homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Varice :(


#1 2008-11-11 19:42:22

monibv
Full member
Inregistrat: 2007-05-03
Mesaje: 344

varice :(

le-am mostenit de la mama...si incep sa se vada destul de urat desi am 21 de ani. pe un picior chiar se vede vena mare si umfata tot timpu. nush ce sa le fac, n-as vrea de acum sa ajung la operatie, mai ales ca vara mea s-a operat si i-au reaparut. exista ceva care sa le opreasca din evolutie?asa de urat se vad....

si inca ceva. as vrea sa ma reapuc de anticonceptionale. le influenteaza cu ceva?ma gandesc sa nu le agraveze sau ceva

Offline

 



#2 2008-11-11 20:38:03

Raluka28
New member
Inregistrat: 2008-10-18
Mesaje: 46

Re: varice :(

Sincer si eu am la piciorul drept o vena mare si urata la incheietura.Si ma durea vara asta.Simnteam nevoia sami masez piciorul.Am fost la medic si am luat Detralex cand erau caldurile alea mari vara.Numai era asa de umflata.Ma ajutat.Insa acum numai iau.O sa incep la vara.Acum iau anticonceptionale si nu am observat nici o modificare deocamdata.Dar cred ca si de la ele se accentueaza.Depinde de organism, de circulatie, mai trebuie si putina miscare...tot 21 d ani am si eu...

Offline

 

#3 2008-11-11 20:56:50

alyssa
Full member
De la: puiu acasa
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 550

Re: varice :(

si eu am avut varice,luna trecuta m-am operat,deja nu se mai putea rezolva cu medicamente,era foarte urat si pronuntat si din pacate doar chirurgical am scapat de ele.trebuie sa le tratezi din timp,daca nu vrei mai apoi sa ajungi la operatie.din pacate eu asa am facut,am tot amanat pana nu s-a mai putut rezolva altfel.deocamdata sunt bine,sper sa nu se mai faca inapoi,desi asa am auzit ca se refac.... sad   acum iau detralex tb  si ma ung cu Lioton gel. smile


"Dragostea este spatiul si timpul masurate cu inima"

Offline

 

#4 2008-11-11 23:40:37

You_and_Me
Diamond member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 26341

Re: varice :(

si eu am varice pe piciorul stang si s-au accentuat f mult ....imi apar din ce in ce mai multe ...si se  vad urat ...nu pot sa port nimik scurt .....si eu as vrea sa ma operez dar cu laser .....sper in primavara ....dar nuj unde ....
alyssa u unde te-ai operat si cat a costat ? mai multe detalii te rog


..be the best ...fuck the rest smile))

Offline

 

#5 2008-11-11 23:43:13

monibv
Full member
Inregistrat: 2007-05-03
Mesaje: 344

Re: varice :(

... sad asa ma dispera cum se vad. de la medic mi s-a dat si mie detralex, da cand am intrebat cat sa iau, mi-a zis tot timpu, si mi se pare urat sa bag atatea pastile....

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-11-11 23:45:38

You_and_Me
Diamond member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 26341

Re: varice :(

si io am, luat detralex si lioton si tot felul de si de ...nici un efect .....ma si dor mai ales knd e innorat afara....


..be the best ...fuck the rest smile))

Offline

 

#7 2008-11-11 23:59:44

Lelaina
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-02
Mesaje: 4397

Re: varice :(

Offf....si eu am ceva, inca nu e grav.... dar mama are niste varice de te sperii... si eu am pielea alba...

Eu ma intreb altfel? Cum poti sa le tratezi din timp? Exista o modalitate? adica nu prea vreau sa ajung la operatie. Alyssa, sper sa nu te deranjeze intrebarea mea? dar cati ani ai? si cum e operatia?


Poor is the man whose pleasure depends on another

Offline

 

#8 2008-11-12 08:33:04

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: varice :(

Eu iau Detralex si pe urma mi s-a spus ca trebuie sa merg sa le scot cu laserul. Cred ca este destul de scump dar... Tb de avut grija la alimentatie, nu tb sa avem oscilatii in greutate, daca se respecta anumite reguli am inteles ca nu mai apar.


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#9 2008-11-12 10:53:59

uffff
Insomniac member
De la: mii de km departare
Inregistrat: 2008-02-29
Mesaje: 7508

Re: varice :(

si eu am varice mostenite de la mama...nu am facut inca nici un tratament doar ca in fiecare seara incerc ca macar 15 min sa stau culcata in pat cu picioarele rezemate de perete si ajuta f mult...mama asa a reusit sa se mentina pana acum si sa mai scape de durere

Offline

 

#10 2008-11-12 11:13:01

monibv
Full member
Inregistrat: 2007-05-03
Mesaje: 344

Re: varice :(

o sa incerc sa fac si eu asta...numa ca cele care deja se vad urat cred ca numa cu operatie mai ies. as lua detralexu pt ca stiu ca stopeaza da mi-e frica sa nu fac rau la ficat sau pe altundeva cu atatea pastile

Offline

 

#11 2008-11-12 12:11:06

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: varice :(

Detralex se ia cu reteta si nu este un medicament "greu".


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#12 2008-11-12 12:19:10

You_and_Me
Diamond member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 26341

Re: varice :(

din cate stiu eu detralexul decongestioneaza venele si dilata sangele .....e ff bun ...dar la mine solutia este doar operatia ....
eu as vrea sa fac la arabul ala de la otv ...Abu Baker....dar e peste 50 mil operatia....si e cam mult


..be the best ...fuck the rest smile))

Offline

 

#13 2008-11-12 14:23:06

monibv
Full member
Inregistrat: 2007-05-03
Mesaje: 344

Re: varice :(

Jessie a scris:

Detralex se ia cu reteta si nu este un medicament "greu".

medicul mi-a dat detralex. normal ca nu-l iau de capu meu. da varicele de vindecat nu se mai vindeca, deci ca sa le opresti evolutia tre sa iei detralex incontinuu ceea ce nu mi se pare prea sanatos pt alte parti ale corpului. totusi medicamentu ramane medicament si ficatul il simte

Ultima oara a fost editat de monibv (2008-11-12 14:23:28)

Offline

 

#14 2008-11-12 14:37:56

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: varice :(

Mie mi s-a zis sa iau 6 luni dupa care 6 luni pauza.


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#15 2008-11-12 14:44:50

monibv
Full member
Inregistrat: 2007-05-03
Mesaje: 344

Re: varice :(

o sa ma mai duc o data la medic ca deja am vazut ca se vad si pe interioru coapsei si cand fac masaj anticelulitic se accentueaza foarte tare. sa vad ce-mi recomanda si ce-mi mai zice

Offline

 

#16 2008-11-12 14:46:31

bela
Sr. member
Inregistrat: 2006-11-03
Mesaje: 1729

Re: varice :(

monibv a scris:

le-am mostenit de la mama...si incep sa se vada destul de urat desi am 21 de ani. pe un picior chiar se vede vena mare si umfata tot timpu. nush ce sa le fac, n-as vrea de acum sa ajung la operatie, mai ales ca vara mea s-a operat si i-au reaparut. exista ceva care sa le opreasca din evolutie?asa de urat se vad....

si inca ceva. as vrea sa ma reapuc de anticonceptionale. le influenteaza cu ceva?ma gandesc sa nu le agraveze sau ceva

stiu cum e si eu sunt cam in aceeasi situatie...eu in schimb am zis ca voi mai astepta pentru ca oricum in cat timp esti gravida si la nastere iti vor aparea altele...asa ca voi amana momentul operatiei peste cativa ani dupa ce ma voi hotari sa am un copil


Ruga de magar si blestemul de curva nu se suie la cer...

Offline

 

#17 2008-11-12 15:25:16

alyssa
Full member
De la: puiu acasa
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 550

Re: varice :(

valy_creata2000 a scris:

si eu am varice pe piciorul stang si s-au accentuat f mult ....imi apar din ce in ce mai multe ...si se  vad urat ...nu pot sa port nimik scurt .....si eu as vrea sa ma operez dar cu laser .....sper in primavara ....dar nuj unde ....
alyssa u unde te-ai operat si cat a costat ? mai multe detalii te rog

operatia am facut-o la Cluj,de costat m-a costat "cat am vrut eu sa-i dau medicului"....stiti cum ma refer smile   eu am 25 de ani,si probabil si oscilatiile de greutate au dus la agravarea lor,cand ma ingrasam,cand slabeam.stateam si prea mult in picioare in timpul serviciului ce-i drept.am mai inteles ca e si ereditar,si mama are destul de multe.acum iau detralex 3 luni incontinuu,apoi 1 luna pauza, lioton gel si trebuie sa port ciorapi cu compresie ceea ce e cam incomod,dar...trebuie smile .ce am mai auzit e ca se poate trata si cu injectii de sclerozare,dar sincer nu stiu cum e. operatia nu e grea ,doar anestezia mie nu mi-a prea placut...credeam ca va fi totala,si nu a fost asa... hmm    recuperarea e rapida,dupa catevea zile deja poti sa umbli. sper ca v-am raspuns la toate  tongue  daca mai vreti sa ma intreebati ceva...sunt aici  big_smile


"Dragostea este spatiul si timpul masurate cu inima"

Offline

 

#18 2008-11-12 16:48:39

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: varice :(

alyssa, de unde se iau acei ciorapi speciali ca eu nu am gasit? sad


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#19 2008-11-12 17:03:40

alyssa
Full member
De la: puiu acasa
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 550

Re: varice :(

eu i-am luat de la farmacie,mi-a fost prescris de catre medic deoarece fiecare au un grad diferit de compresie si asta  medicul stabileste de care ai nevoie. se gaseste in farmacii, RelaxSan se numesc,ai mei sunt cu gradul de compresie 18-22. smile


"Dragostea este spatiul si timpul masurate cu inima"

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.