homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

ACNEEA cum scap de ea?-8


#134 2010-01-11 22:21:22

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: ACNEEA cum scap de ea?

sa fii langa el oferindu-i suportul de care are nevoie smile


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 



#135 2010-01-12 20:00:20

deeadeea21
Hero member
Inregistrat: 2009-02-26
Mesaje: 2153

Re: ACNEEA cum scap de ea?

pe bune ca la farmacia naturista se gasesc o multime de produse eficiente. adica mie-mi plac si nu am fost dezamagita de ele smile

Offline

 

#136 2010-02-04 00:54:29

-=-baby_pink-=-
Insomniac member
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 7743

Re: ACNEEA cum scap de ea?

cat timp ati folosit zineryt?


•Trecutul si circumstantele ti-ar putea influenta personalitatea,dar esti responsabil pentru ceea ce devii! •

Offline

 

#137 2010-02-04 01:10:39

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: ACNEEA cum scap de ea?

eu nu am avut acnee foarte grava, dar cand imi apareau cosuri imi apareau multe si urate. De vre-un an cred am incaput cu miere si ulei de masline pe fata in toate formele si in toate combinatiile, si sincer mi s-a curatat tenul foarte mult. Mai am momente in care ma umplu de cosuri ( in special de la stres, cand am examene arat ca o pizza) dar pe mine m-au ajutat mult astea doua.

singura chestie e sa aveti grija cu mierea, daca aveti tenul sensibil. pe mine ma irita daca o las prea mult pe fata.

Offline

 

#138 2010-02-04 01:16:15

AyraBlack
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 1068

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Eu totusi sunt de parere ca un tratament facial la o cosmeticiana trebuie facut o data pe luna sau cel putin o data la 2 luni.

Asta pe langa creme, zineryt samd, pentru ca toate solutiile lucreaza la suprafata, dar nu intra niciuna in por sa iti scoata mizeria de acolo ...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#139 2010-02-04 08:47:58

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: ACNEEA cum scap de ea?

pe mine nu m-a ajutat cosmetica.
pt ca atunci cand e vb de acnee, prin stoarcere, risti sa imprastii si mai mult problemele.
in my opinion, cosmetica merge pt scosul punctelor negre, curatire, etc, dar nu la un ten cu probleme. de multe ori mi-a zis cosmeticiana mea ca ea refuza cliente, pentru ca o depasesc problemele lor.
in alta ordine de idei, medicul dermatolog m-a sfatuit sa ma spal pe fata cu head&shoulders, pentru continutul de zinc al acestuia (dupa cum probabil stiti, zincul are efect asupra glandelor sebacee). am zis ca o sa incerc, deja ma spal de vreo 4-5 zile cu el. ceva rau nu am observat, dar mie acum nici cosuri nu imi mai apar (deh, antibebele- doamne ajuta)
si daca nu o face bine la acnee....macar o sa am o mustata fara matreata, nu? big_smile


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#140 2010-03-18 17:54:31

r0xana
New member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 19

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Buna fetelor!

Si eu am probleme cu acneea de ani de zile,nu a fost niciodata grav,dar destul de deranjant si deprimant pentru mine.Am facut tratament cu Roaccutane,sincer nu stiu de ce e toata lumea asa impotriva,dar fiecare cu parerea lui:).Mi-a aratat tenul foarte bine in timpul tratamentului,dar dupa 3 luni si ceva am renuntat pentru ca venise vara si chiar nu puteam sa stau o vara intreaga ferindu-ma de soare(pe care il iubesc apropo).Un an jumate cam asa nu am avut probleme cu cosurile,nu aparea nici macar unul,acum de cateva luni au inceput sa reapara dar nu e foarte grav.

M-am hotarat sa merg la endocrinolog,sa rezolv problema din interior,nu mi se pare normal ca la 23 ani sa-mi mai apara cosuri.
Analizele hormonale mi-au iesit foarte bine,si medicul endocrinolog mi-a zis ca e exclusa o problema la ovare din moment ce testosteronul a iesit normal si nu am dereglari de ciclu.
Am zis ca totusi vreau sa-mi fac o ecografie,si ieri am fost si la ginecolog.
Foarte bine am facut.
Mi s-a facut o ecografie intravaginala iar ovarele mele nu arata foarte bine din pacate.Mi-a prescris Melleva 3 luni,iar apoi 3 luni tratament cu Donavital.As fi vrut sa scap fara administrare de anticonceptionale,doar pentru ca mi-e frica ca dupa ce o sa intrerup administrarea o sa-mi explodeze fata,cum am citit ca foarte multe au patit-o.Sunt curioasa,oare de ce se intampla asta?Din moment ce problemele cu hormonii si ovarele sunt rezolvate de anticonceptionale,de ce acneea tot revine?

O zi deosebit de frumoasa la toate!smile

Offline

 

#141 2010-03-19 00:28:27

alexutza12345
Sr. member
Inregistrat: 2008-02-11
Mesaje: 1921

Re: ACNEEA cum scap de ea?

pokemon a scris:

pe mine nu m-a ajutat cosmetica.
............
si daca nu o face bine la acnee....macar o sa am o mustata fara matreata, nu? big_smile

rotfl  rotfl  rotfl

Ultima oara a fost editat de alexutza12345 (2010-03-19 00:28:49)


Para hacer bien el amor hay que venir al sur....

Offline

 

#142 2010-03-19 12:23:05

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: ACNEEA cum scap de ea?

r0xana a scris:

As fi vrut sa scap fara administrare de anticonceptionale,doar pentru ca mi-e frica ca dupa ce o sa intrerup administrarea o sa-mi explodeze fata,cum am citit ca foarte multe au patit-o.Sunt curioasa,oare de ce se intampla asta?Din moment ce problemele cu hormonii si ovarele sunt rezolvate de anticonceptionale,de ce acneea tot revine?

pt ca "problemele cu hormonii si ovarele" NU "sunt rezolvate de anticonceptionale". AC doar ascund dezechilibrul hormonal, introduc in organism o cantitate de hormoni care il determina pe acesta sa nu mai produca el acei hormoni si sa functioneze sub influenta celor artificali. imediat ce intrerupi administrarea, organismul se vede nevoit sa reinceapa productia de hormoni si o face asa cum stie si poate ( mai bine sau mai rau smile ). gandeste-te ca te doare maseaua ingrozitor si ei algocalmin. iti trece sau se amelioreaza durerea pt cateva ore, apoi reincepe si nu-ti trece pana nu mergi la stomatolog si rezolvi cauza durerii, nu doar ascunzi efectul, cu algocalmin. cam asa si cu AC si pb hormonale.

daca acneea ta nu are cauza dermatologica (presupun ca dermatologul ti-a prescris Roaccutane), atunci mai mult ca sigur cauza e endocrinologica. cu atat mai mult cu cat spuneai ca ovarele "nu arata foarte bine". ce anume s-a gasit in neregula? daca si din aspectul ovarelor reiese o dereglare hormonala, atunci endocrinologul la care ai fost nu a acoperit toate analizele concludente si ai putea sa mergi la alt doctor sa ceri un set complet.

Offline

 

#143 2010-03-19 13:03:50

r0xana
New member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 19

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Analizele la hormoni au iesit f fine,chiar s-a mirat si medicul ginecolog(am facut testosteron,prolactina si progesteron),dereglari de ciclu nu am si nici nu am avut,si medicul ginecolog mi-a explicat ca disfunctiile ovariene pot sa aiba si alte cauze decat cele hormonale(cum e cazul la mine).
In urma consultului ecografic intravaginal s-a gasit:
Ovarul drept:38/17 mm cu foliculi mici iar cel stang 28/24 mm ,tot cu foliculi mici
Eu mai mult ma refeream la probleme cu ovarele de felul acesta,daca acnee revine dupa incetarea administrarii anticonceptionalelor.O sa va anunt oricum in cateva luni,sa vedem cum imi merge cu tratamentul:)

anca90 a scris:

r0xana a scris:

As fi vrut sa scap fara administrare de anticonceptionale,doar pentru ca mi-e frica ca dupa ce o sa intrerup administrarea o sa-mi explodeze fata,cum am citit ca foarte multe au patit-o.Sunt curioasa,oare de ce se intampla asta?Din moment ce problemele cu hormonii si ovarele sunt rezolvate de anticonceptionale,de ce acneea tot revine?

pt ca "problemele cu hormonii si ovarele" NU "sunt rezolvate de anticonceptionale". AC doar ascund dezechilibrul hormonal, introduc in organism o cantitate de hormoni care il determina pe acesta sa nu mai produca el acei hormoni si sa functioneze sub influenta celor artificali. imediat ce intrerupi administrarea, organismul se vede nevoit sa reinceapa productia de hormoni si o face asa cum stie si poate ( mai bine sau mai rau smile ). gandeste-te ca te doare maseaua ingrozitor si ei algocalmin. iti trece sau se amelioreaza durerea pt cateva ore, apoi reincepe si nu-ti trece pana nu mergi la stomatolog si rezolvi cauza durerii, nu doar ascunzi efectul, cu algocalmin. cam asa si cu AC si pb hormonale.

daca acneea ta nu are cauza dermatologica (presupun ca dermatologul ti-a prescris Roaccutane), atunci mai mult ca sigur cauza e endocrinologica. cu atat mai mult cu cat spuneai ca ovarele "nu arata foarte bine". ce anume s-a gasit in neregula? daca si din aspectul ovarelor reiese o dereglare hormonala, atunci endocrinologul la care ai fost nu a acoperit toate analizele concludente si ai putea sa mergi la alt doctor sa ceri un set complet.

Offline

 

#144 2010-03-19 13:49:20

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: ACNEEA cum scap de ea?

daca analizele hormonale sunt bune, poate nu sunt hormonii de vina pt cosuri si atunci e ft posibil ca AC sa nu aiba niciun efect. ecografia la ovare nu indica nimic rau.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2010-03-19 13:49:40)

Offline

 

#145 2010-03-19 14:11:35

r0xana
New member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 19

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Medicul ginecolog a zis ca asta ar fi cauza pentru acnee.Ah,am uitat sa mentionez ca am probleme si cu par facial in exces si pe sani.

anca90 a scris:

daca analizele hormonale sunt bune, poate nu sunt hormonii de vina pt cosuri si atunci e ft posibil ca AC sa nu aiba niciun efect. ecografia la ovare nu indica nimic rau.

Offline

 

#146 2010-03-19 14:24:48

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: ACNEEA cum scap de ea?

r0xana a scris:

Medicul ginecolog a zis ca asta ar fi cauza pentru acnee.Ah,am uitat sa mentionez ca am probleme si cu par facial in exces si pe sani.

wow si atunci cum de a iesit testosteronul in limite normale? cand ai facut analizele, aveai pb asta cu parul? de cat timp o ai?
repeta analizele, la alt laborator.
nu ginecologul tb sa-si dea cu parerea in privinta acneei, ci dermatologul si endocrinologul.

Offline

 

#147 2010-03-19 14:44:34

r0xana
New member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 19

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Analizele le-am facut la Synevo,saptamana trecuta.Testosteronul a iesit 1.56 nmol/L valori de referinta 0.22-2.9.Dupa ce a vazut rezultatele,endocrinologul a zis ca e exact cum banuia,ca nu am disfunctii hormonale.Mi-a prescris Diane 35,pentru un ten frumos,si sincer mi s-a parut f superficial cum m-a consultat si cum mi-a prescris asa usor Diane.
Medicul dermatolog imi prescrie aceleasi creme,pt ten gras,si Retin-A,care au dus doar la un ten f deshidratat.Plus ca a zis ca e normal ca la 22 ani sa mai am cosuri.Acesta a fost in primul rand motivul pentru care am mers la endocrinolog si ginecolog,sa vad ce alta cauza ar putea avea acneea mea.Dar se pare ca tot am ramas cu incertitudini,si ma deprima lucrul acesta.


anca90 a scris:

r0xana a scris:

Medicul ginecolog a zis ca asta ar fi cauza pentru acnee.Ah,am uitat sa mentionez ca am probleme si cu par facial in exces si pe sani.

wow si atunci cum de a iesit testosteronul in limite normale? cand ai facut analizele, aveai pb asta cu parul? de cat timp o ai?
repeta analizele, la alt laborator.
nu ginecologul tb sa-si dea cu parerea in privinta acneei, ci dermatologul si endocrinologul.

Offline

 

#148 2010-03-19 14:48:56

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: ACNEEA cum scap de ea?

ai inceput sa iei diane35? de obicei astea se prescriu cand exista dereglari hormonale. estradiolul nu e pe analize, nu?
eu as merge la inca un dermatolog cu toate rezultatele astea.

Offline

 

#149 2010-03-19 14:52:14

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: ACNEEA cum scap de ea?

pacat ca n-ai facut si testosteronul liber. asta e crescut in mod normal in caz de hirsutism. eu am testosteronul toatal in limite si cel liber chiar pe limita superioara. si hirsutism.

Offline

 

#150 2010-03-19 15:00:56

r0xana
New member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 19

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Am mers pe ideea ca nu vreau anticonceptionale.I-am spus asta ginecologului si a spus ca o sa-mi dea ceva pe baza de plante(probabil Donavital) dar dupa ce a vazut ecografia a zis ca nu scap fara anticonceptionale,3 luni Melleva apoi 3 luni Donavital.O sa incerc si la alt ginecolog,multumesc mult pentru sugestii smile

anca90 a scris:

ai inceput sa iei diane35? de obicei astea se prescriu cand exista dereglari hormonale. estradiolul nu e pe analize, nu?
eu as merge la inca un dermatolog cu toate rezultatele astea.

Offline

 

#151 2010-03-19 15:10:11

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: ACNEEA cum scap de ea?

tot n-am inteles ce e in neregula cu ovarele, de "nu scapi" fara AC.
mai degraba alt endocrinolog si alt dermatolog. uite, gargarita spune ca pt hirsutism e relevanta o analiza pe care n-ai facut-o.

Offline

 

#152 2010-03-20 09:27:52

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: ACNEEA cum scap de ea?

probabil are chisturi ovariene si asta e in neregula cu ovarele....


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.