homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Bucataria...-10


#172 2007-07-04 20:56:21

nony
New member
Inregistrat: 2007-07-04
Mesaje: 20

Re: bucataria...

imi place f mult o prajitura pe care io si mama o pregatim atunci cand vrem sa ne indulcim....am sa va dau si voua reteta:1 ou,150gr zahar,150gr margarina sau unt,150gr lapte,1 lingurita de cacao,1 lingurita de bicarbonat de sodiu stins si faina cat cuprinde...amestecati ingredievtele pana ce se formeaza o coca potrivita(nici prea moale nici prea tare)...din acest aluat se fac 20 de bete de lungime potrivita.le puneti si le coaceti pe dosul tavei la cuptor.intre timp puteti pregati crema:1 budinca de vanilie,4linguri faina,4 linguri zahar,700gr lapte.amestecati toata compozitia cremei pe foc,apoi puneti oala in care ati facuto sub jetul cu apa sa se mai raceasca,dupa care adaugati un pachet de margarina,apoi amestecati f bine.pt pregatirea acestei prajituri care trebuie sa semene la final cu o cabana(de unde si denumirea) va trebuie si foi de napolitana...taiati foaia de napolitana incat sa obtineti un fund de cabana si asezati un strat de crema pe foaie, apoi asezati 4 bete,imediat dupa asta asezati alt strat de crema si apoi 3 bete,apoi iar crema si deasupra 2 bete si apoi iar crema si in varf 1 bat, apoi incercati sa imbracati cabanuta intr-un strat de crema subtire si asezati pe lateral cate o foaie de napolitana incat sa ia forma la final a unei cabanute de vacanta...dupa ce ati terminato de facut o glazurati cu ciocolata si o bagati la frigider sa se moaie betele...cu celelalte 10 bete procedati la fel(faceti alta cabanuta)...incercati sa va ajunga crema pt amandoua...sper sa va placa...pofta buna si succes...astept impresiile voastre:*

Offline

 



#173 2007-07-05 13:12:23

mitzili
Hero member
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 2205

Re: bucataria...

stie cineva vreo reteta pt un sos de spaghete...NU vreau ceva cu carne. De preferat unu cu smantana, branza....ceva de genu.


You make me so hot, You make me wanna drop, It's so ridiculous, I can barely stop, I can hardly breathe, You make me wanna scream, You're so fabulous, You're so good to me, baby, baby

Offline

 

#174 2007-07-05 14:59:33

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: bucataria...

Nashira a scris:

smile persifona, mi-ai amintit de mine cand am gatit ou explodat. a fost sinura reteta care mi-a iest bine. se face asa: se ia un ou (logic!!!). se pune intr-un vas cu apa, atat cat sa-l acopere puuuuuuuuuutin de tot. se pune pe foc (mare! ca altfel nu iese bun). dupa care, in asteptarea rezultatului, va duceti sa va uitati la un film. daca prindeti inceputul unul sitcom, e perfect, pentru ca exact in momentul in care incepe genericul veti auzi o bubuitura din bucataria. asta e semnalul ca oul e gata. acum va puteti bucura de bucataria proaspat "vopsita" cu oul explodat.
asta e reteta fara "pofta buna" la sfarsit...

*aveam 10 ani and am descoperit reteta asta. big_smile

super tare. a mea e cu jumari

Offline

 

#175 2007-07-05 15:10:11

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: bucataria...

mitzili a scris:

stie cineva vreo reteta pt un sos de spaghete...NU vreau ceva cu carne. De preferat unu cu smantana, branza....ceva de genu.

MARGHERITA
Ingrediente
1 pachet de spaghetti (600 g), 6 rosii mari, 6 catei de usturoi, 2 lingurite de ierburi provensale (ierburi aromate, gata preparate se gasesc in comert), 2-3 linguri de untdelemn.
Mod de preparare
Se fierb macaroanele al dente, se strecoara si se tin la cald. - Se oparesc rosiile, se curata de pielita si se toaca marunt. Se curata cateii de usturoi si se zdrobesc in mojar de lemn. - Se pune untdelemnul la incins, se caleste in el usturoiul, apoi se adauga rosiile. Se lasa sa dea in 2-3 clocote, apoi se presara deasupra sarea si plantele aromate. Se mai dau intr-un clocot, se serveste sosul turnat peste macaroane. (Plantele aromate sunt foarte necesare, fiindca dau mancarii o aroma specifica.)

CU BUSUIOC
Ingrediente
ulei de floarea soarelui presat la rece, ceapa, usturoi, pulpa de rosii, ardei gras, dovlecel, frunze proaspete de busuioc si rozmarin, sare, piper
Mod de preparare
Toate legumele se taie in bucati mari. Se prajeste ceapa, apoi se adauga cateii de usturoi. Cind totul s-a aurit, se adauga ardeii grasi si dovleceii. Dupa ce ultimele doua componente se inmoaie, se adauga si pulpa de rosii si se fierbe la foc mic pina cind amestecul scade. Inainte de a stinge focul, se adauga frunzele, sarea si piperul (dupa gust). Se lasa putin sa se raceasca, apoi se mixeaza lejer, fara sa se toace complet legumele. Sosul se poate pastra si la congelator.

SMANTANA SI CIUPERCI
Ingrediente
- 500 g spaghetti;
- 500 g ciuperci;
- 500 g smantana;
- 100 ml ulei de masline;
- 100 ml apa;
- 1 capatana usturoi;
- sare, piper alb.

Mod de preparare
- Se fierb spaghettele conform instructiunilor de pe pachet;
- separat se face sosul din 100 ml ulei de masline in care se calesc ciupercile si peste care se adauga 100 ml apa;
- se adauga usturoiul maruntit si se mai lasa sa fiarba 5 min;
- se ia de pe foc si se incorporeaza smantana amestecand continuu;

Ultima oara a fost editat de ralluka (2007-07-05 15:10:44)

Offline

 

#176 2007-07-06 15:21:33

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: bucataria...

apropos de spaghete...voi cum faceti sa nu se lipeasca intre ele? niciodata nu am scapat de partea cu lipitul si intodeauna primesc remarci tongue


mami de minuni hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#177 2007-07-06 15:26:03

mitzili
Hero member
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 2205

Re: bucataria...

le amesteci cu un strop de ulei dupa ce le-ai scurs de apa


You make me so hot, You make me wanna drop, It's so ridiculous, I can barely stop, I can hardly breathe, You make me wanna scream, You're so fabulous, You're so good to me, baby, baby

Offline

 

#178 2007-07-06 15:31:11

SonneAle
Addicted member
De la: balamuc
Inregistrat: 2006-12-14
Mesaje: 10519

Re: bucataria...

daca mai citesc ce scrieti voi pe aici, ma ingras =P~ rotfl


There ain't no sunshine now that he's gone

Offline

 

#179 2007-07-06 15:33:35

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: bucataria...

mitzili a scris:

le amesteci cu un strop de ulei dupa ce le-ai scurs de apa

dupa? eu pun putin la fiert si fara efect...am sa pun si dupa smile merci!


mami de minuni hjarta

Offline

 

#180 2007-07-06 15:38:10

mitzili
Hero member
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 2205

Re: bucataria...

Eu pun doar dupa. De fiert le pun doar in apa cu sare


You make me so hot, You make me wanna drop, It's so ridiculous, I can barely stop, I can hardly breathe, You make me wanna scream, You're so fabulous, You're so good to me, baby, baby

Offline

 

#181 2007-07-06 15:50:35

SonneAle
Addicted member
De la: balamuc
Inregistrat: 2006-12-14
Mesaje: 10519

Re: bucataria...

doctoressa a scris:

mie nu imi place sa gatesc, si in consecinta nici nu gatesc(fac de mincare, strictul necesar, ca sa nu murim de foame, insa atit)....si, recunosc, sunt si extrem de mofturoasa....

pana aici perfect de acord, doar ca nu ma dau in vant dupa paste.  tongue   uofffff, si nici nu vreau sa invat!!! citesc ce scrieti, imi imaginez gustul si salivez rotfl  tre sa vada mama retetele voastre big_smile


There ain't no sunshine now that he's gone

Offline

 

#182 2007-07-06 16:33:31

unik
Full member
De la: Litoral..
Inregistrat: 2006-10-08
Mesaje: 906

Re: bucataria...

eu_vreau a scris:

apropos de spaghete...voi cum faceti sa nu se lipeasca intre ele? niciodata nu am scapat de partea cu lipitul si intodeauna primesc remarci tongue

Sa le bagi in oala atunci cand apa clocoteste si in care ai pus din prealabil sare (fara ulei) si le mai gusti si tu sa vezi dk s-au facut, dupa ce le scoti eu iti recomand sa le amesteci cu putin unt sa fie gustoase wink

Offline

 

#183 2007-07-06 20:24:45

persifona
Vizitator

Re: bucataria...

Daca te referi la lipitul intre ele, un strop de ulei in apa de fiert si sa le amesteci des.

Daca te referi la lipitul de cratita.. cumpara spaghete bune. Eu am facut ieri spaghete Barilla si am ramas impresionata. Nici fir lipit de cratita neutral Sunt un pic mai scumpe, dar iti spun cu mana pe inima ca MERITA!!!

Ultima oara a fost editat de persifona (2007-07-06 20:25:02)

 

#184 2007-07-06 20:31:46

andrutza
Vizitator

Re: bucataria...

pai spaghetele barilla sint cele mai bune eu numai din alea mananc si nu se lipesc deloc

 

#185 2007-07-06 20:34:32

persifona
Vizitator

Re: bucataria...

Sunt geniale!!!

 

#186 2007-07-06 20:36:11

andrutza
Vizitator

Re: bucataria...

Da si sunt si sanatoase fata de alte spaghete pt ca sunt facute din grau natural si contin fibre....iam iam chiar acum o sa mananc o portie, mie imi plac la nebunie spaghetele si pastele in general.

 

#187 2007-07-06 22:38:01

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: bucataria...

lipitul intre ele ma dispera smile ca de cratita inca n-am patit-o tongue am sa incerc data viitoare cu ulei dupa ce le scurg si evident cu putin unt si poate stau si ele mai dezlipite...


mami de minuni hjarta

Offline

 

#188 2007-07-31 15:39:15

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: bucataria...

ajutor!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! fac un pui la stcla iar ca si garnitura nu am ce sa pun pe langa el decat niste mazare congelata am.imi da si mie cineva o idee cm sa fac mazarea aia sa mearga ca si garnitra ?


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#189 2007-07-31 15:47:41

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: bucataria...

prepara mazarea cum scrie pe ambalaj. caleste o ceapa cu un pic de ulei, adauga apa si lasa sa se inmoaie ceapa. dupa aceea, adauga mazarea si niste bulion sau suc de rosii, eventual si niste busuioc sau oregano. alta reteta nu-mi vine acum. pofta buna!


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#190 2007-07-31 16:20:23

mitzili
Hero member
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 2205

Re: bucataria...

sau pur si simplu o fierbi......mai aduca si niste morcovi si cartofi fierti in apa cu putin delicat.....iese o nebunie


You make me so hot, You make me wanna drop, It's so ridiculous, I can barely stop, I can hardly breathe, You make me wanna scream, You're so fabulous, You're so good to me, baby, baby

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.