ca " mi-a plesnit ovarul in mine si burta plina de sange " iar pe externare imi scrie chist ovarian drept cu hemoragie interna

Offline

 

#4 2008-11-07 23:16:27

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Informatii importante

florentina te rog posteaza in continuare la topicul care deja l ai inceput...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#5 2008-11-07 23:17:10

Florentina Ely
New member
Inregistrat: 2008-11-07
Mesaje: 26

Re: Informatii importante

vreau sa inteleg si eu ce mi sa intamplat ptr ca imi este foarte greu mai ales ca am doar 24 de ani si nu mai am incredere in medici

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-11-07 23:24:56

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Informatii importante

imi cer scuze...la alt topic am vrut sa scriu...te cred ca esti dezamagita dar doctoressa e cea mai in masura sa iti raspunda asa cate rog sa ai rabdare pana va intra dansa smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#7 2008-11-07 23:26:29

Florentina Ely
New member
Inregistrat: 2008-11-07
Mesaje: 26

Re: Informatii importante

ok mersi frumos

Offline

 

#8 2008-11-07 23:40:45

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Informatii importante

Florentina Ely a scris:

As dori sa stiu :  - La o operatie de chist ovarian se scoate si ovarul ?
                        - Din cauza unui chist ovarian se poate face hemoragie interna ?
                        - Exista sa se sparga ovarul ?

Va rog din suflet am nevoie de aceste raspunsuri

1.daca e vorba de un chist torsionat, da se poate si sa se scoata ovarul cu totul
2. da, se poate, daca e vorba de o complicatie
3 nu, ovarul nu se sparge, cel mult chistul ovarian


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#9 2008-11-07 23:46:09

Florentina Ely
New member
Inregistrat: 2008-11-07
Mesaje: 26

Re: Informatii importante

multumesc frumos dar sincer nu mai inteleg nimik

Offline

 

#10 2008-11-07 23:48:00

Florentina Ely
New member
Inregistrat: 2008-11-07
Mesaje: 26

Re: Informatii importante

cu cat timp in urma se descopera acel chist torsionat prin echografie ?, cu cateva luni mai exact 2-3 luni nu aveam nici un chist si nici o problema pe parte ginecologic

Offline

 

#11 2008-11-07 23:54:31

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: Informatii importante

editeaza mesajele k o sa iei warn


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#12 2008-11-08 14:06:46

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: Informatii importante

Florentina Ely a scris:

cu cat timp in urma se descopera acel chist torsionat prin echografie ?, cu cateva luni mai exact 2-3 luni nu aveam nici un chist si nici o problema pe parte ginecologic

Din cate stiu  in momentul in care se torsioneaza, vei simti si trebuie sa ajungi de urgenta la spital pt. ca ovarul poate fi salvat in primele 6 ore, asadar nu e vorba de luni. In momentul respectiv ai dureri ingrozitoare.

Ultima oara a fost editat de ET (2008-11-08 14:07:26)

Offline

 

#13 2008-11-08 17:49:39

Florentina Ely
New member
Inregistrat: 2008-11-07
Mesaje: 26

Re: Informatii importante

Ms frumos ptr informatie , Durerile au inceput seara pe la ora 8-9 si am fost operata cam pe la 1 dimineata a fost la interval de 4-5 ore de la durere la operatie care au descoperit ceea ce am in momentul care mau taiat si dupa faptul ca anestezia locala nu a avut efect ( in imaginea doctorilor care mau operat trebuia sa ma opereze de apenticita ptr ca asta a fost diagnosticul propriu zis pana pe masa de operatie ) iar dimineata cand mam trezit mi sa zis ca aveam " burta plina de sange " ( cuv doct ) si daca mai stateam maxim 2 ore fara sa se intervina chirurgical acum eram in pamant , La analizele care mi sau facut urina , sange si EKG mia iesit " putina infectie " ( cuv doct ) .

Problema mea mare este ca vreau sa aflu in mare parte ceea ce mi sa intamplat ptr ca poate pe viitor nu voi mai pati ceea ce am patit daca pot preveni , ptr ca doctorii care mau operat sau contrazis in afirmatiile facute cu cele scrise , si am foarte multe indoieli in priviinta la ceea ce mi sa intamplat mai ales ca in momentu de fata vad ca nu ma mai refac si merge in spre rau . cei care cunosc informatii despre aceste lucruri si astfel de operatii va rog sa imi postati

Offline

 

#14 2008-11-08 17:55:50

still_dreaming
Full member
De la: Yes we can!
Inregistrat: 2006-11-28
Mesaje: 488

Re: Informatii importante

Florentina Ely a scris:

Problema mea mare este ca vreau sa aflu in mare parte ceea ce mi sa intamplat ptr ca poate pe viitor nu voi mai pati ceea ce am patit daca pot preveni , ptr ca doctorii care mau operat sau contrazis in afirmatiile facute cu cele scrise , si am foarte multe indoieli in priviinta la ceea ce mi sa intamplat mai ales ca in momentu de fata vad ca nu ma mai refac si merge in spre rau . cei care cunosc informatii despre aceste lucruri si astfel de operatii va rog sa imi postati

cere raportul complet, copia xerox a foii medicale din spital si raportul operatie.

parerea mea este cai dreptul sa fii informata 100% despre ce ti s-a intimplat.
chiar daca initial ai avut un diagnostic care ulterior s-a dovedit a nu fi exact.
cred ca se accepta fals-diagnostic daca au simptome similare si nu exista nimic/ nu au mijloace in acel moment si loc, care sa permita diferentierea, deci nu ar fi cazul ca medicii tai sa ascunda ceva, in cazul in care au lucrat corect si profesional.

e dreptul tau sa stii ce se intimpla cu tine si sa beneficiezi de tratament corespunzator,
este vorba de viata ta si numai tu decizi despre asta.

Ultima oara a fost editat de still_dreaming (2008-11-08 18:00:26)


To accomplish great things, we must not only act, but also dream; not only plan, but also believe.
All our dreams can come true, if we have the courage to pursue them.

Offline

 

#15 2008-11-08 18:06:05

Florentina Ely
New member
Inregistrat: 2008-11-07
Mesaje: 26

Re: Informatii importante

Am uitat sa mai spun ca in momentu respectiv am beneficiat de asigurare med din partea tatalui meu ptr ca eram casnica atunci si ptr ca am pana in 26 ani, singura foaie pe care o am este o foita mica care seama cu o trimetere  si nu mi sa dat nici un fel de tratament de la spitalul respectiv

Offline

 

#16 2008-11-08 18:15:41

still_dreaming
Full member
De la: Yes we can!
Inregistrat: 2006-11-28
Mesaje: 488

Re: Informatii importante

Florentina Ely a scris:

Am uitat sa mai spun ca in momentu respectiv am beneficiat de asigurare med din partea tatalui meu ptr ca eram casnica atunci si ptr ca am pana in 26 ani, singura foaie pe care o am este o foita mica care seama cu o trimetere  si nu mi sa dat nici un fel de tratament de la spitalul respectiv

din moment ce te-au acceptat la tratament trebuie sa iti acorde tratament corespunzator diagnosticului.
daca ai asigurare din partea tatalui tau nu inseamna ca sa ni fii trata corespunzator si cu demnitate.

daca erau probleme din cauza asta trebuiai specificate de la inceput sa stii ce pot sa iti faca ei in cazul asta, si cum te afecteaza pe tine, de ce ai mai avea nevoie sa ai tratament corespunzator etc.....
nu poti fi acum lasata la voia intimplarii.

poti sa te duci sa ceri o alta opinie si de la un alt medic?

Ultima oara a fost editat de still_dreaming (2008-11-08 18:16:51)


To accomplish great things, we must not only act, but also dream; not only plan, but also believe.
All our dreams can come true, if we have the courage to pursue them.

Offline

 

#17 2008-11-08 18:29:30

Florentina Ely
New member
Inregistrat: 2008-11-07
Mesaje: 26

Re: Informatii importante

Am consultat si alti medici uni mi-au spus ca trebui sa ma duc la medicii care mau operat , iar una dintre ei care este intr-un alt spital fata de cel care a operat mi-au facut analizele si au constatat ca ca de curand a aparut un chistulet micut pe ovarul ramas adica cel stang si ma trimes la un doct ginecolog ca sa ma consulte mi sa dat un tratament care nu imi face bine deloc Yasmin 20 zile pe luna si Aulin 10 zile pe luna in prima luna am avut dureri in partea dreapta cu dureri mari de cap am insomnii si crampe unde sunt operata ( o taietura de la buric pana jos cam in jur de 14 fire si in partea dreapta de 3 fire ) iar acum in luna a doua de la tratament la numai 5 zile de menstruatie a aparut o sangerare de culoare negru inchis cu dureri si mai mari in partea dreapta neavand pofta de mancare si simtinduma foarte slabita , doct a fost instiintata de aceasta problema dau din umeri si nu au timp sa ma consulte din nou , pana la urma cred ca ma voi duce la un spital cu plata sau poate si acolo mi se va intampla la fel nu stiu , cred ca pana la urma voi lasa in voia sorti si ce mi se va intampla asta este .

Si fiecare medic in parte au pareri diferite si nu sti dupa cine sa te iei si ce sa urmezi mai exact , mai rau te inbolnavesti decat sa te faci bine daca tot se fac experimente cu tot felul de tratamente

Offline

 

#18 2008-11-08 18:35:02

cubik_23
Membru
Inregistrat: 2008-11-08
Mesaje: 4

Re: Informatii importante

de ce nu ne raspunde nimeni?

Offline

 

#19 2008-11-08 18:35:45

cubik_23
Membru
Inregistrat: 2008-11-08
Mesaje: 4

Re: Informatii importante

am postat de o gramada de ori aceeasi intrebare dar numi se raspunde deloc...de park nu eram destul de stresat...sad(sadsad(

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.