homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Frica


#1 2009-01-02 22:59:02

remus
Membru
Inregistrat: 2009-01-02
Mesaje: 3

frica

Buna,

Numele meu este Remus si am 24 de ani. Am 1.74m, aproape 100 kg (cam mult, ce-i drept), brunet; anul trecut am absolvit o facultate de inginerie, acum urmez un master (deci sa spunem ca pe plan profesional stau multumitor). Problema mea, pe care o voi descrie in continuare, este pe planul social al vietii, unde nu sunt foarte sociabil, comunicativ; mai degraba m-as numi timid, fara prea multe de povestit in afara jobului.

Din cauza "fricii" de fete (sau mai degraba din cauza fricii de a fi refuzat) am ajuns ca pana la acesta varsta sa nu fi avut prea mari contacte cu fetele, acestea limitandu-se la un dans sau atingeri, din greseala, in aglomerari de tot felul :f?rv?nad: smile. Nu am avut inca o prietena, iar de relatii sexuale nici nu mai aduc vorba. In acest ultim plan masturbarea este la ea acasa, cel putin o data la 2-3 zile, dupa cum sunt de ocupat (in zilele libere, insa, reusesc performanta de a efectua de 4-5 sesiuni pe zi).

  Acum, la ceasul de bilant, mi-am propus, printre altele, sa fac tot posibilul  si sa-mi gasesc o prietena. Primul meu gand a fost ca tot ce i-mi trebuie este o relatie "platonica", dar pe cine incerc sa pacalesc??  rodnar

Pentru a trece la subiect: presupunand ca voi trece peste frica de a intra in vorba cu o fata, frica mea este cum se vor desfasura lucrurile in continuare, cum va reactiona o fata daca va afla ca eu, la acesta varsta, nu stiu nimic in domeniul fetelor. Stiu ca probabil nu se discuta de la inceput astfel de treburi (cate partenere, sau ce bagaj de cunostinte am) dar la un moment dat tot va veni vorba. Stiu ca fiecare femeie este diferita si nu se poate da un raspuns general valabil dar, acum cand majoritatea isi incep viata sexuala (foarte) devreme si e asa o ... deschidere din partea tuturor catre acest "subiect", ma gandesc ca daca va veni vorba de "experienta" mea m ai mult voi speria biata fata (in sensul "care e problema lui").

  Am dreptate cu toate aceste "frici"?

Tot incerc sa ma amagesc ca inca mai merge asa, ca nu e nici o graba (ca ma pot concentra pe job, pe sport, etc) si ca nu trebuie sa disper ca pana acum, la 24 de ani, nu am experimentat atingeri, saruturi, sex cu fetele dar oare asa este??
 
  A... si mai este ceva: in ultima vreme situatia asta cu singuratatea i-mi da de gandit si ... la aproape fiecare femeie ajung sa interactionez (sau vad pe strada) ajung sa ma gandesc ca la  o posibila partenera  rodnar . Pun eu niste "filtre" imaginatiei, dar ....   Ma afecteaza oare lipsa indelungata de contacte, atingeri cu sexul opus??
 
  Va multumesc pentru atentie.

Offline

 

#2 2009-01-02 23:31:28

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: frica

buna remus. eu zic ca in primul rand trebuie sa iti invingi aceasta "frica" de a intra in vorba cu o fata....pt ca nu ai absolut nimic de pierdut daca incerci....si ce daca esti refuzat? din atatea milioane de fete eu zic ca sunt sanse ca cel putin una sa te bage si pe tine in seama....cat despre partea cu sexul...fa-ti tu o prietena ca de cele mai multe ori lucrurile astea merg de la sine....trebuie doar sa ai mai mult curaj!


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

#3 2009-01-02 23:34:34

Himmel
Insomniac member
De la: Magix
Inregistrat: 2008-05-10
Mesaje: 5086

Re: frica

ca sa scapi de frica.. si inhibitii ... tr sa ... privesti in fata q tupeu: viitorul suna bine wink
cauta'ti o prietena din anturajul tau.. sa aveti c sa vb .. e ff imp ... si la la nevoie .. alcoolu in cantitati mai mici face minuni rotfl


Poate ca par fragila, neajutorata si nepamanteana, dar am structura de otel.

Offline

 

#4 2009-01-02 23:50:37

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: frica

Welcome Remus smile
Well ... ideea este sa nu faci din asta o problema ( ok ... asta suna a ceva ce ii ziceam lui citystar acu vreo jumatate de an cand lumea inca era interesata la modul serios de ceea ce asterne el pe foaia virtuala a forumului ) in sensul ca ... ma rog ...de fapt ... personal, urasc cliseele asa incat poti sa nu iei in seama ca ti-am zis sa nu faci din asta o problema, vroiam sa iti mai zic ca I bet you are a great guy and things are going to be alright eventually dar asta sunt doar clisee tampite smile
Totusi ... totusi ... viata e un cliseu fumat la maxim nu ? smile Asa incat ar trebui pur si simplu sa te focusezi pe ceva anume, la modul ca ... esti tanar ... si nu stiu ... eu cred ca ... ( atunci cand cad in butoiul cu melancolie si ma vad din nou singura cu Prigatul pe masa si " Fata pierduta " de D.H. Lawrence pe noptiera in loc de " Ghidul unor partide sexuale pe cinste " sau ceva de genu ) ... nu se poate sa nu iti gasesti pe cineva pana la urma smile Ma rog, asta poate suna a geva gen " do not loose your hope " dar pana la urma cred ca asta vrea sa fie smile Mergi la sala, poate o sa cunosti fete dragute acolo si ... ce stiu eu ... multa bafta prietene ! puss


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#5 2009-01-03 00:44:53

taisha
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-01-17
Mesaje: 2199

Re: frica

nu are de ce sa-ti fie frica, lipsa experientei poate fi un avantaj mare. Ce n-as da eu sa fi fost prima pt prietenul meu

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-01-03 00:56:23

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: frica

E si pt tine o fata, e pusa deoparte, trebuie doar sa ai curaj sa incerci pana o gasesti.Nu ai nimic de pierdut.

Offline

 

#7 2009-01-03 09:50:05

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: frica

o sa gasesti si tu pe cineva, cand ai timp iesi mai mult prin oras, prin diferite localuri, poate poate. iar la faza cu virginitatea, stai linistit ca nu e asa de mare chestie big_smile  si mie mi`ar fi placut sa fiu prima in viata lu iuby.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#8 2009-01-03 09:54:35

C.R.B.L
Full member
Inregistrat: 2007-09-01
Mesaje: 514

Re: frica

Salut!
hmmm "frica" nu are de ce sa-ti fie... Fetele nu te mananca! Si eu am fost putin timid cand eram in primul an la facultate insa asa cum a zis cineva mai sus "incearca cu cineva din anturajul tau" ...mie imi placea de niste colege si le-am invitat sa iesim prin oras insa mereu amanau spunand ca au altceva de facut (chiar nu le intelegeam... Vorbeam vineri la facultate si erau de acord., iar duminica se razgandeau big_smile )
...totusi daca esti asa timid si nu ai curaj sa vorbesti fata in fata cu o fata, incearca sa vorbiti pe mess, sa va cunoasteti cat de cat, sa deveniti mai apropiati, apoi invit-o la 1film, la 1suc, la o plimbare in parc, , tine-o de mana, ofera-i o floare (fetelor le place cand primesc flori wink ) ...si vei vedea ca se va crea o legatura intre voi si totul va decurge de la sine
...ideea e sa incerci pana gasesti pe cineva de care te simti atras si sa ai rabdare! Si in legatura cu virginitatea stai linistit ca unele fete apreciaza asta!
Iar daca te simti putin complexat din cauza kilogramelor in plus incearca sa mergi la sala... Asa o sa mai dai ceva jos si o sa devii mai increzator in tine!
Multa bafta Remus!

Offline

 

#9 2009-01-03 19:00:02

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: frica

"fetelor le place cand primesc flori"
Zise CRBL lol da' nu stam noi numai in asta... partea cu vorbitu' pe mess e buna:) eu mi'am cunoscut fostul pe un site de jocuri :> dupa vreo cateva saptamani bune de vorbit pe mess, a fost ok. Insa ai grija sa nu epuizezi toate subietele, ca dupa aia nu mai ramane nimic de discutat face-2-face.
Si daca tot te sperie atat de mult fetele big_smile incearca sa "combini" tot o fata mai timida... sa va asemanati intr'o oarecare masura:) Si crede'ma forgetit noi suntem muuuult mai fricoase decat voi:)
Si cel mai bu sfat, fii tu insuti:) nu incerca sa pari Van Damme, sau Willis, sau mai stiu eu ce cuceritor macho. De multe ori un tip mai timid are mai multe de castigat decat unul care stie doar sa domine:)
Bafta si de la mine puss


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#10 2009-01-05 20:03:45

Stef
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-12
Mesaje: 681

Re: frica

http://www.artaseductiei.ro si http://www.artaseductiei.ro/forum

Au cateva articole bune si desi se exagereaza pe acolo pe anumite aspecte ai sanse mari sa gasesti lucruri care sa te ajute.

Sfatul meu personal... da-l naibii de net cand e vorba de tipe. Mess-ul e bun cand deja te descurci sa ai o conversatie face-to-face. Altfel se poate intampla sa apara o discrepanta intre cine esti pe "mess" si cine esti in realitate si asta nu este niciodata un lucru bun. Cel mai bun loc de antrenament este viata reala.

Incearca sa incepi cu lucruri mici cum ar fi sa zambesti unei necunoscute pe strada si sa o saluti dupa care sa mergi mai departe ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic. Incearca sa ai discutii marunte cu colegele de la master sau alte medii sociale care cuprind si tipe. Cu timpul, aceste mici "exercitii" te vor ajuta sa scapi treptat de aceasta frica de femei. One step at a time.

Cat despre frica de a fi refuzat.. hoho.. toti trecem prin asta cel putin odata in viata. Eu de exemplu, acum vreo 2-3 ani aveam o mare problema in a suna tipele dupa prima intalnire. De zeci de ori n-am sunat dupa prima intalnire din frica faptului ca nu m-a placut.. ca n-o sa vrea sa ne vedem si a doua oara.. etc. Dupa un timp am reluat legatura cu cateva din ele si se intrebau de ce nu le-am mai cautat. Unele au crezut ca nu le-am placut si de aceea nu le-am mai cautat pe cand altele m-au considerat nesimtit. Ideea este ca daca nu incerci nu ai cum sa reusesti. Daca actionezi numai in functie de frica de refuz partea buna e ca nu vei fi refuzat NICIODATA! Partea mult mai proasta este ca nici nu vei reusi niciodata sa primesti un raspuns pozitiv si vei ramane in cele din urma cu masturbarea cand vii de la munca. Nu vreau sa crezi ca te jignesc, si eu ma masturbez chiar daca am prietena. Vreau doar sa intelegi ca frica, in cazul asta, nu te va duce nicaieri. Trebuie sa iti iei inima in piept si sa pasesti inainte, este singurul mod de a progresa.

O sa reiau partea cu masturbarea, este PERFECT NORMALA! Nu te compelxa sau rusina cu faptul ca te masturbezi. Si eu ma mai rusinam inainte dar am realizat si eu in cele din urma ca nu e nici un motiv de rusine.

Cat despre partea cu lipsa experientei, desi s-ar putea sa crezi ca esti intr-un dezavantaj enorm, nu este deloc cazul! Tot ce-ti trebuie este sa fii calm si sa intelegi ca multe femei ( daca nu chiar majoritatea ) nu vad in asta un impediment. Multe chiar vad virginitatea tipului ca pe un lucru pozitiv deoarece le face sa se simta foarte importante si fac ca momentul primului contact sexual sa aibe cu atat mai multa insemnatate. Cea mai mare gresala pe care o poti face este sa te prefaci expert sau sa faci pe rotundul in pat cand tu nu ai experienta. Lasa asta pentru anii ce vor precede prima experienta sexuala dupa ce vei avea timp sa acumulezi. Pana atunci lasa orgoliul si invata sau experimenteaza impreuna cu partenera cu multa rabdare si daca poti sa te mai simti si bine in the process ( that's the main point isn't it? ) atunci cu atat mai bine.

Nu te mai amagi ca merge si asa. Nu vreau sa te alarmez.. sau poate ar trebui sa o fac. Cu cat inaintezi in varsta cu atat va deveni mai dificil... iti vor aparea complexe legate de asta si se vor agrava... femeile vor fi ceva mai putine ... devine mai dificil. La 24 de ani inca e timp.. dar numai daca incepi sa faci ceva in directia asta.

Fanteziile si analiza fiecarei femei pe care o consideri atragatoare ( si chiar neatragatoare ) sunt procese normale pentru barbati cel putin ( nu m-am documentat si pentru femei ). Pentru majoritatea barbatilor are loc si cand au o partenera si cand nu au o partenera. Asta nu este motiv de rusine pentru ei si nu este motiv de gelozie pentru ele si cu atat mai putin nu este motiv de ingrijorare pentru tine.

Pune-te pe treaba and have fun!

Ultima oara a fost editat de Hugsy (2009-01-07 07:18:22)

Offline

 

#11 2009-01-09 21:03:24

remus
Membru
Inregistrat: 2009-01-02
Mesaje: 3

Re: frica

Hugsy a scris:

http://www.artaseductiei.ro si http://www.artaseductiei.ro/forum

Au cateva articole bune si desi se exagereaza pe acolo pe anumite aspecte ai sanse mari sa gasesti lucruri care sa te ajute.

Vă mulţumesc tuturor pentru sfaturi; acum ... ce să spun... eu nu obişnuiesc să intru ?n discuţii pe aici datorită necunoaşterii "lucrurilor".
  Mi-am făcut cont la aceia, dar unele sunt ...  yikes  chiar prea de tot.

Hugsy a scris:

Cat despre frica de a fi refuzat.. hoho.. toti trecem prin asta cel putin odata in viata.  [...]
Daca actionezi numai in functie de frica de refuz partea buna e ca nu vei fi refuzat NICIODATA!

Hmmm .... ştii ceva? Poate o fi "frică de a fi acceptat"?
?n sensul că de ce să mă bag ?ntr-un domeniu despre care nu ştiu mare lucru.
Să nu mă fac de minune sau ceva şi să mă arate lumea pe stradă  smile

Offline

 

#12 2009-01-09 21:22:39

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: frica

Curaj, Remus ! smile


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#13 2009-01-09 21:32:25

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: frica

pai si ce? ar fi prima data cand te bagi intr-un domeniu despre care nu stii mare lucru? nu te mai gandi atata ce va fi dupa ce te bagi! tu baga-te! si pe urma o sa vezi ca ti-ai facut o groaza de griji degeaba!


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

#14 2009-01-13 13:02:44

yoo_bogdan89
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 461

Re: frica

LadyDeeDee a scris:

Nu trebuie sa te rusinezi ,mie mi se pare sexy treaba de a nu avea inca experienta in materie de sex ... big_smile

CE ZICI MA FAC UN VIRGIN DE PRIMA CLASA NUMAI PT TINE ;wink?


Cat despre tine remus TATICU e hard rau treaba.........nu vreau sa intru in detali ca am mai intrat la topicul ala cu 28 ani si inca e virgin..........acum chiar sunt direct.......SINCER tu nu vrei decat sa sti cum e sexu cum se manifesta nua i vb deloc de iubire de dorintea de a avea o relatie serioasa sau poate ma omis eu ceva find foarte grabit..........pt sex daca faci ce iti spun eu si sper sa nu ma injure fetele pe aici , o sa ti se schimbe viata radical..........zici ca ai u  job e ok esti destul de mare si vacinat te duci frumos la o dama de companie da dinaia de ca se ia injur de 100-300 de lei si se rezolva si te face sa si vorbesti singur nu iti trb nimic alceva.......dar dragostea nu se cumpara cu bani ci muncind si dovedind......daca vrei sex fa asa si credema ca o sa iesi schimbat....ori ce barbat se schimba dupa prima lui partida de sex.........si cu fetele am vazut ca ai gasit singur rezolvarea SA ITI INVINGI FRICA DE A VB.........dc nu o pui in practica.......iesi in club la bar ........si intra pe topicul cu virgin la 28 de ani parca asa se numeste

Offline

 

#15 2009-01-13 13:18:17

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: frica

salut....hmmm... bang trebuie sati lasi inhibitile acasa...cred...curaj....app de unde ejti?

Ultima oara a fost editat de akisandra (2009-01-13 13:21:19)

Offline

 

#16 2009-01-14 11:14:32

Leo
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-02-14
Mesaje: 1276
Site

Re: frica

Da. Am citit tot ce-ai scris. Eu as zice sa mai dai jos macar vreo 10-15 kg. Ca poate cine-stie-cum pica vreuna, si n-ai sa poti de burta.

In a vedea fetele de pe strada drept posibile "partenere" (de viata, de sex) nu cred ca e nimic aiurea. Si mie mi se intampla. Vedeam fete si ma intrebam cum ar fi daca... si daca... si tra-la-la. Deci asta e normala, din puntul meu de vedere.

Gagicilor li se par ok tipii virgini.

Foarte multi baieti au avut prima experienta sexuala "la curve" (inclusiv eu, si mai stiu vreo alti 7-8). De ce nu incerci? O sa te-ajute, crede-ma... Macar asa, sa stii ca nu mai esti virgin. Iar daca vei fi intrebat, nu vei fi nevoit sa minti.

Offline

 

#17 2009-01-14 14:07:15

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: frica

Leo a scris:

Foarte multi baieti au avut prima experienta sexuala "la curve" (inclusiv eu, si mai stiu vreo alti 7-8). De ce nu incerci? O sa te-ajute, crede-ma... Macar asa, sa stii ca nu mai esti virgin. Iar daca vei fi intrebat, nu vei fi nevoit sa minti.

stiu pe cineva tot asa..si-a pierdut virginitatea cu o prostituata acum vreo 3 ani..si de atunci nimic lol asa ca nu mi se pare o solutie. sincer mi se pare chiar stupid, but that's just me wink nu incep o dezbatere pe tema asta pt ca nu are rost
oricum problema lui din cate am citit se refera in primul rand la timiditate si nu neaprat la sex.

remus,  faptul ca ai fantezii nu inseamna ca esti disperat, e un lucru cat se poate de normal. incearca sa-ti faci prieteni, sa socializezi...ai sa cunosti fete si relatiile vin de la sine

Offline

 

#18 2009-01-14 16:12:20

alina_alina
Hero member
Inregistrat: 2008-08-03
Mesaje: 2398

Re: frica

si eu zic sa incerci sa scapi de cateva kile,sigur vei capata mai multa incredere in tine...
si eu as prefera un baiat virgin decat unul care sa fi avut n experiente!de fapt nici nu mi se pare mare chestie ca ai 24 de ani si esti virgin!si n o spun din complezenta.
si inca ceva!ai grija sa nu cazi "in plasa"primei fete care apare.asteapta pana esti sigur ca merita!tu de fapt mi se pare ca vrei o relatie nu doar sa faci sex o data,de doua ori si stop!

Offline

 

#19 2009-01-14 22:03:10

yoo_bogdan89
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 461

Re: frica

alina_alina a scris:

si eu zic sa incerci sa scapi de cateva kile,sigur vei capata mai multa incredere in tine...
si eu as prefera un baiat virgin decat unul care sa fi avut n experiente!de fapt nici nu mi se pare mare chestie ca ai 24 de ani si esti virgin!si n o spun din complezenta.
si inca ceva!ai grija sa nu cazi "in plasa"primei fete care apare.asteapta pana esti sigur ca merita!tu de fapt mi se pare ca vrei o relatie nu doar sa faci sex o data,de doua ori si stop!

sunt virgin ia`ma, te rog sunt al tau pt totdeauna trup si sufelt  rotfl  rotfl .......jur sa te iubesc pana la adanci batraneti

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.