homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Care e diferenta..?-2


#20 2009-01-16 00:40:19

narissa
Full member
Inregistrat: 2009-01-04
Mesaje: 934

Re: Care e diferenta..?

probabil ea a avut vaginal,si a crezut ca a avut clitoridian.si cand si-a dat seama ca nimic nu i-a stimulat clitoris-ul,atunci a dedus ca el defapt e vaginal:)) sau asa ceva.


Come play my game.

Offline

 

#21 2009-01-16 00:45:44

Himmel
Insomniac member
De la: Magix
Inregistrat: 2008-05-10
Mesaje: 5086

Re: Care e diferenta..?

poi n'ahh nu credeam, nica de fapt stiam k am orgasm si gata... adica nnu mi se pare asa o chestie imp sa ai neaparat orgasm ... vaginal, cerebral etc am aflat si yo aci tongue
mi se pare mult mai imp sa traiesc momentu si sa ma simt bine smile q sau fara big_smile


Poate ca par fragila, neajutorata si nepamanteana, dar am structura de otel.

Offline

 

#22 2009-01-16 08:28:06

Stef
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-12
Mesaje: 681

Re: Care e diferenta..?

Cat mi-am pus si eu intrebarea asta.. adica stiu teoria dar practic nu vad mare diferenta. Bine sa va simtiti vorba delyutzei.

Offline

 

#23 2009-01-16 14:08:42

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Care e diferenta..?

alexia a scris:

delyutza* a scris:

poi n'ahh nu credeam, nica de fapt stiam k am orgasm si gata... adica nnu mi se pare asa o chestie imp sa ai neaparat orgasm ... vaginal, cerebral etc am aflat si yo aci tongue
mi se pare mult mai imp sa traiesc momentu si sa ma simt bine smile q sau fara big_smile

da dar.. daca ,eu de exemplu (si banuiesc ca mai sunt si altele ca mine), ma simt super bine si nu am orgasm la sfarsit raman ca o bomba care ticaie si eventual ma umplu si de nervi si de frustrari ....
Eu daca ma simt f bine trebuie NEAPARAT sa am si orgasm lol

subscriu

Offline

 

#24 2009-01-16 15:48:14

Dorian
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-01-14
Mesaje: 18

Re: Care e diferenta..?

Parerea unui sexolog (de pe un site-nu dau numele ca fac reclama)
"
Orgasmul este definit ca descarcarea tensiunii sexuale acumulata si se caracterizeaza printr-o placere extrema si vibratii centrate in zona pelviana, care radiaza apoi in tot corpul si reprezinta punctul de maxim al unui contact sexual. Orgasmul este rezultatul eliberarii excitatiei sexuale acumulate in fazele de preludiu si platou. Nu conteaza unde se face stimularea atat timp cat ea se face in zonele erogene ale femeii. Alaturi de zonele comune, fiecare femeie are zone erogene particulare. Barbatul trebuie sa le stimuleze deopotriva pentru a creste excitatia. Nu barbatul trebuie sa decida ce stimuleaza si cum stimuleaza ci femeia trebuie sa ceara zonal si tipul de stimulare care o poate duce catre orgasm. Intrucat din punct de vedere fizic, din cauza constructiei anatomice a vulvei, prin coit nu se poate stimula strict numai clitorisul sau strict numai vaginul, nu se poate spune ca se ajunge la orgasm strict clitoridian sau strict vaginal. Ambele zone au contributia lor, in proportii diferite, in functie de persoana si de moment, in dezvoltarea excitatiei sexuale si atingerea orgasmului.

Clitorisul este un penis in miniatura. Are la fel de multe terminatii nervoase precum organul sexual masculin, numai ca pe o suprafata mult mai mica. Vaginul nu este inervat in aceeasi proportie precum clitorisul. Pentru femei cand spui "orgasm", spui "clitoris". Doua treimi dintre femei au nevoie de stimulare clitoridiana in timpul preludiului si/sau in timpul penetrarii. Oricum, nu se poate ajunge la orgasm fara stimularea clitorisului in oricare din fazele actului sexual (ai putea ajunge la orgasm fara sa iti fie stimulat glandul ? ... poate dar foarte greu, nu-i asa ?). Pentru a experimenta un orgasm preponderent vaginal trebuie sa cautati faimosul "punct G" din interiorul vaginului, despre care se vorbeste destul de mult. Pentru asta trebuie ca actul sexual sa fie facut in cat mai multe pozitii sexuale pentru ca penisul sa stimuleze cat mai multe zone ale peretelui vaginal pana la descoperirea celei care prezinta o excitabilitate mai pronuntata. Unele femei au descoperit aceasta zona excitabila, cu totul intamplator, dupa ani de activitate sexuala ...
"


"Carpe Diem"

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2009-01-16 15:50:52

Dorian
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-01-14
Mesaje: 18

Re: Care e diferenta..?

Imi cer scuze pentru postare multipla, dar am mai gasit ceva (pe scurt) si mi s-a parut interesant:
"
Clitorisul - situat intre labii, in partea de sus a vulvei - este singurul organ al omului dedicat exclusiv placerii.

In clitoris exista in jur de 8000 de terminatii nervoase, adica de de doua ori mai multe decit in penis. Datorita sensibilitatii extreme, stimularea lui, indiferent de modalitatea in care e facuta, este forma cea mai rapida si mai usoara de a aduce o femeie la orgasm.

Orgasmul vaginal este cu mult mai greu de obtinut si in principiu, are doua conditii prealabile:

* trebuie sa fie perfect umectata (ceea ce presupune cam 20 de minute de stimulare clitoridiana) inainte de penetrare
* trebuie folosita o pozitie care sa asigure o presiune tot asupra clitorisului.

Senzatia rezultata ar trebui sa fie mult mai adinca, mult mai deplina, mult mai larg difuzata intern, prin comparatie cu "gidiliciul" superficial al orgasmului clitoridian, extern.
"


"Carpe Diem"

Offline

 

#26 2009-01-16 17:53:30

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Care e diferenta..?

alexia la tine cred ca este o combinatie clitoridiano-vaginala lol
si cand exista stimulare doar clitoridiana, fara penetrare, tot la fel de complexe si intense sunt senzatiile?

Offline

 

#27 2009-01-16 19:04:07

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Care e diferenta..?

Dorian a scris:

Imi cer scuze pentru postare multipla, dar am mai gasit ceva (pe scurt) si mi s-a parut interesant:
"
Clitorisul - situat intre labii, in partea de sus a vulvei - este singurul organ al omului dedicat exclusiv placerii.

In clitoris exista in jur de 8000 de terminatii nervoase, adica de de doua ori mai multe decit in penis. Datorita sensibilitatii extreme, stimularea lui, indiferent de modalitatea in care e facuta, este forma cea mai rapida si mai usoara de a aduce o femeie la orgasm.

Orgasmul vaginal este cu mult mai greu de obtinut si in principiu, are doua conditii prealabile:

* trebuie sa fie perfect umectata (ceea ce presupune cam 20 de minute de stimulare clitoridiana) inainte de penetrare
* trebuie folosita o pozitie care sa asigure o presiune tot asupra clitorisului.

Senzatia rezultata ar trebui sa fie mult mai adinca, mult mai deplina, mult mai larg difuzata intern, prin comparatie cu "gidiliciul" superficial al orgasmului clitoridian, extern.
"

pai la mine e o senazie neplacuta daca ma atinge pe clit dupa orgasm :-?


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#28 2009-01-16 19:08:27

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Care e diferenta..?

pai daca e stimulare a clit (orala, manuala etc etc) si apoi stimulare tot a clit numai k are loc si penetrare, nu tot orgasm clit e?


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#29 2009-01-16 19:11:17

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Care e diferenta..?

da dar sunt fete care au orgasm fara stimulare externa, deci sigur vaginal...inseamna ca ceva ceva exista...


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#30 2009-01-16 19:26:22

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Care e diferenta..?

pai da...si eu am avut orgasm extern in timpul actului fara sa pun mana pe clit...doar din cauza frecarii, dar am stiut k a fost extern si nu intern...am aproape o saptamana de cand n-am facut sex...poate iese ceva in seara asta

Ultima oara a fost editat de Wildhoney (2009-01-16 19:27:09)


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#31 2009-01-16 20:03:48

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: Care e diferenta..?

alexia a scris:

da... dar de unde stii ca fetele alea care au orgasm numai prin stimulare interna, nu sunt construite in asa fel incat, in timpul frecarii du-te-vino a penisului in vagin, nu este stimulat si clitorisul... Pt ca labiile mici se continua cu clitorisul si acestea sunt miscate in timpul sexului si deci se stimlueaza si clitorisul indirect...

iti eu ca nu! la mine cel putin, nu e stimulat si clitorisul si am orgasm vaginal. e chestie de unde atinge in interior wink


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#32 2009-01-16 22:05:46

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: Care e diferenta..?

aoleuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
e difeeeeeeeeeerrrrrrrrrrreeeeeeeeeeeeeeennnnnnnnnnnntaaaaaaaaaaaaaaaa hjarta hjarta hjarta hjartahjarta hjartahjarta
asta daca ce am simtit eu aseara a fost vaginal rotfl oricum clitoridian nu a fost rotfl


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#33 2009-01-18 20:18:13

Cristina A. Boca
New member
Inregistrat: 2008-06-15
Mesaje: 42
Site

Re: Care e diferenta..?

alexia a scris:

Chick a scris:

eu tot sustin ideea sexologului aluia vestit de pe euforia tv si a mea
nu exista diferenta intre cele doua tipuri
pentru ca exista,pana la urma,un singur tip de orgasm
parerea mea:D

bine ar fi sa se demonstreze asta big_smile

...Opinia mea este ca diferentieri de tipul clitoridian/vaginal trimit mai curand la momente din istoria - inca tanara - a sexologiei. Si eu am ajuns la concluzia ca avem de-a face cu un singur (tip de) orgasm (atunci cand el survine). Desi majoritatea femeilor care realizeaza orgasmul il obtin in urma stimularii  clitoridiene sau/si vaginale (dar nu numai; el este o urmare a ansamblului de factori care trezeste, mentine si amplifica starea de excitatie), exista si femei care au orgasm si numai daca le sunt masati/mangaiat sanii, daca sunt atinse (sau se ating) intr-un anume fel pe coapse etc. (practic, intereseaza zonele erogene, care, in fond, nu sunt neaparat aceleasi la o femeie sau alta) sau care traiesc mental, puternic, anume fantezii. Iar in cazul lor, nu-i asa?, nu am inclina sa spunem (desi orgasmul pare a se declansa tot in partea inferioara a abdomenului, urcand apoi in intregul trup) ca ar fi avnd orgasm... "mamar" sau altfel?! Adevarul este, cred eu, ca orgasmul se detoneaza/este comandat la nivel cerebral...
Ca nu intotdeauna il resimtim la fel, asta e cu totul alta poveste! Daca iti plac ciresele, de exemplu, nu-i asa ca nu au intotdeauna acelasi gust? smile


Traieste - frumos - clipa! Cu inteligenta si imaginatie!
(Mesajele furnizate in acest spatiu sunt numai orientative.)

Offline

 

#34 2009-01-18 22:18:33

Chick
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-03
Mesaje: 1336

Re: Care e diferenta..?

are cineva de aici orgasm intr-o pozitie in care clitorisul nu se freaca de nimic?in pozitia capra de ex...

Offline

 

#35 2009-01-18 22:42:35

maryahs
Insomniac member
De la: de sub tampa
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 5699

Re: Care e diferenta..?

Chick a scris:

are cineva de aici orgasm intr-o pozitie in care clitorisul nu se freaca de nimic?in pozitia capra de ex...

am avut eu orgasm clitoridian in pozitia asta, dar numai o singura data...de atunci nu am mai reusit...


hjarta iubesc si sunt iubita hjarta

Offline

 

#36 2009-01-18 22:45:35

Himmel
Insomniac member
De la: Magix
Inregistrat: 2008-05-10
Mesaje: 5086

Re: Care e diferenta..?

p mine m'ati lasat un pic hmm
cum naibii stiu de care e? nu reusesc sa ma prind deloc neutral


Poate ca par fragila, neajutorata si nepamanteana, dar am structura de otel.

Offline

 

#37 2009-01-18 22:52:36

maryahs
Insomniac member
De la: de sub tampa
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 5699

Re: Care e diferenta..?

eu vaginal nu am avut niciodata. oricum am simtit ca se mai atingea clitorisul de el si asa am ajuns...si cel vaginal din cate am citit e mult mai puternic decat ce am simtit eu


hjarta iubesc si sunt iubita hjarta

Offline

 

#38 2009-01-19 00:01:54

Chick
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-03
Mesaje: 1336

Re: Care e diferenta..?

mai e clar atunci.
numim o vaginal cand il avem in timpul actului sexual propriu-zis iar cel clit e cu alte ocazii,dar in principiu amandoua sunt atinse prin aceleasi stimulente: o excitatie mintala+o excitatie clitoriana.

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.