homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pentru Doamna Doctor-5


#77 2009-01-28 10:41:09

Leo
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-02-14
Mesaje: 1276
Site

Re: Pentru Doamna Doctor

D&G a scris:

salutare.bai fetelor mie imi este o rusine de mor sa ma duc la ginecolog.stiu k e pt binele meu si k e foarte bine sa mergi la un control,dar imi e f rusine...eu sunt mai rusinoasa de felul meu...si mai ales dak dau peste un doctor batran...vai cred k mor acolo pe masa:))

Iti dai seama ca un doctor mai in varsta a vazut pasarici mai des decat si-a vazut propria "jucarie"? Totusi... nu cred ca face pipi de 20-30 de ori pe zi smile
Asa ca du-te fara jena. Orice femeie normala, care tine la sanatate si e si fidela, arata pasarica la 2 oameni: sotului si ginecologului. Inevitabil lol

Offline

 



#78 2009-01-28 13:40:08

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Pentru Doamna Doctor

andriss a scris:

Am luat azi rezultatul de la papanicolau si imi prind urechile ...
Satisfacatoare pentru evaluare
negativ pentru leziune intraepiteliala sau maligna
recomandari de urmarit evolutia citologic

amfotericina b(ab) sensibil
ecobazol (ecz) sensibil
fluorocitozina (fct) sensibil
ketoconazol (ktz) sensibil
miconazol (mcz) sensibil
nistatina (ny) sensibil

Secretie vaginala
frotiu mucus frecvent
polinorfonucleare rara
celule epiteliale frecvente
lactobacillus spp relativ frecvente
trichomonas vaginalis absent
celule levurice relativ frecvente
coci gram negativi cu aspect reniform in diplo  absenti
vaginoza absenta
am rugaminte sa imi spuneti ce inseamana ...
va multumesc

ai candida, sensibila la tot pomelnicul ala de medicamente...deci aparent foarte usor de tratat


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#79 2009-01-28 15:56:20

dragoste_cu_nabadai
Full member
Inregistrat: 2006-10-21
Mesaje: 870

Re: Pentru Doamna Doctor

revin...
cu analiza pot merge la alt doctor pentru interpretare, ca la "prea serioasa" doamna Coca Laura din Suceava nu cred ca mai ajung devreme.se poate merge si al alt doctor sau doar la cel care mi-a recoltat pentru examen?


"Oamenilor le`as demonstra cat se inseala crezand ca nu se mai indragostesc atunci cand imbatranesc, fara sa stie ca imbatranesc atunci cand nu se mai indragostesc" (G.C.Marguez)

Offline

 

#80 2009-01-28 16:38:12

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Pentru Doamna Doctor

se poate merge la orice doctor, ginecolog sa fie. doar ca posibil sa platesti consultatia. cand revii cu rezultate la acelasi doctor, de regula nu mai platesti nimic.

Ultima oara a fost editat de anca9 (2009-01-28 16:39:00)

Offline

 

#81 2009-01-28 18:46:46

krisgeorgi
New member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 48

Re: Pentru Doamna Doctor

am si eu o intrebare scurta.ce inseamna celule epiteliale numeroase,bacili gram negativi numerosi in lanturi si gramezi.este rezultatul de la o secretie vaginala.pentru bacilii aia trebuie facuta cultura sa se vada ce microb este exact?cat de grava e faza asta cu bacili gram negativ si ce ins de fapt.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#82 2009-01-28 19:33:12

dragoste_cu_nabadai
Full member
Inregistrat: 2006-10-21
Mesaje: 870

Re: Pentru Doamna Doctor

la d-na coca trebuie sa mai platesti 10 lei.
o sa vad, daca nu ma intelege ea ma duc la altcineva si gata.


"Oamenilor le`as demonstra cat se inseala crezand ca nu se mai indragostesc atunci cand imbatranesc, fara sa stie ca imbatranesc atunci cand nu se mai indragostesc" (G.C.Marguez)

Offline

 

#83 2009-01-28 20:54:17

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Pentru Doamna Doctor

krisgeorgi a scris:

am si eu o intrebare scurta.ce inseamna celule epiteliale numeroase,bacili gram negativi numerosi in lanturi si gramezi.este rezultatul de la o secretie vaginala.pentru bacilii aia trebuie facuta cultura sa se vada ce microb este exact?cat de grava e faza asta cu bacili gram negativ si ce ins de fapt.

nu e grav..poate fi vorba de gardnerella sau enterobacterii, tratamentul e cam acelasi

Offline

 

#84 2009-01-29 09:43:46

krisgeorgi
New member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 48

Re: Pentru Doamna Doctor

multumesc pentru raspuns lui lady in black.m-am mai linistit oarecum dar tot nu stiu daca trebuie s afac si o cultura ca sa aflu exact despre ce este vorba ca sa aplic tratamentul cel mai bun si daca trebuie sa faca si sotul in caz ca-i gardnerella.din ce am citit boala asta este de fapt o infectie a mucoasei vaginale datorata dezechilibrului florei sau asa ceva si ca nu e pe cale sexuala.mentionez ca am o igiena corespunzatoare,foflosesc lactacid-un gel intim luat de la farmacie aplicat numai la exterior,inauntru ma spal numai cu apa si o data la cateva zile(din cauza micozei)si dupa actul sexual cand este indicat din cate stiu eu.e posibil daca e pe cale sexuala sa o am de la sot.

Offline

 

#85 2009-01-29 11:20:11

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Pentru Doamna Doctor

Gardenerella este o BTS datorata unui dezechilibru al florei vaginale. Cauza cea mai frecventa sunt spalaturile vaginale excesive. Eu cred ca tu ai cam exagerat cu spalatul. Daca ai contact sexual de doua ori pe saptamana si te speli in interior dupa, e suficient. Daca tu ai facut aceasta boala, trebuie sa faca si partenerul tratament. Mergi cu rezultatul analizei la medic. El iti va prescrie tratament.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#86 2009-01-29 12:40:08

krisgeorgi
New member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 48

Re: Pentru Doamna Doctor

bacilii aia gram negativi ins neaparat gardenerelela asta?am inteles ca boala asta da un miros foarte neplacut secretiei ceea ce nu este cazul meu.si o alta mica intrebare am inteles ca exista diverse metode de refacere a florei vaginale(in afara de iaurt pe care l-am incercat).si nu mi-a raspuns nimeni la intrebarea daca trebuie sa fac o cultura a secretiei sa vad ce sunt bacilii aia.multumesc si sper ca nu am stresat pe nimeni.

Offline

 

#87 2009-01-29 13:11:23

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Pentru Doamna Doctor

eu as zice ca merita sa faci culturile. eventual si cu antibiograma.

Offline

 

#88 2009-01-29 13:17:53

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Pentru Doamna Doctor

Fa cultura.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#89 2009-01-30 13:08:31

dragoste_cu_nabadai
Full member
Inregistrat: 2006-10-21
Mesaje: 870

Re: Pentru Doamna Doctor

am mai scris eu pe aici de o iritatie....acum o saptamana cred m-am epilat cu crema...iar buba...m-am iritata si mai tare.
pe marginile labiilor exterioare, mai inspre anus mi-ai iesit ca un fel de cosulete, is nste proeminente si daca ma ating acolo ma arde asa...de asemenea dupa ce ies cu scaunul cand folosesc hartia igienica ma ustura zoana aceea, perineul(sper ca asa se numeste)...m-am dat cu crema de galbenele, dar vad ca totnu trece...ce pot sa fac sa se duca iritatie asta...nu cred ca fie mai mult de o iritatie, mai ales ca atunci cand m-am luat cu crema m-a usturat zona in care acum am "cosurile" alea.


"Oamenilor le`as demonstra cat se inseala crezand ca nu se mai indragostesc atunci cand imbatranesc, fara sa stie ca imbatranesc atunci cand nu se mai indragostesc" (G.C.Marguez)

Offline

 

#90 2009-01-30 16:05:10

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Pentru Doamna Doctor

incearca si cu hemorzon


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#91 2009-01-30 23:01:45

dragoste_cu_nabadai
Full member
Inregistrat: 2006-10-21
Mesaje: 870

Re: Pentru Doamna Doctor

e pentru hemoroizi?? nu cred ca am asa ceva.....eu m-am inrosit toata toata jos, inclusiv o labie externa si pe langa...
pentru hemoroizi cred ca am o crema procto-glyvenol....sa fie si asta buna sau neaparat hemorozon?


"Oamenilor le`as demonstra cat se inseala crezand ca nu se mai indragostesc atunci cand imbatranesc, fara sa stie ca imbatranesc atunci cand nu se mai indragostesc" (G.C.Marguez)

Offline

 

#92 2009-02-01 09:08:37

ruxandrelu
New member
De la: moreni
Inregistrat: 2008-03-06
Mesaje: 36

Re: Pentru Doamna Doctor

dragoste_cu_nabadai a scris:

Buna seara.As avea o mare rugaminte la dumnevoastra.Pe 20 decembrie mi-am facut papanicolaul si o lama pentru ca aveam probleme cu secretia.Mi-au venit rezultatele si azi a trebuit sa ma duc la interpretare.problema este ca eu ma duc in alt oras la doctorita si azi cand m-am dus era ora 2 si dumneaei mai avea 8 consultatii in conditiile in care isi termina in mod normal programul la ora 1, si eu la 4 jumate trebuia sa plec sa pot prinde trenul.asa ca am asteptat, dar nu am apucat sa intru pentru ca a trebuit sa plec......nu stiu cand o sa mai pot ajunge si de aceea vreau sa va rog daca puteti sa ma ajutati cu o interpretare si un eventual tratament....stiu ca nu se dau tratamente pe internet dar chiar nu am cum sa mai ajung pentru ca imi este greu sa plec de acasa si sa lipsesc mult, fiindca trebuie sa imi mint parintii sad
am atasat un link cu scanarea rezultatului.
va multumesc anticipat.


http://s545.photobucket.com/albums/hh38 … an0011.jpg

buna fetelor,

am fost zilele trecute la medic pentru a vedea daca mi s-a vindecat o rana pe care o aveam pe col. doctorita a zis ca totul e ok dar totusi mi-a dat sa imi pun 10 zile meclon si sa revin dupa ce-mi trece ciclu pentru aputea face papanicolau. mi-a zis ca exista 2 metode una clasica pe lamela si una in mediu umed. vroiam sa intreb daca stie cineva mai multe despre cea in mediu umed (am inteles ca e mai eficienta). de asemenea vreau sa intreb cum sa procedez inainte de papanicolau ma refer la modul de spalare si intretinere pt ca n-as vrea sa influentez analiza. de asemenea mai vreau sa intreb ce analize ar trebui sa fac (in afara de papanicolau) in cazul in care ma hotarasc sa devin mamica, pentru a vedea daca totul e ok, pentru ca doctorita a zis ca la prima vedere totul e bine si as putea sa ma apuc de lucru la proiectul bebe. o sa va zic rezultatul de la papanicolau pentru a putea fi interpretat de voi. multumesc si multe sanatate!

Offline

 

#93 2009-02-01 12:20:14

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Pentru Doamna Doctor

cand mergi la recoltare, n`ai voie contact sexual si spalaturi in interior cu 48 de ore inainte, spray`uri, sa nu fii la menstruatie. daca ai facut tratament cu ovule, dupa 7 zile dupa ce ai terminat tratamentul mergi la recoltare.
iar in leg cu analize pt a te pregati sa fii mamica, o sa iti dea medicul.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#94 2009-02-01 12:32:44

innana
Sr. member
De la: Cluj
Inregistrat: 2006-08-15
Mesaje: 1882
Site

Re: Pentru Doamna Doctor

dragoste_cu_nabadai a scris:

e pentru hemoroizi?? nu cred ca am asa ceva.....eu m-am inrosit toata toata jos, inclusiv o labie externa si pe langa...
pentru hemoroizi cred ca am o crema procto-glyvenol....sa fie si asta buna sau neaparat hemorozon?

hemorzonul nu e numai pt hemoroizi


Cu zambetul pe buze...

Offline

 

#95 2009-02-01 20:57:21

ruxandrelu
New member
De la: moreni
Inregistrat: 2008-03-06
Mesaje: 36

Re: Pentru Doamna Doctor

Danae a scris:

cand mergi la recoltare, n`ai voie contact sexual si spalaturi in interior cu 48 de ore inainte, spray`uri, sa nu fii la menstruatie. daca ai facut tratament cu ovule, dupa 7 zile dupa ce ai terminat tratamentul mergi la recoltare.
iar in leg cu analize pt a te pregati sa fii mamica, o sa iti dea medicul.

multumesc!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.