homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Probleme stomac !!!


#1 2009-11-23 12:26:28

Melania_Mely
Full member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 140

Probleme stomac !!!

Doresc daca se poate o interpretare a unui rezultat. Diagnostic = Bulbita eroziva HP+ . Rezultatul de la gastroscopie: Esofag normal, stomac-corp gastric cu edem al mucoasei. Antru cu eritem parcelar. Helicobacter pylori + .Bulb cu eroziuni de tip acut.D II - normal.Multumesc


Everything has its beauty, but not everyone sees it.
Don't Let Someone Become a Priority in Your Life When Your Just an Option in Theirs
http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/ … /event.png

Offline

 



#2 2009-11-23 13:14:32

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Probleme stomac !!!

singura interpretare pe care pot sa ti-o dau e ca ai helicobacter pylori si ai nevoie de tratament cu antibiotic.
si eu am avut pb cu aceasta bacterie si numai dupa ce am eliminat-o ,pb de stomac s-au ameliorat...apoi au disparut.


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#3 2009-11-23 17:57:04

Melania_Mely
Full member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 140

Re: Probleme stomac !!!

YoHanna a scris:

singura interpretare pe care pot sa ti-o dau e ca ai helicobacter pylori si ai nevoie de tratament cu antibiotic.
si eu am avut pb cu aceasta bacterie si numai dupa ce am eliminat-o ,pb de stomac s-au ameliorat...apoi au disparut.

Multumesc mult YoHanna.Am facut o saptamana tratament cu amoxicilina, claritromicina si omeprazol...si in continuare mai am de luat cateva zile omeprazol. Clar ma simt mult mai bine ca inainte de tratament,nu pot sa ma plang se simte o ameliorare..sper insa sa dispara de tot.Vroiam sa te intreb cand ai avut aceasta problema si daca ai mai avut vreodata probleme de atunci?Si inca ceva...la cat timp ti-ai refacut analizele pentru a vedea daca mai ai sau nu bacteria?Si ce fel de analiza...endoscopie cu biopsie,analiza din scaun sau din sange?O seara frumoasa big_smile


Everything has its beauty, but not everyone sees it.
Don't Let Someone Become a Priority in Your Life When Your Just an Option in Theirs
http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/ … /event.png

Offline

 

#4 2009-11-23 19:27:16

ally eu
New member
Inregistrat: 2009-03-05
Mesaje: 73

Re: Probleme stomac !!!

buna.bataie de cap cu bacteria asta am avut si eu probleme acum cam 2 ani,dar a trecut pana la urma -greu(la mine durerile erau f.mari cand am apelat la tratament+ca o masa la mine consta in cateva linguri de supa)...in fine am scapat de ea. pt ea se face analiza de sange.cat despre probleme ulterioare acum nu stiu ce sa zic pt ca tocmai urmez un tratament cu antibiotice puternice si durerile au revenit.analizza se repeta la cateva luni dupa tratament.

Offline

 

#5 2009-11-23 19:47:03

Melania_Mely
Full member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 140

Re: Probleme stomac !!!

ally eu a scris:

buna.bataie de cap cu bacteria asta am avut si eu probleme acum cam 2 ani,dar a trecut pana la urma -greu(la mine durerile erau f.mari cand am apelat la tratament+ca o masa la mine consta in cateva linguri de supa)...in fine am scapat de ea. pt ea se face analiza de sange.cat despre probleme ulterioare acum nu stiu ce sa zic pt ca tocmai urmez un tratament cu antibiotice puternice si durerile au revenit.analizza se repeta la cateva luni dupa tratament.

Ufff...sunt destul de speriata in sensul asta.Ai facut endoscopie prima data cand ai primit tratament sau ai vazut ca ai bacteria din sange?Dupa ce ti-a trecut durerea de stomac dupa primul tratament ai tinut regim sau nu?Poate si din cauza asta au revenit durerile,pt ca stomacul nu apucase sa se vindece cum trebuie.Nu stiu ce sa mai zic...Ce tratament ai urmat prima data si ce tratament urmezi acuma?Esti sigura ca si acuma mai ai helicobacter sau sunt doar dureri de stomac din alte cauze?Uite YoHanna pare ca a scapat de ea si nu mai are probleme...inseamna ca se poate si nu trebuie sa ne pierdem speranta. goodluck Multa sanatate

Ultima oara a fost editat de Melania_Mely (2009-11-23 19:56:29)


Everything has its beauty, but not everyone sees it.
Don't Let Someone Become a Priority in Your Life When Your Just an Option in Theirs
http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/ … /event.png

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-11-23 20:23:11

ally eu
New member
Inregistrat: 2009-03-05
Mesaje: 73

Re: Probleme stomac !!!

eu aveam permanente simptome de greata indiferent ce mancam.incet,incet am inceput sa nu mai mananc si au aprut durerile de stomac.atunci am plecat la medic.am facut o radiografie la stomac a vazut inceput de ulcer duodenal si de acolo m-a trimis sa fac si  analiza asta de sange.a iesit pozitiv si am facut tratamentul(pt mine a fost groaznic!).eu nu am repetat analiza de sange sa vad daca a trecut,pt ca dupa cateva luni m-am simtit bine si nu am m.avut probleme pana acum cand fac tratament pt o infectie si dupa ce iau pastilele am dureri de stomac care trec dupa ce mananc.dda,regimul e obligatoriu fara prajeli,evita guma de mestecat, cafeaua pe stomacul gol,zeama,supa in care a fiert carnea.in rest mananca tot ce iti permite stomacul.eu nu am renuntat nici atunci la cartofii prajiti,dar nu suportam supa.deci poti manca ce iti permite stomacul dar mese dese si cate putin-asta e f.important.a,si evita stresul.multa sanatate si tie.

Offline

 

#7 2009-11-23 20:37:21

Melania_Mely
Full member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 140

Re: Probleme stomac !!!

ally eu a scris:

eu aveam permanente simptome de greata indiferent ce mancam.incet,incet am inceput sa nu mai mananc si au aprut durerile de stomac.atunci am plecat la medic.am facut o radiografie la stomac a vazut inceput de ulcer duodenal si de acolo m-a trimis sa fac si  analiza asta de sange.a iesit pozitiv si am facut tratamentul(pt mine a fost groaznic!).eu nu am repetat analiza de sange sa vad daca a trecut,pt ca dupa cateva luni m-am simtit bine si nu am m.avut probleme pana acum cand fac tratament pt o infectie si dupa ce iau pastilele am dureri de stomac care trec dupa ce mananc.dda,regimul e obligatoriu fara prajeli,evita guma de mestecat, cafeaua pe stomacul gol,zeama,supa in care a fiert carnea.in rest mananca tot ce iti permite stomacul.eu nu am renuntat nici atunci la cartofii prajiti,dar nu suportam supa.deci poti manca ce iti permite stomacul dar mese dese si cate putin-asta e f.important.a,si evita stresul.multa sanatate si tie.

Multumesc frumos pentru timpul si sfaturile acordate Ally Eu.La mine nu a fost chiar asa de grav..in sensul ca ma durea oarecum stomacul nu ft tare inainte de mancare si dupa mancare...si am tinut sa imi fac o endoscopie, pentru ca nu vroiam sa se agraveze indiferent ce aveam.In cazul meu tratamentul a fost foarte usor,nu m-am simtit rau de la el...poate putin molesita si fara vlaga...dar asta e cam normal avand in vedere puterea care le au antibioticele.Mi s-a spus la un laborator ca dupa 2 saptamani dupa ce termin tratamentul cu antibiotice pot sa fac analiza din sange sa vad daca mai e dracia de bacterie....sau daca nu la o luna din fecale.Acuma parerile sunt impartite.Inteleg ca si acum stomacul tau este sensibil si cand iei medicamente (antibiotice) reactioneaza.Sa mananci tot timpul inainte sa iei medicamentele...asta e o regula.Poate totusi ar fi bine sa ne intarim cumva imunitatea pentru ca sa nu mai avem probleme nici cu alte infectii si nici sa nu luam iarasi bacteria asta.O seara frumoasa


Everything has its beauty, but not everyone sees it.
Don't Let Someone Become a Priority in Your Life When Your Just an Option in Theirs
http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/ … /event.png

Offline

 

#8 2009-11-29 19:41:26

lilly_cr
New member
De la: craiova
Inregistrat: 2009-06-23
Mesaje: 7

Re: Probleme stomac !!!

buna seara,

Am si eu o problema pe care as vrea s-o va impartasesc poate ma ajutati in vreun fel de ganduri negre.

Am facut luni o operatie de apendicita, acum sunt in recuperare, merg cat de cat bine, manac normal, doar ca am ramas cu burta umflata, asa de umflata de parca as fi gravida. Credeti ca isi va mai revei vreodata? Am fost tot timpul salbuta si cu abdomen plat, si ideea unei burti ma ingrozeste. Am inteles ca intestinele sunt un inflamate dupa interventie, dar maine se face o saptamana si burta mea e la fel de umflata. Ma gandeam sa ma infometez efectiv sa mananc numai legume fierte si atata. Efectiv nu stiu ce sa fac. Dupa ce ca am suferit destul de mult in spitalele romanesti si acum sufar ca nu mai pot fi cea de dinainte. Poate ma puteti ajuta

Offline

 

#9 2009-11-29 20:53:25

ally eu
New member
Inregistrat: 2009-03-05
Mesaje: 73

Re: Probleme stomac !!!

buna.nu cred ca trebuie sa-ti faci griji ca asa vei ramane.imi amintesc ca si eu am patit la fel dupa operatia de apendicita si a trecut.la mine era problema cu iesitul afara si eram tot timpul balonata.e bine sa mananci legume fierte,supe,evita alimentele care provoaca consipatie precum si cele care fermenteaza.o sa fie bine,vei vedea.

Offline

 

#10 2009-11-29 22:04:21

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Probleme stomac !!!

lilly_cr eu zic sa ai putina rabdare si vei reveni la normal smile


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#11 2014-01-15 15:53:41

alexa123
Hero member
De la: underground
Inregistrat: 2008-12-08
Mesaje: 3560

Re: Probleme stomac !!!

Fetelor, am si eu o mare problema. De ceva zile...10-12 am stari de greata foarte dese, scaune frecvente si bolboroseli prin stomac. Toate astea imi dau o stare de moleseala si ameteala, nu mai am pofta de mancare, nu mai inteleg nimic. Nu am luat nicio pastila, niciun tratament momentan, fiindca nu este o stare generala, ci frecventa, dar devine deranjant. Ce ma sfatuiti sa fac sau sa iau?  cesafac


when the pomp lights up,you shoot.

Offline

 

#12 2014-01-15 18:55:05

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Probleme stomac !!!

Alexa, la mine asa se manifesta colonul iritabil...imi apar simptomele mai grave cand ma stresez sau am stari de anxietate. eu m-am invatat sa traiesc cu el. tratamentul pe care l-am primit nu mi-a ajutat la nimic. pot sa fac scaune apoase chiar daca toata ziua am mancat doar uscaturi. la mine sunt cateodata bolboroseli de se intoarce lumea in autobuz sa se uite la mine. dar, cum la colonoscopie nu mi-a gasit nimic, mi s-a explicat ca e boala stresului. nu stiu ce stil de viata ai tu dar eu ma agit f mult si ma consum nervos la fel de mult. acum dupa o mare pierdere simptomele s-au agravat de am zile cand locuiesc in baie. eu inca nu am gasit remediul potrivit. evit sa mananc prea multe legume, fructe crude, fainoasele sunt scoase in proportie de 99%, lapte nu doar iaurt. cam asta-i experienta mea. sper ca la tine sa fie doar ceva de moment.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#13 2014-01-16 15:21:57

taisia
New member
Inregistrat: 2009-05-07
Mesaje: 95

Re: Probleme stomac !!!

Am impresia ca da, este colon iritabil, dar cred ca este si o colita  si eu probleme de mult timp, problema este ca mie mi s-a interzis cu desavasire lactatele (si mai alea iaurt, sana)in afara de branza si de atunci ma simt f bine, mai iau si meteoSpasmyl si Kreon de 10000, iar cu putin regim totul este foarte bine.
Sper sa va ajute si pe voi informatiile, sanatate multa!

Offline

 

#14 2014-01-16 18:36:42

cinderela
Hero member
De la: Oradea
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 2627

Re: Probleme stomac !!!

just me si eu am acelasi diagnostic de colon iritabil, mie nu mi-a facut gastroenterologul colonoscopie fiindca a zis k sub 25 de ani si fara antecedente de cancer de colon nu se face aceasta investigatie de obicei. asa si eu am invatat sa traiesc cu el, am zile mai bune si mai rele...nu tin nici un fel de regim, este cand un aliment imi face foarte bine alteori imi provoaca o criza. nu e recomandata varza, fasolea uscata, muraturile...eu astea le-am scos 99.9% din alimentatia mea. just me tu ai peste 25 de ani? scuze pentru intrebare
sanatate fetelor!


'Cause I've got you to make me feel stronger /When the days are rough and an hour feels much longer /Yeah when I got you to make me feel better /When the nights are long they'll be easier together...hjartahjartahjarta...

Offline

 

#15 2014-01-16 18:55:17

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Probleme stomac !!!

Cinderella, la momentul colonoscopiei aveam 34 ani.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#16 2014-01-16 21:18:07

cinderela
Hero member
De la: Oradea
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 2627

Re: Probleme stomac !!!

Sanatate multa just me! Ms ca ai raspuns


'Cause I've got you to make me feel stronger /When the days are rough and an hour feels much longer /Yeah when I got you to make me feel better /When the nights are long they'll be easier together...hjartahjartahjarta...

Offline

 

#17 2014-01-16 22:55:33

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Probleme stomac !!!

si tie sanatate Cinderella. daca vreodata afli un "tratament" miraculos sunt aici smile.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#18 2014-01-16 23:03:32

cinderela
Hero member
De la: Oradea
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 2627

Re: Probleme stomac !!!

Eee...nu cred ca s-a gasi tratament pentru asta. Cica. De la stress dar eu am zile proaste sik cand nu sunt stresata...sau poate e subconstient deja. Am vazut in schimb tot felul de diete...eu sincer nu am tinut nici un fel de dieta, am mancat ce am poftit si ce am vrut. Sanatate! La fsl zic si eu...astept cineva sa descopere un leac si sa ma anunte si pe mine lol


'Cause I've got you to make me feel stronger /When the days are rough and an hour feels much longer /Yeah when I got you to make me feel better /When the nights are long they'll be easier together...hjartahjartahjarta...

Offline

 

#19 2014-01-18 21:11:16

alexa123
Hero member
De la: underground
Inregistrat: 2008-12-08
Mesaje: 3560

Re: Probleme stomac !!!

Ador forumul asta si va ador pe voi fetelor, ca mereu gasesc un raspuns, un sfat, o idee de la voi.  par  Thanks!
Da, cred ca e un fel de colon iritabil, fiindca m-am stresat cam tare in ultima vreme cu o ruda de-a mea...si pun totul la suflet si nu numai. In general, stomacul meu e foarte sensibil la cafea/bauturi fierbinti, lapte, legume sau fructe crude..o sensibilitate am, dar e mai rau cand se agraveaza...ca-mi dispare pofta de mancare si tot ce mananc elimim de cateva ori. Si cum ai spus si tu , just me, pot manca toata ziua fainoase sau alimente tari si sa am scaun moale...din senin. Doamnee, stomac tampit  sm
Mi-am mai si luat acum un ceai detoxifiant de la plafar, dar mi-e si lene sa-l desfac, sa nu dorm pe tron  lol


when the pomp lights up,you shoot.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.