homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Stari de lesin-2


#20 2009-06-07 07:51:31

Tei
Hero member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 3218

Re: Stari de lesin

Va multumesc pentru raspunsuri.
Acum mi-e frica! Adica o sa am probleme pe termen mai lung avand in vedere ca nu functioneaza linguritele de zahar cu apa decat pe moment? Se poate sa ma apuce o noua criza de felul acesta desi mananc acum... normal plus prajitura?
Stiu ca am mancat mai putin decat trebuia, insa am spus, in disperare de cauza, ca asa o sa pierd nu minim 4 kilograme, ci mai mult. Se pare ca ce am pierdut a fost sanatatea.

Nu sunt pregatita sa mai tin vreo dieta, de orice tip, nu mai sunt pregatatita nici sa ma abtin de la dulciuri, psihic sau fizic. Iti multumesc insa foarte mult, alexia, de recomandare si de intentie, apreciez.

Am tras o sperietura groaznica pentru ca in noaptea aceea eram la un pas probabil de a face vreun soc. Mi-era temperatura corpului normala, dar intr-un interval de maxim un minut curgeau rauri de transpiratie rece de pe frunte si simteam cum incep sa-mi pierd consimtamantul desi ma straduiam din rasputeri sa fiu... prezenta, sa ma mentin cel putin pana in camera ca de picam in baie acolo ramaneam. Si toate astea s-a petrecut intr-un timp foarte scurt. Iar cand am ajuns in pat, pe langa starea de greata, am inceput sa am frisoane. Deci da, mi-a fost rau de tot, eram cu un picior in spital deja. Ziua de ieri nu am fost capabila sa strang pumnul fara sa tremur ca varga, nici sa scriu un cuvant pe hartie fara sa se vada tremurul mainii... iar dupa ce am mancat putin zahar cu apa, paine, o prajitura cu ciocolata si apoi fortat mancare, mi-a disparut ca prin minune transpiratia din palma si tremurul plus starea asta de "pierduta, nu percep nimic".

Dieta spunea ca in prima faza nu fructe de vreun fel si nici zahar de vreun fel in cafa, in prajitura, in ceva dulce, nu paine. Glucidele necesare imi ramanea sa le iau numai din legume, iar cum legume nu am mancat suficient. Iata, aici sunt! Poate si organismul meu era deja de mult slabit de am reactionat in acest hal, insa imi amintesc de o alta criza de hipoglicemie avuta in spital, mai usoara, insa a fost... m-au luat caldurile din picioare catre cap, aproape negru in fata si apoi am cazut. 

Trebuie sa mananc normal, dar mai intai trebuie sa inceteze psihicul a-mi pune stopuri si o va face cumva avand in vedere sperietura din aceste zile. Nu vreau sa arat bine deocamdata, nu vreau sa dau jos nici zece, nici cinci kilograme daca asta inseamna sa-mi pierd bunastarea fizica, sanatatea. De atata timp am fost slabita, de atata timp urla organismul meu sa incetez si a trebuit sa ajuns in crize pentru a ma trezi.

Iau, pe langa, de ieri multivitamine plus minerale. Daca mai aveti recomandari le astept cu interes in legatura cu ce ar trebui sa adaug in meniul zilnic, ce suplimente alimentare sa iau... orice pentru a nu mai ajunge in situatia in care m-am aflat.

Ultima oara a fost editat de Tei (2009-06-07 07:51:58)


Hello me...meet the real me
I love not man the less, but Nature more

Offline

 



#21 2009-06-07 09:15:03

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Stari de lesin

tei cred ca mai important decat cateva kilograme in minus e sa fii sanatoasa.asta nu inseamna sa te indopi de acu cu de toate ci pur si simplu sa ai o alimentatie echilibrata si variata. eu nu inteleg cum va puteti pune asa sanatatea in pericol.sau poate ca daca intr-adevar vrei sa si slabesti si sa fii si sanatoasa mergi la un medic nutritionist. zic eu ca el te poate sfatui cel mai bine cu privire la o dieta care sa-ti mentina sanatatea!

Offline

 

#22 2009-06-07 09:29:40

Tei
Hero member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 3218

Re: Stari de lesin

Nu este deloc bine sa fii gras si nici sa fii la dieta... Nu am stiut, in prostia mea, ca imi fac atata rau. Consecintele le-am suportat pe propria-mi piele si inca trag ponoasele actiunilor mele si le voi trage inca o buna perioada avand in vedere starea in care am ajuns. am spus aici ce s-a intamplat cu mine nu numai pentru a cere sfaturi(de care chiar aveam nevoie si inca am), dar si pentru a fi un model pentru altele de "nu faceti ca mine!". Mi-e teama sa nu aibe starea mea urmari si mai grave, nu vreau sa sufar de caderi glicemice in continuare pentru ca este foarte urat si de speriat atunci cand incerci cu toate puterile sa-ti pastrezi constiinta, dar corpul tau cedeaza impotiva eforturilor tale... in fine, nu faceti ca mine vreodata!

Nu merg la nutritionist pentru ca nu am atatia bani cat imi cer... Nu am mers pentru ca nu am avut posibilitati financiare, cred ca am o justificare...


Hello me...meet the real me
I love not man the less, but Nature more

Offline

 

#23 2009-06-07 09:39:28

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Stari de lesin

da..inteleg..mai ales ca e criza;) Atunci incearca tu sa ai o alimentatie care sa acopere necesarul zilnic. nu zice nimeni ca e bine sa fii gras, doamne fereste, ptr ca si kilogramele in plus pot provoca probleme de sanatate, dar pur si simplu sa asiguri organismului si glucide si proteine si tot ce i mai trebuie lui. sa dea Domnu sa-ti urmeze si alte persoane exemplul si sa nu mai tina regimuri drastice. nu cred ca o sa ai probleme pe viitor, cred ca te-ai oprit la timp. Totusi, poate ca niste analize nu ti-ar strica, si asa sigur te vei linisti.

Offline

 

#24 2009-06-07 10:06:42

Tei
Hero member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 3218

Re: Stari de lesin

Eu am tinut jumatate din dieta aceasta si tot la spital am ajuns. De data asta insa mi-am invatat lectia. Pur si simplu organismul meu e deja slabit si nu mai resista altor regimuri, indiferent. Mananc asa cum am mancat eu inainte si o sa-i dau corpului ce-mi cere pentru ca nu ma minte. Cum ieri si acum doua zile urla dupa zahar, ma alarma si eu nimic... acum stiu, nu mai astept sa pic jos...

Nu numai din cauza crizei, nici inainte nu am avut bani sa merg la nutritionist pentru ca este scumo, nu pentru ca ne descurcam greu. Cer mult...


Hello me...meet the real me
I love not man the less, but Nature more

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2009-06-07 10:07:51

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: Stari de lesin

Tei, apa cu zahar este o solutie de urgenta...din cauza asta ti-am spus sa iei zahar cu apa iar apoi sa si mananci ceva. luand zahar, te mai linisteai, mai disparea si din senzatia de greata - data si de hipoglicemie dar si de refuzul tau de a manca - si puteai manca ceva care sa iti asigure aportul necesar pe o perioada mai lunga. ideea era urmatoarea, iei zahar, creste glicemia, ea scade ce e drept dupa o perioada scurta de timp ( scurta raportat la ce e normal ) insa mancand iti preveneai scaderea respectiva.
nu intra in panica, nu spune nimeni sa te indopi cu mancare incearca insa sa mananci 3 mese pe zi cel putin la intervale regulate si sa mananci din toate, in cantitati rezonabile ( rezonabil inseamna nici putin si nici mult ).


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#26 2009-06-07 11:49:48

Tei
Hero member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 3218

Re: Stari de lesin

Da, Lucia, si iti dai seama ca m-a ajutat teribil apa cu zaharul, altfel riscam sa cad jos. Apoi am facut asa cum mi-ai spus, mancand si doua feliute de paine, care m-au ajutat si pe timpul noptii, mancare si o prajitura.
Sigur ca nu o sa ma indop, dar nici diete nu mai tin, mananc normal, mic dejun, pranz, cina. Dulce, daca simt nevoia... fructe. Sper ca voi fi bine,
Am mancat la micul dejun:

oua omleta cu ulei masline,
3 cubulete branza topita light am avut
masline
si doua feliute de paine prajita bine
ardei
castraveti
cafea

la pranz vad eu, oricum cartofii, orezul, uleiurile normale, pastele, le scot din meniul de zi cu zi. Cu ce pot inlocui proteinele din carne, ca n-as vrea carne prea des? salata verde am inteles ca e bogata in proteine.

Ultima oara a fost editat de Tei (2009-06-07 11:52:42)


Hello me...meet the real me
I love not man the less, but Nature more

Offline

 

#27 2009-06-07 12:09:57

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: Stari de lesin

ba eu cred ca ti-ar trebui si niste carne - rosie, de vitel sau niste ficat - pentru ca de la dietele tale e foarte posibil sa te fi ales si cu o anemie. si sfecla rosie ajuta, sfecla rosie insa facuta salata ( fiarta, taiata cu otet, sare si zahar ) daca o mananci cruda ai grija cata pentru ca provoaca stari de greata, diaree in cantitate mai mare... si nu o mai lua chiar asa cu mancarea! nu cred ca te ingrasi daca la o masa mananci si o lingura de pilaf ca garnitura sau 5-6 bucatele de cartof natur. mananca de toate! principalul e sa iti readuci organismul la normal si apoi poti elimina treptat acele alimente de la care crezi tu ca te-ai putea ingrasa. iar dupa ce te repui pe picioare mai bine incepi sa faci miscare.

e drept ca eu am si un alt metabolism insa mi-au spus si doctorii ca la stilul in care mananc nu am sanse sa ma ingras, pentru ca eu mananc orice ( mie nu-mi lipseste ciorba zilnic ) insa mananc des si in cantitati oarecum mici...eu daca simt acum nevoia sa mestec ceva, merg si imi iau jumate de felie de paine cu o feluta de salam si o feliuta de rosie chiar daca am mancat si acum o ora  smile


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#28 2009-06-07 12:15:43

Tei
Hero member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 3218

Re: Stari de lesin

carnea nu prea ma impaca, de mica sunt asa.
Lucia, crede-ma ca imi place sa mananc, sunt o gurmanda. Insa la mine se depune... se depune. Eu mancam multa, dar mult si des, tot asa, de toate... nu stramb din nas decat la carne, in rest mancam foarte mult si in orice moment al zilei, insa eu am pus, am pus, am pus si iata la ce stadiul al disperarii am ajuns ca sa dau jos. Asa nu mai pot cu aceasta contradictie> pe de-o parte vreu sa nu ma mai gandesc, sa mananc asa cum vreau, cand vreau si sa fiu sanatoasa, pe de alta parte vreau sa pierd greutate si asta devenind oarecum obsesie. Ma si orbeste uneori, de asta am ajuns sa am probleme de genul acesta. Am mai ajuns, dupa cum am spus, odata la spital...
disperat


Hello me...meet the real me
I love not man the less, but Nature more

Offline

 

#29 2009-06-07 12:37:59

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: Stari de lesin

Tei, e bine sa mananci din toate dar cate PUTIN. nu trebuie sa te saturi, mananci ca sa iti fie ok si sa iti faci pofta. si faci miscare....

vorbesti de parca ai avea 90 de kg si 1,70  lol  apropos, cate kg , ce inaltine si ce varsta ai de esti asa de disperata? smile


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#30 2009-06-07 12:54:10

Tei
Hero member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 3218

Re: Stari de lesin

Eu o sa incerc sa mananc sanatos, daca slabesc slabesc, daca nu nu...
Lucia, trebuie sa dau jos 10 kilograme... ca sa ajung cum vreau, ca sa ajung sa ma simt bine.
Tanara sunt, mamica nu sunt inca, anticonceptionale iau... vedem cum evolueaza luna cu sanatate ca asta ma intereseaza acum.


Hello me...meet the real me
I love not man the less, but Nature more

Offline

 

#31 2009-06-07 14:53:39

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Stari de lesin

alexia si eu il propavaduiesc pe Monti... e un mod de viata sanatos!
eu nu pot sa il tin ca si asa sunt slabanoaga si ma tem ca as scadea in greutate si mai mult daca as adopta principiile lui. dar am inceput sa pap fructe asa cum zien el, legumele si sa am grija ca cel putin la o masa pe zi sa am ceva salate...


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#32 2009-06-15 12:41:04

ryanna22
Hero member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 4516

Re: Stari de lesin

Fetele ma simt rau ce ar putea sa fie, o cadere de calciu? sad  Tremur,am o stare de lesin,ma ia cu calduri,n am nici o vlaga...Chiar mi am facut acum cateva zile analizele si au iesit ok,calciu si mag e in regula,dar ce poate sa fie?!! sad help grater

Offline

 

#33 2009-06-15 12:44:42

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Stari de lesin

Poate ai tensiunea prea mica, sau hipoglicemie... eu asa am patit o data in metrou, din cauza aglomeratiei
Incearca sa mananci un fruct sau ceva dulce si sa stai putin intinsa, daca ai cum

Offline

 

#34 2009-06-15 12:49:04

ryanna22
Hero member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 4516

Re: Stari de lesin

Sunt acasa,m am intins dar degeaba ca nu mi trece sad ...am baut si putina apa cu zahar...m a luat asa subit,nu stiu din ce cauza... grater  ma simt asa fara vlaga..

Offline

 

#35 2009-06-15 12:51:24

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Stari de lesin

Poate din cauza caldurii...vezi si tu daca te simti tot asa mergi undeva la camera de garda sa te consulte un medic  puss

Offline

 

#36 2009-06-15 12:55:12

ryanna22
Hero member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 4516

Re: Stari de lesin

Da cred,ieri am cam exagerat cu statul la soare,e posibil sa mi fie rau de abia azi? hmm  mersi mult heim puss

Offline

 

#37 2009-06-15 12:58:04

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Stari de lesin

Da, poate sa fie si insolatie, mai ales daca zici ca ai frisoane... ia o aspirina si incearca sa dormi putin

Offline

 

#38 2009-06-15 12:59:37

ryanna22
Hero member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 4516

Re: Stari de lesin

Mersi mult heim,asa am sa fac,sper sa mi treaca puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.