homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Analize-3


#39 2010-03-10 00:10:23

ryanna22
Hero member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 4516

Re: analize

Ok, am inteles si notat pe hartie!
Mersi muuuuuuuuuuuuuuult! smile

Offline

 



#40 2010-03-11 15:59:34

ryanna22
Hero member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 4516

Re: analize

Rezultate analize( o parte din ele):        rezultat                           valori biologice


-----------------------------------------------------------------------------------------
1.Glicemie                                           87mg/dl                             70-115
-----------------------------------------------------------------------------------------
2.Siderimie                                          61ug/dl                              49-151
-----------------------------------------------------------------------------------------
3.AST-TGO                                          17UI/l                               <37
-----------------------------------------------------------------------------------------
4.ALT-TGP                                           11UI/l                               <40
-----------------------------------------------------------------------------------------


5.Hemoleucograma completa.
----------------------------------------------------------------------------------------------
Leucocite                                            6,30 10^9/l                      4-10 10^9/l
---------------------------------------------------------------------------------------------
Neutrofile%                                            65%                                45-80%
---------------------------------------------------------------------------------------------
Eosinofile %                                             1%                                 1-4%
------------------------------------------------------------------------------------------
Basofile %                                              0%                                  0-2%
------------------------------------------------------------------------------------------
Limfocite %                                           28%                                 20-55%
--------------------------------------------------------------------------------------------
Monocite %                                            6%                                  1,7-9,3%
---------------------------------------------------------------------------------------------
Limfocite                                               1,70 10^9/l                       1-4,5 10^9/l
------------------------------------------------------------------------------------------------
Monocite                                               0,400 10^9/l                      0,2-0,8 10^9/l
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Hematii                                        4,46 10^12/l                      3,9-5,7 10^12/l
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Hemoglobina                                         13,0g/dl                             11-16g/dl
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Hematocrit                                             39%                                 35-47%
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Trombocite                                           373 10^9/l                          150-450 10^9/l
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Trombocrit                                            0,334%                              0,150-0,450
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Volum mediu eritrocitar                          87,0 fl                                76-96 fl
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Hemoglobina eritrocitara medie               29,2 pg                              25-33,5 pg
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Conc.medie de hemo. eritroc.                  33,7 g/dl                           31,5-36 g/dl
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Indice de distributie a eritroc.                  11,9%                               11-16%
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Volum mediu trombocitar                        9,00 fl                                7,4-11 fl
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Indice de distributie a trombo.                 15,1%                                10-16,5%
--------------------------------------------------------------------------------------------------

Offline

 

#41 2010-03-11 16:01:57

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: analize

Pai sunt ok, sau nu vad eu bine? smile
Foarte bine, sa le asteptam si pe restul.

Offline

 

#42 2010-03-11 16:05:21

ryanna22
Hero member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 4516

Re: analize

Din cate mi`am dat si eu seama da sunt ok, hemoleucograma e corecta?adica asa trebuie sa arate nu?

Offline

 

#43 2010-03-11 16:11:09

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: analize

ryanna22 a scris:

Din cate mi`am dat si eu seama da sunt ok, hemoleucograma e corecta?adica asa trebuie sa arate nu?

da, nu arata mereu la fel, depinde de laborator. sunt toate in valori normale, adica nu esti anemica, avand in vedere ca ai si fierul ok cu atat mai mult nu ne gandim la o anemie feripriva, care ar explica starile tale de rau, iar cu ficatul tot asa stai bine. deci pana acum totul bine smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2010-03-11 16:18:04

ryanna22
Hero member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 4516

Re: analize

OK, am inteles...o sa revin cu celelalte rezultate..
mersi! sa ai o dupa-amiaza placuta! smile

Offline

 

#45 2010-03-12 01:16:24

cor1978
New member
Inregistrat: 2010-01-28
Mesaje: 13

Re: analize

ma poate ajuta si pe mine cineva cu o lamurire, mi-am facut analizele, si mi-a iesit
Toxoplasma igG 33.70 (nornal este negativ<2, zona gri 2-3, pozitiv>3)
Toxoplasma igM 0.147 (normal este negativ<0.8, zoma gri08-1.0, pozitiv >1.0)
Cyctomegalovirus ig G 378.00 (normal  este 11.00-15.00
Cyctomegalovirus ig M 0.234 (noemal negativ<0.4, zona gri 0.4-0.5, pozitiv >0.5
asta inseama ca am avut Ig G? dar totusi de ce sunt asa de mari??????

Offline

 

#46 2010-03-12 01:23:03

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: analize

cor1978 a scris:

ma poate ajuta si pe mine cineva cu o lamurire, mi-am facut analizele, si mi-a iesit
Toxoplasma igG 33.70 (nornal este negativ<2, zona gri 2-3, pozitiv>3)
Toxoplasma igM 0.147 (normal este negativ<0.8, zoma gri08-1.0, pozitiv >1.0)
Cyctomegalovirus ig G 378.00 (normal  este 11.00-15.00
Cyctomegalovirus ig M 0.234 (noemal negativ<0.4, zona gri 0.4-0.5, pozitiv >0.5
asta inseama ca am avut Ig G? dar totusi de ce sunt asa de mari??????

ig vine de la imunoglobuline, care sunt practic dovada ca organismul tau a luptat cu infectia. g inseamna o infectare veche, m acut. nu conteaza titrul lor, chiar nu sunt deloc mari, e important doar ca la un moment dat in viata ta ai venit in contact cu toxoplasma, ca doar suntem toate inconjurate de pisici smile respectiv in contact cu cmv, despre care nu as putea sa iti spun exact locul intalnirii, dar e important ca a fost, s-a dus si nu mai e.

presupun ca ai facut analizele in scopul sarcinii, vezi ca e important sa iti faci si rubeola in principiu pentru sarcina si herpes virusurile, asta asa ca o baza.

esti ok, stai linistita.

ps. de aia mi se pare mie stupid sa dai titruri de anticorpi tu ca laborator daca nu e nevoie de titru sau sa eliberezi buletinul pacientului, sa faca infarct smile fara explicatia clara a medicului. chiar si rezultatul testului hiv de exemplu am vazut ca uneori se da 0.6, scrie pe urma negativ, dar important e sa mai aiba cine sa il citeasca, sa nu fi facut vreun atac de panica. oamenii nu sunt obligati sa cunoasca detalii despre tehnicile de laborator..dar in fine, asta e.

Ultima oara a fost editat de moksha (2010-03-12 01:25:26)

Offline

 

#47 2010-03-15 22:20:56

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: analize

ryanna22 a scris:

OK, am inteles...o sa revin cu celelalte rezultate..
mersi! sa ai o dupa-amiaza placuta! smile

nu ne-ai mai zis ce s-a intamplat, sper ca a fost totul ok.

Offline

 

#48 2010-03-15 22:27:24

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: analize

pentru a vedea la ce e sensibila candida ce sa cer? antibiograma sau antifungigrama? multumesc!!


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#49 2010-03-15 22:33:44

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: analize

offtopic  eu nu am facut dozarile de anticorpi pt herpes pt ca nu stiu cu ce imi sunt de folos. are rost sa le fac, la ce imi folosesc?

Offline

 

#50 2010-03-15 22:35:15

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: analize

x_ynna a scris:

pentru a vedea la ce e sensibila candida ce sa cer? antibiograma sau antifungigrama? multumesc!!

antifungigrama.

pentru gargarita - e important daca vei ramane insarcinata, pentru riscul pe care il poarta infectia pentru bebe. asta e cea mai importanta indicatie.

Ultima oara a fost editat de moksha (2010-03-15 22:39:05)

Offline

 

#51 2010-03-16 00:02:02

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: analize

saru'mana moksha!!


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#52 2010-03-16 12:49:24

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: analize

moksha a scris:

pentru gargarita - e important daca vei ramane insarcinata, pentru riscul pe care il poarta infectia pentru bebe. asta e cea mai importanta indicatie.

poti sa detaliezi un pic , te rog? smile
HSV I  am, asta e clar.  la intervale mari de timp apare draguta de bubita pe buza, asta n-am cum sa shimb. HSV II nu am cum sa am ( zic eu, pentru ca n-as fi avut cum sa ratez manifestarile). HSV I este periculos pentru bebe?
daca fac analiza o sa-mi iasa IgG pozitiv si IgM negativ cel mai probabil. plus ca am vazut ca anticorpii se fac la gramada, HSV I+II. presupunand ca fac analiza, ce ar trebui sa-mi iasa ca sa ma ingrijoreze sau la ce ar trebui sa am grija? 
multumesc!

Offline

 

#53 2010-03-16 13:03:09

ryanna22
Hero member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 4516

Re: analize

moksha a scris:

ryanna22 a scris:

OK, am inteles...o sa revin cu celelalte rezultate..
mersi! sa ai o dupa-amiaza placuta! smile

nu ne-ai mai zis ce s-a intamplat, sper ca a fost totul ok.

astazi primesc rezultatul..sper sa fie ok..
o sa scriu aici cand il am..mersi mult pt preocupare wink





LE: au iesit ok rezultatele, nimic in neregula...
DAR, si`a facut si mama TSH si ei nu i-a iesit ok; asta e rezultatul:

0,393uUI/ml    valoare biologica: 0,44-4uUI/ml

Ar trebui sa consulte un endocrinolog in conditiile astea?

Ultima oara a fost editat de ryanna22 (2010-03-16 17:44:59)

Offline

 

#54 2010-03-16 21:17:50

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: analize

ryanna22 a scris:

moksha a scris:

ryanna22 a scris:

OK, am inteles...o sa revin cu celelalte rezultate..
mersi! sa ai o dupa-amiaza placuta! smile

nu ne-ai mai zis ce s-a intamplat, sper ca a fost totul ok.

astazi primesc rezultatul..sper sa fie ok..
o sa scriu aici cand il am..mersi mult pt preocupare wink





LE: au iesit ok rezultatele, nimic in neregula...
DAR, si`a facut si mama TSH si ei nu i-a iesit ok; asta e rezultatul:

0,393uUI/ml    valoare biologica: 0,44-4uUI/ml

Ar trebui sa consulte un endocrinolog in conditiile astea?

da, asa ar fi cel mai indicat. si-a facut doar tsh-ul? ma rog, o sa ii recomande endocrinologul mai multe analize. nu e panica, trebuie doar vazuta de medic.

sanatate multa mamei tale!

pentru gargarita - si eu am hsv 1, asta e clar la fel si la mine, chiar ma gandeam ca daca o sa ma marit vreodata de la stres si toate cele eu o sa apar in poze cu bube smile

sa trec la partea stiintifica - exista rar de tot infectii incrucisate, adica hsv 1 sa apara la nivel genital de exemplu....dar e destul de rar. intr-adevar majoritatea analizelor cauta anticorpii pentru ambele tulpini, astfel ca nu vei putea sti sigur despre ce e vorba, de aceea nu iti recomand neaparat analiza pentru ambele tulpini.

daca o sa fii insarcinata bebe va fi ok cu mare probabilitate daca nu exista leziuni active la nivel genital, anticorpii nu au cum sa ii faca rau, mai ales ca unii din ei nici nu trec prin placenta, dar oricum nu au cum sa ii faca rau smile. practic transmiterea transplacentara a virusului e rara rara de tot, singura sansa ramane contactul direct al bebeului cu leziunile. astfel ca per ansamblu ceea ce iti ramane de facut e sa mergi cuminte la medicul ginecolog pentru a fi urmarita "zona" pentru leziuni. desigur, doctorul tau si medicul de familie iti vor recomanda aceste analize si e si normal, caci sunt importante, dar tu trebuie sa faci mai degraba pentru hsv 2 si exista multe laboratoare care au kituri separate...asta daca nu luam in calcul sansa foarte mica sa fii infectata si la nivel genital cu hsv 1, dar asta nu conteaza daca nu ai leziuni.

bref, teoretic nu exista mari sanse sa ai herpes virus care sa iti influenteze sarcina si ginecologul sa nu observe, pentru ca trebuie sa fie leziuni active ca sa se puna problema cu adevarat, asta e parerea mea.

sper ca am fost clara, anunta-ma daca nu, a fost o zi lunga smile

Ultima oara a fost editat de moksha (2010-03-16 21:29:09)

Offline

 

#55 2010-03-16 22:12:53

ryanna22
Hero member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 4516

Re: analize

Doar tsh`ul la facut. O sa mearga la endocrinolog atunci..
Avand in vedere ca mie analizele mi`au iesit bune atunci as putea sa`mi indrept atentia spre anxietate,cum ai zis si tu? hmm  cesafac

mersi frumos! smile

Ultima oara a fost editat de ryanna22 (2010-03-16 22:14:39)

Offline

 

#56 2010-03-16 22:34:39

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: analize

ryanna22 a scris:

Doar tsh`ul la facut. O sa mearga la endocrinolog atunci..
Avand in vedere ca mie analizele mi`au iesit bune atunci as putea sa`mi indrept atentia spre anxietate,cum ai zis si tu? hmm  cesafac

mersi frumos! smile

nu as putea sa zic asta pe forum si tu sa fii bolnavioara de ceva cu adevarat doamne fereste, astea fiind doar analizele de baza, dar as lua un pic in calcul varianta asta in locul tau, m-as odihni mai mult, m-as relaxa un pic, as lua magne b6 si as vedea ce se intampla. daca lucrurile continua asa in sa zicem 3 saptamani, e cazul sa discuti cu un medic si nu cu o studenta smile si sa vezi exact daca e ceva in neregula. anxietate e cam mult spus, toata lumea are perioade si perioade. tu trebuie sa discerni exact ce e cu tine daca nu e o problema medicala si nu pare a fi, dar na...sunt multe analize care pot fi facute si nu pot eu sti exact.

vezi cum iti e si daca nu esti ok mergi la medicul de familie sa te vada si sa iti mai recomande si alte analize.

succes!

Offline

 

#57 2010-03-16 22:59:38

ryanna22
Hero member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 4516

Re: analize

In primul rand lasa modestia la o parte, nu esti doar o studenta! wink
Trecand la problemele mele, e adevarat nici nu dorm cat trebuie, am fost si sunt intr`o perioada de stres f mare, probabil si astea au contribuit la starile mele de rau..
In privinta medicului de familie, nu am o "relatie" tokmai ok, i`am spus  despre aceste stari, iar raspunsul a fost unul sec: "esti tanara iti trece!" neutral  Si asta nu e singurul exemplu referitor la med de familie, iar ca sa`ti faci o idee, mereu cand am viroza(ceea ce la mine se intampla fff des grater ) imi da doar antibiotic care stiu ca nu e indicat in virozele respiratorii...avand si astm pe deasupra..


Magne B6, cam pe ce perioada de timp se ia?

Ultima oara a fost editat de ryanna22 (2010-03-16 23:06:36)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.