homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

ACNEEA cum scap de ea?-20


#362 2011-06-11 09:47:26

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Hmmm...de schimbat trebuie schimbate, nu are rost sa te chinui cu ele.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 



#363 2011-06-14 19:07:55

-=-baby_pink-=-
Insomniac member
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 7743

Re: ACNEEA cum scap de ea?

am fost azi la cosmeticiana la pensat si a observat ca imi apar cateva cosuri.mi-a zis sa imi iau baneocin praf si sa ma dau.ati folosit?


•Trecutul si circumstantele ti-ar putea influenta personalitatea,dar esti responsabil pentru ceea ce devii! •

Offline

 

#364 2011-06-14 20:10:40

Madalina85
Addicted member
Inregistrat: 2009-09-27
Mesaje: 13426

Re: ACNEEA cum scap de ea?

aiurea.asta stiu ca e buna ca sa inchida rani nustiu

Offline

 

#365 2011-06-14 20:53:20

alexsandraa
Full member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 400

Re: ACNEEA cum scap de ea?

am folosit eu,are antibiotic si ar trebui sa usuce cosurile,dar nu am vazut sa aiba vreun efect deosebit impotriva lor.

Offline

 

#366 2011-06-14 22:51:45

-=-baby_pink-=-
Insomniac member
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 7743

Re: ACNEEA cum scap de ea?

deci nu-mi mai iau lol


•Trecutul si circumstantele ti-ar putea influenta personalitatea,dar esti responsabil pentru ceea ce devii! •

Offline

 

 Publicitate


loading...

#367 2011-06-14 23:14:39

alexsandraa
Full member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 400

Re: ACNEEA cum scap de ea?

ce a avut efect la mine a fost o crema recomandata de dermatolog,fucidin,tot la fel are antibiotic si se puncteaza locul cu problema,nu se aplica pe toata fata.

Offline

 

#368 2011-06-14 23:15:36

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: ACNEEA cum scap de ea?

baby, pentru cosurile alea micute de pe frunte i-ati creionul pentru cosuri de elf, mie imi merge bine, si e bun ca dupa ce te dai cu el, se duce roseata big_smile.. Eu il am mereu in geanta


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#369 2011-07-17 14:23:36

chryss-tina
Full member
Inregistrat: 2010-07-21
Mesaje: 395

Re: ACNEEA cum scap de ea?

fetelor,iar mi-au aparut cosuri grater  grater  grater .Am intrerupt tratamentul cu roaccutane-sotret de 1 luna si au inceput sa-mi apara din nou cosuri!!! box  M-am saturat de pastile,tratamente peste tratamente dar nici nu mai vreau sa am ceva pe fata.Vreau si eu sa am tenul curat asa cum au majoritatea fetelor!! Cu roaccutane nu vreau sa mai continui pentru ca am luat 2 ani jumatate si stiu ca nu face bine o perioada atat de lunga. Inainte de roaccutane foloseam zynerit si mi-a mers bine un timp.ce ziceti? mai pot folosi zynerit acum sau imi face rau? Macar sa nu mai apara.sa le tin sub control. cesafac

Ultima oara a fost editat de chryss-tina (2011-07-17 14:24:16)


I don't want a perfect life, I want a happy life  hjarta

Cea mai fericita mamica de gemenasi!   bebic  bebic

Offline

 

#370 2011-07-17 14:44:14

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: ACNEEA cum scap de ea?

zynerit contine eritromicina si nu se aplica prea mult, pentru ca devine tenul imun la eritromicina si nu-si mai face efectul - asa am auzit.
daca ti-a zis dermatologul exact ce perioada sa aplici zyneritul, ar fi ok.

in mod normal, antibioticul e necesar daca iese ceva la analiza parazitologica sau bacteriologica; ai asa ceva? sau doar ai ten seboreic? o metoda aproape sigura pentru disparitia cosurilor sunt anticonceptionalele, insa e un compromis destul de mare. neutral
am citit ca, inainte de medicamente, e bine sa incerci un unguent cu tretinoin - Retin-A, aplicat dupa ce te-ai curatat bine cu un gel de curatare pentru ten mixt/gras si, neaparat, folosit in alternantza cu o crema dermatocosmetica reparatoare a filmului hidro-lipidic protector al pielii (altfel, tenul ti s-ar face numai cojitze de la Retin-A). eu asa imi tin cosurile in frau; pacat ca am "talentul" sa le sparg si sa imi las ditamai craterele dumbom neutral

Ultima oara a fost editat de jeannie (2011-07-18 01:38:16)

Offline

 

#371 2011-07-17 15:40:25

Miss_B
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-07
Mesaje: 5252

Re: ACNEEA cum scap de ea?

chryss-tina,ai folosit vreodata Skinoren?Eu cu el am scapat de cosuri....

Offline

 

#372 2011-07-17 15:50:18

chryss-tina
Full member
Inregistrat: 2010-07-21
Mesaje: 395

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Eu am fost "diagnosticata" cu  acnee severa.am incercat mai multe tratamete.Mi-a mers bine cu zynerit si doxiciclina vreo 2ani si jumatate dupa care se obijnuise tenul cu el si nu mai "facea fața". Apoi am inceput tratamentul cu roaccutane,de care am fost cea mai multumita,doar ca nu-l pot face la infinit.stiti si voi cat e de "periculos". Am crezut ca n-o sa-mi mai apara dupa ce termin tratamentul asta,dar se pare ca acneea mea nu se va vindeca niciodata grater  grater  grater .
Deja ma apuca depresia numai cand ma gandesc ca o sa-mi apara din ce in ce mai multi!!  grater  Ma lupt de 10 ani ca sa scap de ei!!

Skinoren n-am folosit si nici Retin-A! la ce pret le gasesc?  ca de multe ori si pretul conteaza.am cheltuit pana acum la bani pe tratamente si drumuri la bucuresti la doctori de mi s-a luat....!sad

Si inca ceva! Ma gandesc...daca nu a avut efect Roaccutanul care e cel mai "bun" pentru asemenea cazuri ,ce efect sa aiba alte produse??? cesafac

Ultima oara a fost editat de chryss-tina (2011-07-17 16:06:03)


I don't want a perfect life, I want a happy life  hjarta

Cea mai fericita mamica de gemenasi!   bebic  bebic

Offline

 

#373 2011-07-17 16:03:52

motz
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-22
Mesaje: 314

Re: ACNEEA cum scap de ea?

jeannie a scris:

o metoda aproape sigura pentru disparitia cosurilor sunt anticonceptionalele, insa e un compromis destul de mare. neutral
am citit ca, inainte de medicamente, e bine sa incerci un unguent cu tretinoin - Retin-A, aplicat dupa ce te-ai curatat bine cu un gel de curatare pentru ten mixt/gras si, neaparat, folosit in alternantza cu o crema dermatocosmetica reparatoare a filmului hidro-lipidic (altfel, tenul ti s-ar face numai cojitze de la Retin-A). eu asa imi tin cosurile in frau; pacat ca am "talentul" sa le sparg si sa imi las ditamai craterele dumbom neutral

de ce spui ca anticonceptionalele ar fi un compromis destul de mare?
eu cu ajutorul lor am scapat de cosuri si ma protejez astfel si de o sarcina nedorita.
Retin A ajuta si ea, curata f bine tenul.

Offline

 

#374 2011-07-17 16:04:31

Miss_B
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-07
Mesaje: 5252

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Pe Skinoren eu dadeam 30 Ron acum 2-3 ani...

Offline

 

#375 2011-07-17 16:07:11

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Eu am folosit 3 luni Zineryt si apoi s-a obisnuit tenul cu el.. apoi am trecut pe skinoren si gel si crema si imi merge si acum.. Dar zinerytul  fost tummenupp


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#376 2011-07-17 16:07:24

chryss-tina
Full member
Inregistrat: 2010-07-21
Mesaje: 395

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Am inteles. Merci puss


I don't want a perfect life, I want a happy life  hjarta

Cea mai fericita mamica de gemenasi!   bebic  bebic

Offline

 

#377 2011-07-17 16:58:05

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Retin-A este indicat pentru acneea vulgara (banuiesc ca nu pentru cea severa, cum zici ca este a ta); costa cam 14 lei din cate-mi amintesc, insa o crema de refacere a filmului hidro-lipidic protector al pielii costa cam cel putin 55 de lei (altfel, se usuca tenul prea tare si se fac numai cojitze...); iar un gel (spumant, eventual) bun de curatare a impuritatilor, sebumului etc. ar costa cam 30-40 de lei. un asemenea gel de curatare tu ar trebui sa il folosesti oricum, macar o data pe zi! curatarea tenului de impuritati este importanta pentru un ten cu orice fel de acnee, cred.

demachiantul, desi nu stiu daca folosesti, cica astupa porii si trebuie dat si cu lotiune tonica dupa el. daca folosesti cumva fond de ten, lucrurile devin un pic mai complicate: trebuie si acesta sa fie special dermatocosmetic si sa il cureti bine de tot mai intai cu gelul (spumant) de curatare de care ziceam.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2011-07-17 17:01:58)

Offline

 

#378 2011-07-17 17:04:00

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: ACNEEA cum scap de ea?

motz a scris:

de ce spui ca anticonceptionalele ar fi un compromis destul de mare?
eu cu ajutorul lor am scapat de cosuri si ma protejez astfel si de o sarcina nedorita.
Retin A ajuta si ea, curata f bine tenul.

eu una le-am incercat si nu m-am simtit bine cu ele.
fetele care vor sa le foloseasca in scopul contraceptiei si in scopul de a scapa de cosuri, sunt libere sa le incerce si ele. smile problema cu anticonceptionalele este ca, chiar daca cosurile dispar si tenul devine superb, dupa ce opresti tratamentul cu ac cosurile revin (si se pot chiar inrautati). hmm

Ultima oara a fost editat de jeannie (2011-07-17 17:11:17)

Offline

 

#379 2011-07-17 18:28:49

chryss-tina
Full member
Inregistrat: 2010-07-21
Mesaje: 395

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Multumesc pentru raspunsuri. Fond de ten nu folosesc ( dar cred ca o sa fiu nevoita sa folosesc daca se inrautateste problema macar la evenimete mai speciale) si ca lotiune tonica am una de la clearasil. Nu stiu cat de buna este... nustiu O sa incerc si cu Retin-A. La inceputul tratamentului cu roaccuane,atunci cand mi se usca ff tare tenul,am folsit o crema de la Avene, Clean-Ac se numeste. ma gandesc ca e buna in combinatie cu Retin-a.

Aaa,inca ceva. Ati folosit cumva gelul cu extract de melci de la Babaria?? Eu am si folosesc pentru a reduce cicatricele ramase in urma cosurilor. Ma gandesc in toate felurile...nu vreau sa aplic pe ten ceva care sa agravze situatia!!sad


I don't want a perfect life, I want a happy life  hjarta

Cea mai fericita mamica de gemenasi!   bebic  bebic

Offline

 

#380 2011-08-12 19:27:21

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Am pori dilatati si o acnee neinflamatoare (sau mediu inflamatoare) si infectii ale porilor in anumite zone. Am folosit Retin-A care (+crema hidratanta Avene Clean-Ac) amelioreaza aspectul pielii. Am folosit la un moment dat si eritromicina, insa e posibil ca am aplicat-o un timp prea indelungat si am devenit imuna la ea - oricum per ansamblu n-a avut niciun efect. Retin-A nu se mai gaseste in farmacii, asa ca m-am hotarat sa incerc Skinoren sau Brevoxyl. Va rog, pareri smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.