homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Despre sarcina


#1 2006-10-20 18:03:35

Penellope
Full member
Inregistrat: 2006-10-12
Mesaje: 571

Despre sarcina

La un control normal la ginecolg, fara ecograf, se poate depista sarcina?


Carpe diem!

Offline

 



#2 2006-10-20 18:09:27

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Despre sarcina

Da, incepind cu virsta de 6 saptamini de sarcina


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2006-10-20 18:16:26

Penellope
Full member
Inregistrat: 2006-10-12
Mesaje: 571

Re: Despre sarcina

multumesc mult


Carpe diem!

Offline

 

#4 2006-10-20 22:59:44

Riona
Full member
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 367
Site

Re: Despre sarcina

buna fetelor ..sunt disperata daca pot sa spun..poate ma ajutati macar cu un sfat..puteti sa ma si judecati dar am nevoie urgenta de un sfat ..o incurajare...sa incep..in 29 septembrie am facut-o cu prietenul meu..desigur din neatentie fara prezervativ si a terminat in mine..l...la 8 ore dupa contact am luat rapid postinor..primul pe la 9 al doilea pe la 10 seara....saptamana asta adica ieri mi-am facut un test de sarcina si a iesit pozitiv...aazi un al doilea test ..tot pozitiv...se poate instala sarcina si daca iei pilula de a doua zi?sau cum?nu inteleg ..sa imi explicati daca nu va cer prea mult...sau e intarzierea a ciclului..?nu stiu ce sa fac...va multumesc astept un raspuns urgent...

Offline

 

#5 2006-10-20 23:02:21

Riona
Full member
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 367
Site

Re: Despre sarcina

si mai am o intrebare ..daca am ramas insarcinata..exista sanse ca ea sa fie extrauterina..pt ca citeam in prospectul de la postinor ca ..una din cauze ale venirii intarziate a ciclului poate fi sarcina extrauterina..va multumesc inca o data...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2006-10-20 23:16:16

cat_eyes
Full member
De la: Blocul vecin
Inregistrat: 2006-07-01
Mesaje: 725

Re: Despre sarcina

Auch, Riona. DIn cate citesc eu, tu NU ai luat corect postinorul. Ai spus ca ai luat la 9 seara unul si mai apoi la 10 seara pe al doilea? in aceeasi zi? asta nu precizezi. cele 2 pastilute trebuiesc luate la interval de 10-12 ore (nu mai retin exact, dar scrie pe prospect). iei prima, isi face efectul, iei a doua, isi face efectul.
dar cred ca e de prisos acum..
testele le-ai facut cu prima urina? ar putea si asta sa te ajute.. desi: daca ai 2 pozitive, eu cred ca e cam clar.
daca te hotarasti sa pastrezi bebelusul, mergi la un medic si el iti va spune sigura daca sarcina este sau nu extrauterina - si veti actiona in functie de caz.
ce voiam sa te intreb: a trecut data in care trebuia sa iti vina?? hm.. a trecut cam o luna de atunci.. e posibil sa fi fost la ovulatie.. si mda, testul ar iesi pozitiv.
sa vedem si alte pareri..

Offline

 

#7 2006-10-20 23:26:34

Riona
Full member
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 367
Site

Re: Despre sarcina

scuza ma.nu m-am exprimat eu corect....am luat prima pastila pe la 9 dimineata si a doua la 10 seara...in aceeasi zi..si trecusera citeva zile..adica mie de obicei imi vine pina in 14 a lunii..in septembrie avusessem ciclu pina in 16 septembrie..deci nu stiu..sunt cam dezorientata..mersi oricum....

Offline

 

#8 2006-10-20 23:37:54

cat_eyes
Full member
De la: Blocul vecin
Inregistrat: 2006-07-01
Mesaje: 725

Re: Despre sarcina

trecusera cateva zile.. pana cand?
postinorul se ia in maxim 72  (3 zile) de ore de la contactul neprotejat. daca tu l-ai luat in a4a zi, degeaba l-ai mai luat. testele se fac la 7 zile (calculate din prima zi in care ar fi trebuit sa iti vina). daca l-ai facut la intervalul asta si a iesit pozitiv....
fugi la un doctor.

Offline

 

#9 2006-10-21 10:53:55

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Despre sarcina

fa un test de sarcina la 7 zile de intarziere a menstruaiei. daca si aunci iese pozitiv, mergi sa iti confirme doctorul. saptamana viitoare ai face 6 saptamani. atunci se vede si la ecograf. fa-ti oricum o programare.
postinorul are o marja de eroare de 1-2%. deci se poate sa ramai peste el.
bafta.
sa ne tii la curent.


Nobody home

Offline

 

#10 2006-10-23 16:19:22

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Despre sarcina

Fetelor, nu o mai zapaciti! Riona, cu multa parere de rau iti spun ca, daca ai 2 teste de sarcina pozitive, esti insarcinata....poti sa mai faci inca 10, sau sa nu mai faci nici unul....esti insarcinata, si sincer, cred ca sarcina e la locul ei, adica in uter.
Mai departe, postinor are, asa cum zice Nashira, eficienta 98%...deci poti ramine insarcinata si daca iei postinor. Poti insa sa pastrezi sarcina daca vrei. In plus, riscul tau de a ramine gravida a fost crescut de faptul ca nu l-ai luat corect(intre 9 dim si 10 seara sunt mai mult de 12 ore, iar el trebuie luat la 12 ore fix)
Imi pare sincer rau daca nu ti-am dat chiar cele mai bune vesti, insa presupun ca ai nevoie sa stii ce se intimpla cu tine nu sa fii dusa cu vorba


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#11 2006-10-24 01:10:43

Riona
Full member
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 367
Site

Re: Despre sarcina

mersi mult de mesaj...merg oricum saptamana asta la un medic sa vad exact ce imi spune si cum...cam in cate saptamani as fi daca contactul a fost in 29 septembrie?sincer nu stiu ce sa fac..habar nu am ce stare sufleteasca ar trebui sa am...?nu sunt de acord cu avortul deci nici nu ma gandesc doar ca stiu ca planurile mele de viitor s-au cam spulberat ...daca e sarcina si o sa fie ok..I'll try to give to my baby the best" si sa iau lucrurile asa cum sunt...regretele nu cred ca isi mai au rostul nici de o parte nici de alta.."El" e alaturi de mine dar sincer m-a luat ca din tr-un vis sarcina asta...mersi mult oricum...nu sunt pregatita nici pentru o relatie cu tatal copilului nici pentru a fi mama dar ma rog zi si noapte sa fie bine...eu una stiu ca am luat Postinorul cit de repede am putut dar cum spuneti voi..ma numar printre acele femei cu eroare la care Postinor nu si-a facut efectul..asta e...va pup ..mai vorbim

Offline

 

#12 2006-10-24 12:06:51

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Despre sarcina

Ai cam 5 sapt jumate, catre 6 de sarcina


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#13 2006-10-24 20:13:47

Riona
Full member
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 367
Site

Re: Despre sarcina

buna din nou..saptamana asta merg la medic sa vada si el despre ce e vorba...fac un nconsult si un ecograf..am si eu o intrebare totusi..daca sunt insarcinata...desi mananc trei mese pe zi sau patru dar pierd in greutate..vorbesc serios...si nu stiu de ce..?oare nu ar trebui sa fie invers..sa ma ingras putin...eu una nu am experienta foarte multa in chestiile astea dar presimt ca ceva nu e ok...slabesc de la o zi la alta...si nu ca m-as infometa singura nici vorba..mananc si totusi vad ca hainele adica pantalonii si bluzele plutesc pe mine...scuzati-ma daca v-am plictisit cu insistenta mea dar poate ma ajutati si de data asta cu un sfat sunteti extraordinare! va multumesc...p.s.presimt ca ceva nu e bine..si asta cam de vreo citeva saptamani dar nu am dat asa mare atentie...pe curand...

Offline

 

#14 2006-10-24 21:22:06

Riona
Full member
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 367
Site

Re: Despre sarcina

se spune ca o femeie insarcinata nu se prea insala in banuielile ei..o fi si stresul dar cred ca e ceva mai serios..?eu am fost la o clinika zilele astea si as zis ca sa astept pina in 30 octombrie ca atunci o sa se vada bine la ecograf indiferent care il fac abdominal sau vaginal..e adevarat?ca eu nu stiu...sincer ard de nerabdare ...sa stiu intr-adevar ce se intampla cu mine..daca totusi imi spuneca voi avea un copil..tare as dori sa fie fetita de cind ma stiu mi-au placut fetitele...poate va fi si ea O CREOLA frumusica (mulatra) ca si mine de altfel cu ochisori albastri al lui taica-sau..numai Dumnezeu stie ce va fi..pentru ca ma rog foarte mult sa fie voia lui si sa fie bine...mersi mult...oricum pierderea in greutate ma sperie

Offline

 

#15 2006-10-24 22:17:38

deadrose
Banat
De la: craiova
Inregistrat: 2006-07-21
Mesaje: 9956

Re: Despre sarcina

important e sa fie sanatoas bebelu. iar pierderea in greutate poate fi datorata faptului k organismul tau consuma mai multe energie, zic eu.


http://d3adros3.myminicity.com/
La intrebarea "Ai facut sex vreodata cu un coleg de serviciu?" exista un raspuns sincer: "Am intretinut relatii sexuale zilnice cu seful meu direct...El ma !! la cap si pe mine ma durea in cur!"

Offline

 

#16 2006-10-24 23:27:42

Satina
Full member
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 268

Re: Despre sarcina

Din moment ce ai testele de sarcina pozitive, menstra a intarziat destul, e sigur ca o sa-ti spuna ca esti insarcinata, dar abia peste 3 luni o sa-ti spuna daca e fetita sau baietel. Orice ar fi sa iti traiasca, sa iti umple sufletul de vise si viata de bucurie.
Despre scaderea in greutate ce sa zic, e ciudat  ca se intampla asta in timp ce tu ai pofta de mancare, de obicei se slabeste din cauza greturilor. Tu n-ai asa ceva?. Eu am slabit foarte rau in timpul sarcinilor, dar aveam greturi foarte urate. Dar, dupa ce scapam de greturi, in ciuda foamei de elefant si a cantitatilor zic eu destul de mari de mancare, totusi luam putin in greutate. Bine ca au fost copiii bine dezvoltati, sanatosi... Oricum in sarcina organismul munceste din greu, consumi mai multa energie, poate ca ceea ce mananci tu pare suficient cantitativ, dar nu e destul de consistent.
Nu te mai stresa, stresul face rau sarcinii. Acum zarurile au fost aruncate, tu ai luat deja cea mai buna hotarare pe care o puteai lua, ai un drum pe care sa mergi, am inteles ca prietenul tau te sustine si mai mult, fii sigura ca Dumnezeu are grija de tine si de copilul tau.
Asteptam vesti despre cum a fost la control.
Numai bine!.

Offline

 

#17 2006-10-25 11:06:15

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Despre sarcina

Satina are perfecta dreptate, merita cautata cauza faptului ca pierzi in greutate in regimul alimentar. Oricum, greutatea trebuie masurata cu cintarul, nu estimata dupa cum stau hainele, asadar te sfatuiesc sa faci asta...sa te urci pe cintar si sa vezi cit arata


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#18 2006-10-25 20:47:06

Riona
Full member
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 367
Site

Re: Despre sarcina

va salut..sunteti in primul rand extraordinare..ca ma sustineti cu sfatul chiar de la distanta...sa va spun...mananc carne lapte branza oua fructe beau lichide destule ma odihnesc...nu am greturi adica nu mai am de saptamana trecuta..a durat doar o zi greturile...in rest doar asta ma enerveaza ca ma doare capul de cite ori ma trezesc ..altceva nu ma supara..si desigur pierderea in greutate..sincer..tatal copilului a fost surprins mi-a spus ca se bucura..dar am o problema...nu-l iubesc..ce s-a intamplat a fost un accident care pe mine m-a marcat in sensul ca i-am spus in fata..nu sunt nebuna sa ma leg la cap cu o casatorie doar de dragul unui copil mai ales ca nu-l iubesc..eu il vedeam si il vad in continuare ca pe un amic...da ..copilul va fi al meu, este si al lui dar asta nu-i da dreptul sa ma sufoce cu prezenta daca eu nu-il iubesc ...fetelor nu ma judecati,pls!!sunt mai multe motive,e mai in virsta,nu e un om sigur si responsabil,nu a realizat nimik concret in viata,iar eu sunt exaCT opusul ..sunt o fire destul de dinamica si o luptatoare,traim intr- lume moderna...am sa ma impac cu gandul ca un copil nu e povara,e un cadou dar nu am nevoie de tatal lui in preajma...chiar daca sunt tinara,am 24 de ani..p.s.daca as merge vineri la medic,ar vedea sarcina?explicati-mi ..sau sa astept pina luni?mersi...

Offline

 

#19 2006-10-25 20:56:44

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Despre sarcina

Riona a scris:

fetelor nu ma judecati,pls!

riona, de azi avem regulament aici, pe forum. big_smile daca vei citi acolo, vei vedea ca acum e litera de lege ca nu judecam. ne bucuram ca ne impartasesi sentimentele tale. poate invatam si noi ceva din asta.
pe de alta pare, ce faci tu cu viata ta este problema ta. noi ne putem da cu parerea, dar decizia finala iti apartine. daca tu crezi ca iti e mai bine fara el, atunci nu e casatori cu el. vei avea un copil cu el. asta nu inseamna ca v-ati legat unul de altul. esti libera sa iti gasesti pe cineva de care s ate indragostesti, care sa corespunda cerintelor tale.


Nobody home

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.