homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Gelozia barbatilor...


#1 2009-06-27 11:31:53

cyclamen
New member
Inregistrat: 2009-06-27
Mesaje: 13

gelozia barbatilor...

Buna fetelor
Sunt noua pe forum, de aceea nu sunt sigura ca am deschis acest topic unde trebuia...
Am si eu o problema si speram ca ma puteti ajuta. Am un prieten de 2 ani...este foarte gelos si posesiv..ii place sa controleze tot si sa stie mereu unde sunt si cu cine...Problema este ca de la un timp viseaza mereu ca il insel..si asta il nelinisteste si mai tare. Eu l-am asigurat ca nu are motive sa isi faca griji..doar ma cunoaste ca nu sunt genul..dar nu stiu cum sa il ajut sa treaca peste asta...
mai e cineva in situatia asta?  angel

Offline

 



#2 2009-06-27 11:44:46

cyclamen
New member
Inregistrat: 2009-06-27
Mesaje: 13

Re: gelozia barbatilor...

Katalyna2311 a scris:

ce l-a determinat in trecut sa nu mai aiba incredere in tine? poate ai facut ceva si si-a pierdut increderea. tot ce poti face este sa il faci sa inteleaga ca tu nu il inseli si ca il iubesti prea mult ca sa faci treaba asta.e timpul sa ii castigi increderea!

nu am gresit cu nimic in trecut..nu l-am inselat...nu l-am mintit...iar el zice ca are incredere in mine. Parerea mea este ca el nu are incredere in el..fiindca mereu ii e teama sa nu ma piarda...

Offline

 

#3 2009-06-27 11:47:51

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: gelozia barbatilor...

poate vreo fosta l-a inselat,dar in 2 ani trebuia sa isi dea seama ca tu esti altfel si sa nu mai fie chiar asa de gelos.


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#4 2009-06-27 12:07:27

persifona
Vizitator

Re: gelozia barbatilor...

Si al meu mai avea momente de genul asta la inceput, la fel de nejustificat, la fel ca al tau.. dar s-a dat pe brazda. Bine, niciodata nu m-a controlat sau sa ma sune sa vada unde sunt, cu cine, etc. Dar stiu ca se mai consuma..

 

#5 2009-06-27 12:43:45

sioux
Full member
De la: Rusi vine ploaia
Inregistrat: 2009-05-06
Mesaje: 794

Re: gelozia barbatilor...

cyclamen a scris:

Buna fetelor
Sunt noua pe forum, de aceea nu sunt sigura ca am deschis acest topic unde trebuia...
Am si eu o problema si speram ca ma puteti ajuta. Am un prieten de 2 ani...este foarte gelos si posesiv..ii place sa controleze tot si sa stie mereu unde sunt si cu cine...Problema este ca de la un timp viseaza mereu ca il insel..si asta il nelinisteste si mai tare. Eu l-am asigurat ca nu are motive sa isi faca griji..doar ma cunoaste ca nu sunt genul..dar nu stiu cum sa il ajut sa treaca peste asta...
mai e cineva in situatia asta?  angel

Asta e patologie si-ti trebuie niste diplome s-o vindeci... ce poti tu sa faci, e sa faci ce-ai facut si pana acum. Sa-i fii credincioasa si sa nu-i dai motive sa creada altceva.
Mai mult de-atat nush ce sa zic, din fericire n-am avut parte de-asa ceva si stii cum e, daca nu te lovesti, nu stii.


Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-06-27 13:15:28

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: gelozia barbatilor...

In primul rand gelozia vine din neincrederea in el. Daca el ar avea incredere in el nu ar fi posesiv, se poate sa nu aiba incredere nici in tine. Trebuia sa discuti, dar nu stiu daca ti-ar spune adevarul pt ca barbatii greu recunosc chestii de genul....deeee orgoliul asta smile

Offline

 

#7 2009-06-27 13:18:36

your.dream
Insomniac member
Inregistrat: 2008-06-06
Mesaje: 5368
Site

Re: gelozia barbatilor...

Si eu am trecut prin asta cu fostul prieten...Am fost impreuna 4 ani....Primii 2 ani au fost ok, dar apoi a devenit tare gelos. Eu m-am gandit ca la noi era problema diferenta de varsta de 7 ani. Nu am suportat si l-am parasit...Aveam numai 18 ani si nu ma vedeam legata de un barbat gelos, chiar daca ma iubea.
Si gelozia e un semtiment omenesc pe care-l simtim cu totii, dar nu toti stiu sa-l exteriorizeze atat cat e nevoie...
Din pacate si eu sunt un pic geloasa, desi sotul meu nu mi-a dat motive, dar stiu sa ma controlez. wink

Sper ca tu sa poti trece peste gelozia lui, iar el sa-si revina!


Iubesc si sunt iubita

Offline

 

#8 2009-06-27 17:13:26

Divya
Hero member
Inregistrat: 2009-05-13
Mesaje: 2837

Re: gelozia barbatilor...

cyclamen a scris:

Buna fetelor
Sunt noua pe forum, de aceea nu sunt sigura ca am deschis acest topic unde trebuia...
Am si eu o problema si speram ca ma puteti ajuta. Am un prieten de 2 ani...este foarte gelos si posesiv..ii place sa controleze tot si sa stie mereu unde sunt si cu cine...Problema este ca de la un timp viseaza mereu ca il insel..si asta il nelinisteste si mai tare. Eu l-am asigurat ca nu are motive sa isi faca griji..doar ma cunoaste ca nu sunt genul..dar nu stiu cum sa il ajut sa treaca peste asta...
mai e cineva in situatia asta?  angel

doar u poti sa il ajuti.
nu te stresa cu problema asta ,care in fond este a LUI.faptul ca tu esti la fel de preocupata si suparata il va face sa creada ca are dreptate(ca il inseli sau ca l'ai putea insela).
gelozia vine de la lipsa de incredere in el insusi;convinge'l intr'un fel k el e barbatul pe care il iubesti, acorda mai multa atentie relatiei voastre(asa cum era la inceput)
pune'te in locul lui:u ce motive ai avea sa fii geloasa pe  el?poate atunci o sa vezi altfel lucrurile
si eu sunt cu iubitul meu de 2 ani,si am trecut (cu bine:) )peste un astfel de moment

Offline

 

#9 2009-06-27 18:49:56

deea03
Full member
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 643

Re: gelozia barbatilor...

si al meu e gelos dar nu asa f rau.. bineinteles ca are motive stupide..de ex e gelos pe un fost coleg de-al meu.. desi aici tind sa-i ofer putin dreptate ca acel coleg venea si ma lua de gat..ma pupa de fata cu el si eu sa fiu in locul lui iubi nu suportam normal.. dar fiecare avem momentele noastre.. si eu sunt geloasa si ma enervez mai ales cand iese in oras fara mine(desi stiu ca iese cu baietii)... nu stiu ce sa zic.. cateodata nici eu nu suport cand e el gelos dar reusim sa trecem peste...

Offline

 

#10 2009-06-27 19:16:17

cyclamen
New member
Inregistrat: 2009-06-27
Mesaje: 13

Re: gelozia barbatilor...

multumesc fetelor pt raspuns..apreciez ajutorul vostru  kram

Offline

 

#11 2009-06-27 20:41:15

hestia
Sr. member
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 1365

Re: gelozia barbatilor...

eu , recunosc, sunt geloasa... sad  mi-a si dat unele motive in primele luni ale relatiei, m-am mai domolit , zic eu, in sensul ca nu mai arat asa de mult, insa in sufletul meu sunt la fel...  si asta pt ca nu deloc sigura pe mine, nu sunt sigura nici ca ma iubeste, nici ca ma place, nici ca nu ar prefera pe alta care sa fie "mai altfel" decat mine...
as prefera sa fie si el cat de cat gelos , acolo, macar un pic, insa nu e ...  sau cel putin nu arata deloc asta... 
poate ca e vba , asa cum au zis si fetele, de increderea in sine..


Omul nu se naşte pentru a fi fericit. Omul îşi cumpără fericirea şi o cumpără numai cu preţul suferinţei. Aici nu e vorba de nicio nedreptate...                                                                                                                 (F. Dostoievski) 

Offline

 

#12 2009-06-27 21:25:26

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: gelozia barbatilor...

gelozia, si la femei si la barbati, denota un singur lucru: LIPSA INCREDERII IN SINE. cei gelosi nu iubesc partenerul (e o prostie chestia asta cu "cine nu este gelos nu iubeste"... e exact invers), se iubesc doar PE EI, iubesc STAREA pe care EI o au alaturi de partener... si le e FRICA sa piarda acel ceva care ii face sa se simta bine.

eu una fie i-as zice exact ce ti-am zis tie aici si l-as face sa priceapa, fie... next si asta e... n-as putea sta cu cineva gelos....

Ultima oara a fost editat de katami (2009-06-27 21:26:47)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#13 2009-06-27 21:39:37

hestia
Sr. member
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 1365

Re: gelozia barbatilor...

katami a scris:

gelozia, si la femei si la barbati, denota un singur lucru: LIPSA INCREDERII IN SINE. cei gelosi nu iubesc partenerul (e o prostie chestia asta cu "cine nu este gelos nu iubeste"... e exact invers), se iubesc doar PE EI, iubesc STAREA pe care EI o au alaturi de partener... si le e FRICA sa piarda acel ceva care ii face sa se simta bine.

eu una fie i-as zice exact ce ti-am zis tie aici si l-as face sa priceapa, fie... next si asta e... n-as putea sta cu cineva gelos....

nu sunt deacord ca denota ca nu-si iubesc partenerul..   eu de orice as putea fi acuzata pe lumea asta, mai putin ca nu-mi iubesc omul langa care stau.....


Omul nu se naşte pentru a fi fericit. Omul îşi cumpără fericirea şi o cumpără numai cu preţul suferinţei. Aici nu e vorba de nicio nedreptate...                                                                                                                 (F. Dostoievski) 

Offline

 

#14 2009-06-28 00:17:40

a_d_a
Full member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2008-11-29
Mesaje: 184

Re: gelozia barbatilor...

subsriu la nu are incredere in el.....am avut si eu problema asta....am devenit foarte geloasa fara nici un motiv.....desi nu sunt genu.....si mi-am dat pana la urma seama ca e din cauza ca nu ma consider suficient de buna pt el......pana la urma am rez problema......aveam eu atunci o perioada mai proasta......

Offline

 

#15 2009-06-28 00:28:48

puffball
Sr. member
De la: wonderland
Inregistrat: 2009-04-23
Mesaje: 1687

Re: gelozia barbatilor...

katami a scris:

gelozia, si la femei si la barbati, denota un singur lucru: LIPSA INCREDERII IN SINE. cei gelosi nu iubesc partenerul (e o prostie chestia asta cu "cine nu este gelos nu iubeste"... e exact invers), se iubesc doar PE EI, iubesc STAREA pe care EI o au alaturi de partener... si le e FRICA sa piarda acel ceva care ii face sa se simta bine.

eu una fie i-as zice exact ce ti-am zis tie aici si l-as face sa priceapa, fie... next si asta e... n-as putea sta cu cineva gelos....

nu sunt deloc de acord cu tine! si cred ca nu sunt singura. E adevarat ca e o prostie si faza cu "cine nu este gelos nu iubeste", dar si ce spui tu este o prostie. Cum sa nu iubesti cand esti gelos? Si eu sunt uneori geloasa cand vad ca prietenul meu priveste spre alta fata, chiar daca e doar o privire aruncata-n vant, cateodata ma deranjeaza si asta nu inseamna deloc ca nu il iubesc, il ador chiar. Il iubesc prea mult si de-aia intervine gelozia deoarece mi-e frica sa nu il pierd chiar daca stiu ca nu am niciun motiv sa cred asta pt ca la fel de mult ma iubeste si el pe mine. Oricum, acum nu va imaginati ca fac crize de gelozie pt ca nu sunt genul si nici nu imi da motive, doar ca asa gandesc eu.

Offline

 

#16 2009-06-28 07:24:19

space
Hero member
Inregistrat: 2008-03-14
Mesaje: 2387

Re: gelozia barbatilor...

Eu cred ca Katami se referea la o iubire matura, nu la o iubire adolescentina cand in majoritatea cazurilor cel putin unul dintre parteneri e gelos. Deci mi se pare ca are dreptate.

Offline

 

#17 2009-06-28 08:58:03

Divya
Hero member
Inregistrat: 2009-05-13
Mesaje: 2837

Re: gelozia barbatilor...

cu cat il iubesti mai mult cu atat esti mai posesiva.

din pacate,pe masura ce evolueaza sentimentele,ne atasam tot mai mult de persoana de alaturi,si numai gandul ca am putea pierde tot  din diverse motive,alimenteaza gelozia sad
sa fii gelos nu inseamna ca nu iubesti,dimpotriva iubesti prea mult,si vrei sa AI CONTROLUL asupra ceea ce iubesti hjarta

Offline

 

#18 2009-06-28 09:16:02

baciu
Insomniac member
Inregistrat: 2007-02-25
Mesaje: 6315

Re: gelozia barbatilor...

e grea boala asta. Marturisesc ca am suferit si eu de ea insa m-am lecuit, Doamne iti multumesc. Nu stiu cum ti-ai putea ajuta tu prietenul in situatia asta. El trebuie sa-si revina, sa realizeze ca tu il iubesti si ca nu are motive sa-si faca singur viata grea fiind gelos.

Ultima oara a fost editat de baciu (2009-06-28 09:16:44)


Unde dragoste nu e, nimic nu e.

Offline

 

#19 2009-06-28 13:04:50

puffball
Sr. member
De la: wonderland
Inregistrat: 2009-04-23
Mesaje: 1687

Re: gelozia barbatilor...

divya a scris:

cu cat il iubesti mai mult cu atat esti mai posesiva.

din pacate,pe masura ce evolueaza sentimentele,ne atasam tot mai mult de persoana de alaturi,si numai gandul ca am putea pierde tot  din diverse motive,alimenteaza gelozia sad
sa fii gelos nu inseamna ca nu iubesti,dimpotriva iubesti prea mult,si vrei sa AI CONTROLUL asupra ceea ce iubesti hjarta

de acord cu tine

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.