homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sangerari intermenstruale-9


#153 2009-04-10 13:20:16

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: sangerari intermenstruale

ok...in acest caz mergi inapoi la medic sa ti le schimbe...nu ti se potrivesc...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 



#154 2009-04-10 13:25:19

Alinusha22
Membru
Inregistrat: 2009-04-09
Mesaje: 3

Re: sangerari intermenstruale

multumesc crys_ty_na!! o zi buna

Offline

 

#155 2009-04-10 17:36:33

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: sangerari intermenstruale

cu placere smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#156 2009-04-12 21:13:17

avriliana
New member
Inregistrat: 2007-08-20
Mesaje: 16

Re: sangerari intermenstruale

Buna,

acum 6 luni am inceput sa iau Novinete, si din pacate in fiecare luna de cand am inceput prima folie am avut scurgeri intermenstruale. E normal sa am scurgeri si dupa 6 luni? eu stiam ca e normal in primele 3 luni pana se obisnuieste organismul, dar deja au trecut 6 si se pare ca nu s-a obisnuit cu ele. Am mai luat Marvelon si logest inainte si am patit la fel. ce sa fac??

Multumesc,

Offline

 

#157 2009-04-28 18:36:17

camitzza
New member
Inregistrat: 2009-04-03
Mesaje: 6

Re: sangerari intermenstruale

camitzza a scris:

Am fost azi la medic. Am deja 8 zile de sangerare (nu e foarte abundent). Mi-a dat sa iau in continuare Logest, fara pauza de 7 zile si in plus sa iau clorocalcin si cyclo 3 fort. Sper sa mi se opreasca odata sangerarea si sa fie totul ok. signof10  big_smile

buna! revin cu intrebari:  roll am luat 2 luni logest. cum am spus si mai sus
in prima luna a fost o sangerare ce semana cu menstruatia, in a doua luna iar sangerare de data asta
de culoare mai inschisa si mai putin cantitativ, am fost la medic si mi le-a schimbat iar (inainte de logest timp de 11 luni am luat diane 35) acum mi-a dat milligest. si mi-a spus sa le iau din nou fara pauza
(logest-ul tot fara pauza l-am luat). se poate intampla ceva daca nu fac pauza?? sau daca le schimb asa des?? trebuie sa folosesc suplimentar protectie??
multumesc! buga

Offline

 

 Publicitate


loading...

#158 2009-04-28 18:39:41

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: sangerari intermenstruale

cum adica sa le iei fara pauza? cand treci de la un contraceptiv la altul sa nu faci pauza? caci ac nu poti sa le iei fara pauza...mai poti uni 2 folii daca vrei sa-ti amani menstra dar nu mai mult de 3
nu ai nevoie de protectie suplimentara

Offline

 

#159 2009-04-28 23:41:26

camitzza
New member
Inregistrat: 2009-04-03
Mesaje: 6

Re: sangerari intermenstruale

lady in black a scris:

cum adica sa le iei fara pauza? cand treci de la un contraceptiv la altul sa nu faci pauza? caci ac nu poti sa le iei fara pauza...mai poti uni 2 folii daca vrei sa-ti amani menstra dar nu mai mult de 3
nu ai nevoie de protectie suplimentara

Asa mi-a spus medicul meu. si pe mine ma cam inspaimanta. mi-a zis ca nu patesc nimic dar tot nu mi se pare normal. nu stiu ce sa fac, maine termin folia de logest si ar trebui sa incep milligest-ul  hmm

Offline

 

#160 2009-05-11 22:27:20

camitzza
New member
Inregistrat: 2009-04-03
Mesaje: 6

Re: sangerari intermenstruale

Help! Cine stie ce se poate intampla daca am luat gresit pastilutele? Iau milligest care este trifazic. Am luat (din neatentie si graba) 2 pastilute din faza 3 si le-am sarit pe ultimile 2 din faza 2. E grav??? Acum ce fac? cum e bine sa le iau in continuare? le termin pe ultimile 2 din faza 2 si apoi trec din nou la faza 3??  sad

Offline

 

#161 2009-05-26 14:35:33

ana-maria181
Membru
Inregistrat: 2009-05-26
Mesaje: 1

Re: sangerari intermenstruale

buna.am si eu o problema si as avea nevoie de un sfat.am luat marvelon timp de 1 an.m-am simtit f bine,insa acum 1luna si ceva am inceput sa am sangerari zilnic.in unele zile e un lichid maroniu si f f f putin,in altele,in special daca fac efort fizic...e rosu si mai abundent.am fost la planning si mi-a fost recomandat sa iau cateva zile cate 2 pastle de marvelon.sangerarea s-a oprit si totul a fost ok,pana am revenit la 1 pastila.doctorul mi-a schimbat pastilele cu cilest,folie pe care am inceput sa o iau in continuarea celei de-a 14 pastile din folia de marvelon.primele zile parca mi-a venit mai tare,apoi aproape deloc.insa,daca continuam cu folia de marvelon trebuia sa-mi vina menstruatia zilele acestea.oare a aparut sangerarea mai abundenta din nou din cauza ca normal sunt f tare cand imi vine menstruatia si cilest o amana cu aproape 2 sapt?ast raspuns.va multumesc.

Offline

 

#162 2009-05-26 15:28:06

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: sangerari intermenstruale

Las link doctoressei si va va lamuri dansa pe amandoua.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#163 2009-05-26 20:49:56

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: sangerari intermenstruale

camitzza a scris:

Help! Cine stie ce se poate intampla daca am luat gresit pastilutele? Iau milligest care este trifazic. Am luat (din neatentie si graba) 2 pastilute din faza 3 si le-am sarit pe ultimile 2 din faza 2. E grav??? Acum ce fac? cum e bine sa le iau in continuare? le termin pe ultimile 2 din faza 2 si apoi trec din nou la faza 3??  sad

da, ia-le pe ultimele din faza 2 si treci din nou apoi la faza 3...
si protectie suplimentara pina la sfirsitul foliei, pentru siguranta

ana-maria181, nu, nu acesta e motivul...nu are nimic faptul ca amini menstra...


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#164 2009-05-30 14:53:20

gold_pumpkin
Membru
Inregistrat: 2009-05-30
Mesaje: 4

Re: sangerari intermenstruale

Buna ! sunt si eu noua pe aici.... am o problema...din cate am citit banuiesc ca este vorba de spooting si la mine,dar as vrea si parerea voastra.
   De o luna si un pic iau marvelon 21.In prima luna inafara faptului ca am avut dureri de sani nimic nu m-a deranjat.Am inteles ca in primele 3 luni organismul nostru incerca sa se obisnuiasca..ok.. in luna a doua de pastilute,mai exact la a 11-a pastiluta am inceput sa am o sangerare,dar sanii nu m-au mai durut.Au trecut 5 zile de atunci si inca continua.Mai am de luat 6 pastile.Nu este o sangerare abundenta,adica curge mai putin decat la un ciclu normal si este de culoare rosu aprins...nu maroniu cum am citit aici...si inafara de asta ma mai dor si ovarele...asa ca la un ciclu normal.Mentionez ca nu am mai luat in viata mea anticonceptionale,este prima data.

Offline

 

#165 2009-05-30 16:04:37

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: sangerari intermenstruale

cel mai probabil este spotting, insa avand in vedere ca te dor si ovarele eu as face un control la ginecolog sa nu fie cumva o anexita

Offline

 

#166 2009-05-30 16:28:38

gold_pumpkin
Membru
Inregistrat: 2009-05-30
Mesaje: 4

Re: sangerari intermenstruale

mersi de raspuns si de sfat...sper sa ajung cat mai repede...
   Mai am o intrebare...dupa ce termin folia asta ar trebui sa-mi vina...dar problema e ca eu nu prea vreau pentru ca am un eveniment foarte important,o sa am cateva zile agitate...va trebui sa ma imbrac in rochie...in fine...Stiu ca nu e normal sa iti intarzii menstuatia..sau sa o amani de foarte multe ori ... Dar... as putea sa iau inca o folie,a treia, fara pauza de 7 zile ?
    Sau de exemplu sa iau doar cateva zile (cat ar fi trebuit sa fie pauza), apoi sa iau pauza de 7 zile corespunzatoare si apoi sa reiau normal o alta si sa le arunc pe restu care au mai ramas ? sau asa ceva nu se face niciodata ? ca nu am mai auzit
   Mi-ar dauna cu ceva ?

Offline

 

#167 2009-05-30 16:32:12

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: sangerari intermenstruale

nu e deloc indicat sa unesti 3 folii...dar ai putea sa prelungesti cu cateva zile..(zilele alea cand ai nevoie) si apoi sa faci pauza de 7 zile...dupa care sa incepi o folie noua.
restul pilulelor nu trebuie sa le arunci...le poti tine in caz de urgenta...de ex...ti se face rau..vomiti si elimini pilula care ai luat-o si atunci le ai pe astea de rezerva.


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#168 2009-05-30 16:32:24

persifona
Vizitator

Re: sangerari intermenstruale

Poti uni si a treia folie. Ori sa iei acteva pastile din ea si apoi sa o tii de rezerva, ori sa o iei pe toata. Pe a patra insa nu, pentru ca si daca incerci sa o iei si daca nu, menstruatia tot apare.

YoHanna, de unde le scoti??

 

#169 2009-05-30 16:33:21

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: sangerari intermenstruale

vreo pb?


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#170 2009-05-30 16:36:46

persifona
Vizitator

Re: sangerari intermenstruale

Da, poti uni 3 folii fara probleme.

 

#171 2009-05-30 16:37:51

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: sangerari intermenstruale

http://forum.anticonceptionale.ro/t1821 … vara-.html
aici de ce n-ai contrazis pe nimeni ?
extraordinar


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.