homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pentru Doamna Doctor-4


#58 2009-01-22 19:03:08

dragoste_cu_nabadai
Full member
Inregistrat: 2006-10-21
Mesaje: 870

Re: Pentru Doamna Doctor

ba m-am intors cu rezultatul, dar nu am apucat sa intru si am cheltuit si o gramada de bani, bani pe care cu greu i-am strans...si am vorbit cu asistenta care a fost de acord pana la urma sa mearga altcineva cu analiza, cineva din suceava ca eu nu sunt din oras, si a trebuit sa mearga persoana respectiva de 3 ori ca sa o primeasca si i-a zis ca sa ma duc eu...deci nu am rezolvat nimic....
pai eu cand m-am dus prima oara i-am zis ca vreau o analiza a secretiei si papanicolau...ea mi-a facut doar papanicolaul??


"Oamenilor le`as demonstra cat se inseala crezand ca nu se mai indragostesc atunci cand imbatranesc, fara sa stie ca imbatranesc atunci cand nu se mai indragostesc" (G.C.Marguez)

Offline

 



#59 2009-01-23 10:27:03

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Pentru Doamna Doctor

dragoste_cu_nabadai a scris:

pai eu cand m-am dus prima oara i-am zis ca vreau o analiza a secretiei si papanicolau...ea mi-a facut doar papanicolaul??

cunoastem cazuri din astea. neutral sunt multi medici care recolteaza numai pt pap. tb insa sa iti faca si analiza aia de secretie. pt ca ai dreptate, asa te plimba pe drumuri. e buna doctorita asta macar? incearca totusi sa ajungi cumva la ea (sau la altcineva mai bun), ca sa vezi ce tratament tb sa faci.

Offline

 

#60 2009-01-23 21:00:26

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Pentru Doamna Doctor

irris a scris:

Buna seara!

Am si eu o mare dilema si sper ca Doctoressa sa si faca putin timp si pentru mine.Am fost diagnosticata cu dispalzie cervicala.In urma testului pap a rezultat ca sunt in stadiul LSIL-CIN I.Concluzia suna cam asa:"Modificari reactive in celulele intermediare si cervicale ,modificari diskariotice in celulele metaplaziate.Hematii integre.Frotiu inflamator cu modificari reactive si displazice usoare."Am facut o colposcopie si diagnosticul a fost urmatorul: condilomatoza si LG CiN,iar la HG CIN e semnul intrebarii.Am iesit pozitiv la epiteliu acotoalb plat,micropapilar si microcircumevoluat,mozaic,vase atipice,test Lugol.D-na doctor la care ma facut colposcopia mi a dat tratament preconizatie :5 fluorouacil si ovestin ovule(o cutie,pe care n am reusit sa o termin pana mi a venit menstruatia).Am mai citit ca in general nu se recomanda din prima conizatia(am 26 de ani) si am fost la un alt doctor,care mi a spus ca ar fi bine sa astept si sa monitorizez situatia.Nu stiu ce sa fac...ambii doctori sunt profesori universitari cu multa experienta...mi e frica sa nu degenereze in ceva mai rau,dar parca nici n as vrea sa ajung la cauterizat sau mai stiu eu ce altceva degeaba (am inteles ca in afara cauterizarea nu se mai practica de vreo 6 ani).
Sper sa primesc si eu un raspuns!

Va multumesc anticipat!

ma tem ca ceva va trebui sa faci pina la urma
am inteles din posturile tale ca nu ai vrea nici cauterizare nici conizatie...totusi sincer situatia nu e chiar roza, cred ca intelegi si tu si va trebui intervenit intr-un fel
mai uitindu-ma eu pe posturile tale imi dau seama ca ar fi mai degraba nimerit sa mai mergi sa ceri si o a treia parere...nu neaparat de la un profesor universitar...de la un clinician cu experienta mai degraba


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#61 2009-01-23 21:05:48

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Pentru Doamna Doctor

dragoste_cu_nabadai a scris:

am citit topicul respectiv...dar eu asta vreau sa stiu...daca doctorita nu trebuia sa vada o eventuala rana.

si se trateaza si prin tratament cu pastile sau trebuie neaparat cauterizare?

a si vazut rana
de aia si scrie pe rezultatul de la PAOP, la diagnostic clinic, "zona eroziva periorificial"
acum: ranile astea nu au neaparat o simptomatologie si nu sunt intotdeauna de speriat
evident trebuie insa tratament(sincer eu as merge pe flagyl ovule si pastile) si sunt sanse bune sa se rezolve si problema leziunii periorificiale in discutie


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#62 2009-01-23 22:20:45

dragoste_cu_nabadai
Full member
Inregistrat: 2006-10-21
Mesaje: 870

Re: Pentru Doamna Doctor

e prima oara cand am fost la ea, si primul meu control....dar am impresia ca vrea sa ma stoarca de bani de aia imi baga abureala ca e intim si confidential si bla bla bla cand eu am explicat ca nu am cum....deci chiar ma expun la un risc extrordinar...dar o sa fac cumva sa ajung si sa vad ce zice. atunci mi-a recoltat pe aceasi lama 2 seturi de celule, una pt lama si una pt pap.  ea mi-a zis ceva de putina eroziune in jurul colului, dar acum cand a fost cineva cu rezultatul a zis ca nu e nimic grav dar imi trebuie tratament si sa ma duc sa discut cu ea.






doctoressa, poti detalia putin tratamentul...adica cat timp, in ce fel..
am de gand sa ma duc dar in caz ca imi zice ca nu am rana macar asa "preventiv" sa iau...
chestia e ca in suceava nu prea sunt medici recomandati, si data fiind situatia mea mi-e imposibil sa ajung altundeva...
si daca te rog, imi poti explica putin ce inseamna periorificial??

Ultima oara a fost editat de dragoste_cu_nabadai (2009-01-23 22:23:22)


"Oamenilor le`as demonstra cat se inseala crezand ca nu se mai indragostesc atunci cand imbatranesc, fara sa stie ca imbatranesc atunci cand nu se mai indragostesc" (G.C.Marguez)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2009-01-23 22:22:58

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Pentru Doamna Doctor

deci ti`o recoltat 2 "Secretii" ca sa zic asa si a pus pe aceeasi lama? pai inseamna ca aia de la laborator a gresit, nu?


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#64 2009-01-23 22:26:20

dragoste_cu_nabadai
Full member
Inregistrat: 2006-10-21
Mesaje: 870

Re: Pentru Doamna Doctor

da.si chestia e ca persoana care a dus lama la laborator a zis ca doar pentru pap, si cand i-am zis ca trebuia si secretia s-a dus la lab si a zis, si doctorita aia a spus ca a vazut ca eras cris pe foaia in care era invelita lama ca trebuie si una si alta si le facea oricum....si cand am sunat la doctorita respectiva sa intreb dac anu cumva mi-a dat doar rezultatul papului m-a facut cu ou si cu otet....mi-a zis sa ma bucur ca nu am cancer si ca nu e nimci grav si sa nu ma uit eu la nuamrul de foi si bla bla...
acum d-na coca nu i-a zis nimic tipei care a mers cu rezultatul meu ca mi-ar lipsi analiza secretiei....oricum incerc sa ajung la ea si o sa vad si eu....numai ca imi e f greu ca e f neserioasa si nu respecta programarile si eu nu pot merge oricand si sta mult ca am program cu trenul....


tu ai mai ajuns la ea?


"Oamenilor le`as demonstra cat se inseala crezand ca nu se mai indragostesc atunci cand imbatranesc, fara sa stie ca imbatranesc atunci cand nu se mai indragostesc" (G.C.Marguez)

Offline

 

#65 2009-01-23 22:28:49

dragoste_cu_nabadai
Full member
Inregistrat: 2006-10-21
Mesaje: 870

Re: Pentru Doamna Doctor

am citit, multumesc.
dar pe analiza scrie ca negativ pentru gardnerella.
si secretia mea nu miroase, nu ustura....doar e mai groasa si se formeaza asa niste bobite...

Ultima oara a fost editat de dragoste_cu_nabadai (2009-01-23 22:30:49)


"Oamenilor le`as demonstra cat se inseala crezand ca nu se mai indragostesc atunci cand imbatranesc, fara sa stie ca imbatranesc atunci cand nu se mai indragostesc" (G.C.Marguez)

Offline

 

#66 2009-01-23 22:29:18

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Pentru Doamna Doctor

luni am programare. am putine emotii. putin mai multe.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#67 2009-01-23 22:31:33

dragoste_cu_nabadai
Full member
Inregistrat: 2006-10-21
Mesaje: 870

Re: Pentru Doamna Doctor

sa imi zici si mie cum a fost...sa vad daca asa e ea, neserioasa sau doar in cazul meu a fost.


"Oamenilor le`as demonstra cat se inseala crezand ca nu se mai indragostesc atunci cand imbatranesc, fara sa stie ca imbatranesc atunci cand nu se mai indragostesc" (G.C.Marguez)

Offline

 

#68 2009-01-23 22:32:34

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Pentru Doamna Doctor

o sa iti spun...


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#69 2009-01-23 22:35:05

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Pentru Doamna Doctor

dragoste_cu_nabadai a scris:

am citit, multumesc.
dar pe analiza scrie ca negativ pentru gardnerella.
si secretia mea nu miroase, nu ustura....doar e mai groasa si se formeaza asa niste bobite...

doar ca alti bacili patogeni nu prea vad care sa fie, mai ales in contextul cu pricina
de aceea zic
simptomatologia, cum o descrii tu e de candida partial....
de aceea merg eu pe ideea unui dezechilibru de flora...si cu gindul spre gardnerella eventual


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#70 2009-01-23 22:38:28

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Pentru Doamna Doctor

offtopic  doctoressa, va uitati si aici va rog : http://forum.anticonceptionale.ro/p8979 … ml#p897960

Offline

 

#71 2009-01-23 22:44:11

dragoste_cu_nabadai
Full member
Inregistrat: 2006-10-21
Mesaje: 870

Re: Pentru Doamna Doctor

deci ar trebui o alta analiza de secretie pentru a vedea precis?

deci mai pe intelesul meu ce inseaman zona eroziva periorificial?


"Oamenilor le`as demonstra cat se inseala crezand ca nu se mai indragostesc atunci cand imbatranesc, fara sa stie ca imbatranesc atunci cand nu se mai indragostesc" (G.C.Marguez)

Offline

 

#72 2009-01-24 18:28:01

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Pentru Doamna Doctor

poti sa faci o analiza de secretie...


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#73 2009-01-25 15:20:50

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Pentru Doamna Doctor

dragoste_cu_nabadai a scris:

deci ar trebui o alta analiza de secretie pentru a vedea precis?

deci mai pe intelesul meu ce inseaman zona eroziva periorificial?

sincer, sunt 2 variante:
1...enterobacterii
2. gardnerella(nebifata nu se stie de ce)
in ambele cazuri tratamentul e cam tot ala
deci eu as face intii tratamentul si apoi, la vreo 2 saptamini, as repeta analiza secretiei
cu leziunea periorificiala...pe romaneste, e asa cum am zis deja, o rana in preajma orificiului colului uterin


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#74 2009-01-27 14:08:03

dragoste_cu_nabadai
Full member
Inregistrat: 2006-10-21
Mesaje: 870

Re: Pentru Doamna Doctor

multumesc doctoresa....deci nu e nimic grav.tratamentele sunt grele?


danae, cum a fost la control??


"Oamenilor le`as demonstra cat se inseala crezand ca nu se mai indragostesc atunci cand imbatranesc, fara sa stie ca imbatranesc atunci cand nu se mai indragostesc" (G.C.Marguez)

Offline

 

#75 2009-01-27 14:42:27

andriss
New member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 5

Re: Pentru Doamna Doctor

Am luat azi rezultatul de la papanicolau si imi prind urechile ...
Satisfacatoare pentru evaluare
negativ pentru leziune intraepiteliala sau maligna
recomandari de urmarit evolutia citologic

amfotericina b(ab) sensibil
ecobazol (ecz) sensibil
fluorocitozina (fct) sensibil
ketoconazol (ktz) sensibil
miconazol (mcz) sensibil
nistatina (ny) sensibil

Secretie vaginala
frotiu mucus frecvent
polinorfonucleare rara
celule epiteliale frecvente
lactobacillus spp relativ frecvente
trichomonas vaginalis absent
celule levurice relativ frecvente
coci gram negativi cu aspect reniform in diplo  absenti
vaginoza absenta
am rugaminte sa imi spuneti ce inseamana ...
va multumesc

Offline

 

#76 2009-01-27 14:46:06

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Pentru Doamna Doctor

andriss , daca vreai si alte pareri cere-le tot acolo , unde ai postat prima oara , nu ai voie posturi multiple, o sa iti dea moderatoarele warn
doctoressa intra mai rara pe site , cand are si dansa timp

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.