homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Streptococ tip B


#1 2009-10-12 14:07:45

adorada
Membru
Inregistrat: 2009-08-16
Mesaje: 3

Streptococ tip B

Bun gasit tuturor!

Revin cu o continuare la o problema mai veche (http://forum.anticonceptionale.ro/t2642 … a----.html). Atunci nu stiam decat ca e o mancarime, o secretie etc. Dupa ce am schimbat medicul si dupa analize, a rezultat ca am o infectie cu streptococ B si candida. De 3 saptamani am inceput tratamentul prescris cu meclon ovule, alternativ cu betadina, spalaturi cu femigin si canesten crema. Problema e ca am intrerupt cca o saptamana cat am avut ciclu. Medicul mi-a zis sa pun toate ovulele din pachet. Insa acum mai am unul singur si mancarimea nu a trecut absolut deloc, ba, dimpotriva, mi-a mai iesit si un fel de cos in zona pubiana si ma mananca si ala mai rau decat restul. Sa fi stricat totul faptul ca am intrerupt acea saptamana? Momentan nu mai am cum sa ajung la niciun consult, dar as mai continua inca o saptamana cu meclon.
Pe de alta parte, la spalaturi (cam de 2-3 ori pe saptamana) elimin o secretie alb-galbuie de fiecare data. Nu stiu daca este normal sau este un indiciu ca infectia respectiva persista. La toate cele 3 controale la care am fost, medicul mi-a spus ca secretia este foarte abundenta, insa o elimin doar la spalaturi, in rest nu.
Cand nu fac spalaturi vaginale, fac baie de sezut cu musetel, galbenele sau pelin, ma dau cu tinctura de propolis, cu crema de galbenele etc. 
V-ati confruntat si voi cu infectii de genul asta? Stiti cumva vreun tratament naturist impotriva streptococului? Nici nu mai stiu ce sa incerc, sper sa scap intr-o buna zi de el... mancarimea e  oribila, incepe din fata si se opreste sus, intre fese... as face orice sa scap de ea :-(((
Multumesc!

Offline

 



#2 2009-10-12 18:44:52

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Streptococ tip B

mancarimile nu sunt cauzate de streptococ, ci de candida
eu zic sa faci o antifungigrama , se vede clar ca nu esti sensibila la tratamentul primit
mai mult ca sigur trebuie sa iei si pe cale orala un antimicotic , dar asta o vei stii dupa analiza de care ziceam
si eu am primit fluomizin , pana mi s-a acrit , nu imi trecea deloc candida , si apoi , am aflat in urma analizei ca eram rezistenta la acest medicament , si am mers pe nizoral
probabil secretia este abundenta pt ca , candida isi face de cap inainte si dupa menstra ,atunci se modifica ph-ul vaginal
daca scapi de candida si incersi refacerea echilibrului vaginal , cu ovule ce contin lactobacili , gen gynieL , o sa scapi si de streptococ
cosul acela , unde este situat ? e de la un fir de par ? sa nu fie un condilom.... pt asta trebuie sa faci un control
sanatate

ps .  pentru a te calma , pana poti ajunge la un consult , eu zic sa repeti tratamentul dat de doctor , plus un antimocotic pe cale orala , suna-ti doctorul eventual sa iti recomande ceva , si apoi , cum ai timp , fa o antifungigrama din secretie


si la mine se ducea pe pliul fesier , si imi dadeam cu unguent si in zona aceea ,
, probabil candida s-a raspandit destul de mult , deci eu zic sa cureti un pic si intestinele
si evita produsele fainoase , branza , ciupercile ...

Ultima oara a fost editat de tttttt (2009-10-12 18:49:33)

Offline

 

#3 2009-10-19 10:46:52

elvira
New member
Inregistrat: 2006-02-02
Mesaje: 22

Re: Streptococ tip B

Buna! Si eu am aceeasi problema. Nu reusesc sa scap de el desi am luat mai multe tratamente.
AMOXICILINA  CAPSULE 500MG intern, 1 cp/6 ore
CERVUGID  OVULE
CEROXIM 500 mg  COMPRIMATE
POLYGYNAX  CAPSULE VAGINAL   intravaginal, 1 ovul /zi, seara
KETOCONAZOL LPH(R) 200 mg  COMPRIMATE
CLOTRIMAZOL 100 MG  COMPRIMATE VAGINALE
TERGYNAN  COMPRIMATE VAGINALE   

Simt ca nu mai pot si nu stiu ce sa fac. Analizele arata in felul urmator:
Celule epiteliale poligonale   relativ frecvente   
Celule epiteliale rotunde   rare   
Celule cu aspect de "clue cell"   absente   
Leucocite   relativ frecvente   
Hematii   absent   
Trichomonas vaginalis   absent   
Levuri   absente   
Flora microbiana   Relativ frecventa flora lactobacilara. Rari coci Gram pozitivi izolati si in perechi.   


Cultura secretie genitala pt. streptococ grup B cu antibiograma  27/08/2009 

Secretie genitala pentru streptococ grup B   SECRETIE VAGINALA Pe mediile de cultura s-au dezvoltat colonii de Streptococcus agalactiae (hemolitic grup B) (+).   
Amoxicillin AMX   sensibil   
Ampicillin AM   sensibil   
Ampicillin Sulbactam ( UNASYN )   sensibil   
Amoxicilina + acid clavulanic   sensibil   
Azitromicina AZM   sensibil   
Cefaclor CEC   sensibil   
Ceftriaxon CRO   sensibil   
Cefuroxime CXM   sensibil   
Cefalotin   sensibil   
Erythromycin E   sensibil   
Ofloxacin OFX   sensibil   
Penicillin P   sensibil   
Tetracycline Te   rezistent   
Vancomycin Va   sensibil   


Ajutor! Ce sa mai fac?
Multumesc mult

Offline

 

#4 2009-10-19 11:44:44

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Streptococ tip B

elvira, eu as zice sa nu faci nimic, daca nu ai simptome ce te supara - asta pentru ca de streptococul din secretie se scapa foarte greu, sau poate deloc... Si el nu trebuie tratat decat inainte de nasterea unui bebel, ca sa nu-i transmiti si lui. In rest, exista sanse de 80% ca el sa reapara dupa tratament...


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#5 2009-10-19 11:53:28

elvira
New member
Inregistrat: 2006-02-02
Mesaje: 22

Re: Streptococ tip B

Dar mi se pare aiurea sa nu existe un tratament pentru treaba asta! grater( In plus e deranjanta secretia asta. Si apare si candida mereu...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-10-19 13:52:33

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Streptococ tip B

daca tratezi candida si refaci echilibrul , o sa dispara si streptococu
el este prezent in secretie , doar ca acum in urma unui dezechilibru s-a dezvolatat in exces
parerea mea , este sa lasi antibioticele momentan

Offline

 

#7 2009-10-19 14:13:58

elvira
New member
Inregistrat: 2006-02-02
Mesaje: 22

Re: Streptococ tip B

Adica sa nu mai fac nimic? Sa stau asa?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.