homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Conditii de admitere la master (resurse umane)


#1 2009-08-26 23:18:03

o ea
Full member
De la: Vaslui
Inregistrat: 2006-11-25
Mesaje: 211

conditii de admitere la master (resurse umane)

eu am aflat de curand ca pentru a ma inscrie la master va trebui sa particip la un interviu. totul relativ simplu pana aici, dar se pare ca acolo se va vorbi despre "dosarul personal"  va al fiecarui candidat("exemple sau dovezi ale preocuparilor si realizarilor candidatului in domeniul de specializare a masterului"). aveti idee ce presupune acest lucru? ca de obicei, am intrat deja in panica,,,, desi mai am destul timp pana la master lol. urmeaza sa-mi iau licenta in psihologie si as vrea sa urmez un master in resurse umane. ce "dovezi si exemple" as putea prezenta eu avand in vedere ca domeniul in care vreau sa ma specializez se ocupa de firme si personalul acestora(la care eu nu am acces)? iar ce am invatat in facultate mi se pare de-a dreptul superficial, doar o serie de elemente teoretice, foarte generale: cum ar fi zecile de teorii... ca x a spus nu stiu ce, ca y l-a contrazis si ca a mai aparut si z care avea o cu totul alta parere punish


There is no surprise more magical than the surprise of being loved.  It is God's finger on man's shoulder.  (Charles Morgan)

Offline

 



#2 2009-08-27 01:03:24

alexutza12345
Sr. member
Inregistrat: 2008-02-11
Mesaje: 1921

Re: conditii de admitere la master (resurse umane)

eu sunt de parere ca ar trebui nici sa nu te gandesti la asta acum  tongue eu am dat anul asta admiterea si cik era interviu pe tema:

Criteriul central de evaluare este angajamentul (commitment) pentru o carieră de succes ?n domeniul resursei umane. 
Aceasta ?nseamnă:
1. cunoaştere a oportunităţilor de pe piaţa prestaţiilor profesionale din domeniul resursei umane;
2. proiect de carieră care valorifică ?n mod inteligent această cunoaştere;
-3. continuitate a preocupărilor pentru domeniul resursei umane.

Criteriile complementare:
- cultura generală;
- cultura profesională ?n domeniul social-uman;
- capacitatea de g?ndire şi judecată autonomă (?n special capacitatea de a identifica probleme social-umane ?nainte ca ele să fie evidente pentru toată lumea);
- abilităţile de comunicare;
- self-presentation.

dar proful s-a gandit sa zica: Ai 2 minute sa te prezinti, sa spui cine esti, ce faci aici si unde te vezi peste 5 ani  rotfl

si asa am pierdut eu un weekend intreg in care am stat si am citit si am facut proiect de cariera cu toate ca habar nu aveam initial cu ce se mananca si am mintit pe acolo cum eu sunt cea mai buna mai tare si desteapta  lol si nu i-as pasat nimanui  rotfl
curat2


Para hacer bien el amor hay que venir al sur....

Offline

 

#3 2009-08-27 01:21:03

o ea
Full member
De la: Vaslui
Inregistrat: 2006-11-25
Mesaje: 211

Re: conditii de admitere la master (resurse umane)

deja esti  3-a persoana care ma face sa cred ca interviul ala e de doi lei si e numai apa de ploaie, ca nu se pune problema de picat.... dar sper sa nu iau teapa! rotfl
m-am uitat pe mediile de admitere de anul acesta si majoritatea aveau peste 8,5(ma intreb in functie de ce anume se face departajarea!), insa era si un tip care avea 4 la interviu. era sa fac infart! cred ca din cauza notei lui sunt  asa stresatata smile)

tu in cadrul carei facultati faci masterul? big_smile


There is no surprise more magical than the surprise of being loved.  It is God's finger on man's shoulder.  (Charles Morgan)

Offline

 

#4 2009-08-27 02:24:56

skumpi
Vizitator

Re: conditii de admitere la master (resurse umane)

moama da ce va mai place psiho muncii lol eu nu gasesc nik interesant la ea si nu e nici interesant ce face un psiholog intr`o institutie...
eu am facut un an intreg practica in domeniu asta...am corectat teste pana mi`a venit rau lol ne`a luat pe cativa profa cu ea pe teren la aplicat teste muncitorilor... din nou nik interesant... le faci instructaju...stai cu ei acolo pana fac testele, mai raspunzi la intrebari sau nelamuriri si tot asa... apoi te apuci de corectezi si dace ceva suspect trimiti mai departe daca nu... ii dai acceptu`...
eu am strans un dosar imens de teste facute de mine ( date de profa) si tot felu de porcarii : proiecte, referate, etc...daca ai asa ceva si tu e f bine... banuiesc ca ar fii arhisuficient pt a dovedi cat de interesata esti tu de acest domeniu angel
si/ sau poti sa`ti faci licenta in domeniu si sa le prezinti parti din ea... sa le areti ce ai studiat... cum...la ce concluzii ai ajuns etc`...

 

#5 2009-08-27 10:35:29

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: conditii de admitere la master (resurse umane)

chiar e doar ca sa fie interviul pt master. si eu am avut
si m-a intrebat de ce m-am inscris acolo, cu ce cunostinte ma astept sa plec de acolo si daca o sa pot merge la cursuri avand in vedere faptul ca lucrez

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-08-27 13:52:34

o ea
Full member
De la: Vaslui
Inregistrat: 2006-11-25
Mesaje: 211

Re: conditii de admitere la master (resurse umane)

skumpi pai tocmai asta e problema mea, ca eu n-am studiat "psihologia muncii" deocamdata si nici n-am facut practica pe nicaieri(cand spun "nicaieri"ma refer la firme, eu am facut practica la spitalul de psihiatrie big_smile ) asadar nici nu am referate sau teste completate de muncitori si interpretate de mine...
adica daca ma gandesc mai bine as avea acces intr-o firma micuta, dar neavand vreo "autorizatie" ce validitate au aceste teste? lol

cat despre ce spuneai tu... mie mi se pare mai dragut si mai simplu sa aplic si sa interpretez teste, sa-i instruiesc pe oameni decat sa -l ascult pe x care afirma cu nonsalanta ca e imparatul imperiului roman. ma trec si acum fiorii  huh


There is no surprise more magical than the surprise of being loved.  It is God's finger on man's shoulder.  (Charles Morgan)

Offline

 

#7 2009-08-27 13:58:02

skumpi
Vizitator

Re: conditii de admitere la master (resurse umane)

e acuma fiecare cu ce`i place big_smile
ce fain de tine ca ai facut practica pe clinica hjarta noi tot pe muncii si scolara vom face anu asta sad ca nu avem in orash spital de psihiatrie sad

incearca sa mergi la firma respectiva si sa discuti cu psihologu lor...daca au...100% o sa aiba sa`ti dea ceva...o sa`ti mai dea si ea un sfat.. poate te ajuta cumva big_smile

da tu ce an esti de n`ai facut inca muncii ? hmm si daca n`ai studiat`o cum de iti doresti sa lucrezi in domeniu ? lol

 

#8 2009-08-27 14:03:48

blackberry
Insomniac member
De la: Bucureşti
Inregistrat: 2009-06-23
Mesaje: 6898

Re: conditii de admitere la master (resurse umane)

fetelor, da`practic ce poti sa faci cu psihologia? nimic altceva decat psiholog? ca vreau sa incep a 2a fac si treb sa ma orientez..si vreau ceva profitabil ..


zic hei oooo, uite cum plutesc in alcooooool, sunt usor acum c-am sufletul gol... n-am nevoie de aripi sa zbor tongue

Offline

 

#9 2009-08-27 14:19:18

skumpi
Vizitator

Re: conditii de admitere la master (resurse umane)

is 3 mari domeniu...
psiho clinica : care studiaza mecanismele psihologice implicate in sanatate si boala...
psihologie scolara ...unde poti sa fii consilier intr`o scoala/ liceu si/sau profesor de psiho`
psihologia muncii : poti sa fii psiholog intr`o institutie/firma, sa evaluezi personalul , sa vi cu metode de optimizare a activitatii... un fel de training`uri
astea ar fii principalele dar mai ai tot felu de posibilitati

profit nu o sa scoti prea devreme din meseria asta... trebuie sa faci pe putin faculta + master si o multime de cursuri...deci la inceput o sa bagi bani cu caru...normal ca daca esti bun o sa tzi scoti `napoi dublu...dar asta mult mai tarziu`...

 

#10 2009-08-27 14:43:25

blackberry
Insomniac member
De la: Bucureşti
Inregistrat: 2009-06-23
Mesaje: 6898

Re: conditii de admitere la master (resurse umane)

ah.. uite cum sta treaba.. eu sunt la lb straine si vreau sa ma orientez pentru a 2a facultate.. si ma gandeam sa gasesc ceva care sa mi ofere mai multe oportunitati pe viitor.. ma gandeam si la drept.. dar habar n`am sad


zic hei oooo, uite cum plutesc in alcooooool, sunt usor acum c-am sufletul gol... n-am nevoie de aripi sa zbor tongue

Offline

 

#11 2009-08-27 14:53:04

skumpi
Vizitator

Re: conditii de admitere la master (resurse umane)

daca iti place fa`l...dar si acolo...e fff mult de invatat si investit... si nu are rost sa`l faci doar pt ca suna bine ...

limbile straine ar merge bine cu comunicare si relatii publice...

 

#12 2009-08-27 15:50:45

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: conditii de admitere la master (resurse umane)

dreptul e k daca iti place sa inveti mult dar nu se imbina foarte bine cu limbile straine!vb lui skumpi, ar merge bine cu ceva comunicare, relatii publice...nu prea au nimic de-a face limbile straine si dreptul, doar daca intentionezi sa faci o specializare in afara ori sa predai apoi franceza/engleza/germana juridica.ptr ca dupa ce termini dreptul fie ca esti avocat/judecator/procuror/notar nu o sa practici intr-o limba straiana..doar daca faci una dintre facultatile astea doar ptr sufletul si placerea ta

Offline

 

#13 2009-08-27 15:53:17

blackberry
Insomniac member
De la: Bucureşti
Inregistrat: 2009-06-23
Mesaje: 6898

Re: conditii de admitere la master (resurse umane)

pai asta e si ideea.. ca nu vreau ceva care sa mearga, gen comunicare... pentru ca daca as alege altceva din alta arie as avea mai posibilitati de angajare in 2 domenii dif


zic hei oooo, uite cum plutesc in alcooooool, sunt usor acum c-am sufletul gol... n-am nevoie de aripi sa zbor tongue

Offline

 

#14 2009-08-27 16:04:19

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: conditii de admitere la master (resurse umane)

ah, atunci tu stii mai bine!cat despre drept, e un domeniu frumos, dar trebuie sa-l stapanesti foarte bine ca sa poti lucra chiar in domeniu dupa ce termini! daca inveti superficial in facultate, doar cat sa iei examenele e putin probabil sa faci fata unui examen ptr barou/magistratura!asta daca nu ai neamuri care activeaza in domeniul juridic!!

Offline

 

#15 2009-08-27 16:39:35

o ea
Full member
De la: Vaslui
Inregistrat: 2006-11-25
Mesaje: 211

Re: conditii de admitere la master (resurse umane)

eu abia am terminat anul 2, adica urmeaza sa incep al 3-lea an de studiu. sunt mai materialista, vreau sa studiez si sa aprofundez ceea ce urmeaza sa-mi aduca beneficii materiale mai mari. iar cum nu am bani suficienti pentru a-mi deschide la un moment dat un cabinet particular, cel mai banos domeniu mi se pare acesta... plus ca-mi face placere sa lucrez cu oameni... relativ sanatosi. nu ma vad lucrand pe clinic! chicot
chiar! care e diferenta dintre resursele umane studiate in cadrul facultatii de psihologie si cele studiate in cadrul facultatii de economie?
"daca n`ai studiat`o cum de iti doresti sa lucrezi in domeniu " am luat-o si eu prin eliminare rotfl2)
cat despre firma cu pricina... n-au psiholog big_smile. alte idei?!

Ultima oara a fost editat de o ea (2009-08-27 16:41:18)


There is no surprise more magical than the surprise of being loved.  It is God's finger on man's shoulder.  (Charles Morgan)

Offline

 

#16 2009-08-27 17:28:55

skumpi
Vizitator

Re: conditii de admitere la master (resurse umane)

oricum nu ai cum sa`ti deschizi cabinet acum lol poate in 10 ani...trb sa parcurgi multe etape pt a avea voie in primul rand si in al doilea rand sa fii extrem de bine pregatita smile

nush ce sa mai zic...probabil o sa faci si tu in anu 3 muncii si organizationala si o sa strangi ceva "dovezi" sau o s ate poti consulta cu profa ta...ea va stii sa te indrume cel mai bine` big_smile

 

#17 2009-08-27 18:48:32

blackberry
Insomniac member
De la: Bucureşti
Inregistrat: 2009-06-23
Mesaje: 6898

Re: conditii de admitere la master (resurse umane)

be_happy a scris:

ah, atunci tu stii mai bine!cat despre drept, e un domeniu frumos, dar trebuie sa-l stapanesti foarte bine ca sa poti lucra chiar in domeniu dupa ce termini! daca inveti superficial in facultate, doar cat sa iei examenele e putin probabil sa faci fata unui examen ptr barou/magistratura!asta daca nu ai neamuri care activeaza in domeniul juridic!!

deci lol ideea e ca vreau sa merg in londra.. si de aceea vroiam sa fac dreptul la id, engleza o fac la fac si astfel as putea sa ma angajez in domeniul juridic.. question: la id e la fel de mult de invatat ca la zi?


zic hei oooo, uite cum plutesc in alcooooool, sunt usor acum c-am sufletul gol... n-am nevoie de aripi sa zbor tongue

Offline

 

#18 2009-08-28 12:50:25

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: conditii de admitere la master (resurse umane)

depinde de facultate!la unele, da e la fel de mult de invatat ca la zi , la altele e mai putin! dar tu vrei sa practici dreptul in afara???ptr ca in anglia, de exemplu au un sistem total diferit si ma indoiesc ca-ti va fi suficienta o facultate de drept facuta in tara!

Offline

 

#19 2009-08-28 14:53:53

blackberry
Insomniac member
De la: Bucureşti
Inregistrat: 2009-06-23
Mesaje: 6898

Re: conditii de admitere la master (resurse umane)

am zis eu ca ma voi rezuma decat `la o facultate de drept facuta in tara` ?


zic hei oooo, uite cum plutesc in alcooooool, sunt usor acum c-am sufletul gol... n-am nevoie de aripi sa zbor tongue

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.