homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Interpretare-PAPANICOLAU si SECRETII VAGINALE-sunt speriata!!!!-2


#20 2009-08-01 03:23:26

stefyy86
Membru
Inregistrat: 2009-08-01
Mesaje: 4

Re: interpretare-PAPANICOLAU si SECRETII VAGINALE-sunt speriata!!!!

ajutor!!!! am mer la doctorita mea ..mi-a facut consultatia obisnuita si colposcopie. la colposcopie mi-a scris urmatoarele : "...eroziune pe ambele buze ale coluluin uterin jsc pe exocol zta eaa infectie cu hpv colpita difuza...." ma trimite cu analizele......primesc si rezultatului examenului citologic papanicolau " NILM-frotiu negativ pentru leziuni intraepiteliale sau malignitate..."
nu inteleg....doctorita spune una...analizele alta....ajutati-ma va rog...nu prea cunosc termenii...de eroziune si altele ???

Offline

 



#21 2009-08-01 12:54:26

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: interpretare-PAPANICOLAU si SECRETII VAGINALE-sunt speriata!!!!

ti-am raspuns dincolo

Offline

 

#22 2009-08-03 15:36:01

geo123
New member
Inregistrat: 2009-07-03
Mesaje: 21

Re: interpretare-PAPANICOLAU si SECRETII VAGINALE-sunt speriata!!!!

Azi termin prima serie de 12 ovule cervugid, iar maine cele 10 zile de duphaston. Daca inainte nu aveam simptome( poate durere la contact) acum o durere difuza si permanenta de burta. In aceasta perioada am luat si aerius (desloratadina) pentru dishidroza( ca doar e vara). Am citit ca,  cloranfenicolul  din cervugid reactioneaza cu desloratadine. Oare care dintre medicamentele pe care le-am luat m-au constipat destul de rau?  Aveam deja problema asta( din cauza hipotiroidie cred eu) dar se rezolva cu ceaiuri pe care le folosesc de ani buni. Astept un raspuns. Multumesc.

Offline

 

#23 2009-08-03 19:02:09

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: interpretare-PAPANICOLAU si SECRETII VAGINALE-sunt speriata!!!!

am lasat link doctoressei

Offline

 

#24 2009-08-03 19:46:06

geo123
New member
Inregistrat: 2009-07-03
Mesaje: 21

Re: interpretare-PAPANICOLAU si SECRETII VAGINALE-sunt speriata!!!!

multumesc

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2009-08-04 15:52:35

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: interpretare-PAPANICOLAU si SECRETII VAGINALE-sunt speriata!!!!

geo123 a scris:

Azi termin prima serie de 12 ovule cervugid, iar maine cele 10 zile de duphaston. Daca inainte nu aveam simptome( poate durere la contact) acum o durere difuza si permanenta de burta. In aceasta perioada am luat si aerius (desloratadina) pentru dishidroza( ca doar e vara). Am citit ca,  cloranfenicolul  din cervugid reactioneaza cu desloratadine. Oare care dintre medicamentele pe care le-am luat m-au constipat destul de rau?  Aveam deja problema asta( din cauza hipotiroidie cred eu) dar se rezolva cu ceaiuri pe care le folosesc de ani buni. Astept un raspuns. Multumesc.

sincer nu stiu care dintre medicamente te-au constipat...sau daca or fi ele de vina...


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#26 2009-08-04 17:20:32

medeeathing
New member
Inregistrat: 2008-10-07
Mesaje: 64

Re: interpretare-PAPANICOLAU si SECRETII VAGINALE-sunt speriata!!!!

buna...am facut si eu test-ul Papa Nicolau deoarece am avut de doua ori sangerari si m-am speriat un pic. Am luat astazi rezultatele:

Alterari celulare benigne
Tesut de reparare
concluzii: negativ pentru leziune intraepiteliala sau maligna
              modificar regenerative tipice
Diagnostic clasa II

Iar la examenul de secretie:

Polimorfonucleare: relativ frecvente
Hematii:relativ frecvente
Limfocite:rare
Macroface:rare
Flora cocica:coci G+, rari G-
Flora bacilara: bacili G+
Candida spp: absent
Trichomonas vaginalis: absent
Gonoco: absent

Am citi si am vaz ca e bn clasa II..dar in rest nu prea inteleg.daca ma puteti ajuta si p mine va rog.

Offline

 

#27 2009-08-05 15:59:13

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: interpretare-PAPANICOLAU si SECRETII VAGINALE-sunt speriata!!!!

ai acei coci (dar ai si bacili doderline deci daca nu ai simptome deranjante nu ai dc sa ti faci griji) dar sangerarea tot nu are o explicatie...apare si la pap (hematiile) dar rana nu ai...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#28 2009-08-05 18:37:30

medeeathing
New member
Inregistrat: 2008-10-07
Mesaje: 64

Re: interpretare-PAPANICOLAU si SECRETII VAGINALE-sunt speriata!!!!

aha...cred ca mai bn ma duc la medic sa vad ce zice...ms mult

Offline

 

#29 2009-08-05 20:11:55

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: interpretare-PAPANICOLAU si SECRETII VAGINALE-sunt speriata!!!!

cel mai bine...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#30 2009-08-22 11:50:01

geo123
New member
Inregistrat: 2009-07-03
Mesaje: 21

Re: interpretare-PAPANICOLAU si SECRETII VAGINALE-sunt speriata!!!!

Buna. Aseara am fost la ginecolog pt.colposcopie, in a 8-a zi de ciclu dupa tratament cu cervugid o cutie + 2 buc( ca  mi-a venit ciclu). Medicul a constatat ca nu nu s-a modificat nimic in bine  si mi-a recomandat ERAD si fiindca tot eram acolo l-am si facut. Mi-a facut anestezie locala, nu pot spune ca a fost dureros cum am mai citit pe forum. Nu inteleg un lucru, dintr-o singura miscare mi-a luat totata "rana", o am la formol pt.biopsie(luni). Este posibil pt.o rana de 2 cm? Punctele de coagulare m-au durut mai tare ca au fost mai multe. De aseara am o secretie roz, e normal am inteles si intre ziua 10 si 14 ar trebui sa am o sangerare mai abundenta cand cade coaja. Iau tetraciclina la 6 ore si vit.E trei pe zi, fara contact sexual 6 sapt. iar cand iese biopsia si se termina sangerarea la control. Sper sa decurga totul normal, fara alte incidente ( hemoragii cum am citit pe forum)si sa se termine cu bine totul. Sanatate tuturor.

Offline

 

#31 2009-08-24 08:47:10

geo123
New member
Inregistrat: 2009-07-03
Mesaje: 21

Re: interpretare-PAPANICOLAU si SECRETII VAGINALE-sunt speriata!!!!

Oare este posibil sa fac candida de la tetraciclina dupa erad? Am o secretie destul de abundenta, mai ales dimineata, care seamana cu albusul de ou. Si inca ceva, acum sunt la serviciu si ma deranjeaza statul pe scaun. Am crezut ca cele 2 zile de week-end imi sunt de ajuns, oare trebuia sa mai stau in acasa?

Offline

 

#32 2009-08-24 09:21:58

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: interpretare-PAPANICOLAU si SECRETII VAGINALE-sunt speriata!!!!

De la antibiotic sigur poti face candida daca nu iei si un antimicotic in paralel.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#33 2009-08-24 09:51:22

geo123
New member
Inregistrat: 2009-07-03
Mesaje: 21

Re: interpretare-PAPANICOLAU si SECRETII VAGINALE-sunt speriata!!!!

Mi s-au prescris si  ovule Cerviron dar cam din a 14-a zi cand se termina sangerarea data de dezlipirea cojii. Medicul mi-a spus sa spalaturi cu ceai de pelin nu prea adanci, cu o seringa.

Offline

 

#34 2009-08-26 20:58:23

geo123
New member
Inregistrat: 2009-07-03
Mesaje: 21

Re: interpretare-PAPANICOLAU si SECRETII VAGINALE-sunt speriata!!!!

Sport cand pot incepe sa fac?  (pilates)

Offline

 

#35 2009-09-03 10:51:30

jeje
Membru
Inregistrat: 2009-09-03
Mesaje: 3

Re: interpretare-PAPANICOLAU si SECRETII VAGINALE-sunt speriata!!!!

Buna, sunt noua pe aici, dar ma bucur teribil ca am dat peste voi. Mi-am facut de curand un citodiagnostic, Papanicolau si un examen al secretiilor. Doc, ma poti ajuta cu interpretarea, te rog? Am inteles numai ca am candida, si am si inceput tratamentul. In rest, nu inteleg nimic.Iti multumesc anticipat, pentru tot ce faci pe acest forum, totodata le mutumesc si "asistentilor" tai. Fac o treaba buna.
Citodiagn. secretii vaginale    FRECVENTE EPITELII SUPERFICIALE SI INTERMEDIARE. RARE PMN. ABSENTI BACILI DODERLEIN.
FRECVENTI COCOBACILI GRAM NEGATIV CU ASPECT SUGESTIV DE VAGINOZA BACTERIANA ("CLUE CELLS").
FRECVENTE LEVURI. ABSENT TRICHOMONAS VAGINALIS     
Ex. bact. secretie uretrala, vaginala, col    CULTURA IN CONDITII AEROBE: nu s-au dezvoltat colonii bacteriene la 48 ore
CULTURA FUNGI - PREZENT CANDIDA ALBICANS, FRECVENTE COLONII

Iar aici e Papanicolaul:
SISTEM BETHESDA 2001/FROTIU CONVENTIONAL:
Satisfacator pentru evaluare DA celule endocervicale DA
I.Negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna? DA
Organisme:
Trichomonas vaginalis NU, Candida NU, Cocobacili NU, Gardnerella NU, Actinomicete NU, Virus herpes simplex NU, Altele Flora microbiana POLIMORFA
Alte modificari nonneoplazice: Modificari celulare reactive asociate cu: inflamatia DA, DIU NU, Iradiere/chimioterapie NU, Celule glandulare post histerectomie NU, Atrofie NU
II.Altele:
Celule endometriale la femei peste 40 ani? NU
III.Anomalii ale celulelor epiteliale? NU
Cel. scuamoase:
- Celule Scuamoase Atipice de Semnificatie Nedeterminata - ASC-US NU
- Celule Scuamoase Atipice care nu pot exclude o leziune intraepiteliala de grad ?nalt - ASC-H NU
- Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad Scazut - LGSIL NU - cu atipii HPV NU
- Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad ?nalt - HGSIL NU- cu suspiciune de invazie NU
- Carcinom cu celule scuamoase NU
Cel. glandulare:
- Cel. Glandulare Atipice(AGC) endocervicale NU,endometriale NU, glandulare fara alta specificatie(AGCNOS) NU
- Cel. Glandulare Atipice ?n favoarea unei neoplazii - endocervicale NU, glandulare NU
- Adenocarcinomul endocervical in situ (AIS) NU
- Adenocarcinomul endocervical NU, endometrial NU, extrauterin NU, fara alta specificatie NU.

IV.Alte neoplasme NU
V.Recomandari:.
O noua prelevare DA,De urmarit evolutia:citologica NU, colposcopica NU, biopsie urgenta NU, examen bacteriologic NU.

Descriere citologica: MODERAT fond inflamator acut Alterari celulare de natura inflamatorie.
Candida spp. prezenta.Flora microbiana POLIMORFA

Concluzie: Frotiu de tip inflamator.
N.L.: Se recomanda repetarea dupa tratament ANTIINFLAMATOR    

Eu ce am? Va multumesc inca o data!

Revin cu tratamentul urmat:aseara am utilizat primul ovul de gynozol, iarc pe langa asta, clotrimazol unguent...este ok? va

Ultima oara a fost editat de jeje (2009-09-03 11:21:30)

Offline

 

#36 2009-09-03 23:44:30

sandyb3ll3
New member
Inregistrat: 2009-09-03
Mesaje: 26

Re: interpretare-PAPANICOLAU si SECRETII VAGINALE-sunt speriata!!!!

buna
am facu si yo testul papanicolau..rezultatul e urmatorul:
frotiu conventional: satisfacator pt evaluare;
-celule  endovervicale prezente;
-alte deficiente de etalare sau prelucrare: frontiu acoperit de granulocite peste 60%;
-organisme: protozoare:trichomonas; altele: cocobacili;
-alte modificari non-neoplazice: moifcari celulare reactive asociate cu inflamatie;
-ASC-US
Diagnostic citologic final:-ASC-US
-inflamtie cu trichomonas vaginalis si cocobacili.

d.na doctor mi.a spus k a iesit ASC-US pt k am colul inflamat tot datorita faptului k am tricomonas..
vreun sfat???
app:fara relatii sexualte??chiar si protejate??
ms..pup

Offline

 

#37 2009-09-04 13:37:26

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: interpretare-PAPANICOLAU si SECRETII VAGINALE-sunt speriata!!!!

jeje, din analiza de secretie reiese ca ai candida si vaginoza bacteriana
analizele se bat putin cap in cap in sensul ca la pap acestea nu au iesit( se mai intampla)
pap-ul e bun deci nu ai de ce sa te ingrijorezi

urmeaza tratamentul(care e pentru candida si ideal ar fi fost sa primesti si un antimicotic pe cale orala; pt vaginoza vad ca nu ti-a dat nimic) si repeta apoi analiza de secretie. ar fi bine sa faci si un tratament de refacere a florei(bacilii doderlein lipsesc ceea ce nu e bine si favorizeaza infectiile)


sandyb, eu as mai reface pap-ul dupa ce tratez infectiile. si daca si atunci iese tot ASC-US ar fi indicat sa faci o colposcopie si alte invesigatii suplimetare
pe perioada tratamentului nu ai voie sa ai relatii sexuale nici macar protejate

Offline

 

#38 2009-09-04 14:53:34

sandyb3ll3
New member
Inregistrat: 2009-09-03
Mesaje: 26

Re: interpretare-PAPANICOLAU si SECRETII VAGINALE-sunt speriata!!!!

mi.a spus sa refac pap-ul dupa 3 luni..intre tmp fac 10 zile  tratament pt tricomonas: doxiciclina,tinizol, lomexin ovule si biotics (sa nu ma trezesc iar cu candida..abia reusisem sa skp..si am avut parte d alte surprize)..si dupa, alte analize la secretie..sper sa fie bine..
ms pt raspuns..pup

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.