homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Bucataria...-2


#20 2006-10-08 10:56:28

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: bucataria...

smile persifona, mi-ai amintit de mine cand am gatit ou explodat. a fost sinura reteta care mi-a iest bine. se face asa: se ia un ou (logic!!!). se pune intr-un vas cu apa, atat cat sa-l acopere puuuuuuuuuutin de tot. se pune pe foc (mare! ca altfel nu iese bun). dupa care, in asteptarea rezultatului, va duceti sa va uitati la un film. daca prindeti inceputul unul sitcom, e perfect, pentru ca exact in momentul in care incepe genericul veti auzi o bubuitura din bucataria. asta e semnalul ca oul e gata. acum va puteti bucura de bucataria proaspat "vopsita" cu oul explodat.
asta e reteta fara "pofta buna" la sfarsit...

*aveam 10 ani and am descoperit reteta asta. big_smile


Nobody home

Offline

 



#21 2006-10-08 11:11:29

persifona
Vizitator

Re: bucataria...

Asa am si eu retete de tigaie arsa in ulei incins din care iese flacari big_smile Pe mine ma uita Dumnezeu la telefon.

 

#22 2006-10-08 11:17:46

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: bucataria...

Si eu am reteta asta cu tigaia in flacari big_smile big_smile
O prietena de-a mea mi-a dat o alta reteta interesanta: se pune intr-un castronel aluat de clatite, tigaia se incinge bine pe foc cu o lingurita de ulei, se pune un polonic din aluat in tigaie, se asteapta sa se rumeneasca pe o parte, apoi se ia tigaia si se lipeste clatita de tavan! Se servesc la inaltime!

Offline

 

#23 2006-10-08 11:25:03

deadrose
Banat
De la: craiova
Inregistrat: 2006-07-21
Mesaje: 9956

Re: bucataria...

stiu si eu reteta cu oul explodat big_smile

clatita la intaltime nu am icnercat pana acum, dar am icercat clatite in flacari - cand intorci clatita pe partea cealalta nu mai nimeresti tigaia si cade pe foc big_smile

Ultima oara a fost editat de deadrose (2006-10-08 11:25:54)


http://d3adros3.myminicity.com/
La intrebarea "Ai facut sex vreodata cu un coleg de serviciu?" exista un raspuns sincer: "Am intretinut relatii sexuale zilnice cu seful meu direct...El ma !! la cap si pe mine ma durea in cur!"

Offline

 

#24 2006-10-08 11:25:28

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: bucataria...

fetelor, deschidem un restaurant? vom avea doar clienti cu pofta de adrenalina. "oare o sa mi se aduca ce am comandat? o sa mi se aduca mancare? daca da, sa manac? daca mananc, mai ajung viu acasa?". ca restaurantele alea japoneze unde se serveste peste otravitor. doar ca la aia nu stii daca mori sau nu. la noi nu se stie nimic...


Nobody home

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2006-10-08 11:34:15

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: bucataria...

mai bine deschidem un club al femeilor care habar n-au sa gateasca big_smile

Offline

 

#26 2006-10-08 11:35:32

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: bucataria...

si invatam sa crosetam acolo?


Nobody home

Offline

 

#27 2006-10-08 15:10:09

deadrose
Banat
De la: craiova
Inregistrat: 2006-07-21
Mesaje: 9956

Re: bucataria...

mah alexia ar fi ceva sa facem un astfel de club. cred k ne-am distra pe seama 'reusitelor' noastre lol

imi adusai aminte k stiu sa fac si spaghete. eram cu matu la mine si am zis sa facem ceva de mancare k ne era cam foame. si dupa ce le-am facut, matu imi spune f polititcos k sunt bune, dar totusi nu ii este foame smile si dupa ce am gustat si eu le-am aruncat smile


http://d3adros3.myminicity.com/
La intrebarea "Ai facut sex vreodata cu un coleg de serviciu?" exista un raspuns sincer: "Am intretinut relatii sexuale zilnice cu seful meu direct...El ma !! la cap si pe mine ma durea in cur!"

Offline

 

#28 2006-10-08 19:31:42

ares
New member
Inregistrat: 2006-10-01
Mesaje: 19

Re: bucataria...

eu gatesc f bine....zice familia mea.....mancaruri unguresti, f picante si nesanatoase....imi place sa stau in bucatarie cand am timp, dar urasc sa fac mancare de ex. pt o cina cu invitati sau alti musafiri....pt ai mei, da.

Offline

 

#29 2006-10-08 19:59:57

ina
New member
De la: iasi
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 99

Re: bucataria...

animalutza a scris:

la hidrotehnika la asaki big_smile tu?

la feaa smile
economia tarii e pe maini bune
lol


sansa e un fenomen ireversibil...

Offline

 

#30 2006-10-09 13:03:04

berbecutza_ali
Full member
Inregistrat: 2006-07-20
Mesaje: 355

Re: bucataria...

va rog frumos sa ma iertati, dar am ras cu lacrimi!!!! apropo de pataniile de prin bucatariile patriei... era bun un volum cu "momente fierbinti"  lol
ca patanii, foc la casa n-am dat, ca mi-a placut de mica sa bucataresc, am mai facut traznai din nestiinta, punand cam multa sare, sau lasand legumele nefierte ca am pus sucul de rosii odata cu ele  smile...  insa pot sa ma mandresc ca imi place sa fac de mancare si mai ales dulciuri (Nashita, pt tine, cel mai  usor desert - dupa mine, ramane sa decizi tu: pandispan
iei tava de aragaz, o ungi cu ulei, si pui pe fund o hartie alba (gen coala de imprimata)
iei 7 oua, separi albusurile de galbenusuri, bati albusurile spuma tare cu telul (sau le bagi la mixer), in felul urmator: dupa ce fac putina spuma, pui 6 linguri zahar, un zahar vanilat, putina coaja de lamaie, si le bati pana se intaresc bine, de nu mai pica spuma rezultata de pe lingura. In spuma asta tare, pui pe rand galbenusurile (si amesteci), 6 linguri de ulei (amesteci), 6 linguri de faina cum se iau ele de pline (amesteci).
Apoi, imparti compozitia in 2, jumatate o amesteci cu cacao, si o asezi dupa cum vrei tu in tava de aragaz (poti sa pui fasii alb-negre pe diagonala tavii si cand tai iti iese frumos). Deasupra poti sa "arunci" niste visine din visinate, pe care le scurgi un pic, si le tavalesti prin faina.
Dupa ce-i mai pui si visinele (sau nu), bagi tava la cuptor, la foc mediu, la mijlocul cuptorului, cam 20 minute, apoi o intorci (marginea tavii care fost spre interior o sucesti sa fie spre usa) si o mai lasi 10 ' la foc mic. Poti sa o incerci cu un pai sau o scobitoare. Daca se lipeste aluatul de pai, mai trebuie lasata. daca iese curat, e gata.
Daca-i gata, o scoti, o lasi 2-3 min sa se raceasca, o rastorni pe o coala alba de hartie, o sucesti cu fata in sus, si dupa ce s-a racit (peste cam 30 min) poti s-o pudrezi cu zahar, si s-o tai patratele, sau cum vrei tu.)
Pare greu, dar e cea mai usoara prajitura!
Poopici!


E toamna iar... si ploua picuri mari...
Curand vin si sarbatorile de iarna, cu parfum de portocale, vanile si cozonaci ... de-abia astept momentele astea de liniste, sa ascult colinde... si afara sa NINGAAAAAAAA!

Offline

 

#31 2006-10-09 14:06:13

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: bucataria...

saru'manaaaaaaaaaa. o s-o fac in curand. te anunt cum a iesit. :-*:-*:-*


Nobody home

Offline

 

#32 2006-10-09 14:30:05

ramona-maria
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2006-09-20
Mesaje: 386

Re: bucataria...

cand am postat topicul nu ma gandeam ca o sa fie asa distractiv sa povestesti experiente din bucatarie. sunteti beton fetelor. wink am avut si eu experiente interesante cu cartofi surpriza. va dau reteta de anul trecut, dar intai anuntati vecinii sa nu sune la 112. cartofii se pun intr-o oala cu apa sa fiarba, la foc tare, cu capac. intre timp pregatiti-va vana cu apa calda cu spuma si plojati. stati in apa pana se incretesc degetele. ignorati telefonul...   iesiti din apa si apucati-va sa va faceti manicura. cand in sfarsit priviti spre ceas si va ganditi ce repede au trecut 2 ore mergeti spre bucatarie. inainte de deschiderea usii puneti-va masca de gaze ca bucataria nu se vede clar printre lacrimile de la fum, si oricum trebuia zugravit... aerisirea dureaza intre 3 zile si 2 saptamani. ( in functie de cum gasiti un zugrav disponibil )    smile
si daca credeti ca m-am lecuit cu asta va inselati. la pasti,  anul asta, am vrut sa fac sarmalutze la cuptor in oala de lut, rezultatul... si anul asta am cautat zugravi   smile


"Oamenii sunt ca vinurile... cu timpul unii devin mai buni, altii se transforma in otet"

Offline

 

#33 2006-10-09 14:39:43

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: bucataria...

e bine de stiut ca nu sunt singura care nu pateste de-astea. tongue


Nobody home

Offline

 

#34 2006-10-09 14:47:33

deadrose
Banat
De la: craiova
Inregistrat: 2006-07-21
Mesaje: 9956

Re: bucataria...

uite k imi aduc si eu aminte si de alte experimente. in 'tinerete' m-am gandit k trebuie sa contribui si eu la prajituri asa k am pus sare. k raspuns mai de curand mi-am pus zahar in mancare in loc de sare
si ramona nu esti singura, eu mi-am facut mai demult gratar. se pune carnea pe gratar si se lasa acolo.... mult mult timp pana cand iese fum.. big_smile


http://d3adros3.myminicity.com/
La intrebarea "Ai facut sex vreodata cu un coleg de serviciu?" exista un raspuns sincer: "Am intretinut relatii sexuale zilnice cu seful meu direct...El ma !! la cap si pe mine ma durea in cur!"

Offline

 

#35 2006-10-10 17:44:21

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: bucataria...

berbecutza_ali a scris:

Nashita, pt tine, cel mai  usor desert - dupa mine, ramane sa decizi tu: pandispan[
[...]
Pare greu, dar e cea mai usoara prajitura!

:-< am dat un nou inteles cuvantului "dezastru". am reusit s-o ard  sad. habar n-am cum; aragazul e de vina big_smile.
altfel, ar fi iesit buna. am gasit o bucatica relativ intreaga. si era yummy.
oricum, mercic gagica. o sa mai incerc. nu cred ca prea curand, dar o sa mai incerc...


Nobody home

Offline

 

#36 2006-10-10 20:48:49

dazza
New member
Inregistrat: 2006-10-10
Mesaje: 14

Re: bucataria...

Eu nu prea ma omor dupa salate,dar uneori mananc salata cu ton ...probabil stiti cum se face...hihi
Si apropo de patanii...zilele trecute era sa dau foc la casa....a luat tigaia foc...noroc ca scosesem snitelele din ea...hahaha
A fost in flacari si fum....ceva de nedescris....cand a venit iubitu acasa...a crezut ca ma gaseste scrum pff


Niciodata'n viata,nu te da batut.

Offline

 

#37 2006-10-11 08:32:46

ramona-maria
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2006-09-20
Mesaje: 386

Re: bucataria...

"netu' e de vina!" imi zice mama "pe vremea mea nu erau atatea porcarii cu care sa-tzi strici ochii shi fetele invatau sa gateasca mult mai repde si mai bine, acuma generatia voastra -i dependenta de fast-food si supa la pliculetz" .
am citat-o pe mam ca poate ca intr-o mica masura are si ea dreptatea ei dar sa nu exageram. unele pur si simplu nu suntem facute pt buctarie. ieri am primit cadou de la mama un set de oale ca a fost in vizita sapt trecuta si a vazt ca toate erau cam negre ( asortate cu hota ).  am incercat s-o conving ca sunt o buna bucatareasa si am vrut sa fac salata orientala si era sa incerc reteta oului explodat, norocul meu ca a fost ea pe faza...   smile


nashira dc vrei o reteta cu adevarat usoara pt praji uite una de la mama ca zice ca numai asta stiu s-o fac bine: smile
pui in vasul de la mixer la turartie medie,  4 oua intregi (fara coaja, evident) adaugi pe rand 24 linguri zahar, 24 linguri lapte, 24 linguri ulei, 1 linguritza bicarbonat de sodiu stins cu zeama de lamaie sau otet, 24 linguri faina.
dupa ce s-a omogenizat compozitia dc vrei poti s-o imparti in 2 si sa pui in jumatate cacao, sau nuci sau stafide sau fructe confiate sau ce iti place tie cel mai mult ca asta-i prajitura care merge cu orice. pui in tava unsa cu ulei si tapetata cu faina sau hartie (nu folie de alu ca se lipste). pui la foc mediu in cuptor cam 25-30 min.  pofta buna ! sper sa-ti iasa bine ca mie imi iasa super si o fac in fiecare sapt cu altceva si sotiorul e incantat de fiec data ma lauda ce bunatati stiu sa fac  smile wink

Ultima oara a fost editat de ramona-maria (2006-10-11 10:07:12)


"Oamenii sunt ca vinurile... cu timpul unii devin mai buni, altii se transforma in otet"

Offline

 

#38 2006-10-11 10:49:32

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: bucataria...

ms mult ramona, dar la cat de dezamagita am fost ieri... o sa treaca ceva timp pana ma mai incumet. sad

apropo, ai mei au mancat-o aproape pe toata aseara. yikes (chiar o fi fost buna, sau s-au sacrificat sa ma incurajeze?)


Nobody home

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.