homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Colpita, vaginita, rana col uterin, polip vaginal


#1 2008-11-10 21:29:55

sylvy
New member
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 8

colpita, vaginita, rana col uterin, polip vaginal

buna,
povestea mea incepe asa.
in martie am fost diagnosticata cu vaginita nespecifica de un medic ginecolog,
la sf lui octombrie cu colpita rana col uterin si posibil cancer.
mi s-au dat de facut anumite analize.
azi am facut o colposcopie si rezultatul e urmatoeul.
FP-Col uterin cu mica zona rosie perioficial.
AA-JSC vizibila, mic ectropion  de aspect polipoid cu arii de remaniere s,prezentand la nivelul BP mici orificii glandulate cu guleras.Exocol fara atipii de fixare.
TL-iod pozitiv.

medicul care a facut colposcopia  a zis ca nu e o rana si as fi bine.

ginecologul care a zis de rana mi-a dat ovule si spalaturi cu tantum rosa dar am o stare de uscaciune si ca si cum ceva s-ar strange.

poate sa imi explice cineva ceva sa ma lamureasca.

e posibil sa fie cancer.

Offline

 



#2 2008-11-10 21:30:41

sylvy
New member
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 8

Re: colpita, vaginita, rana col uterin, polip vaginal

scuze de greseli.

Offline

 

#3 2008-11-10 21:45:01

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: colpita, vaginita, rana col uterin, polip vaginal

citeste regulile, editeaza ultimul mesaj si completeaza la primul ce ai avut de adaugat ca iei warn de la moderatoare.
de obicei vaginita nespecifica e gardnerella,
daca e sa ai rana pe col las`o mai moale cu spalaturile pt ca se zice ca nu e chiar asa de indicat, poti sa faci dar nu dese...
in privinta rezultatului de la colposcopiei o sa te ajute fetele care se pricep mai bine la citit analize.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#4 2008-11-10 22:08:46

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: colpita, vaginita, rana col uterin, polip vaginal

sylvy ai warn pt ca nu ai editat...citeste te rog regulile...si i am lasat doctoressei linkul...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#5 2008-11-11 11:07:38

dianatone
Membru
Inregistrat: 2008-11-11
Mesaje: 4

Re: colpita, vaginita, rana col uterin, polip vaginal

buna ziua. problema mea suna in felul urmator:in urma ultimei menstruatii am ramas cu dureri in abdomenul inferior si sangerari usoare. dupa 10 zile am decis sa merg la doctor si acestea sunt rezultatele in urma examinarii palpabile si echografiei transvaginale:col de multipara,cicatricial fara leziuni macroscopice vizibile,in vagin secretie sangviolenta in cantitate moderata,col lung inchis,uter in AVF de volum,sensibilitate normala,ovarul drept nu se palpeaza,nedureros,ovar stanga marit de volum,sensibil,chist ovarian stang. tratamentul consta in medicamente anti hemoragice pt o saptamana si revin la consult. mentionez ca toata saptamana durerile n-au disparut iar scurgerea sangviolenta s-a oprit in 4 zile. am revenit la consult si am urmatoarele rezultate:colul fara leziuni vizibile macroscopic,in vagin secretie modificata,aerata,fetida,in cantitate medie,uter usor sensibil,ovare nepalpabile,ZA libere,FSV suple.Diagnostic:boala inflamatorie pelvina,colpovaginita cu gardnerella.(fara examen la laborator).mi-a prelevat si secretie pt citologie BP-SG si examen microscopic,dar astept 2 saptamani pt rezultate. Tratament cu:augmentin,tinizol,celebrex,tantum rosa,flagyl ov...am revenit acasa,am dereticat putin(deci efort fizic) si spre seara a reaparut sangerarea dar mult mai consistenta,aparuta in urma folosiri irigatorului cu tantum rosa. Este dimineata,absorbantul era bine imbibat si continui sa am sangerare si culmea n-o pot gasi pe doctorita(nu lucreaza azi).Nu stiu ce sa fac,pe cine sa intreb ce se petrece cu mine,de unde vin aceste sangerari,dureri si de unde pleaca aceasta boala inflamatorie pelvina,daca gardnerella mi-a fost transmisa sexual(observ pareri impartite) sau am conceput-o singura in urma spalaturilor intravaginale exagerate..doctora respectiva imi spunea ca prezint uterul  usor sfasiat,dar nu este mentionat acest lucru si pe raportul medical si oricum nu este deloc comunicativa..ca sa nu mai spun ca la introducerea lamelelor m-a ciupit de peretele vaginal destul de tare,desi eu stateam ca o stana de piatra..Va rog sa-mi spuneti ce pareri aveti,dar mai ales astept cu nerabdare parerea doamnei doctoresse,tremur toata,nu stiu ce se petrece cu mine. Mentionez ca am o fetita de 7 ani jumate si un avort programat din cauza toxicitatii in urma cu 2 ani. continui tratamentul,in special irigatorul cu tantum rosa desi prezint sangerare? Multumesc anticipat

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-11-11 11:47:33

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: colpita, vaginita, rana col uterin, polip vaginal

buna diana si bine ai venit...opreste spalaturile (ca sa nu mai vb ca nu sunt indicate daca intredevar ai gardnerella)...doctoressa are linkul si va intra cat de curand...

gardnerella nu este o boala cu transmitere sexuala ci e mai degraba o dereglare a florei vaginale cauzata in special de spalaturile intravaginale frecvente...e bineinteles indicat sa faca si partenerul tratament pt ca acesta poate fi un fel de purtator de la care sa o iei inapoi...ce nu inteleg eu e cum ti a pus acest tratament fara o analiza de secretie...si uite un link cu mai multe informatii despre BIP http://www.sfatulmedicului.ro/articole/ … na_756.htm


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#7 2008-11-12 04:19:01

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: colpita, vaginita, rana col uterin, polip vaginal

sylvy a scris:

buna,
povestea mea incepe asa.
in martie am fost diagnosticata cu vaginita nespecifica de un medic ginecolog,
la sf lui octombrie cu colpita rana col uterin si posibil cancer.
mi s-au dat de facut anumite analize.
azi am facut o colposcopie si rezultatul e urmatoeul.
FP-Col uterin cu mica zona rosie perioficial.
AA-JSC vizibila, mic ectropion  de aspect polipoid cu arii de remaniere s,prezentand la nivelul BP mici orificii glandulate cu guleras.Exocol fara atipii de fixare.
TL-iod pozitiv.

medicul care a facut colposcopia  a zis ca nu e o rana si as fi bine.

ginecologul care a zis de rana mi-a dat ovule si spalaturi cu tantum rosa dar am o stare de uscaciune si ca si cum ceva s-ar strange.

poate sa imi explice cineva ceva sa ma lamureasca.

e posibil sa fie cancer.

as merge pe mina celui de-a;l doilea medic, cel cu colposcopia...nu, nici vorba de cancer


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#8 2008-11-12 21:00:10

dianatone
Membru
Inregistrat: 2008-11-11
Mesaje: 4

Re: colpita, vaginita, rana col uterin, polip vaginal

buna seara. multumesc pt raspuns..doream sa spun ca am fost la un alt ginecolog in ziua cu pricina(alti bani de aruncat)si parerea a fost asemanatoare cu a primei doctore. mi-a sugerat sa continui tratamentul,desi a inteles ca nu am rezultate precise,sa folosesc irigatorul cu tantum rosa,este chiar indicat la gardnerella(cuvintele dansului). iar sangerarea i se pare "normala"este o menstra mai lunga si fara abundenta?!?! chiar si contractiile uterului sunt normale...ba chiar m-a intrebat la un moment dat de ce merg aplecata....si -am raspuns:pt ca ma doare....?!? nu m-am lamurit cu nimic,am sangerare si acum,cu dureri cu tot. dansul spune ca aceasta gardnerella mi-a fost "daruita sexual" si o am de ceva timp,sa asteptam urmatoarea menstra si mai stam de vorba cand vin si rezultatele de la laborator. totodata aceste sangerari si dureri sunt in urma unor dereglari hormonale si nu prea avem ce face...imaginati-va ca sunt total debusolata,pareri diferite si starea mea este perfect normala! desi eu stau in pat...

Multumesc

Offline

 

#9 2008-11-13 00:59:54

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: colpita, vaginita, rana col uterin, polip vaginal

diana imi pare rau...dar mai mari prostii decat ce i a iesit pe gura ultimului medic la care ai fost nu am auzit...http://www.pravaliata.ro/gardnerella.htm si articolele de genul asta gasesti cu sutele pe net...oare suntem toti tampiti si acel medic e cel mai destept? ai avut dreptate prin ce ai zis la inceput...au fost bani aruncati pe geam...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#10 2008-11-13 20:57:51

oana_alexandra
New member
Inregistrat: 2008-10-23
Mesaje: 42

Re: colpita, vaginita, rana col uterin, polip vaginal

eu am avut niste mancarimi foarte puternice si m-am inrosit rau in lateral,am fost la doctor si mi-a spus ca am vaginita si o mica rana pe col de acre sa nu imi fac griji.mi-a dat ovule si o crema de la care mi-a trecut mancarimea si inroselile.dupa o luna mi-a reaparut, am reinceput tratamentul si mi-a trecut mancarimea.acum fara motiv a reaparut acea mancarime si am inceput sa folosesc din nou crema care simt ca imi face bine.oare ce e cu mancarimea asta?e nevoie sa foloseasca si prietenul meu atunci cand incep eu tratamentul?


luv u my sweetheart preety:*

Offline

 

#11 2008-11-13 21:08:44

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: colpita, vaginita, rana col uterin, polip vaginal

o analiza de secretie ti a facut?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#12 2008-11-13 21:52:37

oana_alexandra
New member
Inregistrat: 2008-10-23
Mesaje: 42

Re: colpita, vaginita, rana col uterin, polip vaginal

da mi-a facut si a zis ca era doar o inflamatie si o iritatie care au trecut complet de la tratament. e f ciudat pt ca, cateodata mancarimile incep dupa actul sexual


luv u my sweetheart preety:*

Offline

 

#13 2008-11-13 22:03:55

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: colpita, vaginita, rana col uterin, polip vaginal

oana_alexandra, eu zic sa foloseasca si prietenul tau crema care ti`a dat`o tie medicul...poate din cauza asta te mananca dupa act...ca o purtati de la unul la altul infectia.
dar daca ai facut analiza aia...medicul nu ti`a zis exact ce infectie ai?


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#14 2008-11-13 22:31:14

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: colpita, vaginita, rana col uterin, polip vaginal

bine bine...dar ce fel de vaginita? ne spui si noua ce scrie in rezultatul analizei de secretie?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#15 2008-12-16 08:18:47

sylvy
New member
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 8

Re: colpita, vaginita, rana col uterin, polip vaginal

buna dragele mele,
am revenit cu rezultatul analizei papanicolau dun care v-as ruga sa imi spuna si mie cineva ce inseamna.
Denumire:
11.Anatomie Patologica ANP
Ex. Babes Nicolau =>a se vedea diagnostic citologic cervico vaginal.

Diagnostic cervico-vaginal
Sistem  Bethesda2001/frotiu conventional
-satisfacatoare pentru evaluare,
-celule endocervicale prezente
1.negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligan
5.recomandari
Dupa tratament.


Descriere citologica:
frecvente cellule superficiale cianofile si orangeofile
frecvente cellule endocervicale
pmn frecvente.



ps:examenul hpv adn cu genotipare a iesit ca nu am acest

mersi pentru raspunsuri si mai ales doctoresei

Offline

 

#16 2008-12-16 08:38:19

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: colpita, vaginita, rana col uterin, polip vaginal

sylvy exact acelasi rezultat mi-a iesit si mie
te rogggg din suflet sa intri sa imi zici ce tratament ti-a dat caci mie nu imi da nimeni de cap

frecvente cellule superficiale cianofile si orangeofile
frecvente cellule endocervicale
pmn frecvente.

asa mi-a iesit si mie la CMU ai facut analizele?

Offline

 

#17 2008-12-16 10:30:25

sylvy
New member
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 8

Re: colpita, vaginita, rana col uterin, polip vaginal

buna,
eu am luat un tratament care avea in componenta sa si antibiotic
au fost niste ovule preparate in farmacia din regie si nu au costat mult au fost aproape 27 cred
m-am simtit mai bine dupa ele.adica nu au mai fost dureri la urinat si aproape nici la contact dar cum dau de rece sau foaret frig ma apuca nitel dar trece.

ma duc joi la control cu mapa de analize la Dr.Ocrim Maria e si la polizu.
Daca are careva idee de ea sa imi dea si mie o parere.


imi daduse si spalaturi dar nu prea le-am luat imi dadeau o senzatie ciudata.

daca e va zic vineri ce mi s-a zis.

am fost la doctor prentru repetarea ecografiei transvaginale, si m-a chemat luna viitoare cica trebuia sa ma duc imediat a 2-a zi dupa  ciclu.

Mi-a dat cezarrete sa iau.Sincer nu stiu daca o sa le iau pentru ca eu am si varice si insuficienta venoasa cronica. Motivul ca sunt sanatoasa dar sa nu ma trezesc cu o sarcina.
eu am folosit c acontraceptie prezervativul pentru ca toti imi ziceau sa nu iau anticonceptionale.

azi ma duc la ginecolog o sa iti zic ttt ce mi-a spus doctorita.

ideea e ca inainte am avut probleme si o vaginita si cilu dereglat si o alta ginecoloaga mi-a dat femicur si urogestan si a zis sa nu aiu anticonceptionale desi endocrinologul imi daduse yasmin.



M-am ingrasat in 3 luni 26 kg dar ciclul s-a reglat.
acum dupa 7 luni  tin cura si am dat jos 6 kg.


Doctoressa ce sa fac sa iau cezarette. Am inteles ca se da in perioade dupa alaptare si ca deregleaza ciclul dinstudii si tot ce am citit pe net.

Sincer sunt in o mare dilema si nu as vrea sa ma mai  ingras iar sau sa mai am alte probleme sau cum se zice pe romaneste batai de cap.

Ultima oara a fost editat de sylvy (2008-12-18 10:11:44)

Offline

 

#18 2008-12-16 11:12:32

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: colpita, vaginita, rana col uterin, polip vaginal

nu mai stii pe baza de ce erau facute ovulele nu ?
si pe mine ma lasa atunci cand iau antibiotic dar apoi apare din nou
si tie ce diagnostic ti-au pus

Offline

 

#19 2008-12-18 10:14:09

sylvy
New member
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 8

Re: colpita, vaginita, rana col uterin, polip vaginal

Nu am reteta erau facute in farmacie ultimele.

doctorita dinainte de actuala imi daduse polygynax.

Acum am luat unele facute in farmacie stiuca erau pe baza de antibiotic.

sincer dute la doctor.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.