homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionalele si menstuatia-7


#115 2009-08-22 19:52:12

oanycika
Membru
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 3

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

si e normal?o sa revina la normal sau tre sa fac o vizita neaparat la doctor?

Offline

 



#116 2009-08-22 21:52:29

kat_utza
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-13
Mesaje: 1038

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

asteapta si tu si vezi ce se intampla in continuare.... e normal pana se acomodeaza organismul cu noile pilule...
daca nu se rezolva, mergi la medic

Offline

 

#117 2009-08-22 22:18:03

oanycika
Membru
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 3

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

am sa vad ce se intampla. multumesc

Offline

 

#118 2009-10-02 21:34:57

iryys
Membru
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 4

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

buna,am scris acum ceva timp pe site despre o dereglare, un spotting cred.au trecut 2 luni de atunci iar luna trecuta ciclul mi-a venit normal.luna aceasta iar am ceva probleme.adica de ieri am incepust sa sangerez un pic iar eu termin pastilutele saptamana viitoare.sunt ceva cheaguri de sange de culoare maro.credeti ca e grav? ce sa fac? multumesc anticipat
am uitat sa mentionez am avut si ceva dureri abdominale iar de cand am avut ultima pauza(mentionata intr-un mesaj anterior) menstruatia nu a mai fost asa insemnata cantitativ (am nevoie doar de 2-3 absorbante iar inainte foloseam cam 6-7) si ma tine 3 zile



scuze ca revin asupra mesajului dar mai am niste nelamuriri.acest spotting o sa dureze pana la menstruatie?chiar daca am spotting si iau in continuare anticonceptionalele, sunt protejata sau trebuie sa folosesc o masura de protectie suplimentara?spottingul este normal sa fie sub forma de cheaguri de culoare maro?
multumesc mult pentru raspunsul la mesajul anterior

Ultima oara a fost editat de iryys (2009-10-04 15:16:56)

Offline

 

#119 2009-10-02 22:06:26

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

Se pare ca nu ti se mai potrivesc anticonceptionalele. Mergi la medic sa ti le schimbe.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#120 2009-11-05 14:30:57

mihaela.miha
Membru
Inregistrat: 2009-11-05
Mesaje: 2

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

Pot sa am probleme dak am luat prima pastila de anticonceptionale Yaz in a cincea zi de menstruatie avand in vedere k nu am luat anticonceptionale de 1an jumate si nici contact nu am deocamdata,sotul meu e plecat ptr. 3luni, Se va regla menstruatia in functie de cum leam luat acum??? va rog sa imi explicati. nustiu  cesafac  supa

Offline

 

#121 2009-11-20 15:12:19

LyLee
Membru
Inregistrat: 2009-11-20
Mesaje: 2

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

Am si eu o problema smile
De vreo doua saptamani am o scurgere asemanatoare cu mestruatia , dar nu foarte mult, adik vreo cateva picaturi pe zi. In ultimul timp a inceput sa curga mai mult. Eu iau yasmin de 1 an jumate, am fost la medic si mi-a zis ca e spotting. E normal sa ai spotting dupa un an jumatate cu aceleasi AC ? Eu stiam ca in primele 3 luni apar astfel de probleme
Multumesc anticipat!

Offline

 

#122 2009-11-20 15:39:52

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

s-ar putea sa nu-ti mai priasca yasmin si sa fie nevoie sa le schimbi! nu ti-a recomandat medicul altele? hmm


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

#123 2009-11-21 09:56:27

LyLee
Membru
Inregistrat: 2009-11-20
Mesaje: 2

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

Nu, a zis sa continuam pentru moment tot cu yasmin. Sper ca luna viitoare sa nu mai fie probleme smile
Multumesc pentru raspuns dea_di

Offline

 

#124 2009-11-28 23:22:59

fluturas333
New member
Inregistrat: 2009-11-28
Mesaje: 15

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

Buna fetelor!Am si eu o problema grater ,tocmai am inceput o folie de Yaz dupa pauza de o luna,asta insemna ca trebuia sa iau prima pastila in prima zi de menstruatie...numai ca am confundat o scurgere(caci asta pare a fi fost) cu menstra,iar acum s-a oprit sangerarea.Problema este ca ma simt si destul de rau,desi mi-au fost recomandate de catre medic.Ce ma sfatuiti sa fac? nustiu

Offline

 

#125 2009-11-28 23:29:33

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

esti sigura k nu e menstra?
de la ele te simti rau?...de la prima pilula?


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#126 2009-11-28 23:34:15

fluturas333
New member
Inregistrat: 2009-11-28
Mesaje: 15

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

YoHanna a scris:

esti sigura k nu e menstra?
de la ele te simti rau?...de la prima pilula?

Mentra nu cred ca este,desi ar fi fost cazul sa apara,spun ca nu este deoarece sangerarea a disparut iar in prima zi a curs foarte putin.Inainte sa fac pauza aveam inainte de menstruatie scurgeri rosii-maronii destul de abundente (luam yasmine de 1 an si jumatate).Credeti ca ar exista posibilitatea unei sarcini? sad

Offline

 

#127 2009-11-29 00:03:24

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

scurgerile acelea pot fi ori din cauza k a scazut protectia (lucru care se int cand interactioneaza cu unele medicamente),ori cand se produc anumite dereglari hormonale si trebuie schimbate AC.

Ultima oara a fost editat de YoHanna (2009-11-29 00:03:48)


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#128 2009-11-30 14:47:47

fluturas333
New member
Inregistrat: 2009-11-28
Mesaje: 15

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

Pai ac le-am schimbat luna asta,dupa pauza.Am trecut la Yaz.Insa acum nu am mai avut menstra si nici macar scurgeri nu au mai fost*cu exceptia celei din prima zi,in care am luat si pastila*.

Offline

 

#129 2009-11-30 19:14:41

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

Daca ai luat corect pastilele nu se pune problema de sarcina. E posibil sa fie un efect secundar al Yaz-ului. Se poate intampla ca in prima luna de administrare sa nu apara menstra. Stai linistita. ia urmatoarea folie fara probleme.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#130 2010-01-11 16:28:39

aura_nastase
Membru
Inregistrat: 2010-01-11
Mesaje: 1

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

Buna! As avea nevoie de cateva pareri referitoare la o problema ce o am d 2 sapt: pe data de 27 dec 2009 mi-a venit ciclul...doar o picatura ( se intampla des ca in prima zi sa imi vina f putin), seara am luat pilula Milligest, a doua zi nu mi-a venit nimic asa k n-am mai luat pastila....a treia zi din nou a inceput sa curga, seara am luat din nou pastila nr 2 (desi era a 3-a zi ) si tot asa pana astazi numai k ciclul nu imi trece...si e f diferit, de culoare maroniu inchis, alteori portocaliu si f putin in comparatie cu lunile precedente. Am inceput sa iau anticonceptionale in august 2009, am luat 3 luni, 2 luni le-am intrerupt si le-am inceput din nou acum. Stiu k tb sa ajung la medic dar m-ar ajuta si niste sfaturi din partea voastra pana atunci. Mentionez k am intrerupt 2 luni pastilele pt k nu le gaseam, nu sunt in Romania. Inca ceva: in aceste 2 saptamani m-a durut burta zi de zi, pana acum 3 zile luam aprox 3 pastile ibuprofen/zi...de vreo 2 zile iau doar 1/zi...astept niste pareri si sfaturi din partea voastra, va rog...si promit, voi merge si la medic.

Offline

 

#131 2010-01-11 23:16:19

yuly15
New member
Inregistrat: 2009-12-24
Mesaje: 12

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

buna am si o problema am avut contac cu pr meu acu 1 luna si am luat pastila cu o seara inainte de dupa ciclu si el mi-a spus ca nu a lasat nimic in mine .sunt stresata ca ar fi lasat in mn si acuma is stresata daca imi vine da sau nu ciclu.si zilele astea tre sa-mi vina si am renuntat la pastila aseara ca sa vad daca imi vine ciclu mai repede sa ma convin.ce ma sfatuiti va rog is stresata de numa .va multumesc

Offline

 

#132 2010-03-21 00:07:05

elianna
Membru
Inregistrat: 2010-03-20
Mesaje: 3

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

Buna seara tuturor

Am o intrebare si sper sa ma ajutati sa gasesc un raspuns potrivit.
Am 32 de ani, nu folosesc anticonceptionale si nici un alt fel de contraceptie hormonala. De obicei, ciclul meu este relativ regulat ( la 28-32 zile ), fara dureri sau alte probleme majore.
Pentru ca spre sfarsitul lunii viitoare am sa am nunta + luna de miere, imi doresc desigur sa stau fara griji. Daca luna aceasta si luna viitoare ciclul mi-ar veni exact la timp, la 28-30 zile, nu as avea nici o problema, dar....poate de la stres mi-ar putea intarzia luna viitoare si atunci m-as trezi chiar in ziua nuntii cu ditamai surpriza. Astfel, am fost la doctor pentru a cere anticonceptionale. Mi s-a dat o pilula combinata.

Intrebarea mea este urmatoarea. Daca eu incep sa iau aceste pilule in aceasta luna, in prima zi de ciclu ( adica peste 2-3 zile ), iar apoi se va petrece acea sangerare dupa terminarea foliei ( la 3-4 zile ) si apoi nu mai continui cu  anticonceptionalele, ar trebui sa fie totul ok, nu? Adica dupa cele cateva zile de sangerare, mai trece o luna normala dupa care menstra se produce pe cale naturala. Atunci, chiar daca intarzie nu mai conteaza caci va fi deja la mijlocul lunii mai cand ma intorc din tarile calde smile Exista posibilitatea ca dupa o prima folie luata si apoi menstra de cateva zile fara o urmatoare folie sa fie dereglari majore sau alte surprize in luna ce urmeaza??
Va multumesc din suflet pentru sfaturi si raspunsuri.

Offline

 

#133 2010-03-21 02:32:16

Alex2
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-11
Mesaje: 1593

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

Teoretic menstruatia o sa iti revina la normal luna urmatoare. Practic, se poate intampla sa iti intarzie unpic. Dereglari majore- foarte putin probabil.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.