homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Candidoza 2-9


#153 2009-02-21 15:29:47

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: candidoza 2

la mine in oras l-am gasit destul de greu..doar la sensiblu si a costat 38 lei

Offline

 



#154 2009-02-21 15:34:50

calleigh
Platinum member
De la: viata
Inregistrat: 2009-01-13
Mesaje: 22290

Re: candidoza 2

eu l-am luat de la sensiblu cu 38,5 ron


Life isn't about finding yourself.Life is about creating yourself.
Perhaps our eyes need to be washed by our tears once in a while, so that we can see Life with a clearer view again.

Offline

 

#155 2009-02-21 22:37:52

Diana888
Full member
Inregistrat: 2008-07-24
Mesaje: 605

Re: candidoza 2

Fetelor am facut un tratament timp de 7 zile cu flamegin pliculete am facut spalaturi, si klion d 100 ovule si am luat si niste pastilute ptr candida din gat...tin sa mentionez ca acest tratament mi l-a dat fara sa-mi fac analiza de secretie ....mi l-a dat pur si simpu s-a luat dupa simptomele care le am ...si nu mi-a trecut tot am manacrimi...trebuia sa fac 10 zile acest tratament si eu am deci sa nu-l mai continui si sa schimb ginecologul sa merg la altul si sa-mi fac toate analizele si pe urma sa iau tratament...intrebare mea este dupa cat timp pot merge sa imi fac analizele de la intreruperea tratamentului acestuia ? Ca ce-l tarziu pe 29 trebuie sa-mi vina menstruatia ...si a-si vrea sa merg sa mi le fac pana sa-mi vina...Multumesc


"De la sublim la ridicol nu e decat un pas" (Napoleon Bonaparte)

Offline

 

#156 2009-02-22 12:16:42

papushik
Full member
Inregistrat: 2008-02-17
Mesaje: 579

Re: candidoza 2

eu zic sal faci complet tot tratamentu apoi daca nu itzi trece dupa o saptamana de la tratament sa mergi sa-ti faci analizele

Ultima oara a fost editat de papushik (2009-02-22 12:17:28)

Offline

 

#157 2009-02-22 15:03:09

Diana888
Full member
Inregistrat: 2008-07-24
Mesaje: 605

Re: candidoza 2

multumesc o sa-l fac pe tot mai am 2 zile apoi o sa-mi vina menstruatia si pe urma o sa merg sa-mi fac o analiza de secretie. Multumesc


"De la sublim la ridicol nu e decat un pas" (Napoleon Bonaparte)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#158 2009-02-23 12:17:31

kathy_katrine
New member
Inregistrat: 2009-02-23
Mesaje: 5

Re: candidoza 2

ok cesafac numele meu e kathy,am 22 de ani .. si de ktva timp.. adik mai bine de 1 an,am o secretzie f urata,kre in timp a devenit mai deranjanta... shtiind k am si nishte kisturi (diagnostikta la 16 ani cu aceasta pb), am evitat kt de mult am putut sa merg la doctor pt k mi-a fost frik cesafac mama a fost operata de neoplasm rectal si principiul pe kre mergeam e k dk eu ash avea cancer, nu ash  vrea sa shtiu/tratez..
da, proasta idee..
acum cateva zile mi-am luat inima in dintzi si m-am dus la gineco cesafac
astea sunt rezultatele : (si va ro eu mult de tot,dk shtie cineva ceva,sa ma elucideze legat de pb asta cesafac pt k pana ajung eu la doc iar.adik peste 1 saptamana,o sa fiu ff stress...)
Secretie vaginala- Frotiu*
celule epiteliale - frecvente
reactie inflamatorie- moderata-relativ frecvente polimorfonucleare
hematii - absente
flora Doderlein - frecventa
Levuri - prezente
Trichomonas vaginalis - nu se observa

SEcretie col uterin - EX.Bacteriologic
culturi necrescute la 48 h

Secretie col uterin - fungigrama
Nystatin - S
Flucitozina- S
Ketoconazole- S
Clotrimazol- s
miconazol - s
fluconazol- s
amphotericina B- s
econazole -s
itraconazol-s
voriconazol-s
fluconazol-s

secretie col uterin- examen micologic
levuri : prezente- candida albicans

si am o alta intrebare : candidoza.. am intzles k se transimite... care e posibilitatea k prietenul meu sa ffie nevoit sa urmeze un tratament pt asta , in conditiile in kre noi nu am avut contacte fara prezervativ? :-?

va multzumesc pt raspunsuri smile pusspusspuss


Perhaps the feelings that we experience when we are in love represent a normal state. Being in love shows a person who he should be...

Offline

 

#159 2009-02-23 12:24:03

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: candidoza 2

Candidoza nu se transmite, insa partenerul trebuie sa faca tratament in acelasi timp cu tine.

Offline

 

#160 2009-02-23 12:47:28

denisabia
New member
Inregistrat: 2009-02-21
Mesaje: 51

Re: candidoza 2

Ba da atunci cand ai candidoza o transmiti partenerului chiar daca nu e BTS,  folositi prezervativ si cand e vorba de petting, sex oral?Cred ca nu, deci prezervativul te fereste de boli doar in timpul actului sexual, nu stiu cati il folosesc si inainte.Practic candidoza e determinata de Candida albicans o bacterie 'prietena' care tapeteaza mucoasa tractului digestiv, uterin etc.In anumite conditii se inmulteste foarte mult si atunci se manifesta prin secretii abundente, de alta culoare, mancarimi.In fine simptomele pot fi diferite de la caz la caz.Si partenerul trebuie sa urmeze tratament , cred ca va primi o crema pentru aplicatie topica,chiar daca  nu prezinta semne, altfel o veti tot transmite de la unul la altul, la el candida localizandu-se la nivelul penisului.

Offline

 

#161 2009-02-23 14:42:36

camy26
New member
Inregistrat: 2008-10-05
Mesaje: 83

Re: candidoza 2

fetelor ce analiza trebuie sa fac sa aflu daca am candida,cumva  Ac anti Candida

Offline

 

#162 2009-02-23 15:22:27

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: candidoza 2

o simpla analiza de secretie

Ultima oara a fost editat de lady in black (2009-02-23 15:22:40)

Offline

 

#163 2009-02-23 21:53:59

Chiara.M
Hero member
De la: Wingsland
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 4116

Re: candidoza 2

fetele, i-au diagnosticat sora'mii o candidoza.. si ginecologul i-a dat pastile ketoconazol, de luat 8 zile si ovule pimafucin. La farmacie i-au dat o cutie de 3 ovule insa ea nu stie acum daca trebuie sa si le puna pe alea 3 sau tot 8 ca si pastilele. pe reteta nu scrie nimic si medicul nu i-a zis ca sunt numai 3, ea a crezut ca sunt tot 8. stiti sa ma ajutati?


Have you ever thrown a fist full of glitter in the air?...

Offline

 

#164 2009-02-23 22:13:45

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: candidoza 2

pai sa puna alea 3 ovule... presupun ca is de 400 nu? la inceputul tratam cu pastile... eu asa zic. mai asteapta pareri


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#165 2009-02-23 23:43:33

floricik99
Membru
Inregistrat: 2009-02-23
Mesaje: 1

Re: candidoza 2

Acum putina vreme am fost diagnosticata cu gardenela si candida. Am urmat la sfatul medicului un tratament cu ovule clotrimazol si cu metronidazol pentru 10 zile (si partenerul simultan). Imediat dupa terminarea tratamentului am avut menstruatie iar la doua zile dupa menstruatie mi-au reaparut simptomele de candida! Ce sa mai fac in cazul asta? Vi s-a intamplat si voua, sau doar eu sunt ghinionista?

Offline

 

#166 2009-02-23 23:56:30

Winter_session
Membru
De la: Acasa
Inregistrat: 2009-02-22
Mesaje: 2

Re: candidoza 2

Buna!Sunt noua pe forum,am tot citit si am cautat pe aici insa nu stiu daca scriu bine unde scriu.Am si eu o problema cu candidoza(cel putin cred).De ceva vreme am ceva scurgeri albe,cremoase,si mancarimi care apar periodic supa care dispar si tot asa.Asta se intampla de vreo 2 ani aprox,iar la inceput pauza intre aparitii era de 1-2 luni,acum e de 2-3 sapt.Nu am fost la medic deoarece nu am incredere in ginecologii de la mine din judet,am avut probl mari din cauza lor.Dar,am fost la o farmacie unde mi s-a recomandat o pastila da Flucovim 150 mie si una pertenerului si 12 ovule Cervugid (6 ovule dupa care pauza de 7 zile si din nou 6).Am luat vineri pastila si sambata am inceput ovulele(asa mi s-a recomandat).Dupa pastila am inceput sa am mici sangerari roz-portocalii si de atunci continua sangerarile.Mentionez ca ciclul nu imi vine regulat din cauza unei insuficiente ovariene(asa m-au diagnosticat ginecologii la care am fost,nici unul nu mi-a facut nici un test si nici analiza de secretie,nimic) si iau antibiotice(zanocin,augmentin,gentamicina) foarte des pt alte probleme.Va rog sa-mi spuneti o parere despre aceasta problema,daca e posibil sa fie din cauza flucovimului,a ovulelor sau e normal  si daca pot avea contacte sexuale in acest timp.
Va multumesc!


Text rosuPentru unii poate nu insemni nimic insa pentru cainele tau esti intreg universul!!!! hjarta

Offline

 

#167 2009-02-24 00:01:02

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: candidoza 2

nu stiu sa-ti spun din ce cauza sunt sangerarile.....din cate stiu eu nu e bine sa ai contact sexual in timpul administrarii ovulelor.....totusi ar fi bine sa incerci sa ajungi la un ginecolog bun, poate in alt oras daca zici ca la tine nu poti avea incredere.....trebuie sa faci neaparat o analiza de secretie!


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

#168 2009-02-24 09:38:41

bnf
New member
Inregistrat: 2009-02-15
Mesaje: 36

Re: candidoza 2

buna, am si eu cateva intrebari, am fost la ginecolog si pt vaginita mi-a recomandat 2 tipuri d ovule care contin cam acelasi sbstante:cervugid care contine metronidazol 500mg si flagyl care este chiar metronidazol(tot 500mg).are rost sa le iau pe amndoua daca al doilea e continut si in primul>?
in plus cum le introduc pe amandoua(unul seara si unul ziua ma gandeam eu dar nu stiu sigur)? ca nu a mentionat daca trebuie luate pe rand sau concomitent.stie cineva cum sa procedez?

Offline

 

#169 2009-02-24 09:54:00

bnf
New member
Inregistrat: 2009-02-15
Mesaje: 36

Re: candidoza 2

din ce am citi aici vad ca metronidazolul (pt ca am si pastile de luat in afar de ovule)e antibiotic si cand am intrebta la farmacie a zis ca nu, ca este antimicotic am intrebat si daca interactioneaza cu anticonceptionalele au zis ca nu.ce sa fac sa iau intai metronidazolul si apoi sa incep antic.?

Offline

 

#170 2009-02-24 09:57:48

adryana grygo
Full member
De la: Ardeal...univers fatal
Inregistrat: 2008-07-18
Mesaje: 382

Re: candidoza 2

ia-le asa cum ti-a prescis dr,adica pe amandoua,probabil ai o vaginita mixta si fiecare fel de ovul combate cate ceva...in ceea ce priveste administrarea,pui alternativ,intr-o seara un fel,cealalta seara alt fel,dc pui dimineata se elimina rpd si nu-si face efectul,de-aia trebe sa-l pui seara...sanatate


Cea mai mare intelepciune nu sta in a nu cadea niciodata, ci in a te putea ridica de fiecare data cand ai cazut...

Offline

 

#171 2009-02-24 10:02:27

bnf
New member
Inregistrat: 2009-02-15
Mesaje: 36

Re: candidoza 2

ok,mersi cat despre cealalta problema cu AC ce imi poti spune?nu le-am inceput inca, sa astept urmatoarea menstruatie ca sa le iau?ca oricum sex nu putem sa facem in timpul tratamentului...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.