homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Despre yaz - pt dna dr


#1 2009-05-29 19:14:14

gabi75
Membru
Inregistrat: 2009-05-29
Mesaje: 3

despre yaz - pt dna dr

Buna ziua! Acum 3 sapt am inceput sa iau Yaz la recomandarea medicului. Le iau dupa o lunga perioada in care nu am mai folosit aceasta metoda contraceptiva si dupa 2 sarcini. La 7 zile de la prima pastila roz (luata in a4a zi de ciclu) am uitat sa o iau pe cea din ziua respectiva ;  am luat-o a doua zi. Din acea zi si pina astazi (=1 saptamina) am avut scurgeri ca de menstra , nu abundente ci doar picaturi. Miine ar tb sa le iau pe cele albe (placebo). Sint normale aceste scurgeri? Este doar o adaptare a organismului la ac?  sad

Offline

 



#2 2009-05-29 19:33:24

V's bunny
Full member
Inregistrat: 2009-05-03
Mesaje: 618

Re: despre yaz - pt dna dr

Acele sangerari poarta denumirea de spotting si pot aparea in primele 3 luni d administrare a AC. In cazul tau, mai pot avea drept cauza faptul ca ai uitat sa iei acea pastila. Sper ca stiai de regula protectiei suplimentare de 7 zile in caz ca omiti vreo pastila

Offline

 

#3 2009-05-29 20:40:44

gabi75
Membru
Inregistrat: 2009-05-29
Mesaje: 3

Re: despre yaz - pt dna dr

La spotting ma gindisem si eu dar, totusi, de o saptamina in continuu?!? In cea de-a doua saptamina m-au durut si sinii foarte tare (acum , nu) si SPM a fost foarte acut (nervozitate, iritabilitate exagerate). In mod normal urmatorul ciclu ar fi trebuit sa fie sapt viitoare. Stiam si de protectie. Mersi pt raspuns.

Offline

 

#4 2009-05-29 20:53:54

Infinity
Hero member
Inregistrat: 2006-01-02
Mesaje: 3368

Re: despre yaz - pt dna dr

gabi asta e situatia..poate sa mai continue spotting-ul, sau sa revina in urmatoarele luni...depinde de fiecare organism, pana se acomodeaza..oricum va trece smile

Offline

 

#5 2009-06-01 10:42:22

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: despre yaz - pt dna dr

gabi75 a scris:

La spotting ma gindisem si eu dar, totusi, de o saptamina in continuu?!? In cea de-a doua saptamina m-au durut si sinii foarte tare (acum , nu) si SPM a fost foarte acut (nervozitate, iritabilitate exagerate). In mod normal urmatorul ciclu ar fi trebuit sa fie sapt viitoare. Stiam si de protectie. Mersi pt raspuns.

avind in vedere ca spottingul a aparut ca urmare a pastilei iutate(si deci a scaderii efectului contraceptivului nu e de mirare nici ca a aparut , nici ca a durat atit si nici chiar ca a aparut SPM-ul....deci cred ca nu ai de ce sa te ingrijorezi


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-06-01 16:22:22

gabi75
Membru
Inregistrat: 2009-05-29
Mesaje: 3

Re: despre yaz - pt dna dr

Multumesc pt raspuns. Este posibil ca perioada aceasta cu spotting sa continue cu ciclul normal, care am inteles ca tb sa vina la pastilutele placebo(albe)?

Offline

 

#7 2009-06-01 16:46:52

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: despre yaz - pt dna dr

Da. Este posibil.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#8 2009-06-01 22:50:27

Adytz
New member
Inregistrat: 2009-04-09
Mesaje: 19

Re: despre yaz - pt dna dr

Am si eu mai multe intrebari despre yaz,pt. doctoressa(consider ca este mai exact informata din moment ce lucreaza in domeniu)...
Am facut o serie de analize si doctorul mi-a recomandat Yaz..de cand le iau am o senzatie de greata..este din cauza ca fumez (in prospect scrie ca nu trebuie sa fumezi)?
daca mananc o grefa pe zi diminueaza efectul?
am uitat sa iau o pastila roz si am luat in decurs de 12-14 ore..in prospect scrie ca am 2 solutii:sa iau pastilele roz ,sa le arunc pe cele albe(placebo) si sa incep o noua folie( teoretic..si practic imi "anulez" menstra) sau sa le arunc pe cele roz,sa le iau pe cele albe si sa incep alta folie...eu le-am luat in continuare cesafac am facut bine? (le-am luat deoarece nu mai vreau probleme cu absenta menstrei..mi-au ajuns sad )
anticonceptionalele trb luate la fix aceiasi ora in fiecare zi..adica daca mai intarzi 5-10 minute au un efect asa devastator?

Offline

 

#9 2009-06-01 23:06:16

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: despre yaz - pt dna dr

Adytz a scris:

Am si eu mai multe intrebari despre yaz,pt. doctoressa(consider ca este mai exact informata din moment ce lucreaza in domeniu)...
Am facut o serie de analize si doctorul mi-a recomandat Yaz..de cand le iau am o senzatie de greata..este din cauza ca fumez (in prospect scrie ca nu trebuie sa fumezi)?
daca mananc o grefa pe zi diminueaza efectul?
am uitat sa iau o pastila roz si am luat in decurs de 12-14 ore..in prospect scrie ca am 2 solutii:sa iau pastilele roz ,sa le arunc pe cele albe(placebo) si sa incep o noua folie( teoretic..si practic imi "anulez" menstra) sau sa le arunc pe cele roz,sa le iau pe cele albe si sa incep alta folie...eu le-am luat in continuare cesafac am facut bine? (le-am luat deoarece nu mai vreau probleme cu absenta menstrei..mi-au ajuns sad )
anticonceptionalele trb luate la fix aceiasi ora in fiecare zi..adica daca mai intarzi 5-10 minute au un efect asa devastator?

daca ai intirziat cu mai mult dfe 12 ore exista riscul sa apara singerare(semn ca efectul contraceptiv e diminuat) sa nu te sperii deci...protectie suplimentara urmatoarele 7 zile dupa ce ai uitat pastila...si eu nu as aruncas nimic, ia pastilele in continuare(vei fi protejata din nou dupa ce inghiti corect 7 pastile roz
nu minca cite un grapefruit pe zi, iti scade protectia contraceptivelor...daca vrei sa maninci grapefruit maninca in timp ce iei cele 4 pastile albe, insa nu si atunci cind le iei pe cele roznu de alta dar risti sa intri in statistici cu sarcina nedorita)
nu de la fumat ti-e greata, poate fi un efect secundar nedorit la inceputul utilizarii, insa va trece si nu e periculos deloc
anticonceptionalele trebuie luate in preajma aceleiasi ore zilnic...adica ai voie sa intirzii si mai mult de 10 min, chiar si 2-3 ore, linistit...nu mai mult de 12 ore insa!
daca mergeai la cabinetul de planning aflai toate lucrurile astea si poate si altele...
eu cred, de aceea, ca e bine la planning sa mergi pentru vizitele periodice, de supraveghere, la 6 luni...spre binele tau


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#10 2009-06-02 12:24:23

Adytz
New member
Inregistrat: 2009-04-09
Mesaje: 19

Re: despre yaz - pt dna dr

Merci mult de sfaturi! M-am linistit...smile

Offline

 

#11 2009-06-02 21:40:18

cretzullicious
Full member
Inregistrat: 2007-06-10
Mesaje: 134

Re: despre yaz - pt dna dr

eu am o prietena care ia yaz si i-a interzis sa fumeze deoarece nu isi mai face atat de bine din efect si da reactii adverse....a incercat ea sa imi explice ceva dar oricum cica la yaz e contraindicat sa fumezi

Offline

 

#12 2009-06-02 21:51:59

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: despre yaz - pt dna dr

pastilele isi fac efectul si daca fumeaza, iar daca nu fumeaza mult si nu are peste 35 ani nu sunt probleme. se recomanda insa o serie de analize la 6 luni printre care si timpul de coagulare a sangelui...
fumatul dauneaza sanatatii indiferent ca iei contraceptive sau nu

Offline

 

#13 2009-06-05 17:01:47

cricrisan
New member
Inregistrat: 2009-06-03
Mesaje: 50

Re: despre yaz - pt dna dr

D-na doctor,
am vazut ca vorbiti de faptul ca pe blisterul de Yasmin sunt pastile albe si roz?!
Eu sunt la al doilea blister de cand le administrez si le-am vazut doar intr-o singura culoare ALBA, culoarea blisterului este portocalie.
Va rog sa ma  lamuriti pentru ca nu am mare experienta cu acc!

Offline

 

#14 2009-06-05 17:10:05

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: despre yaz - pt dna dr

Doctoressa vorbea despre Yaz, tu iei Yasmin... sunt pastile diferite

Offline

 

#15 2009-06-05 17:41:12

cricrisan
New member
Inregistrat: 2009-06-03
Mesaje: 50

Re: despre yaz - pt dna dr

multumesc, mult heimdall

Offline

 

#16 2009-06-07 15:20:20

claus
Membru
Inregistrat: 2009-04-26
Mesaje: 4

Re: despre yaz - pt dna dr

buna ziua.si eu am fost la doctor si mi sa prescris yaz si azia r trebui sa le incep pt ca mia venit menstra.ideea este ca a aparut in libertatea un reportaj despre o fata din austria care a luat yasmin si sa inbolnavit foarte rau,cu malformatii si multe altele.cand am citit despre yaz am citit ca sunt facute de cine face si yasminul si ca yaz-ul sunt o varianta inbunatatita.nu stiu ce sa fac sa yau yaz cum mia prescris ginecologul sau sa iau karissa de capul meu pt ca am citit ca sunt foarte bune.astept raspuns.multumesc

Offline

 

#17 2009-06-07 15:58:37

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: despre yaz - pt dna dr

NU lua uimic de capul tau!


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#18 2009-06-12 19:13:01

andona
Membru
Inregistrat: 2009-06-12
Mesaje: 4

Re: despre yaz - pt dna dr

Buna!

as vrea sa stiu cat costa yaz,stie cineva?

Offline

 

#19 2009-06-12 19:23:52

persifona
Vizitator

Re: despre yaz - pt dna dr

In jur de 45 zicea cineva

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.