homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionalele si menstuatia-6


#96 2009-07-02 08:46:33

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

nimic nu se intampla, dar trebuie sa te protejezi suplimentar pana inghiti 7 pastile

Offline

 



#97 2009-07-02 14:06:14

ecstasy2008
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-12-04
Mesaje: 58

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

camysh a scris:

nimic nu se intampla, dar trebuie sa te protejezi suplimentar pana inghiti 7 pastile

Multumesc  , am luat timp de 2 ani insa am inceput din prima zi a menstruatiei si nu stiam cum sta treaba . Multumesc

Offline

 

#98 2009-07-02 14:07:48

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

cu placere

Offline

 

#99 2009-07-06 17:11:23

andreea11
Full member
Inregistrat: 2008-09-23
Mesaje: 231

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

cam cat timp intarzie menstr cand faci pauza o luna d ac?mi-a venit menstr p 7 iunie dar nu am mai inceput alta folie am facut pauza....iar pana acum nu mi-a venit menstr si a trecut o luna de la menstr trec....pana sa iau ac menstr imi venea la 28 zile regulat iar in perioada cu ac imi venea la 24 zile...ma ajuta cineva?

Offline

 

#100 2009-07-06 17:18:06

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

iti intarzie pentru k ai facut pauza,nu exista un termen exact knd ar trebui sa vina,oricum mai asteapta


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 

 Publicitate


loading...

#101 2009-07-07 13:17:23

Elena Sorina
New member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 14

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

Buna ziua...am si eu o intrebare si va rog sa ma lamuriti.Iau AC novynette de 7 luni..6 luni de zile nu am avut nici o prob.Luna aceasta de 6 zile mi-a aparut o scurgere maronie si cateva pic de sange.M-am speriat un pic, dar citind prospectul scrie ca asa apare ca reactie adversa....Mai am de luat inca 6 pastilute...pot sa le iau in continuare fara nici o prob?

Offline

 

#102 2009-07-07 13:24:41

Alina Delia
Addicted member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-12-16
Mesaje: 12952

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

Elena Sorina a scris:

Buna ziua...am si eu o intrebare si va rog sa ma lamuriti.Iau AC novynette de 7 luni..6 luni de zile nu am avut nici o prob.Luna aceasta de 6 zile mi-a aparut o scurgere maronie si cateva pic de sange.M-am speriat un pic, dar citind prospectul scrie ca asa apare ca reactie adversa....Mai am de luat inca 6 pastilute...pot sa le iau in continuare fara nici o prob?

si mie mi s-a intamplat dupa 8 luni de utilizare a ac.e ok..se nuymeste spotting..doar ca asteapta sa vezi de mai apare si luna viitoare daca da inseamna ca poate tre sa le schimbi si merita o vizizta la giencolo sau planning


Cine rade la urma....gandeste mai incet dumbom

Offline

 

#103 2009-07-07 20:20:25

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

Elena Sorina a scris:

Buna ziua...am si eu o intrebare si va rog sa ma lamuriti.Iau AC novynette de 7 luni..6 luni de zile nu am avut nici o prob.Luna aceasta de 6 zile mi-a aparut o scurgere maronie si cateva pic de sange.M-am speriat un pic, dar citind prospectul scrie ca asa apare ca reactie adversa....Mai am de luat inca 6 pastilute...pot sa le iau in continuare fara nici o prob?

ai uitat vro pastiluta sau ai luat ceva medicamente?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#104 2009-07-26 11:13:23

DianaK
Membru
Inregistrat: 2009-06-15
Mesaje: 3

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

Buna !
Am si eu o mica problemuta smile. Iau pilule Marvelon 28  de aproape 10 luni si in doua zile ( nu consecutive ) am luat pastila, una cu o ora intarziere si cealalta cam cu jumatate de ora intarziere. Contact sexual am avut in prima zi de pauza. Acum sunt in a patra si ar fi trebuit sa imi vina menstruatia si totusi intarzie. E cazul sa ma ingrijorez ?

Offline

 

#105 2009-07-26 12:07:38

V's bunny
Full member
Inregistrat: 2009-05-03
Mesaje: 618

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

DianaK a scris:

Buna !
Am si eu o mica problemuta smile. Iau pilule Marvelon 28  de aproape 10 luni si in doua zile ( nu consecutive ) am luat pastila, una cu o ora intarziere si cealalta cam cu jumatate de ora intarziere. Contact sexual am avut in prima zi de pauza. Acum sunt in a patra si ar fi trebuit sa imi vina menstruatia si totusi intarzie. E cazul sa ma ingrijorez ?

Nu e nicio problema daca ai intarziat cu o ora sau cu jumatate de ora, important e sa nu depasesti 12 ore. Si nu e obligatoriu ca menstruatia sa-ti vina chiar in fiecare luna in aceeasi zi.

Offline

 

#106 2009-07-27 23:07:12

mombonyk
Membru
Inregistrat: 2009-04-25
Mesaje: 4

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

buna...eu iau anticonceptionalele logest dupa ce am fost la control...in fine toate bune si frumoase....doar ca luna asta ...mi'a venit normal ..exact cand trebuia...dar am de cand s-a terminat menstruatia ..niste scurgeri maronii...nu abundente sau ceva de genu ...dar nu inteleg de la ce sunt...am mai avut inainte de a incepe cu anticonceptionalele ...am luat niste pastile sa-mi vina mesntruatia si ...mi s-a zis ca e normal ca trebuie sa se acomodeze coprul cu pastilele....dar acum de la ce o fi?...daca mi-a venit ciclul normal nu poate fi vorba de o sarcina nu?

Offline

 

#107 2009-07-28 00:25:14

Alina Delia
Addicted member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-12-16
Mesaje: 12952

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

mombonyk a scris:

buna...eu iau anticonceptionalele logest dupa ce am fost la control...in fine toate bune si frumoase....doar ca luna asta ...mi'a venit normal ..exact cand trebuia...dar am de cand s-a terminat menstruatia ..niste scurgeri maronii...nu abundente sau ceva de genu ...dar nu inteleg de la ce sunt...am mai avut inainte de a incepe cu anticonceptionalele ...am luat niste pastile sa-mi vina mesntruatia si ...mi s-a zis ca e normal ca trebuie sa se acomodeze coprul cu pastilele....dar acum de la ce o fi?...daca mi-a venit ciclul normal nu poate fi vorba de o sarcina nu?

ori e replica a menstrei ori e spotting...reactie la pastile  perfect normala daca esti in primele luni de utilizare


Cine rade la urma....gandeste mai incet dumbom

Offline

 

#108 2009-08-07 10:47:44

GabiN
Membru
Inregistrat: 2008-10-14
Mesaje: 3

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

Buna. Eu iau novynette de 8 luni. Am citit pe prospect (sau pe net? )ca se poate lua mai multe luni consecutiv... Am tot incercat dar imediat dupa ultima pastila incepe menstra... Adica prima zi spotting si apoi menstra. M-am tot gandit sa incerc cu yasmine dar nu prea stiu daca e ok. Cu novynette m-am impacat bine cu exceptia problemei de mai sus. Sa incerc sa schimb, totusi? Si daca da, imi puteti recomanda cu ce produs?
Multumesc smile

Offline

 

#109 2009-08-07 12:09:07

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

deci ai inecrcat sa unesti 2 folii insa menstra a venit oricum? acest lucru se poate intampla si nu e un motiv de a schimba pastilele mai ales ca unirea foliilor e bine sa nu fie facuta prea des

Offline

 

#110 2009-08-21 12:36:51

iryys
Membru
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 4

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

buna!sunt noua pe site si as avea si eu nevoie de niste raspunsuri.cred ca am o problema.iau harmonet de 3 ani de zile si in tot acest timp nu am facut decat 3 pauze de cate o luna fiecare.luna trecuta am facut pauza.desi am inceput sa iau harmonet din prima zi a ciclului menstrual si le am luat corect,nu mi-a venit asa cum trebuia.adica trebuia sa termin pastilele duminica seara.inca de vineri am avut mici sangerari de culoare maronie.aceste sangerari au continuat pana miercuri cand am fost nevoita sa mi pun absorbant(deci acele sangerari nu erau insemnate cantitativ).dar totusi cred ca ceva se intampla pentru ca menstruatia nu este normala cum era inainte.mi-a venit foarte putin,cateva picaturi.am simtomele obisnuite(dureri abdominale si de sani plus ca m-e imi creste apetitul in aceasta perioada a lunii,ceea ce s-a intamplat si acum).sunt cam speriata,este posibil sa fiu insarcinata?astept un raspuns de la voi.multumesc anticipat

Offline

 

#111 2009-08-21 12:42:09

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

E vorba de o dereglare din cauza pauzei pe care ai facut-o. Eu zic sa nu-ti faci probleme. Ia pastilele in continuare si, daca problema persista s-ar putea sa trebuiasca schimbate.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#112 2009-08-21 12:48:05

iryys
Membru
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 4

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

multumesc mult pentru raspuns,m-am mai linistit.eu de 3 ani le iau la recomandarea medicului si mi-a fost bine cu harmonet,am slabit de la ele,nu mai am probleme cu acneea si mi se reglase si CM.acum nu stiu ce s-a intamplat de curge foarte putin,intotdeauna am avut grija sa le iau corect.multumesc inca odata pt raspuns

Offline

 

#113 2009-08-21 16:44:31

oanycika
Membru
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 3

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

buna! am si eu o problemutza legata de menstruatie. am luat 1 an si jumatate Dyane 35 si nu am avut nici o problema, am facut o pauza de o luna de zile timp in care am facut niste analize care au iesit bine si am schimbat anticonceptionalele la recomandarea medicului, adica acum iau marvelon 28. problema e ca nu prea mai am menstruatie, adica am o zi maxim 2 dar foarte usor (nu reusesc sa umplu un absorbant daca adun)! ce se intampla? ma puteti ajuta cu cateva lamuriri?  smile

Offline

 

#114 2009-08-21 16:46:50

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

E posibil ca menstra sa se fi modificat o data cu schimbarea contraceptivelor.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.