homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Bucataria...-3


#39 2006-10-11 14:03:20

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: bucataria...

fetele, acum pe bune! Sa nu radeti d mine, dar eu mananc mancarea de mazare cu zahar!!! Adik imi pun zahar in farfurie big_smile

Offline

 



#40 2006-10-11 14:58:50

ramona-maria
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2006-09-20
Mesaje: 386

Re: bucataria...

nimeni nu rade de tine shi eu mananc mazarea dulce, shi sosul de rosii il fac dulce si supa de "zburatoare" tot dulce... hmm, sa nu dau in diabet de atata dulce. oricum mananc si mult iute asa ca se compenseza pe undeva  smile
la mine la bulgari se zice ca nu esti bulgar adevarat dc nu mananci ardei iuti... si in consecinta era sa ma otravesc odata cu un ardei (am amortit o zi intreaga de la el, cred ca dc trebuia sa merg la dentist nu-,mi mai facea anestezie)  smile


"Oamenii sunt ca vinurile... cu timpul unii devin mai buni, altii se transforma in otet"

Offline

 

#41 2006-10-11 15:20:36

cata
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-07-19
Mesaje: 303

Re: bucataria...

Stiti ce mai imi place mie sa mananc cu zahar..mar ras..e atat de bun cu mult zahar..si mai mancam cand eram mica zahar pe paine si inmuiata in apa, era desertul copilariei..


"Destinul alearga dupa noi ca un nebun cu briciul in mana"
                                                         Arsenii Tarkovski

Offline

 

#42 2006-10-11 15:34:23

berbecutza_ali
Full member
Inregistrat: 2006-07-20
Mesaje: 355

Re: bucataria...

Nashira, oricum sa-ti fie de bine... ai trecut primul hop, ai si gustat din el lol...
Mi-am adus aminte de o isprava recenta "a la 112", ca tot se poarta: uitasem sa iau paine, mai era una, dar cam uscata. Si, proaspata posesoare de cuptor cu microvele, ma apuc sa bag painea, udata in prealabil, la cuptor (mai incercasem faza la cuptorul de la aragaz, si a mers). NUMAI CA.... nu prea se aseamana cuptoarele intre ele, din pacate... Am setat eu puterea si timpul... si-am plecat sa-mi fac de treaba prin casa. Cand vin in bucatarie... fum sa-l tai cu cutitul... se prajise painea mea... si dai si stai cu geamurile deschise, dai si refa cu lavabila coltul de perete pe langa care a iesit din cuptor tot fumul meu... Saracu' cuptor, si-acum mai miroase a paine caramel... lol


E toamna iar... si ploua picuri mari...
Curand vin si sarbatorile de iarna, cu parfum de portocale, vanile si cozonaci ... de-abia astept momentele astea de liniste, sa ascult colinde... si afara sa NINGAAAAAAAA!

Offline

 

#43 2006-10-19 11:27:55

ramona-maria
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2006-09-20
Mesaje: 386

Re: bucataria...

despre muraturi nu a scos nimeni nici o vorba; nu va plac ? eu as putea sa mananc un borcan de muraturi singura, mai ales dc sunt mai dulcege ( ca otzetul gol nu prea ma atrage ). si am incercat sa pun si eu ceva la borcane. inca nu pot sa va scriu cu au iesit ca inca nu s-au murat bine dar sigur peste cateva saptamani o sa va zic cum sunt ca ma cunosc si stiu ca n-o sa stea pana la iarna in camara  smile
ps: sper ca de data asta le-m reushit ca am avut asistenta tehnica asigurata de mama prin telefon ( o sa ma coste factura cat nu fac toate borcanele la un loc, cumparate din magazin )  big_smile


"Oamenii sunt ca vinurile... cu timpul unii devin mai buni, altii se transforma in otet"

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2006-10-19 14:53:09

deadrose
Banat
De la: craiova
Inregistrat: 2006-07-21
Mesaje: 9956

Re: bucataria...

mie imi plac muraturile big_smile f bune cu o friptura, acu ma duc sa bag in mine k tocmai ce am venit de la scoala big_smile

si imi place mierea cu braza big_smile


http://d3adros3.myminicity.com/
La intrebarea "Ai facut sex vreodata cu un coleg de serviciu?" exista un raspuns sincer: "Am intretinut relatii sexuale zilnice cu seful meu direct...El ma !! la cap si pe mine ma durea in cur!"

Offline

 

#45 2006-10-22 19:05:52

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: bucataria...

Eu pot sa spun ca stiu sa gatesc.Am si noroc cu mama,care a fost bucatareasa,si daca e ceva ce nu stiu doar pun mana pe telefon.Sora-mea, in schimb,nu a facut in viata ei nimic in casa(gatit,curatenie,spalat,calcat),iar de o saptamana s-a mutat cu prietenul in Bucuresti.Noroc ca stie el sa calce,iar mama lui i-a pus in bagaj cartea de bucate.Poate invata el sa gateasca..............


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#46 2006-10-25 08:54:24

ramona-maria
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2006-09-20
Mesaje: 386

Re: bucataria...

stie cineva cum se face crema caramel ? am mancat la cineva aseara si a fost f buna, dar mi-a fost jena sa intreb reteta ca era plin de musafiri acolo. oricum era cu blat si cu mult sirop (yummy)
avea si tort de mere dar eu m-am lansat pe crema caramel si l-am ignorat. sotiorul meu insa a papat tort  si a fost ff incantat. poate am sa ma incumet vreodata sa fac si eu tort de mere ( are mama reteta ) dar acm ma intereseaza crema caramel ( cred ca incep sa dezvolt fixuri pt anumite dulciuri ). anyway astept reteta  smile


"Oamenii sunt ca vinurile... cu timpul unii devin mai buni, altii se transforma in otet"

Offline

 

#47 2006-10-25 09:17:48

persifona
Vizitator

Re: bucataria...

Eu am decat reteta pentru tort de mere, dar pe-aia zici ca o ai si tu, deci din pacate nu te pot ajuta. Ai incercat un search pe net?

 

#48 2006-10-25 09:23:20

persifona
Vizitator

Re: bucataria...

Nu editez, ca sa fiu sigura ca ramona-maria vede reteta.
Iat-o, asadar:

Ingrediente:
jumatate litru lapte, 4 linguri zahar, 4 oua , vanilie, 5 linguri zahar pt imbracat forma.

Mod de preparare
Se pune pe foc mic laptale cu vanilia si cu zaharul pana ce se topeste zaharul.Intr-un castron se bat ouale pana ce se omogenizeaza iar peste acestea vine pus usor laptele fierbinte. Cele 5 linguri de zahar pentru imbracat forma se topesc (caramelizeaza) intr-un vas rezistent la cuptor. Se pune compozitia in vasul inbracat in caramel , vine acoperit si asezat in alt vas cu apa . Totul se da la cuptor pt ca. 45 minute , se incearca cu scobitorea si daca aceasta iese curata e gata.Cand se raceste vine rasturnat pe o farfurie. Atentie la sirop.

Nu stiu cum ai mancat tu si avea si blat, dar la cantina facultatii mele au din cand in cand si arata ca o crema de zahar ars, asa cum deduc eu ca o sa arate si asta din reteta pe care am gasit-o pe net.

 

#49 2006-10-25 10:34:22

ela_is_sweet
Sr. member
Inregistrat: 2006-08-10
Mesaje: 1309

Re: bucataria...

=p~ crema caramel big_smile yummyyyyyyyyyyyyyyyyyy smile

Offline

 

#50 2006-10-25 11:38:49

ramona-maria
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2006-09-20
Mesaje: 386

Re: bucataria...

persifona, multumesc mult si pt reteta si pt promptitudine. am s-o execut in curand. si dc vrei si ai timp planteaza si reteta de tort de mere. puss  smile


"Oamenii sunt ca vinurile... cu timpul unii devin mai buni, altii se transforma in otet"

Offline

 

#51 2006-10-25 12:42:15

persifona
Vizitator

Re: bucataria...

De la mama din caietul de prajituri citire:

TORT DE MERE

2 kg de mere se curata, se taie felii si se pun intr-o cratita bine unsa. Se tin la cuptor cu capac pana cand scad si devin maronii.
6 galbenusuri de ou se freaca cu 2 linguri de zahar, se adauga 2 linguri de faina, se subtiaza cu 1/2 litru lapte (sau apa), se pune pe foc si se fierbe pana se ingroasa (la foc mic).
Se toarna peste mere si se baga la cuptor timp de 10 minute.
Albusurile se bat spuma cu 10 linguri de zahar, se toarna peste compozitie si se mai lasa 3-4 minute. Dupa ce se raceste, se rastoarna pe un platou si se imbraca in frisca si se orneaza.

In caz ca mai ai nelamuriri, spune-mi si o intreb pe mama.
Cu placere puss smile

 

#52 2006-10-25 12:51:32

ramona-maria
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2006-09-20
Mesaje: 386

Re: bucataria...

o mica nelamurire: albusurile se toarna peste compoz dupa cele 10 min din cuptor sau inainte sa bag in cuptor peste mere compoz?  smile


"Oamenii sunt ca vinurile... cu timpul unii devin mai buni, altii se transforma in otet"

Offline

 

#53 2006-10-25 13:15:07

persifona
Vizitator

Re: bucataria...

Dupa cele 10 minute smile

 

#54 2006-10-25 13:35:33

ramona-maria
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2006-09-20
Mesaje: 386

Re: bucataria...

mersi de lamurire. maine o sa scriu cum a iesit crema caramel si cand o sa am timp o sa fac si tortul cu mere (curand)
  wink


"Oamenii sunt ca vinurile... cu timpul unii devin mai buni, altii se transforma in otet"

Offline

 

#55 2006-10-25 13:44:54

persifona
Vizitator

Re: bucataria...

Sunt chiar curioasa cum iti ies, sa ne povestesti si care a fost reactia sotului big_smile

 

#56 2006-10-25 17:55:36

ela_is_sweet
Sr. member
Inregistrat: 2006-08-10
Mesaje: 1309

Re: bucataria...

tort de mere...mmmmm =p~ big_smile crek is cea mai "fomista" forumista rotfl2)))))))))))))))

Offline

 

#57 2006-10-25 17:56:56

persifona
Vizitator

Re: bucataria...

Nu, mai sunt si eu big_smilebig_smilebig_smile

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.