homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Detoxifiere, eliminarea constipatiei ajutor!!


#1 2009-06-13 11:25:13

ioana2709
New member
Inregistrat: 2008-11-12
Mesaje: 85

Detoxifiere, eliminarea constipatiei ajutor!!

Buna tuturor,

Ma confrunt in ultima perioada cu tot felul de probleme datorita lipsei lactobacililor; pt restabilirea lor am incercat o serie de tratamente mai putin cel cu iaurtul deoarece medicul imi interzice asta;
Se presupune ca, constipatia ar fi si ea de vina caci apar enterobacteriile care nu lasa lactobacilii sa se dezvolte.
Deci ajutor! stie cineva un tratament eficace pt eliminarea constipatiei? Ce-i drept la mine trece si saptamana daca nu ma straduiesc cu ceaiuri si alte cele;
Cunoaste cineva detalii despre tratamentele astea pt curatarea colonului: Colon Cleanse, Colonix -care nu costa decat vreo 400 ron/luna box
O problema de genul constipatiei existenta de ani buni nu ma astept sa dispara asa cu vreo pastila; M-am gandit sa incerc cu Fortrans care este recomandat inainte de colonoscopie insa sunt sigura ca nu v-a curata el tot dintr-o lovitura;
Va rog daca cunoasteti remedii dati-mi sfaturi
Ref la lactobacili la fel daca cunoasteti tratamente cu lactobacili, ovule altele decat viviflor, feminella, gynophilus - pe care le-am incercat deja si nimic-
Va multumesc
Sanatate tuturor

Offline

 



#2 2009-06-13 12:04:27

irinn
New member
Inregistrat: 2009-03-23
Mesaje: 98

Re: Detoxifiere, eliminarea constipatiei ajutor!!

ma bag si eu in seama...mai ales pt ca nu ai zis nimic de diete si sport..
mananci cereale, legume, fructe in exces? alergi macar o data pe zi?
daca da, si tu tot te constipi, intr-adevar e treaba de medic priceput.

despre laxative (chiar si ceaiuri de plante) eu nu am o parere prea buna. am impresia ca ele sunt primele care "strica flora".. (nu-mi dati in cap big_smile  - nu le am cu termenii in cazul asta).

Offline

 

#3 2009-06-13 12:18:36

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Detoxifiere, eliminarea constipatiei ajutor!!

mananca multa branza de vaci si miere de albine ca ajuta

Offline

 

#4 2009-06-13 13:12:23

ioana2709
New member
Inregistrat: 2008-11-12
Mesaje: 85

Re: Detoxifiere, eliminarea constipatiei ajutor!!

Multumesc pt raspunsuri
De diete ce pot sa zic se intampla sa nu mananc nimic o zi intreaga, sunt mult pe drumuri si nu apuc sa mananc si bag ceva seara asa in virtutea inertiei
Fructe mananc, cu asta incep ziua, mananc zilnic fructe dar nu stiu daca asta inseamna in exces; sport e drept ca nu fac o sa incerc sa-mi aloc macar 30 min pe zi pt asta;
probl asta cu constipatia o am de mic copil si au trecut ceva ani de atunci dar din pacate acum constientizez la cate probl poate da nastere
laxative nu am incercat caci nu prea am incredere si dau dependenta; in schimb am tot baut ceai verde antiadipos - ala pt slabit dar pana se obisnuieste organismul cu el si zice "pas"
branza de vaci amestecata cu miere?
pe mine ma intereseaza sa fac un tratament din asta de "golire" si curatare a colonului, pare interesant dar nu stiu in ce masura sunt ok produsele astea plus ca sunt si destul de scumpe
mai astept pareri
va multumeesc

Offline

 

#5 2009-06-13 13:16:46

irinn
New member
Inregistrat: 2009-03-23
Mesaje: 98

Re: Detoxifiere, eliminarea constipatiei ajutor!!

ionela a scris:

mananca multa branza de vaci si miere de albine ca ajuta

asta cu branza n-am priceput-o. cred ca in majoritatea cazurilor de constipatie e contraindicata.
mierea e buna dimineata pe stomacul gol. are rol de pansament gastric in caz ca manaci prea multe legume si fructe crude.

ioana2709 a scris:

pe mine ma intereseaza sa fac un tratament din asta de "golire" si curatare a colonului, pare interesant dar nu stiu in ce masura sunt ok produsele astea plus ca sunt si destul de scumpe

daca sunt naturiste cred ca sunt destul de ok.  dar asta-i varianta comoda, pentru ca o dieta bine pusa la punct poate face acelasi lucru.

Ultima oara a fost editat de irinn (2009-06-13 13:21:28)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-06-13 13:31:17

ioana2709
New member
Inregistrat: 2008-11-12
Mesaje: 85

Re: Detoxifiere, eliminarea constipatiei ajutor!!

ce inseamna pt tine o dieta bine pusa la punct si in ce conditii?
la progr meu chiar nu am cum sa mananc dupa carnetel si sa numar caloriile; sunt tot pe drumuri, ziua si orasul si mananc ce si daca apuc stiu ca nu e tocmai ok dar pt unii dintre noi nu e asa simplu sa urmeze o dieta
carne nu prea mananc, prajeli ies din discutie, foarte rar cand mi-e pofta de un gratar, si daca reusesc sa mananc totusi ceva atunci e fie o ciorba fie o salata <asta in general, mai am si pofte nesanatoase dar mai rar
Daca o dieta inseamna pt tine ore fixe pt mese si calculate caloriile si nutrientii atunci o lasam balta caci pt mine ar fi din pacate pur teorii
si nu consider varianta mea cu detoxifierea fiind cea mai usoara ci strict necesara in cazul meu

irinn a scris:

ionela a scris:

mananca multa branza de vaci si miere de albine ca ajuta

asta cu branza n-am priceput-o. cred ca in majoritatea cazurilor de constipatie e contraindicata.
mierea e buna dimineata pe stomacul gol. are rol de pansament gastric in caz ca manaci prea multe legume si fructe crude.

ioana2709 a scris:

pe mine ma intereseaza sa fac un tratament din asta de "golire" si curatare a colonului, pare interesant dar nu stiu in ce masura sunt ok produsele astea plus ca sunt si destul de scumpe

daca sunt naturiste cred ca sunt destul de ok.  dar asta-i varianta comoda, pentru ca o dieta bine pusa la punct poate face acelasi lucru.

Offline

 

#7 2009-06-13 18:13:23

irinn
New member
Inregistrat: 2009-03-23
Mesaje: 98

Re: Detoxifiere, eliminarea constipatiei ajutor!!

ioana2709 a scris:

ce inseamna pt tine o dieta bine pusa la punct si in ce conditii?
la progr meu chiar nu am cum sa mananc dupa carnetel si sa numar caloriile; sunt tot pe drumuri, ziua si orasul si mananc ce si daca apuc stiu ca nu e tocmai ok dar pt unii dintre noi nu e asa simplu sa urmeze o dieta
carne nu prea mananc, prajeli ies din discutie, foarte rar cand mi-e pofta de un gratar, si daca reusesc sa mananc totusi ceva atunci e fie o ciorba fie o salata <asta in general, mai am si pofte nesanatoase dar mai rar
Daca o dieta inseamna pt tine ore fixe pt mese si calculate caloriile si nutrientii atunci o lasam balta caci pt mine ar fi din pacate pur teorii
si nu consider varianta mea cu detoxifierea fiind cea mai usoara ci strict necesara in cazul meu

heeei..usoor! caloriile n-au legatura cu dieta pt constipatie. si presupun ca de un nutritionist n-ai chef.
asa lund-o statistic majoritatea oamenilor cu stil de viata dezordonat (si totodata sedentar) au cate o problema de digestie. (e nevoie sa-ti spun ca asta e si cazul meu?)
sa zicem ca problema ta se agraveaza pe masura ce incerci remediile arhicunoscute si dau gres. prune, cereale, iaurt, ulei de..masline, ricin etc..is multe. le-ai incercat?
ai grija la ce ceaiuri bei. alea diuretice fac exact contrariul.

si experienta personala: pe sistemul "multa branza si miere" tongue , adica ce se potriveste la mine dar poate la altii nu - eu fara cafeaua de dimineata ma constip la sigur! ii pun mereu lapte, poate si asta contribuie..
deci incearca sa-ti cunosti organismul.
despre detoxifierea aia eu nu stiu nimic, poate te ajuta altcineva. smile

Offline

 

#8 2009-06-13 18:26:41

ioana2709
New member
Inregistrat: 2008-11-12
Mesaje: 85

Re: Detoxifiere, eliminarea constipatiei ajutor!!

merci Irinn,
nu e vorba ca nu am chef de nutritionist, dar nu am timp de el
dimineata pe stomacul gol mananc fructe, varianta cu cafeaua am auzit-o si multa lume mi-a recomandat-o insa nu pot sa beau cafea, am incercat si nu-mi place nicicum injectabil daca se poate incerc acklad glumeam desigur
mare lucru nu am incercat in afara de fructe si combinatii cat de poate de ciudate, eu pot sa mananc pepene cu lapte si n-am nimic; tocmai pt ca nu prea cunosc remedii cer si eu pareri aici
de ceaiurile diuretice zici ca fac tocmai pe dos? cum vine asta? eu am tot baut ceaiul ala verde antiadipos care a dat rezultate pe moment si un ceai detoxifiant de la favisan si nimic, tinctura de soc si nimic, si tot felul de ceaiuri pt slabit
de uleiul de masline ce spuneai? cum se administreaza?
multumesc inca o data
ah si ce de ma roade probl asta tocmai acum? daca pana acum asta era eram constipata, balonata si gata, de vreun an nu am nici macar un lactobacil si se presupune ca si constipatia ar fi una din cauze; de un an merg la 2 luni la ginecolog care a incercat pe mine toate ovulele cu lactobacili si pauza...si tocmai am incercat sa beau lapte zilnic si mai rau ma constip skitarg

Ultima oara a fost editat de ioana2709 (2009-06-13 18:30:53)

Offline

 

#9 2009-06-13 18:27:25

calleigh
Platinum member
De la: viata
Inregistrat: 2009-01-13
Mesaje: 22290

Re: Detoxifiere, eliminarea constipatiei ajutor!!

si eu am avut probleme cu constipatia.la mine a mers cu un pahar de apa rece pe stomacul gol,un mar pe stomacul gol,ceai verde...acum,de cand mi-am schimbat dieta (adica mananc mult mai multe fructe,legume,mananc cam la aceleasi ore) nu mai am problema asta.poti sa incerci si cu dulciuri concentrate.te poate ajuta!


Life isn't about finding yourself.Life is about creating yourself.
Perhaps our eyes need to be washed by our tears once in a while, so that we can see Life with a clearer view again.

Offline

 

#10 2009-06-13 18:49:27

irinn
New member
Inregistrat: 2009-03-23
Mesaje: 98

Re: Detoxifiere, eliminarea constipatiei ajutor!!

ioana2709 a scris:

merci Irinn,
de ceaiurile diuretice zici ca fac tocmai pe dos? cum vine asta? eu am tot baut ceaiul ala verde antiadipos care a dat rezultate pe moment si un ceai detoxifiant de la favisan si nimic, tinctura de soc si nimic, si tot felul de ceaiuri pt slabit

ceaiurile diuretice elimina apa din corp si de-aia nu-s bune. iar alea de slabit am impresia ca sunt cam toate diuretice. sfatul meu e sa cauti unul doar laxativ  angel
uleiul de masline pe stomacul gol o lingurita, sau inainte de masa. dar sa stii ca cele de ricin si de parafina sunt mai puternice.
mai stiu de ceaiul de crusin...si cam atat..

Ultima oara a fost editat de irinn (2009-06-13 18:52:28)

Offline

 

#11 2009-06-13 18:58:11

calleigh
Platinum member
De la: viata
Inregistrat: 2009-01-13
Mesaje: 22290

Re: Detoxifiere, eliminarea constipatiei ajutor!!

uleiul de parafina interfereaza cu absorbtia vitaminelor liposolubile si e bine sa se evite.


Life isn't about finding yourself.Life is about creating yourself.
Perhaps our eyes need to be washed by our tears once in a while, so that we can see Life with a clearer view again.

Offline

 

#12 2009-06-13 19:19:59

ioana2709
New member
Inregistrat: 2008-11-12
Mesaje: 85

Re: Detoxifiere, eliminarea constipatiei ajutor!!

Multumesc pt sfaturi fetelor  smile

Offline

 

#13 2009-06-13 19:45:37

calleigh
Platinum member
De la: viata
Inregistrat: 2009-01-13
Mesaje: 22290

Re: Detoxifiere, eliminarea constipatiei ajutor!!

cu placere ioana! sa-ti fie de folos macar smile


Life isn't about finding yourself.Life is about creating yourself.
Perhaps our eyes need to be washed by our tears once in a while, so that we can see Life with a clearer view again.

Offline

 

#14 2009-10-05 21:39:56

ally eu
New member
Inregistrat: 2009-03-05
Mesaje: 73

Re: Detoxifiere, eliminarea constipatiei ajutor!!

eu am avut mult timp probleme cu constipatia si am reusit sa scap cu trei remedii: zeama de varza murata-cate un pahar pe zi, m-am simtit f.bine cu lepicol-un medicament ce contine bacterii benefice pt colon,da rezultate f.bune, si crema de galbenele-alifie din farmacie nu orice crema cu extract de galbenele.se foloseste ca orice crema indicata pt hemoroizi,dar in cantitate un pic mai mare.de cand o folosesc nu mai am probleme.sanatate.

Offline

 

#15 2009-10-05 21:59:26

ioana2709
New member
Inregistrat: 2008-11-12
Mesaje: 85

Re: Detoxifiere, eliminarea constipatiei ajutor!!

merci mult ally,
spune-mi un pic despre lepicol asta cum se administreaza si despre crema de galbenele cum o folosesti; mi s-a intamplat zilele trecute sa am mancarimi in zona anala, nu am patit niciodata, nu am avut microbi sau paraziti intestinali si am folosit pana la urma crema nidoflor; mi-as face o coprocultura insa avand in vedere faptul ca pe cale naturala n-am nicio sansa..intelegi ce vreau sa spun, trebuie sa caut eu raspunsuri la problema asta. Dupa 2 zile de nodoflor am scapat de simptome insa mi-e sa nu am ceva probl cu flora intestinala, am luat antibiotice ciprinol 10 zile, sau mai grav ceva fisuri anale de la constipatie - astea din urma ar trebui sa si doara, nu?
merci mult inca o data si sanatate si tie!

Offline

 

#16 2009-10-05 22:25:10

ally eu
New member
Inregistrat: 2009-03-05
Mesaje: 73

Re: Detoxifiere, eliminarea constipatiei ajutor!!

lepicol e un medicament sub forma de pulbere.de fapt niste bacterii benefice florei,e intr-un borcanel de plastic se pastreaza in frigider.se pune in apa 1 linura la pahar si se beau 2 pahare dim.si 2 seara.asta in prima saptamana.apoi se reduce dozala 1pahar dim si unul seara.e cam rau la inceput la gust trebuie sa mesteci bine sa nu te ineci cu pulberea,dar merita,cand vei vedea ce usor va fi la baie smile .da,banuiesc ca sa format ceva hemoroizi dupa cum descrii simptome.crema(alifie) o pui pe ceva sau iti iei manusi chirurgicale si pui pe deget si introduci un pic inauntru.folosesti dupa baie,zilnic,ba chiar pt inceput de 2 ori pe zi daca poti.

Offline

 

#17 2009-10-05 22:38:13

ioana2709
New member
Inregistrat: 2008-11-12
Mesaje: 85

Re: Detoxifiere, eliminarea constipatiei ajutor!!

ally eu a scris:

lepicol e un medicament sub forma de pulbere.de fapt niste bacterii benefice florei,e intr-un borcanel de plastic se pastreaza in frigider.se pune in apa 1 linura la pahar si se beau 2 pahare dim.si 2 seara.asta in prima saptamana.apoi se reduce dozala 1pahar dim si unul seara.e cam rau la inceput la gust trebuie sa mesteci bine sa nu te ineci cu pulberea,dar merita,cand vei vedea ce usor va fi la baie smile .da,banuiesc ca sa format ceva hemoroizi dupa cum descrii simptome.crema(alifie) o pui pe ceva sau iti iei manusi chirurgicale si pui pe deget si introduci un pic inauntru.folosesti dupa baie,zilnic,ba chiar pt inceput de 2 ori pe zi daca poti.

merci mult ally,
maine merg sa caut lepicol. il gasesc in farmacie? eu am incercat colon cleanse de la welnessplus int. mare porcarie. mi-a facut mai mult rau decat bine. cat timp tb sa iau lepicol? voi avea scaune dese si moi de la el? sau pot sa-mi vad linistita de viata fara sa alerg la toaleta?

Offline

 

#18 2009-10-05 22:52:06

ally eu
New member
Inregistrat: 2009-03-05
Mesaje: 73

Re: Detoxifiere, eliminarea constipatiei ajutor!!

pana simti ca s-au reglat scaunele.termini un borcanel si daca crezi ca mai trebuie mai iei unul.eu am luat o perioada 2 dar pe al doilea l-am dat pe la jumatate.scaunele vor fi moi dar nu fff eu mergeam de 2 ori pe zi,apoi cand sa reglat, dupa o sapt, mergeam o data pe zi.si ma simtem excelent.nu actioneza ca laxativul,eu de la laxativ aveam niste crampe si fugem de 2 ori pe ora la baie.si,da se ia din farmacie,eu gaseam mai greu in braila,sper sa se mai gaseasca.poti da si o cautare pe google sa afli info.

Offline

 

#19 2009-10-10 15:06:53

panseluta
Full member
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 132

Re: Detoxifiere, eliminarea constipatiei ajutor!!

Buna!
Uite ce am experimentat eu de curand si sunt convinsa ca rau nu are ce sa-ti faca:
Eu nu sufar in mod curent de constipatie, ci doar cand plec de acasa (in vacanta) se schimba probabil regimul alimentar si e dezastru! Anul acesta (am citit tot pe net pe undeva) am luat cu cateva zile inainte si pe toata perioada concediului cate o capsula de BIOTICS dimineata si una seara. Contine lactobacili si se ia cand faci tratament cu antibiotice ca sa nu-ti dereglezi flora intestinala. In 2 saptamani nu am mai avut nici o problema!!!! A fost prima vacanta cand nu am mai utilizat nici un laxativ (altfel nu rezolvam problema).
Poti sa incerci, repet, rau nu are ce sa iti faca (dar ia macat o saptamana).
Sanatate!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.