homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Bucataria...


#1 2006-10-06 11:40:48

ramona-maria
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2006-09-20
Mesaje: 386

bucataria...

sper ca nu e o probl ca postez topicul asta dar am si eu o curiozitate.: cand am putzin timp imi place sa experimentez prin bucatarie tot felul de retete. in general cam ce stiu de la mama dar si noutati de pe net. nu imi iasa intotdeauna cu ar trebui asa ca va rog sa dati si voi niste retete simple si rapide care va plac mult { nu-mi spuneti sa cumpar reviste gen practik in buc sau bucataria pt toti } mie imi plac mult salatele { cu orice si in orice cantitate} voua ce va place cel mai mult sa mancati {sa gatiti} ??   wink

Ultima oara a fost editat de ramona-maria (2006-10-13 15:43:38)


"Oamenii sunt ca vinurile... cu timpul unii devin mai buni, altii se transforma in otet"

Offline

 



#2 2006-10-06 13:00:51

cata
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-07-19
Mesaje: 303

Re: bucataria...

Mie imi place tare mult sa gatesc....iti dau una din retetele mele preferate:
iti trebuie: piept de pui, o punga de legume mexicane, ceapa(2), sare, piper, chili..
Fierbi pieptul de pui si legumele mexicane separat, adaugi in apa in care le fierbi putina sare..
Tai ceapa fideluta si o pui la calit..dar sa fie bine calita pana se rumeneste, peste ea adaugi puiul fiert fara nimic altceva si le calesti putin impreuna , apoi le scoti si le pui intr-o tava.
Legumele, dupa ce sunt fierte le amesteci cu sare, piper si putin chili( sa nu fie nici prea picant) si apoi le pui peste ppiptul cu pui si ceapa...
Asta e reteta..mie imi place f mult...totodata mie imi place sa mananc picant si cam tot ce gatesc asa e..
Mai am o mancare preferata: cartofi cu sos picant si pui, spaghete cu formagio(nu stiu dc e scris corect, e branza care o folosesc italienii)..si budinca...gata ca am scris prea mult si poate va plictisesc. Pofta buna!


"Destinul alearga dupa noi ca un nebun cu briciul in mana"
                                                         Arsenii Tarkovski

Offline

 

#3 2006-10-06 15:35:51

ramona-maria
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2006-09-20
Mesaje: 386

Re: bucataria...

eu cand am pofta de salata spal o salata verde niste rosii tocate mai mare, un morcov feliat f subtire, o conserva de ton in ulei si putina lamaie si iasa o salata f f buna; problema e ca numai mie imi place. sotiorul meu nici nu vrea sa auda de retete pt mentinerea siluetei {salata asta se poate manca in cantitati industriale ca nu ingrasa}
mai astept  si alte retete  smile

Ultima oara a fost editat de ramona-maria (2006-10-06 15:36:16)


"Oamenii sunt ca vinurile... cu timpul unii devin mai buni, altii se transforma in otet"

Offline

 

#4 2006-10-06 16:27:21

ina
New member
De la: iasi
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 99

Re: bucataria...

mie imi place sa gatesc cam orice in general, dar in special tot ce e cu paste pt ca sunt ff rapide si bune
de ex. paste cu legume, paste cu ton, paste cu mazare
ideea e simpla la toate; fierbi apa cu niste sare si o lingura de ulei (ca sa nu se prinda paste;e intre ele) si cand clocoteste adaugi pastele si mesteci des ca sa nu se lipeasca de vas. inainte de asta prepari "esentialul". pt cele cu legume calesc ceapa taiata marunt cu ardei, gogosari si cand se inmoaie putin adaug rosiile decojite si taiate si ele, putin bulion, sare, piper, foi de dafin si putin vin rosu (optional). pt cele cu mazare calesc niste ceapa si adug mazarea de la borcan, mai dau un clocot sa se patrunda bine mirosul, mai pun si bulion (bulionul se pune mereu, in orice mancare, la urma ca altfel raman legumele tari). pt cele cu ton iau o conserva de ton maruntin in sos si il pun peste paste direct.
sunt o mare gurmanda si imi si place sa gatesc asa ca daca vrei sa stii ceva anume nu ezita sa ma intrebi smile


sansa e un fenomen ireversibil...

Offline

 

#5 2006-10-06 16:31:58

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: bucataria...

smile chiara sa! era un forum de fete (ca in marea noastra majoritate suntem gagice) si nu vorbeam de bucatarie!
voi dati retete (daca se poate si unele simplute...) ca eu habar n-am sa gatesc. da' de cateva zile m-a luat pofta de a face ceva bun pt ai mei. big_smile si nu stiu ce
o reteta simpla de papa bun si dulce stiti? big_smile
[-O<
cu multumiri, spaima bucatariei.


Nobody home

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2006-10-06 16:39:52

ina
New member
De la: iasi
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 99

Re: bucataria...

as vrea sa iti recomand un tort de mere simplut sau placinta cu mere din foi de aluat
avand in vedere "reclama" care ti-ai facut-o pe care vrei sa ti-o spun? big_smile


sansa e un fenomen ireversibil...

Offline

 

#7 2006-10-06 16:50:56

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: bucataria...

mie nu imi place sa gatesc, si in consecinta nici nu gatesc(fac de mincare, strictul necesar, ca sa nu murim de foame, insa atit)....si, recunosc, sunt si extrem de mofturoasa....imi plac insa foarte mult pastele....daca sunt gatite bine


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#8 2006-10-06 16:56:34

ina
New member
De la: iasi
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 99

Re: bucataria...

daca ati fi din iasi v-asi invita la o testare a talentului meu in ale pastelor smile
ma mandresc cu ele!


sansa e un fenomen ireversibil...

Offline

 

#9 2006-10-06 17:04:40

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: bucataria...

ina, nu sunt in Iasi, insa promit ca daca am sa vin, atunci cind am sa vin am sa te caut sa iti amintesc de invitatia asta


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#10 2006-10-06 17:08:49

green_fairy
Platinum member
De la: undeva...
Inregistrat: 2006-03-11
Mesaje: 19228

Re: bucataria...

eu sunt la is la facult big_smile astept invitatia. mie imi plak mai mult pastele cu branza dulce..asa le facea mama mereu si is obishnuita cu ele..cu astea cu carne cu sosuri nu prea...si imi plak f mult dulciurile..torturile..si k mancaruri preferate: carnitza in sos, tokitura cu mamaligutza si branza,fripturika la ceaun cu mujdei si mamaligutza big_smile


partydance Si-mi vine cateodata s'arunc cu grijile, problemele, cu mainile sus in aer...Si-mi place cateodata sa infrunt necazurile, stresul, gandurile cu mainile sus in aer  partydance

Offline

 

#11 2006-10-06 17:11:44

ina
New member
De la: iasi
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 99

Re: bucataria...

ooo.... cred ca voi fi nevoita sa imi deschid un restaurant
vad ca un meniu deja mi-a fost propus asa ... subtil lol
la ce fac esti animalutza?


sansa e un fenomen ireversibil...

Offline

 

#12 2006-10-06 17:13:08

deadrose
Banat
De la: craiova
Inregistrat: 2006-07-21
Mesaje: 9956

Re: bucataria...

mie imi place sa mananc.. big_smile k de gatit sunt dezastru, nu stiu sa fac nimic in afara de pizza si oua prajte


http://d3adros3.myminicity.com/
La intrebarea "Ai facut sex vreodata cu un coleg de serviciu?" exista un raspuns sincer: "Am intretinut relatii sexuale zilnice cu seful meu direct...El ma !! la cap si pe mine ma durea in cur!"

Offline

 

#13 2006-10-06 17:52:58

eakarina
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-12
Mesaje: 789

Re: bucataria...

dc intru eu in bucatarie,e cazul sa fie chemati pompierii!n-am treaba cu asa ceva,sunt anti talent.ma pricep insa, si-mi place, la facut curat,splat ,calcat.


A gandi e cea mai dificila munca, probabil de aceea o fac atat de putini.

Offline

 

#14 2006-10-06 18:01:51

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: bucataria...

eu in general nu ma pricep la gatit...stiu sa fac tort cu crema si fructe, gratar...chestii din astea simple. dar acum tocmai mi-am facut cartofi prajiti si .............era sa dau foc la bucatarie, apropo de ce zicea eakarina de pompieri. big_smile

Ultima oara a fost editat de mika (2006-10-06 18:02:19)

Offline

 

#15 2006-10-06 19:28:56

persifona
Vizitator

Re: bucataria...

Eu stiu sa fac paste, cartofi prajiti, fierti, taranesti, copti, peste pane, shnitzele, fripturi la cuptor sau la grill, supa de pui, orezuri bune, omlete, clatite.
Sosul pentru paste il fac din branza pusa intr-o cratita pe foc cu unt, pana se topeste branza, apoi adaug piept de pui bucatele mici, pe care le calesc in branza, apoi pun sos de spaghete sau suc de rosii + ciuperci taiate marunt sau bulion + ciuperci si mai tin pe foc pana scade putin. O alta vraianta ar fi: pus o ceapa medie la calit, apoi pun piept de pui la calit, adaug ciupercile, ardeiul gogosar taiat marunt, mai tin pe foc pana se inmoaie ardeiul si apoi sosul de spaghete si inca putin pe foc. Cascaval ras pe deasupra. Mmm, ce pofta mi-am facut big_smile

 

#16 2006-10-07 19:17:54

anckusha
Full member
Inregistrat: 2006-08-04
Mesaje: 147

Re: bucataria...

cun si eu o reteta simpla....am furat-o d la socrela mea...iei un dovlecel verde, il tai patratele,si il pui la fiert in apa cu putina sare.cand s moaie dovlecelul si apa capata o culoare usor verzuie opresti focul.supa d dovlecel s consuma simpla doar k dupa c o pui in farfurie torni putin ulei d masline...mi-e mii s pare delicioasa...

Offline

 

#17 2006-10-07 19:30:50

green_fairy
Platinum member
De la: undeva...
Inregistrat: 2006-03-11
Mesaje: 19228

Re: bucataria...

la hidrotehnika la asaki big_smile tu?


partydance Si-mi vine cateodata s'arunc cu grijile, problemele, cu mainile sus in aer...Si-mi place cateodata sa infrunt necazurile, stresul, gandurile cu mainile sus in aer  partydance

Offline

 

#18 2006-10-08 00:47:03

lexy
Full member
Inregistrat: 2006-07-19
Mesaje: 225

Re: bucataria...

nici eu nu gatesc. nu shtiu cum se intampla, dar mie imi ies si ouale prajite aiurea..... bine, e adevarat ca la mine in familie nu gateshte nimeni. e, asta e, noroc ca exista chestii semipreparate. big_smile

Offline

 

#19 2006-10-08 10:48:59

persifona
Vizitator

Re: bucataria...

Eu oua prajite pot sa fac, dar ouale fierte sunt crima si pedeapsa. Nu reusesc nici picata cu ceara sa fierb un ou bine si sa nici nu-l sparg. Nu pot, pur si simplu sad

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.