homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionalele si menstuatia-4


#58 2009-05-18 09:45:32

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

dupa 6 zile nu e nicio problema
dupa 8 sau mai tarziu = protectie suplimentara pana iei 7 pastile

Offline

 



#59 2009-05-18 09:55:15

daniela-ioana
Full member
Inregistrat: 2008-04-25
Mesaje: 131

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

aaaa oki, deci avand in vedere ca voi face o cauterizare...trece cel putin o luna pana voi mai face ceva si protectia se va restabili nu-i asa?

Multumesc mult de tot


"You give me strenght cu carry on......."

Offline

 

#60 2009-05-18 10:14:08

alelia
New member
Inregistrat: 2006-10-31
Mesaje: 17

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

buna Doctoressa.buna fetelor. am si eu o intrebare, va rog sa ma ajutati.

am luat yasmin aproximativ 1 an jumate. mareu am luat pastilele corect, mereu mi-a venit ciclul corect. stiind ca trebuie sa fac o pauza, acum o luna le-am intrerupt.
desi trebuia sa imi vina deja, inca nu mi-a venit.
ca simptome mi s-au umflat putin sanii si varfurile mameloanelor si-au modificat culoarea spre rosu mai deshis si ma cam ustura.
ce se intampla?? este normal?

am sa merg si la medic, dar pana saptamana viitoare nu prea pot.
daca poate fi ceva grav, ma duc si mai repede.
va rog sa imi spuneti voi ce credeti ca ar putea fi, am citit pe aici de excesul de prolactina. nu stiu ce este, nu stiu daca e grav, nu stiu daca sa mai astept sau nu, poate totusi imi vine...
ce ma sfatuiti ?

p.s. am sa fac si un test de sarcina, desi 99.99% nu are cum sa fie asta

Offline

 

#61 2009-05-18 10:41:51

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

in primul rand, ai stiut prost ca trebuie sa faci pauza de la anticonceptionale. pt ca nu trebuie facuta pauza decat atunci cand ai probleme care impun acest lucru, cand vrei un bebe sau cand vrei sa le opresti de tot.
dupa intreruperea anticonceptionalelor menstruatia poate sa intarzie, iar daca inainte sa le iei era neregulata, asa va fi si acum.
contacte sexuale ai avut de cand le-ai intrerupt?

Offline

 

#62 2009-05-19 08:15:42

alelia
New member
Inregistrat: 2006-10-31
Mesaje: 17

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

camysh, eu nu vreau sa discut acum daca trebuia sau nu trebuia sa fac pauza. am facut-o deja.

inainte sa iau pastile imi venea regulat. deci si acum ar trebui sa fie tot regulat.

am avut contacte de cand am intrerupt pastilele dar am folosit protectie si nu cred sa se fi intamplat ceva. nu ma ingrijorez pentru o sarcina, ma ingrijorez pentru problemele hormonale care au aparut din cauza carora nu mai imi vine.

voi ce spuneti, este normal sa nu imi vina ?

Doctoressa, as vrea o parere si de la tine. este oare bine sa merg la medic sa ii cer acea pastila "care face sa-ti vina" ? nu este tot un alt hormon care vine sa bulverseze si el lucrurile pe acolo ?

ce ma sfatuiti ?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2009-05-19 13:40:55

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

alelia e normal sa intarzie dupa ce le intrerupi, pt ca ovarele isi reiau functiile.
eu ti-am zis ca nu era nevoie de pauza ca sa stii pe viitor...

Offline

 

#64 2009-06-04 18:13:23

tzytzyrica
New member
Inregistrat: 2009-02-14
Mesaje: 10

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

Buna tuturor!
Si eu ma confrunt de o luna si ceva chiar 2 de ciclu neregulat si ma tine si mult timp .
Iau marvelon 21 de 7 luni si in aprilie am uitat sa iau 2 pastilute. De atunci mi s-a dereglat ciclu , ma tine cam 11 zile si dupa 3 zile iar mi-a venit.
M-am hotarat sa merg la medic dar acum trebuie sa astept sa imi treaca ciclu sau spotting ce-o fi .
a mai patit cineva asa?

Offline

 

#65 2009-06-04 18:23:53

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

sa inteleg ca de atunci nu ai mail luat anticonceptionalele?

Offline

 

#66 2009-06-05 09:31:46

tzytzyrica
New member
Inregistrat: 2009-02-14
Mesaje: 10

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

camysh a scris:

sa inteleg ca de atunci nu ai mail luat anticonceptionalele?

Iau ac in continuare. Sa explic mai exact: in 16-17 aprilie am uitat 2 pastile..era in a 3 saptamana ... mi-a venit ciclu atunci dar am continuat folia , urmatoarele 2 zile luand cate 2 pe zi pt a recupera si pe cele uitate. Am facut pauza de 7 zile timp in care ciclu a continuat apoi am inceput o noua folie. Ciclu imi venea la farsitul lunii. In mai mi-a venit tot pe 17  cum mi-a venit la data cand am uitat cele 2 pastile si m-a tinut 11 zile. Deci am avut pana pe 28 mai. Mi-a trecut pana pe 2 iunie cand a aparut iar. e mai mult spotting ca are o culoare maro si in cantitati mici.
Nu mi s-a intamplat asa nici in prima luna cand am inceput sa iau ac pt prima data.

Astept sa treca sa merg la medic ca alta solutie nu vad. Sa mi le schimbe sau vedem...

Offline

 

#67 2009-06-05 09:37:52

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

daca e spotting ar fi fost normal sa apara doar in luna in care ai uitat cele 2 pastile... in rest, daca le-ai luat corect, ar trebui sa fii ok...
si eu zic sa mergi la medic, poate trebuie schimbate

Offline

 

#68 2009-06-11 08:06:21

irineeu21
New member
Inregistrat: 2009-05-05
Mesaje: 23

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

buna, am si eu o intrebare. medicul ginecolog mi-a prescris anticonceptionale logest si mi-a spus sa le iau din prima zi a menstruatiei. din pacate, ieri , cand a fost prima zi a menstruatiei, mi-a fost prea rau si am uitat sa o iau. pot sa incep sa iau pastila de astazi, a doua zi a menstruatiei? si cand incepe protectia propriu-zisa? multumesc

Offline

 

#69 2009-06-11 08:38:02

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

Poti, dar in cazul asta esti protejata abia dupa primele 7 zile

Offline

 

#70 2009-06-12 00:20:24

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

...eu zic ca este normal kat_utza...si mie mi-a venit mai devreme intr-o luna chiar daca folosesc ac...adica...nu ai de ce sa iti faci griji...unele mici dereglari (plus stresul) sunt posibile chiar si cu ac...


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#71 2009-06-12 08:00:49

annmarya2u
New member
Inregistrat: 2009-05-03
Mesaje: 31

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

am auzit ca se pot lua 2 folii de anti fara pauza ca sa nu-ti mai vina menstra in luna respectiva.exista vreun risc daca fac chestia asta?am nevoie fiindca plec la mare...se deregleaza ceva?

Offline

 

#72 2009-06-12 08:39:35

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

Nu este nici un risc, atata timp cat nu faci un obicei din asta.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#73 2009-06-12 08:56:35

kat_utza
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-13
Mesaje: 1038

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

kat_utza a scris:

fetelor am si eu o problemutza... ia AC cam de un an... totul regulat.... stiam sigur ca eu termin marti pastilutele si joi imi vine insa de vreo cateva luni totul se amana... si s-a amanat cu cate o zi in fiecare luna astfel incat luna trecuta a venit sambata iar luna asta a venit imediat ce am terminat pastilele.. adica miercuri... nici nu a mai asteptat poate nu vroiam sa vina si sa iau pastile in continuare...
Este normal?
Inainte de a lua AC nu aveam un CM regulat... insa pe parcursul acestor pastile s-a regularizat iar acum... e doar o dereglare??
Am fost la consult inainte de a-mi venii cu vreo 2 sapt si mi s-a spus ca sunt ok cu ovarele...
Ast un rasp...
Multumesc... sper sa nu va plictisesc puss

p.s : Am uitat sa specific faptul ca si atunci cand vine curge in prima zi numai cat sa umplu un absorbant si apoi curge ca de sfarsit... adik f. putin...

Offline

 

#74 2009-06-17 12:10:44

Elena Sorina
New member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 14

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

Buna ziua....am luat novynette 6 luni cu recomandarea medicului...duminica am terminat de luat ultima pilula si inca nu mi-a venit menstruatia.Mentionez ca le-am luat corect, la aceeasi ora.

Offline

 

#75 2009-06-17 15:27:50

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

Elena Sorina ai warn pt postare multipla. citeste te rog regulamentul si respecta-l.

Offline

 

#76 2009-06-20 20:52:24

laura13
Membru
Inregistrat: 2009-06-20
Mesaje: 2

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

buna...am si eu o intrebare urgenta... joi trebuie sa plec intr-o excursie (azi e sambata), dar menstra trebuie sa-mi vina miercuri. stiti ce pot sa iau ca sa imi intarzie. va spun ca nu am luat niciodata ac. o prietena mi-a spus ca as putea sa incep sa iau acum si poate o sa imi intarzie, dar nu stiu ce sa fac, mi-e frica sa nu imi vina mult si sa nu imi fie rau de la ac. Mentionez ca in primele 2 zile de menstra am dureri mari, cateodata cu stare de lesin si ameteli, si nu vreau sa imi ratez excursia.
daca sunt alte metode de intarziere, va rog mult, astept raspuns de la voi. Multumesc anticipat pt ca stiu ca nu o sa ma dezamagiti.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.