homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Informatii importante-2


#20 2008-11-08 18:40:22

Florentina Ely
New member
Inregistrat: 2008-11-07
Mesaje: 26

Re: Informatii importante

care anume ?

Offline

 



#21 2008-11-08 18:43:30

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: Informatii importante

cukic_23 ti s-a raspuns....


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#22 2008-11-09 06:25:33

still_dreaming
Full member
De la: Yes we can!
Inregistrat: 2006-11-28
Mesaje: 488

Re: Informatii importante

Florentina Ely a scris:

Am consultat si alti medici uni mi-au spus ca trebui sa ma duc la medicii care mau operat , iar una dintre ei care este intr-un alt spital fata de cel care a operat mi-au facut analizele si au constatat ca ca de curand a aparut un chistulet micut pe ovarul ramas adica cel stang si ma trimes la un doct ginecolog ca sa ma consulte mi sa dat un tratament care nu imi face bine deloc Yasmin 20 zile pe luna si Aulin 10 zile pe luna in prima luna am avut dureri in partea dreapta cu dureri mari de cap am insomnii si crampe unde sunt operata ( o taietura de la buric pana jos cam in jur de 14 fire si in partea dreapta de 3 fire ) iar acum in luna a doua de la tratament la numai 5 zile de menstruatie a aparut o sangerare de culoare negru inchis cu dureri si mai mari in partea dreapta neavand pofta de mancare si simtinduma foarte slabita , doct a fost instiintata de aceasta problema dau din umeri si nu au timp sa ma consulte din nou , pana la urma cred ca ma voi duce la un spital cu plata sau poate si acolo mi se va intampla la fel nu stiu , cred ca pana la urma voi lasa in voia sorti si ce mi se va intampla asta este .

Si fiecare medic in parte au pareri diferite si nu sti dupa cine sa te iei si ce sa urmezi mai exact , mai rau te inbolnavesti decat sa te faci bine daca tot se fac experimente cu tot felul de tratamente

eu nu ma pricep la problema medica care o ai tu,

dar cred ca ar trebui sa pui pe hirtie, intr-un carnetel (cu coperti de piele  wink ) toate simptomele care le ai, posibil in ordine cronologica- asa cum iti amintesti de ele, si ce tratament ai primet si cum te-ai simti dupa el.
apoi sa notezi ce ti se pare ca nu este in regula si ce te pune pe ginduri si te face sa crezi ca ceva nu e ok.

dupa ce ti-ai clarificat, sa te duci la un medic - Doctoressa ti-a dat explicatii dar probabil ca ai nevoie de un consult medical.

sa ii spui la doctor de la bun inceput de cind te programezi precum si cind intri pe usa cabinetului, ca vrei sa te lamuresca cu ceea ce nu intelegi din ce ti se intimpla si daca poate sa iti dea sfat/tratament sau sa iti spuna unde sa te duci.

dupa ce asculti opinia te duci inapoi la medicul care te-a operat si ii spui la fel ca nu te simti bine si ca tu crezi ca ar fi cazul ca acum sa se simta o amelirare a situatie ca de asta ti-ai facut operatia.

s-ar putea ca nimeni sa nu iti fi facut nimic gresit, dar in cazul ca este ceva gresit acolo sa afli cit mai repede ce este sa repari.

nu stiu ce sa soun mai mult dar vreau sa stii ca te inteleg ca vrei sa te simti bine,
si nu e cazul sa te lasi in voia soartei, trebuie sa faci ceva pentru tine.
si iti doresc multa sanatate!

Ultima oara a fost editat de still_dreaming (2008-11-09 06:25:49)


To accomplish great things, we must not only act, but also dream; not only plan, but also believe.
All our dreams can come true, if we have the courage to pursue them.

Offline

 

#23 2008-11-09 13:28:03

Florentina Ely
New member
Inregistrat: 2008-11-07
Mesaje: 26

Re: Informatii importante

ms frumos pentru sfat

Offline

 

#24 2008-11-09 17:40:03

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Informatii importante

Florentina Ely a scris:

Ms frumos ptr informatie , Durerile au inceput seara pe la ora 8-9 si am fost operata cam pe la 1 dimineata a fost la interval de 4-5 ore de la durere la operatie care au descoperit ceea ce am in momentul care mau taiat si dupa faptul ca anestezia locala nu a avut efect ( in imaginea doctorilor care mau operat trebuia sa ma opereze de apenticita ptr ca asta a fost diagnosticul propriu zis pana pe masa de operatie ) iar dimineata cand mam trezit mi sa zis ca aveam " burta plina de sange " ( cuv doct ) si daca mai stateam maxim 2 ore fara sa se intervina chirurgical acum eram in pamant , La analizele care mi sau facut urina , sange si EKG mia iesit " putina infectie " ( cuv doct ) .

Problema mea mare este ca vreau sa aflu in mare parte ceea ce mi sa intamplat ptr ca poate pe viitor nu voi mai pati ceea ce am patit daca pot preveni , ptr ca doctorii care mau operat sau contrazis in afirmatiile facute cu cele scrise , si am foarte multe indoieli in priviinta la ceea ce mi sa intamplat mai ales ca in momentu de fata vad ca nu ma mai refac si merge in spre rau . cei care cunosc informatii despre aceste lucruri si astfel de operatii va rog sa imi postati

probabil ca a fost un chist de ovar torsionat...care poate foarte bine sa mimeze apendicita, probabil ca la examenul clinic oamenii au gasit abdomenul foarte contractat(INAINTE de operatie) si de aceea s-au gindit la apendicita, ca fiind cea mai frecventa cauza.
Probabil ca aveai singe in abdomen si evident si infectie, torsiunea produce necroza....
Mare lucru nu prea ai ce sa faci ca sa previi...anticonceptionalele orale sunt o solutie foarte buna, se pare insa ca medicul la care ai mers(GINECOLOG PROBABIL) NU LE-A NIMERIT PE CELE POTRIVITE PENTRU TINE SI NICI NU A AVUT RABDARE SA DISCUTE CU TINE PE TEMA...DE ACEEA SFATUL MEU E SA MERGI LA UN MEDIC DE PLANNING FAMILIAL SI SA DISCUTI DESPRE CONTRACEPTIVE
repet, solutia acum e sa pui in repaus ovarul ramas, sa iei deci contraceptive.,..
in ceea ce priveste durerile din zona operatiei, ele vor mai aparea odata cu schimbarile climatice, din pacate frecvente la momentul asta, intram in iarna....
singerarea de acum e de la contraceptive...nu e periculoasa, stiu ca te deranjeaza si te enerveaza, solutia e insa tot aia:mergi la un medic de planning si vorbeste cu el despre pastile


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2008-11-09 17:42:55

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Informatii importante

doctoressa a scris:

Florentina Ely a scris:

Ms frumos ptr informatie , Durerile au inceput seara pe la ora 8-9 si am fost operata cam pe la 1 dimineata a fost la interval de 4-5 ore de la durere la operatie care au descoperit ceea ce am in momentul care mau taiat si dupa faptul ca anestezia locala nu a avut efect ( in imaginea doctorilor care mau operat trebuia sa ma opereze de apenticita ptr ca asta a fost diagnosticul propriu zis pana pe masa de operatie ) iar dimineata cand mam trezit mi sa zis ca aveam " burta plina de sange " ( cuv doct ) si daca mai stateam maxim 2 ore fara sa se intervina chirurgical acum eram in pamant , La analizele care mi sau facut urina , sange si EKG mia iesit " putina infectie " ( cuv doct ) .

Problema mea mare este ca vreau sa aflu in mare parte ceea ce mi sa intamplat ptr ca poate pe viitor nu voi mai pati ceea ce am patit daca pot preveni , ptr ca doctorii care mau operat sau contrazis in afirmatiile facute cu cele scrise , si am foarte multe indoieli in priviinta la ceea ce mi sa intamplat mai ales ca in momentu de fata vad ca nu ma mai refac si merge in spre rau . cei care cunosc informatii despre aceste lucruri si astfel de operatii va rog sa imi postati

probabil ca a fost un chist de ovar torsionat...care poate foarte bine sa mimeze apendicita, probabil ca la examenul clinic oamenii au gasit abdomenul foarte contractat(INAINTE de operatie) si de aceea s-au gindit la apendicita, ca fiind cea mai frecventa cauza.
Probabil ca aveai singe in abdomen si evident si infectie, torsiunea produce necroza....
Mare lucru nu prea ai ce sa faci ca sa previi...anticonceptionalele orale sunt o solutie foarte buna, se pare insa ca medicul la care ai mers(GINECOLOG PROBABIL) NU LE-A NIMERIT PE CELE POTRIVITE PENTRU TINE SI NICI NU A AVUT RABDARE SA DISCUTE CU TINE PE TEMA...DE ACEEA SFATUL MEU E SA MERGI LA UN MEDIC DE PLANNING FAMILIAL SI SA DISCUTI DESPRE CONTRACEPTIVE
repet, solutia acum e sa pui in repaus ovarul ramas, sa iei deci contraceptive.,..
in ceea ce priveste durerile din zona operatiei, ele vor mai aparea odata cu schimbarile climatice, din pacate frecvente la momentul asta, intram in iarna....
singerarea de acum e de la contraceptive...nu e periculoasa, stiu ca te deranjeaza si te enerveaza, solutia e insa tot aia:mergi la un medic de planning si vorbeste cu el despre pastile

Pe scurt, stiu ca fiind vorba de tine ti se pare totul ingrozitor insa nu este, medicii aia s-au contrazis pentru ca informatiile nu le-au fost suficiente de la inceput si s-au pripit, nu din lipsa de pregatire sau rea intentie ci doar din dorinta de a spune ceva ...iar mai departe, din nefericire astea sunt lucruri care se intimpla, nu esti singura si nu ai cum sa prevezi...important e sa gindesti pozitiv si sa mergi inainte


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#26 2008-11-09 19:03:33

Florentina Ely
New member
Inregistrat: 2008-11-07
Mesaje: 26

Re: Informatii importante

ms frumos pentru explicatii

Offline

 

#27 2008-11-10 06:20:33

still_dreaming
Full member
De la: Yes we can!
Inregistrat: 2006-11-28
Mesaje: 488

Re: Informatii importante

doctoressa a scris:

in ceea ce priveste durerile din zona operatiei, ele vor mai aparea odata cu schimbarile climatice, din pacate frecvente la momentul asta, intram in iarna....

nu am stiut ca operatia mai doare si din cauza scimbarilor climatice.
mi se pare interesant mai ales ca si pe mine ma doare putin mai mult decit ma asteptam


To accomplish great things, we must not only act, but also dream; not only plan, but also believe.
All our dreams can come true, if we have the courage to pursue them.

Offline

 

#28 2008-11-10 12:49:46

Florentina Ely
New member
Inregistrat: 2008-11-07
Mesaje: 26

Re: Informatii importante

Pe scurt, stiu ca fiind vorba de tine ti se pare totul ingrozitor insa nu este, medicii aia s-au contrazis pentru ca informatiile nu le-au fost suficiente de la inceput si s-au pripit, nu din lipsa de pregatire sau rea intentie ci doar din dorinta de a spune ceva ...iar mai departe, din nefericire astea sunt lucruri care se intimpla, nu esti singura si nu ai cum sa prevezi...important e sa gindesti pozitiv si sa mergi inainte.



As avea multe de a va contrazice dar nu ma prea pricep foarte mult pe partea de chisturi , aici nu este vb ca mi sa intamplat mie este vb ca ceea ce mi sa intamplat are foarte multe semne de intrebare cat din partea mea cat si din partea celorlalti medici care mau consultat va reamintesc am 23 de ani daca dumneavoastra credeti ca la un chistulet foarte micut din spusele medicilor care mau operat care se formase in urma cu 1-2 saptamani puteam sa fac torsiune din punctul meu de vedere si cat mam documentat este imposibil intradevar simptomele se pot confunda cu apenticita nu am nimic de comentat la acest aspect dar sa te taie fara a se face o ecografie abdominala mi se pare nelalocul ei . In timp ce ma pansa l-am intrebat pe doct rezident care a asistat la operatie si mi sa spus ca am avut un ghinion si ca am avut un chistulet micut format recent ela mai afirmat ca acel chistulet este format de maxim o saptamana si ca nu a fost acel chist problema , mi sa mai spus de ambi doct ca din cauza anticonceptionalelor mi sa intamplat dar din pacate eu pana la operatia nu folosisem deloc aceste medicamente si iam spus apoi a dat din umeri si a spus ca nu stie care a fost problema .

In afara faptului ca nu sa facut acea ecografie mam ales cu o taietura care nu isi avea rostu ptr ca nu mia scos apendicu .
  Nu mi se pare normal sa nu fi avut nici sarcini , nici avorturi si nici chisturi si etc ca din senin sa am o asemenea operatie .
  este normal sa te doara operatia de la schimbarea vremii dar nu mi se pare normal sa ma doara , arde etc doar cea mica din partea dreapta doar cu acea am probleme nu cu cea mare care este situata de la buric in jos .

Inca o data va repet nu este vb ca sunt neaparat eu implicata si ca as fi singura care ma aflu in aceasta situatie am foarte multe argumente la ceea ce mi sa intamplat si cred ca orice persoana daca ar fi fost in locul meu ar fi reactionat si mai rau dar eu nu pot face nimik pana nu ma documentez exact la problema mea sunt multe aspecte care au semne de intrebare . 
Daca ar fi fost chist ovarian torsionat ar fi trebuit sa scrie pe acel biletel de la iesirea din spital pe acel biletel in schimb scrie : " chist ovarian drept hematic eclatat  hemoperitoneu " .

Ar fi foarte multe de spus dar momentan ma opresc aici .

Ultima oara a fost editat de Florentina Ely (2008-11-10 14:01:27)

Offline

 

#29 2008-11-10 12:53:23

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: Informatii importante

still_dreaming a scris:

cere raportul complet, copia xerox a foii medicale din spital si raportul operatie.

Doctoressa, ai idee daca se pot obtine cele de mai sus?

Offline

 

#30 2008-11-10 16:23:55

still_dreaming
Full member
De la: Yes we can!
Inregistrat: 2006-11-28
Mesaje: 488

Re: Informatii importante

Florentina Ely a scris:

este normal sa te doara operatia de la schimbarea vremii dar nu mi se pare normal sa ma doara , arde etc ...... .

si pe mine tot asa ma ""doare"' adica ma ustura sau arde si la o luna d ela operatier desi inainte nu am avut senzatia asta.
saptamina asta sper sa se rezolve cind merg la medic.

eu inca mai cred ca ar fi bine sa colectezi toate informatiile, cum te simti tu si cu ce iti zic/facut medicii
si cind te duci la medic sa fii organizata cind iti expui problema, intrebarile care le ai.
si sa spui de la inceput de cind intri pe usa ca inainte de orice consult sau tratament sa te asculte si sa te lamureasca cu ce nu intelegi din ce ti se intimpla.

nu exista un serviciu de "mediere" cind apar conflicte intre pacienti si medici?


To accomplish great things, we must not only act, but also dream; not only plan, but also believe.
All our dreams can come true, if we have the courage to pursue them.

Offline

 

#31 2008-11-10 16:29:15

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: Informatii importante

still_dreaming a scris:

nu exista un serviciu de "mediere" cind apar conflicte intre pacienti si medici?

Nu prea exista asemenea conflicte.

Ce intelegi prin serviciu de mediere?

Offline

 

#32 2008-11-10 16:42:14

still_dreaming
Full member
De la: Yes we can!
Inregistrat: 2006-11-28
Mesaje: 488

Re: Informatii importante

sint unele servicii care atunci cind apare un conflict intre medic-pacient, din lipsa neintelegerii a ceea ce se intipla cum e cazul aici, ajuta pacientul sa inteleaga .

ii explica inca odata situatia si ai ajuta sa hotareasca ce are de facut.

il "dubleaza" pe doctor dar e de partea pacientului.

Ultima oara a fost editat de still_dreaming (2008-11-10 16:42:33)


To accomplish great things, we must not only act, but also dream; not only plan, but also believe.
All our dreams can come true, if we have the courage to pursue them.

Offline

 

#33 2008-11-10 16:46:10

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: Informatii importante

In US unde mergi sa ceri raportul complet al actului operator?

Offline

 

#34 2008-11-10 17:30:43

Florentina Ely
New member
Inregistrat: 2008-11-07
Mesaje: 26

Re: Informatii importante

still_dreaming a scris:

Florentina Ely a scris:

este normal sa te doara operatia de la schimbarea vremii dar nu mi se pare normal sa ma doara , arde etc ...... .

si pe mine tot asa ma ""doare"' adica ma ustura sau arde si la o luna d ela operatier desi inainte nu am avut senzatia asta.
saptamina asta sper sa se rezolve cind merg la medic.

eu inca mai cred ca ar fi bine sa colectezi toate informatiile, cum te simti tu si cu ce iti zic/facut medicii
si cind te duci la medic sa fii organizata cind iti expui problema, intrebarile care le ai.
si sa spui de la inceput de cind intri pe usa ca inainte de orice consult sau tratament sa te asculte si sa te lamureasca cu ce nu intelegi din ce ti se intimpla.

nu exista un serviciu de "mediere" cind apar conflicte intre pacienti si medici?

Cele mai dese cuvinte care le-am auzit de la medicii care mau consultat in ultima perioada este ca nu mai conteaza ceea ce a fost si acum trebui sa il salvam pe celalalt  , nu te asculta toti sunt foarte rari care asculta . Si eu sunt operata anul acesta pe 29 mai fac 6 luni de la operatie luna aceasta si mi sa dat 6 luni in care trebui sa ma refac complet dar fara sa am probleme dar conteaza foarte mult organismul pe care il avem , aveam in sala 2 fete care erau si ele operate de apenticita a doua zi alergau prin salon de parca nici nu ziceai ca sunt operate , conteaza enorm organismul si alimentatia pe care o avem. Cred ca singura solutie este ca orice problema am sa ma duc la spital cu plata este rau la aceste spitale ca nu au si urgente dar cred ca este cel mai bine dar ma si usuca la buzunar

Ultima oara a fost editat de Florentina Ely (2008-11-10 18:04:11)

Offline

 

#35 2008-11-10 20:48:11

still_dreaming
Full member
De la: Yes we can!
Inregistrat: 2006-11-28
Mesaje: 488

Re: Informatii importante

ET a scris:

In US unde mergi sa ceri raportul complet al actului operator?

nu il cer mi le dau ei, nici nu stiam ca exista asa ceva.
da e copia completa, am toate datele originale-care oricum sint in calculator si de cite ori se tiparesc sint originale - si corespondenta dintre medici.

scrie acolo cam tot ce se poate scrie, la ce ora au intrat in sala, numele persoanelor care au fost acolo, cum am sosit in sala de operatie, ce au scos cum au scos si in prezenta cui s-a pus in cutie proba si in ce solutii etc


To accomplish great things, we must not only act, but also dream; not only plan, but also believe.
All our dreams can come true, if we have the courage to pursue them.

Offline

 

#36 2008-11-11 14:31:30

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: Informatii importante

Mda...

In RO daca vreau sa intru in posesia acestui raport (sau cum s-o numi la noi) de unde incep?
Cui trebuie sa ma adresez?

Daca aveti idee, shoot.

Offline

 

#37 2008-11-11 19:04:15

still_dreaming
Full member
De la: Yes we can!
Inregistrat: 2006-11-28
Mesaje: 488

Re: Informatii importante

probabil un avocat care stie legile din Romania si te va sfatui cui sa le ceri si cum, si cum sa previi un refuz.

desi corect mi se pare ca sa ti se dea, atit tie la cerere cit si celorlati doctori la care mai mergi, ca sa stie pe cine trateaza

acolo e explicat cel mai bine "istoricul pacientului'

eu am vazut ca se cer fose medicale si daca vii din alta tara ca sa stie corect ce ai avut si ce ti-au facut.

confidentialitatea nu inseamna sa iti ascunda ce ti s-a facut sau diagnosticul etc...


To accomplish great things, we must not only act, but also dream; not only plan, but also believe.
All our dreams can come true, if we have the courage to pursue them.

Offline

 

#38 2008-11-11 19:38:14

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: Informatii importante

Sunat la spital si vorbit. Mi s-a spus ca se poate. wink

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.