homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Candidoza 2-10


#172 2009-02-24 10:09:29

adryana grygo
Full member
De la: Ardeal...univers fatal
Inregistrat: 2008-07-18
Mesaje: 382

Re: candidoza 2

metronidazolul este antibiotic,intr-adevar...avand in vedere ca tot nu poti avea contact sexual pe perioada tratamentului,asteapta pana la urmatoarea menstruatie,cand va fii mai bine...


Cea mai mare intelepciune nu sta in a nu cadea niciodata, ci in a te putea ridica de fiecare data cand ai cazut...

Offline

 



#173 2009-02-24 10:40:05

simm
Membru
Inregistrat: 2008-08-11
Mesaje: 3

Re: candidoza 2

Buna. M-am ales si eu cu o candidoza se pare...am mers la medic si mi-a dat tratament. Canesten GYN3. Nelamurire mea este urmatoarea: pe acest produs(comprimate vaginale) scrie "terapie pentru 3 zile". Si in prospect se recomanda folosirea unei cutii cu 3 comprimate, dar mie medicul mi-a recomandat 10 comprimate. Deasemenea in prospect nu se recomanda spalaturi inaintea introducerii comprimatului, dar medicul mi-a recomandat spalaturi inainte, cu apa simpla. Mai mult mi-a spus ca aceste spalaturi cu apa , zilnice, tin de igiene intima uzuala a femeii. Eu stiam altceva...stiam ca ceste spalaturi zilnice pot dezechilibra flora normala a vaginului. Sunt cam derutata :f?rv?nad: ...Ma poate lumina cineva?! kram

Offline

 

#174 2009-02-24 11:09:59

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: candidoza 2

Tratamentul fa-l cum ti-a spus medicul. Insa ... spalaturile lasa-le de-o parte. Nu de alta dar poti sa faci mai rau.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#175 2009-02-24 14:31:55

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: candidoza 2

floricik99 a scris:

Acum putina vreme am fost diagnosticata cu gardenela si candida. Am urmat la sfatul medicului un tratament cu ovule clotrimazol si cu metronidazol pentru 10 zile (si partenerul simultan). Imediat dupa terminarea tratamentului am avut menstruatie iar la doua zile dupa menstruatie mi-au reaparut simptomele de candida! Ce sa mai fac in cazul asta? Vi s-a intamplat si voua, sau doar eu sunt ghinionista?

floricik, se intampla sa recidiveze mai ales dupa menstra. din pacate va trebui sa mergi din nou la medic

bnf, ovulele nu au treaba cu ac caci au efect local

Ultima oara a fost editat de lady in black (2009-02-27 16:13:44)

Offline

 

#176 2009-02-24 15:13:05

anduca
Membru
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 4

Re: candidoza 2

Buna smile sunt noua pe forum .. asa ca scuzati greselile daca apar.. si scuzati daca s-a mai pus intrebarea asta, desi nu am mai gasit. De o saptamana, doua am o scurgere... mai abundenta ca de obicei, mai galbena, fara miros si mancarimi ingrozitoare. Mentionez ca sex neprotejat nu am facut niciodata, doar cu prezervativ, partenerul nu are candidoza, tratamente cu antibiotice nu am facut recent fara sa iau un antimicotic pe langa. Asa ca, intrebarea mea este : se poate sa am candidoza ? Ma gandesc sa merg la un ginecolog, dar rar vreo unul bun la mine in oras. Astept raspunsurile voastre si scuze ca e asa lung postu smile Multumesc

Offline

 

 Publicitate


loading...

#177 2009-02-24 15:54:08

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: candidoza 2

anduca, orice e posibil,
nu esti cumva la ovulatie? oricum mergi la un medic, sau la un laborator unde se fac recoltari si fa o analiza de secretie.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#178 2009-02-24 16:25:36

danasc
New member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 6

Re: candidoza 2

leonora a scris:

buna fetelor smile..in sfarsit am ajuns la medic si mi a zis ca am candida...cel mai probabil pt ca am raspandit o eu din zona anala. Dupa ciclu am av contact sexual si m a cam usturat nush dak de la candida...apoi n am mai avut nimic, nici un simptom si nici usturime la contact sexual : patfierbinte  medicul mi a prescris 2 pastile de Diflucan si 2 ovule Lomexin..insa am uitat exact cum mi a zis sa le iau..mi a zis ceva de genu:  o pastila si un ovul p zi apoi pauza 2 zile si le iau p urmatoarele...insa nu mai retin exact si in prospect nu scrie nimic asemanator....credeti ca e ok sa le iau asa?  :f?rv?nad:  pupici puss

Salut, este acum ceva nou pentru candida: GynieL, nu stiu daca vindeca de unul singur, dar mie mi-a spus doctorita mea sa il iau impreuna cu tratamentul antimicotic si sa il mai prelungesc inca 2 saptamini dupa aceea. M-am doscumnetat si am vazut ca Gyniel contine bacterii lactice (probiotice) specifice florei vaginale. Eu zic ca merita sa intrebi la farmacie sau la doctorul tau...

Offline

 

#179 2009-02-24 17:01:21

kathy_katrine
New member
Inregistrat: 2009-02-23
Mesaje: 5

Re: candidoza 2

buna fetelor! m-am intors,pt k nu mai puteam de stress..mi-am anticipat vizita la doctor .. mi-a prescris ovule macmiror,timp de 12 zile, nistatin ,10 zile,atat eu kt si prietenul meu .. si ink un unguent pt el.. insa din reteta asta nu intzeleg nimik..adik cum se numeste cesafac am incercat pe google zanexih, zonehin,lonexih.. e k un rebus lol
are cineva idee ce este?
mi-a spus k spalaturile vaginale nu sunt ok pe timpul tratamentului,nici contactul sexual,sa incep tratamentul la 4 zile dupa ce a disparut menstruatia si sa ma intorc la ea pt o alta ecografie intravaginala,peste o luna...intrukt am pb cu chisturile ..


Perhaps the feelings that we experience when we are in love represent a normal state. Being in love shows a person who he should be...

Offline

 

#180 2009-02-24 17:09:00

adryana grygo
Full member
De la: Ardeal...univers fatal
Inregistrat: 2008-07-18
Mesaje: 382

Re: candidoza 2

kathy_katrine a scris:

buna fetelor! m-am intors,pt k nu mai puteam de stress..mi-am anticipat vizita la doctor .. mi-a prescris ovule macmiror,timp de 12 zile, nistatin ,10 zile,atat eu kt si prietenul meu .. si ink un unguent pt el.. insa din reteta asta nu intzeleg nimik..adik cum se numeste cesafac am incercat pe google zanexih, zonehin,lonexih.. e k un rebus lol
are cineva idee ce este?
mi-a spus k spalaturile vaginale nu sunt ok pe timpul tratamentului,nici contactul sexual,sa incep tratamentul la 4 zile dupa ce a disparut menstruatia si sa ma intorc la ea pt o alta ecografie intravaginala,peste o luna...intrukt am pb cu chisturile ..

macmiror am luat si eu si cred ca sunt bune,cel putin mi-au disparut simptomele dupa ce am terminat tratamentul...astept sa-mi vina menstruatia sa refac analiza de secretie,in schimb eu am facut spalaturi,acum depinde si de medic...nu-mi dau nici eu seama despre ce crema este vb


Cea mai mare intelepciune nu sta in a nu cadea niciodata, ci in a te putea ridica de fiecare data cand ai cazut...

Offline

 

#181 2009-02-24 17:18:04

kathy_katrine
New member
Inregistrat: 2009-02-23
Mesaje: 5

Re: candidoza 2

lomexin smile cred k asta este wink)
avetzi idee kt costa? :-? sau macmiror-ul ori nistatin? :-?


Perhaps the feelings that we experience when we are in love represent a normal state. Being in love shows a person who he should be...

Offline

 

#182 2009-02-24 17:50:18

a_d_a
Full member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2008-11-29
Mesaje: 184

Re: candidoza 2

nistatin e destul de ieftin in jur de 4-5 lei

Offline

 

#183 2009-02-24 18:01:05

adryana grygo
Full member
De la: Ardeal...univers fatal
Inregistrat: 2008-07-18
Mesaje: 382

Re: candidoza 2

macmirorul e cam scump,vreo 30 lei,in schimb nistatinul e mai ieftin,pana in 10 lei


Cea mai mare intelepciune nu sta in a nu cadea niciodata, ci in a te putea ridica de fiecare data cand ai cazut...

Offline

 

#184 2009-02-24 18:05:38

kathy_katrine
New member
Inregistrat: 2009-02-23
Mesaje: 5

Re: candidoza 2

smile e ok atunci big_smile)  ms fetelor!!! pusspusspusspuss


Perhaps the feelings that we experience when we are in love represent a normal state. Being in love shows a person who he should be...

Offline

 

#185 2009-02-24 18:07:00

adryana grygo
Full member
De la: Ardeal...univers fatal
Inregistrat: 2008-07-18
Mesaje: 382

Re: candidoza 2

cu placere si sanatate multa...


Cea mai mare intelepciune nu sta in a nu cadea niciodata, ci in a te putea ridica de fiecare data cand ai cazut...

Offline

 

#186 2009-02-24 18:46:33

Diana888
Full member
Inregistrat: 2008-07-24
Mesaje: 605

Re: candidoza 2

fetelor am avut un tratament cu flamegin plicutete spalaturi si ovule klion d 100 aseara a fost ultima zi de tratament si am mai luat si nistatin pastilute stiu ca pe prioada tratamentului nu aveam voi sa facem prostioare big_smile intrebarea mea este in seara asta avem voie? sau trebuie sa mai asteptam cateva zile ? Multumesc


"De la sublim la ridicol nu e decat un pas" (Napoleon Bonaparte)

Offline

 

#187 2009-02-24 18:51:30

kathy_katrine
New member
Inregistrat: 2009-02-23
Mesaje: 5

Re: candidoza 2

diana888, n-am idee... cesafac dar presupun k da,avetzi voie smile wink)
poate shtiu fetele mai bine...

eu am alta intrebare : :s tratamentul il incep km in 15 zile..  tb sa imi vina mestruatia,apoi sa treaca,apoi sa mai astept 4 zile.. pana atunci.. :s kre e solutzia sa am si relatzii cu prietenul meu,dar sa nu fie mai nashpa? pt el,adik,kre nu e afectat,sau cel putzin nu are niciun simptom .. :s


Perhaps the feelings that we experience when we are in love represent a normal state. Being in love shows a person who he should be...

Offline

 

#188 2009-02-24 19:35:35

adryana grygo
Full member
De la: Ardeal...univers fatal
Inregistrat: 2008-07-18
Mesaje: 382

Re: candidoza 2

Diana888 a scris:

fetelor am avut un tratament cu flamegin plicutete spalaturi si ovule klion d 100 aseara a fost ultima zi de tratament si am mai luat si nistatin pastilute stiu ca pe prioada tratamentului nu aveam voi sa facem prostioare big_smile intrebarea mea este in seara asta avem voie? sau trebuie sa mai asteptam cateva zile ? Multumesc

daca ai terminat ovulele,presupun ca ai voie sa faceti prostioare...contactul sexual pe perioada tratamentului cu ovule,reduce efectul lor,dar dc le-ai terminat.... drool


Cea mai mare intelepciune nu sta in a nu cadea niciodata, ci in a te putea ridica de fiecare data cand ai cazut...

Offline

 

#189 2009-02-27 14:23:41

inocentzia1
New member
Inregistrat: 2009-01-31
Mesaje: 12

Re: candidoza 2

salut fetelor..eu de mult timp am o scurgere..asa albicioasa ..cateodata mai galbuie..care are un miros intepator..cand mi-am facut ultima data analize mi`a iesit in urina flora microbiana ..si mi`a dat antibiotice ( norfloxacina ). eu mereu am avut scurgeri abundente albicioase...nu am usturimi urinare..si nici mancarimi..poate fi totusi vorba de candida?precizez ca sunt pretentioasa cu igiena si ma spal de 2 ori pe zi si imi schimb lenjeria zilnic..iar contacte sexuale nu am mai mult de 3 ori pe luna ..( totusi atunci cand le am ma usuc f repede si sunt cam dureroase ) multumesc anticipat.

Offline

 

#190 2009-02-27 14:24:55

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: candidoza 2

cel mai bine e sa te duci sa faci un examen de secretie sa vezi despre ce e vorba

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.