homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

ACNEEA cum scap de ea?-22


#400 2011-08-26 08:18:06

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: ACNEEA cum scap de ea?

e unul antibacterian de la lady's smile n-am mai facut cosuri de la el (bine, eu n-am acnee si alte chestii, doar ca mai fac si eu cosuri si puncte negre si ma dispera) dar mi-a cam uscat pielea, de aia l-as schimba sad


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 



#401 2011-09-14 08:27:44

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: ACNEEA cum scap de ea?

mie mi-a ramas o imensa pata rosie de obraz si nu stiu cu ce sa dau sa treaca mai repedee. Am avut 3 cosuri care au iesit unul peste altul , mi s-au vindecat insa mi-a ramas un semn rosu destul de mare. Am tot folosit de-a lungul timpului isotrexin - pt exfoliere insa mi se pare ca acum nu-si mai face efectul .
Imi recomandati ceva pentru vindecarea semnelor ?


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#402 2011-09-26 12:02:20

swan_
Full member
Inregistrat: 2009-07-03
Mesaje: 781

Re: ACNEEA cum scap de ea?

imi poate spune cineva exact ce este acneea?adica daca imi ies cateva cosuri am acnee?inainte sa iau yasmine nu avea probleme cu cosurile decat inainte sa-mi vina menstruatia,erau rosii si cu varful alb.am renuntat la ac in ianuarie si de atunci tenul meu parca a luat-o razna.imi tot apar cosuri pe frunte, barbie(am tenul mixt), dar sunt putin altfel decat erau inainte.cand apar sunt mici umflaturi rosii iar varful alb apare dupa o zi-doua si e foarte mic.ce as putea folosi ca sa-mi treaca mai repede?sad

Offline

 

#403 2011-09-26 13:25:51

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: ACNEEA cum scap de ea?

si eu am patit asta dupa ce am lasat ac-urile.doar ca mie mi-au iesit si pe gat si m-am umplut de puncte negre.inca nu am gasit o solutie sad


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 

#404 2011-11-17 14:10:04

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: ACNEEA cum scap de ea?

BabyBlueDoll a scris:

chryss-tina,ai folosit vreodata Skinoren?Eu cu el am scapat de cosuri....

gel sau crema? e vreo diferenta intre ele?

Ultima oara a fost editat de jeannie (2011-11-17 14:29:31)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#405 2011-11-17 21:50:59

heart_beat
Insomniac member
De la: ♫
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 7463

Re: ACNEEA cum scap de ea?

singura diferenta pe care eu am sesizat-o citind prospectele este ca skinoren crema are concentratie de 20% si gelul este pt piele mai sensibila si are concentratie de 15%.
la mine merge bine brevoxylul dar pe vremea asta rece imi simt tenul cam iritat...

Offline

 

#406 2011-11-17 22:47:38

chryss-tina
Full member
Inregistrat: 2010-07-21
Mesaje: 395

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Fetelor, eu am avut probleme cu acneea din todeauna si din vara am renuntata la tratamentul cu Roaccutane pentru ca n-am vrut sa mai bag atatea medicamente in mine iar de cateva luni folosesc Retin-A dar nu mi-am dat pe fiecare seara, doar cand imi apareau, de obicei inainte de menstruatie, pentru ca nu aveam exagerat de multi iar de la o vreme mi-au aparut o groaza si am inceput sa imi dau cu unguentul in fiecare seara si a doua zi dimineata cu o crema puternic hidratanta.Am observat ca de vreo 2 zile tenul este foarte uscat, se descuameaza si simt o usoara senzatie de iritatie, ca o arsura, mai alez in zona barbiei si fruntii. Ce se intampla? ar trebui sa incetez tratamentul sau sa folosesc o altra crema hidradanta?  cesafac


I don't want a perfect life, I want a happy life  hjarta

Cea mai fericita mamica de gemenasi!   bebic  bebic

Offline

 

#407 2011-11-18 00:08:50

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: ACNEEA cum scap de ea?

chryss-tina a scris:

ar trebui sa incetez tratamentul sau sa folosesc o altra crema hidradanta?  cesafac

Una din cremele urmatoare: La Roche-Posay Effaclar H sau Avene Clean-Ac. Sunt speciale pentru hidratarea tenului mixt/gras agresat de tratamente anti-acneice.
Deocamdata e ok si daca te dai in perioada asta cu Retin-A o data la doua-trei zile, acuma cat este iritat tenul. Cand isi va reveni, poti sa reincepi sa te faci zilnic cu Retin-A.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2011-11-18 00:11:47)

Offline

 

#408 2011-11-18 00:14:04

chryss-tina
Full member
Inregistrat: 2010-07-21
Mesaje: 395

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Avene Clean-Ac am folosit si la inceputul tratamentului cu Roaccutane si a fost buna. Cred ca o sa-mi iau din nou, cu toate ca e un pic scumpa! Merci pentru raspuns; puss
Sincer...mi s-a luat de atatea tratamente, creme ,pastile,etc!!! cred ca asa va fi toata viata mea:( A trecut si mama ei de adolescenta si eu tot ma chinui cu acneea!!!  grater

Ultima oara a fost editat de chryss-tina (2011-11-18 00:16:02)


I don't want a perfect life, I want a happy life  hjarta

Cea mai fericita mamica de gemenasi!   bebic  bebic

Offline

 

#409 2011-11-18 00:22:18

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Fetelor, eu am scapat de acnee cu retin-a. E adevarat, era o acnee cosmetica, de la uleiurile pe care le-am folosit timp de 3 luni. Aveam cosuri sub piele, le simteam ca si cum ar fi fost nisip. Am mers la dr Leventer, o doamna f bine documentata, nu sta la taclale, discutii, dar este foarte ok. Mi-a prescris Retin A, doxaciclina 1/zi, Zinc( nu mai stiu denumirea, efervescent, cu ceva ambalaj albastru) una/ zi  si un protector la antibiotic sa nu fac candida. Toate cremele pe care le foloseam( Roc pentru ochi, Clinique si Dior Capture Totale pentru tent mixt ) le-am dat la amice. Dna doctor mi-a recomandat La roche posay, gama Effaclar, spuma aceea de fatza, H, inca o crema mica pentru cosuri, Effaclar k si atat.  M-am jupuit ingrozitor, cosuri neobservabile ieseau la suprafata, colegii faceau zilnic mistouri de mine iar dr. mi-a interzis sa folosesc fond de ten o luna. Dupa 6 saptamani pielea mea era de bebe.  Foloseam fdt tot de la roche posay. De atunci nu mai am probleme deloc, si au trecut  3 ani.
   Dar sunt atenta sa folosesc numai produse necomedogene. La Effaclar am renuntat. A fost f bun atunci, dar parca imi usuca acum rau de tot pielea.  Sper sa va ajute experienta mea. Un dermatologbun  va ajuta insa infinit mai mult!


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#410 2011-11-18 14:37:06

Karina_
Full member
Inregistrat: 2010-12-16
Mesaje: 763

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Eu momentan ma dau cu brevoxyl dimineata si seara, iar apoi, dupa brevoxyl dimineata folosesc o crema hidratanta de la gerovital si seara crema de galbenele.
As fi folosit si eu retin-a dar m-a speriat faptul ca se spune ca in perioada urmatoare iti vor aparea o groaza de cosuri pana se calmeaza tenul si trece orice urma de acnee pentru ca el actioneaza in profunzime si scoate toate cosurile la suprafata grabind vindecarea.

Offline

 

#411 2011-11-18 15:21:51

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Karina, ce marca e crema de galbenele? Ce contine crema? Despre gerovital, nu stiu ce sa zic. Poate treci compozitia aici si trag cu ochiul peste ingrediente. Si da, cu retin A trebuie sa ai rabdare si curaj! Dar chiar merita!


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#412 2011-11-18 16:44:59

Karina_
Full member
Inregistrat: 2010-12-16
Mesaje: 763

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Crema de galbenele e de la maria treben, dar sincer nu ma uit la firma care o produce, pur si simplu cumpar pentru ca stiu ca hidrateaza foarte bine tenul, si m adau doar seara pentru ca este grasa si nu-mi place sa ies pe strada cu fata lucioasa. Crema contine decat extract de galbenele. Iar un review pentru crema de la gerovital gasesti aici: http://misszmake-up.blogspot.com/2011/0 … vital.html   Trebuie sa mentionez ca mie mi se pare ca intra repede in piele, dar acum depinde si de ten.

Ultima oara a fost editat de Karina_ (2011-11-18 16:48:04)

Offline

 

#413 2011-11-18 17:13:19

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: ACNEEA cum scap de ea?

crema de galbenele nu este hidratanta, ci este emolienta. si adesea, comedogena.
deci nu face nici un fel de bine pielii acneice.
si eu recomand cu tot sufletul gama la roche posay. cu gel\spuma de curatare, crema effaclar (duo) am folosit eu si fond de ten tot de la ei. si am mai baut ceai de 3 frati patati, la care abia astept sa ma intorc. la inceputul tratamentului beam cate 1 l pe zi, apoi am trecut la o cana pe zi, iar momentan tin 'post' , dar abia astept sa il reincep.
coincidenta sau nu, dupa ani de tratamente cu fel de fel de 'potiuni' , am scapat de acnee cand nici nu ma asteptam.


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#414 2011-11-18 17:39:11

Karina_
Full member
Inregistrat: 2010-12-16
Mesaje: 763

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Eu staim ca hidrateaza si trateaza acneea, dar m-am bazat strict pe hidratare. Mie personal imi face bine

Offline

 

#415 2011-11-18 23:00:34

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: ACNEEA cum scap de ea?

De acord cu tot ce spune Pokemon. Toate cremele cu galbenele care mi-au ajuns pe mana sunt pe baza de parafina. Asta este exact opusul hidratarii. In plus, am tras cu ochiul la ingredientele din gerovital vad ca nu are parabeni si alergeni. Totusi, contine f multe subtante comedogene. In plus si alcool. Sincer,nu stiu daca pe termen lung te ajuta sa scapi de acnee. O seara frumoasa sa ai !


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#416 2011-11-18 23:36:36

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: ACNEEA cum scap de ea?

si eu folosesc brevoxyl seara, de vreo 2-3 sapt.
dimineata foloseam effaclar m dar brevoxyl mi-a uscat tare tenul + ca ca s-a mai uscat si de la frig si am trecut la effaclar h.
ca si gel de curatare folosesc ivapur de la ivatherm.
iar inainte sa aplic brevoxyl ma spal cu protex

Offline

 

#417 2011-11-19 00:11:52

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: ACNEEA cum scap de ea?

chryss-tina a scris:

Avene Clean-Ac am folosit si la inceputul tratamentului cu Roaccutane si a fost buna. Cred ca o sa-mi iau din nou, cu toate ca e un pic scumpa! Merci pentru raspuns; puss

Uitasem de Bioderma Sebium Hydra pentru ten mixt/gras deshidratat si iritat de tratamentele anti-acneice. Crema asta mi se pare ca este mai ieftina decat primele doua pe care le-am scris mai sus.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2011-11-19 00:12:39)

Offline

 

#418 2011-11-19 09:45:34

Karina_
Full member
Inregistrat: 2010-12-16
Mesaje: 763

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Mie de la protex mi-au aparut foarte multe cosuri, am zis sa incerc si in 2 zile aveam numai cosuri pe fata si am renuntat. Eu inainte de brevoxyl folosesc sapun cu sulf sau gel de curatare de la bioten.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.