homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Facultate-66


#1236 2012-05-05 16:12:05

Diananaid
Hero member
Inregistrat: 2010-12-24
Mesaje: 2212

Re: Facultate

Rrammonna, ma gandeam si eu c-ar fi imposibil sa nu reusesti fiind foarte abil si pasionat in ceea ce faci.
O singura nelamurire am: sa zicem ca aia cu bani si pile cu duiumu' ajung sus desi sunt o nulitate. Bine, dar vine vremea cand trebuie sa faci ceva, nu? Adica nu poti sta cocotat in turnul de fildes toata viata, nefacand nimic. Vine un client la tine sa-i rezolvi cazul, iar tu habar n-ai cum sa manevrezi treburile, tocmai pentru ca nu ti-a pasat sa inveti ceva, bazandu-te pe mami si tati. Ce se-ntampla in cazul asta? Intuiesc ca merge pana la un punct faza cu relatiile, ca pana la urma tre' sa mai ai habar si tu de ceva.


Tu siempre me respondes: quizas, quizas, quizas...

Offline

 



#1237 2012-05-05 16:18:06

AciDulaSs
Banat
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 1775

Re: Facultate

la faza cu relatiile parintilor eu cred ca se refera la faptul ca parintii te pun in contac cu cineva foarte bun in domeniu si inveti de la el si plus ca mai citesti si tu ceva ... nu merge numai pe bani ... trebuie sa inveti si tu ceva ca nu ai cum sa  reusesti in domeniu ... poate doar ca termini o facultate da si dupa ce faci ? ca nu poti profesa daca nu ai invatat in facultate ... de asta isi trimit parintii astia de procurori si avocati si judecatori la drept pentru ca au de undeva invata + le aranjeaza cu practica si le este mai usor invata mai bine ... daca vii cazut din luna si vrei sa dai la drept si sa profesezi intr`o meserie iti va fi foarte greu daca nu imposibil fara bani si ceva relatii ...

eu la asta ma refer printr`o relatie .... nu neaparat sa te bage undeva fara examen ceva, sa faca ceva ilegal pentru binele tau.... ci mai mult sa te ajute ..... un fel de cunostinta in domeniu.

ca si la frete`miu la faculta in primul an au fost vreo 5-6 serii daca nu mai multe si au terminat decat 2 parca wink deci iti dai seama cati se lasa smile .... cand mai mergea si eu pe la el pe la faculta si ii analizam colegii ma miram ... aproape toti erau cu masini si din alea ... dar na judecam dupa aparente si nu e bine ... oricum erau cam toti destul de instariti.

Ultima oara a fost editat de AciDulaSs (2012-05-05 16:21:52)

Offline

 

#1238 2012-05-05 16:19:49

Diananaid
Hero member
Inregistrat: 2010-12-24
Mesaje: 2212

Re: Facultate

Aha, am priceput.


Tu siempre me respondes: quizas, quizas, quizas...

Offline

 

#1239 2012-05-05 16:25:57

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: Facultate

diana,ori cum a zis cineva mai sus,ii pune ?n contact cu altii sus pusi desi nu mai au mari sanse sa se prinda ceva de ei, ori (in 90% din cazuri) isi deschid cabinete notariale unde ei sunt doar de prezenta si alti fraieri(angajatii) fac toata treaba smile

Ultima oara a fost editat de rrammonna (2012-05-05 16:26:12)


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 

#1240 2012-05-05 16:29:32

AciDulaSs
Banat
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 1775

Re: Facultate

da asa cunosc eu un tip ... are cam 29-30 de ani ... e avocat la o firma deschisa de o tipa nu stiu cat de mare e (dar oricum mai mare ca el) ... si cand e vorba de cazurile in instanta iti dai seama cine se duce ? el normal ... a zis ca si lui ii destul de greu si e mult stres si munca ... ca na diferiti clineti si il trimite si prin tara ... dar na acum are bmw seria 7 si mai multe ... oricum vreau sa spun ca sunt avantaje si dezavantaje ca si in orice meserie ... probleme e sa rezisti si sa iti placa ce faci.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1241 2012-05-05 16:51:17

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: Facultate

pai asa se intampla,acidulass smile si pana la urma ,sa treaca ei de examene si sa ajunga avocati, ca la noi si avocatii din oficiu o duc extrem de bine lol


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 

#1242 2012-05-05 16:58:57

AciDulaSs
Banat
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 1775

Re: Facultate

rrammonna esti avocata sau ceva ? cat e ororariu la un avocat din oficiu 50 de lei cumva ? sau ?

Offline

 

#1243 2012-05-05 17:31:32

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: Facultate

nu sunt, acid.abia anul asta termin. la noi castiga 100 lei smile


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 

#1244 2012-05-05 17:53:57

alyush
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2009-10-05
Mesaje: 22067

Re: Facultate

ramona, am gasit deja smile la vara voi face practica, sunt si nerabdatoare si, totodata parca nu astept sa vina momentul, avand in vedere ca eu nu stiu decat niste definitii si habar nu am ce voi face acolo...


Ia-ma de mana si nu-mi da drumul, orice ar fi! - Trupa Firma

Things to do once in a lifetime https://www.youtube.com/watch?v=PUEC2mlQPbE

Offline

 

#1245 2012-05-05 18:35:09

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: Facultate

foarte fain atunci big_smile multa bafta. las' ca asa afli inaintea colegilor ce inseamna o cere de chemare in judecata,ce trebuie sa contina,care sunt caile de atac si tot asa wink


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 

#1246 2012-05-06 00:25:57

blackberry
Insomniac member
De la: Bucureşti
Inregistrat: 2009-06-23
Mesaje: 6898

Re: Facultate

jeannie a scris:

aoleu ce m-am saturat de "maratoane".
blackberry, ce limbi straine faci?

engleza, franceza, spaniola.
imi vine sa mor, nu-mi sta capul deloc la licentaaaaaaa sad


zic hei oooo, uite cum plutesc in alcooooool, sunt usor acum c-am sufletul gol... n-am nevoie de aripi sa zbor tongue

Offline

 

#1247 2012-05-06 08:41:17

alyush
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2009-10-05
Mesaje: 22067

Re: Facultate

rrammonna a scris:

foarte fain atunci big_smile multa bafta. las' ca asa afli inaintea colegilor ce inseamna o cere de chemare in judecata,ce trebuie sa contina,care sunt caile de atac si tot asa wink

Multumesc puss


Ia-ma de mana si nu-mi da drumul, orice ar fi! - Trupa Firma

Things to do once in a lifetime https://www.youtube.com/watch?v=PUEC2mlQPbE

Offline

 

#1248 2012-05-06 23:06:39

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: Facultate

rrammonna a scris:

cornflower,ce tema ai la licenta? big_smile si eu tot in domeniul asta o am smile

indentificarea persoanelor si a cadavrelor dupa semnalmente

apropo de practica facuta in cabinetele de avocatura ca si student, intradevar invati cate ceva ... dar cei care fac acolo practica sunt in marea lor majoritate "oase-rupte"

Ultima oara a fost editat de cornflower (2012-05-06 23:17:04)

Offline

 

#1249 2012-05-06 23:57:27

blackberry
Insomniac member
De la: Bucureşti
Inregistrat: 2009-06-23
Mesaje: 6898

Re: Facultate

heeeelp cesafac cum se explica alegerea prepozitiilor ?
cand o structura dintr-o limba tradusa, ex ?tre fach? contre qqn - a fi suparat pe cineva, in fr folosim prepozitia 'contre' pt ca aia e ceruta de vb dar in romana folosim 'pe' ?


zic hei oooo, uite cum plutesc in alcooooool, sunt usor acum c-am sufletul gol... n-am nevoie de aripi sa zbor tongue

Offline

 

#1250 2012-05-07 00:38:30

hai_faiv
Hero member
De la: bubulina gospodina
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 2364

Re: Facultate

prepozitia aceea contre nu se foloseste mereu. sunt niste verbe cu care se foloseste si sunt redate in lista urmatoare:
http://french.about.com/library/preposi … e_verb.htm

in constructia ta poti sa o iei ca si cum ar fi "a-si concentra supararea/nervii impotriva lui", ma rog, "fache" e un verb ce exprima ceva negativ si nu poti sa traduci ca din romana. e ceva ce "pui" impotriva cuiva.


When morals decline and good men do nothing, evil flourishes. A society unwilling to learn from past is doomed. We must never forget our history.

Offline

 

#1251 2012-05-07 00:43:17

blackberry
Insomniac member
De la: Bucureşti
Inregistrat: 2009-06-23
Mesaje: 6898

Re: Facultate

stiu ca nu se foloseste mereu, ma refer strict la contextul asta. exista procedeul asta legat de alegerea prepozitiilor si exista o explicatie cand in franceza avem o prepozitie si in romana alta.
pe mine ma intereseaza cum explic, nu sa traduc cu aceeasi prepozitie, desi chiar nu as traduce niciodata '?tre fach? contre qqn' prin 'a-si concentra supararea/nervii impotriva lui'.


zic hei oooo, uite cum plutesc in alcooooool, sunt usor acum c-am sufletul gol... n-am nevoie de aripi sa zbor tongue

Offline

 

#1252 2012-05-07 01:12:24

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: Facultate

uite aici poate te ajuta sa explici folosirea prepozitiei "pe"  in limba romana http://bibliotecascolara.ro/Adina_Maghi … aghiar.pdf

Offline

 

#1253 2012-05-07 01:27:47

hai_faiv
Hero member
De la: bubulina gospodina
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 2364

Re: Facultate

chestia cu "a-si concentra supararea/nervii impotriva lui" am scris-o sa vezi cum ar suna prepozitia, nu cum se traduce mot-a-mot.
"contre" e o prepozitie ce arata o opunere (in sensul tau s-ar intelege 'versus', 'impotriva'), raport de opozitie de numeste in franceza. In romaneste acel "pe" e cam universal, il poti folosi cu tot felul de prenume/substantive si diferite sensuri (pe el, pe pat, pe drum etc), pe cand in franceza toate prepozitiile sunt delimitate, daca se refera la o persoana sau la un obiect.
pe pat - sur le lit
pe el/ea - contre X (nu merge sa zici "sur lui, sur elle"
e singurul mod in care se foloseste "contre" si nu are inteles propriu-zis in romana. (impotriva)

"C'est particuli?rement le cas en linguistique, pour exprimer une opposition binaire entre des concepts ou des ?l?ments de langue."

Complementul direct din romana (pe cine e suparat? -> Pe el) in franceza devine indirect datorita prepozitiilor.
In franceza compl. direct raspunde la "cine, ce?" si e lipsit de prepozitii. pentru a raspunde la intrebarea "pe cine/ce?" in franceza, trebuie sa ai prepozitii (compl. indirect) si e logic ca nu se potriveste cu cel romanesc smile
de aici rezulta si explicatia ca nu poti sa alegi aceleasi prepozitii..


When morals decline and good men do nothing, evil flourishes. A society unwilling to learn from past is doomed. We must never forget our history.

Offline

 

#1254 2012-05-07 17:14:39

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: Facultate

corn, draguta tema smile ti-ai gasit materiale,tot? smile


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.