homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pfa - drepturi de autor


#1 2009-02-26 22:49:30

micaella4
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-07-06
Mesaje: 4144

pfa - drepturi de autor

hello, fetele!
big problem.. vreau sa-mi fac dosar de pfa pe drepturi de autor si nu reusesc sa aflu care este codul CAEN.. am dat tel pe la registrul comertului, am cautat pe net, dar nu dau de el...si nu am cand sa umblu personal si sa rasfoiesc registre..
ma gandesc ca tre sa mai fie printre voi pfa-uri.. ce stiti de treaba asta? .. m-ar interesa in special pfa-urile pe drepturi pt proprietate intelectuala.
ms fain anticipat.
pup.

Offline

 



#2 2009-02-26 22:52:47

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: pfa - drepturi de autor

l-am intrebat pe iubi si a zis ca din cate stie el la cod CAEN la PFA este activitatea in sine

Offline

 

#3 2009-02-26 22:56:45

micaella4
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-07-06
Mesaje: 4144

Re: pfa - drepturi de autor

eu scriu documentatie pt o companie.. si cum ar veni, imi vand ca pfa drepturile de autor.. ca sa apara ca fiind copyright-ul firmei.
am gasit 2 variante... un cod CAEN la activit juridice si altul pt traduceri scrise si orale.. si chiar nu am idee la care tre sa fac referire.

Offline

 

#4 2009-02-27 07:53:16

micaella4
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-07-06
Mesaje: 4144

Re: pfa - drepturi de autor

nimeni, nici o idee? :-<

Offline

 

#5 2009-02-27 20:23:56

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: pfa - drepturi de autor

din pacate cam TRE sa umbli personal prin registre, alta varianta nu ai. sau cauti pe net coduri caen, NEAPARAT 2008!!! si alegi de acolo MAI MULTE CODURI.... care ti se pare ca se potrivesc cel mai bine cu activitatea ta...

pune si activit juridice si trad si ce mai stii tu sa faci, n-ai decat sa bagi si comert cu paine daca vrei.... doar ca una din activitatile astea tre sa fie principala (care ti se pare cel mai aproape de ceea ce faci), iar in total sa nu fie ami mult de 9, ca sa nu-ti respingfa dosarul wink


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-02-28 00:46:11

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: pfa - drepturi de autor

trebuie neaparat sa te faci pfa?
nu merge doar cu un contract de cesiune drepturi de autor?


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#7 2009-02-28 09:18:49

micaella4
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-07-06
Mesaje: 4144

Re: pfa - drepturi de autor

ms de rasp, fetelor..puss
nu mere cu contractul de cesiune pt ca firma ar trebui sa plateasca aceleasi taxe pt mine la stat.. pe pfa am stab de comun acord ca tot ei mi le platesc, dar dif e ca au o valoare considerabil mai mica.
pana la urma m-am oprit pe caen 7430 - traducatori si interpreti, dar acum am dat in alta belea legata de impozitare: se pare ca serviciile de traducere nu mai figureaza pe lista activit pt care statul a fixat o norma de venit pe 2009, ceea ce inseamna ca ar trebui sa platesc impozit in sistem real.
stie cineva? chiar s-a scos de pe lista?
nu e si vreo contabila printre noi?..
pls, help...astept sfaturi. puss

Offline

 

#8 2009-02-28 10:05:48

innana
Sr. member
De la: Cluj
Inregistrat: 2006-08-15
Mesaje: 1882
Site

Re: pfa - drepturi de autor

apropo de pfa, citeam pe net ca trebuie sa ai o diploma recunoscuta in domeniu. si eu vreau sa imi fac pfa neaparat, dar eu ma fac bijuterii din margele, ori nu exista cursuri pe asa ceva sa obtin o diploma. ce naiba fac. vreau foarte mult sa am autorizatie ca sa vand si in magazine, ca asa pt o prietena  doua nu am nevoie. stiti ce as putea sa fac?


Cu zambetul pe buze...

Offline

 

#9 2009-02-28 10:50:34

persifona
Vizitator

Re: pfa - drepturi de autor

Micaella, eu nu stiu sa te lamuresc, de fapt si eu ma invart cam printre aceleasi probleme. Nu stiu ce trebuie sa fac pentru a declara veniturile obtinute din cartea tradusa (drepturi conexe dreptului de autor), nu stiu cu cat se impoziuteaza, daca a impozitat editura, unde si cati bani trebuie sa platesc eu.. e o varza si-n capu meu.

Daca tu afli ceva, tine-ma la curent, pls.

 

#10 2009-02-28 15:09:17

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: pfa - drepturi de autor

innana a scris:

apropo de pfa, citeam pe net ca trebuie sa ai o diploma recunoscuta in domeniu. si eu vreau sa imi fac pfa neaparat, dar eu ma fac bijuterii din margele, ori nu exista cursuri pe asa ceva sa obtin o diploma. ce naiba fac. vreau foarte mult sa am autorizatie ca sa vand si in magazine, ca asa pt o prietena  doua nu am nevoie. stiti ce as putea sa fac?

innana, chestia cu diploma in domeniu e f relativa... du-te si intreaba... de ex, iubitoiu meui a avut nevoie pt caen principal "comert pe internet" de.... diploma de licenta (indiferent de domeniu - care cica ii atesta ca stie sa tina cat de cat o gestiune).... deci... e f posibil sa nu ai nevoie de nik special, doar de dipl de bac sau asa ceva... informeaza-te

micaella, ai maaare grija cu taxele la stat, vezi ce formna de contract ii obliga ;la plata taxelor... pt ca, in mod normal, un pfa isi plateste singur taxele.... sa ne te trezesti cu ele neplatite (sau platite ca pt un sfert de norma sau chestii dintr-astea....).... normal era sa ti le platesti tu, ca nu nesti angajata, ci colaborator. iar ei doar sa-ti dea tie in mana mai multi bani (echival salriuului tau BRUT)...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#11 2009-02-28 15:12:37

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: pfa - drepturi de autor

bai, si eu tre sa-mi fac pfa la servici...si-s in semi-ceata. adica am aflat cate ceva, dar mi se pare ca o sa fie o mare bataie de cap.


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#12 2009-02-28 15:16:11

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: pfa - drepturi de autor

da' vad ca toti angajatorii aleg forma asta... ca sa iasa mai ieftin, probabil nu vor da chiar echivalentul brutului, per total ies mai ieftin cu un salariat.

da' va fi tare dragut sa vedem cum vor impune unui "colaborator liber-profesionist" un program fix de 8-9 ore neutral


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#13 2009-02-28 15:21:46

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: pfa - drepturi de autor

eu oricum trebuie sa lucrez de obicei si mai mult de atat ca sa-mi termin treburile, asa ca...


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#14 2009-02-28 19:54:10

micaella4
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-07-06
Mesaje: 4144

Re: pfa - drepturi de autor

persi, ok, te tin la curent..

katami, scuze, nu cred k m-am exprimat eu prea bine.. ideea era ca da, ei imi dau mie mai multi bani in mana ca mie sa-mi acopere si taxele pe care tre sa le platesc eu personal statului..
uf..nu am mai aflat nik concret.. chiar nu avem nici o contabila printre noi? big_smile

Offline

 

#15 2009-03-01 00:28:07

persifona
Vizitator

Re: pfa - drepturi de autor

Mai, eu lucrez la contabilitate si am stresat-o pe sefa mea. Din ce mi-a explicat ea, in cazul meu cel putin, ar trebui ca firma sa plateasca un impozit de 10% (si sa-mi dea o hartie din care sa reiasa cat era brutu si cat au platit ei, ceea ce mie nu mi-au dat)si eu anul urmator cand merg la administratia financiara sa imi declar veniturile, sa completez declaratia 200 si sa mi se calculeze inca ceva in functie de care eu mai dau sau mai primesc un pic de banuti.
Si zicea ceva si de inregistrarea undeva.. acum nu mi-e clar daca asta insemna ca trebuia sa fiu pfa.

 

#16 2009-03-01 08:21:04

micaella4
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-07-06
Mesaje: 4144

Re: pfa - drepturi de autor

pai declaratia 200 e pt pfa-uri cu impozit in sistem real.

Offline

 

#17 2009-03-01 09:19:28

codrutza
Full member
Inregistrat: 2008-01-03
Mesaje: 191

Re: pfa - drepturi de autor

eu am lucrat ca pfa in asigurari.imi retinea automat 10%din venit ca impozit,iar la sfarsitul anului fiscal completam declaratia si imi retinea diferenta de 6%.din cate stiu eu,impozitul se percepe peste tot la fel,in plus puteti sa decontati cheltuielile ce decurg din desfasurarea activitatii.

Offline

 

#18 2009-03-02 22:27:17

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: pfa - drepturi de autor

am si eu o intrebare pt lumea cu pf.... care isi deconteaza cheltuielile de pe casa.... a fost cazul sa va treceti intretinerea si lumina etc etc pe pf?

la noi situatia e asa...doar eu sunt in acte proprietar pe casa... iar iubi, cand si-a facut pfa, am facut contract de comodat (inchiriere fara chirie) intre mine si el. acu eu ce fac... tre sa umblu cu el pe la furnizorii de utilitati si sa schimbam facturile de pe mine pe pf? sau in baza contractului el poate deconta tot ce e factura pe numele meu, la adresa aia? (mie var asta mi se pare logica)

ca pb mare e cu intretinerea... avem niste babe care s-ar putea sa nu priceapa ca noi avem acolo doar SEDIU SOCIAL si nu PUNCT DE LUCRU...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#19 2009-11-14 20:45:21

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: pfa - drepturi de autor

am si eu o problema legata de drepturile de autor... adica o nelamurire. v`am zis ca asta vara am colaborat cu o editura si am facut desene pt niste carti de copii. pe contract zice ca am drepturi de autor 5 ani. cum adica? eu prin faptul ca am dat desenele si ei banu` ... nu am transferat si drepturile de autor? saaaau daca am drepturi 5 ani, apoi se transfera lor? siiiii... ar trebui sa primesc si un anumit procent din vanzarile lor dat fiind drepturile alea de autor?

dupa cum vedeti, e o mare invalmaseala in cunostintele mele legate de asta x(

help?!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.