homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici-4


#58 2009-12-11 15:19:02

camyelenbebe
Hero member
De la: Bucurestiul minune
Inregistrat: 2009-01-11
Mesaje: 4931

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

noi am avut restrictii pana la 16 sapt....dar intre timp burtica a crescut, eu m-am ingrasat, nu mai poti face lucrurile ca in alte dati asa ca ne-am vazut decat de vreo 3 -4 ori pana acum.........dorinta exista dar cand ma gandesc ca ma apuca junghiuri, nu ma pot misca ca lumea parca mi se ia

cryyyyyssss te apucara dorintele acus? chicot


Dumnezeu ne-a ajutat sa avem doi pui de om exact asa cum ni i-am dorit. hjarta .... Tudor  par....11/03/2010 si Matei 21/6/2012
http://fabricutahandmade.blogspot.ro/20 … orale.html

Offline

 



#59 2009-12-11 15:38:20

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

Dupa ce ca avem un bagaj miscator de carat... ei mai au chef si de ganduri indecente! Teoretic, si eu am dar, la fel ca si lui camy, cand vad ca am nevoie de ajutor sa ma ridic din cada sau cand ma dau jos din pat prin rostogolira, mi se taie toate.

In plus... nu sunt adepta "sexului in 3"  rotfl


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 

#60 2009-12-11 17:21:12

camyelenbebe
Hero member
De la: Bucurestiul minune
Inregistrat: 2009-01-11
Mesaje: 4931

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

witty_ina a scris:

In plus... nu sunt adepta "sexului in 3"  rotfl

rotfl2.......stiti ce e aiurea ca in comparatie cu noi sotii nostri sunt obsedati sa nu-i faca rau lui bebe......noi stim clar ca nu-l afecteaza dar cand prinzi si tu o pozitie sa te poti desfasura in voie auzi " nu-l inghesui pe bebe"  disperat ......iti cam vine sa -l strangi de gat si sa devii brusc vaduva  chicot

Ultima oara a fost editat de camyelenbebe (2009-12-11 17:45:57)


Dumnezeu ne-a ajutat sa avem doi pui de om exact asa cum ni i-am dorit. hjarta .... Tudor  par....11/03/2010 si Matei 21/6/2012
http://fabricutahandmade.blogspot.ro/20 … orale.html

Offline

 

#61 2009-12-11 18:08:50

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

BIne zis, camy. Toata anatomia si toate argumentele din lume, nu-i pot convinge ca nu au nicio treaba cu bebe pe acolo!

Hai sa-i intelegem si pe ei pt ca sarcina este doar a noastra din punct de vedere fizic si ei sunt doar martori. Sunt senzatii noi pt noi, dar pt bietii de ei!!


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 

#62 2009-12-11 19:10:49

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

flowerpot a scris:

Si stiu sigur ca asa cum noi uitam prin ce chinuri trecem, asa si ei uita de anumite imagini din sala de nasteri smile.

asta nu-i adevarat, din pacate. noi uitam... ei raman "bantuiti" de imaginile alea big_smile

anne, de acord si eu cu conceptia aia musulmana de care zici tummenupp cat despre asistat la nastere... mi-ar placea sa vrea el, de la sine putere... dar avand in vedere ca nu vrea nici macar un film... nu-l fortez de niciun fel, repet, nu vreau sa traumatizez omul inutil... mai ales ca nici eu nu voi fi chiar dulce si draguta in momentele alea, macar sa ma lase sa urlu in voie si sa n-am grija lui ca lesina pe acolo lol

dar recunosc ca mi-ar placea sa-l stiu pe aproape... adica macar pe culoar, la usa salonului... e asa, o chestie de securitate. insa avand in vedere ca spitalul nu ii lasa sa intre decat pana in holul principal, de la intrare.... no chances sad

iar legatura tatalui cu copilul se dezvolta pe parcurs, nu printr-o doza de soc in care il vede plin de sange... zic io. cat despre cordonu' ala... hm... sa-l taie cineva PRICEPUT, lasati romantismu' lol

witty, nu zi de frici... ca fiecare e cu frica lui... mie mi-e groaza de ideea de operatie (din cauza anesteziei, nu de altceva)... incat mi se pare muult mai simplu si mi-e muult mai putin frica de nasterea naturala decat mi-e de o eventuala si nedorita cezariana.

crssy, am vazut io filme pe net in care se facea epiziotomie preventiv... adica nici nu apuca sa se vada capul k lumea si deja bagau foarfeca sad


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2009-12-11 19:20:50

dana82
Hero member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 4313

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

witty_ina a scris:

Anne, asta era si ideea: sa nu ne vada taiate sau cum vom fi. Slava Domnului ca exista cortina!!! Ei au menirea sa stea pe un scaunel langa noi, sa ne tina de mana si sa auda primul urlet al bebelusului. Mi s-a spus clar ca sotul, daca ar asista , nu ar vedea operatia sau procedurile in sine  big_smile . Stiu oamenii de ce  lol

Crys si fetele care au nascut natural, jos palaria pt ca ati avut curaj. Noi cele cu cezariana, nu am primit doza de curaj de la ursitoare  lol

Aici ai dreptate Witty_ina. Nu are nici o legatira asistatul sotului/partenerului cu a "te vedea ferfelita" . Eu am asistat la o nastere in State si nu am vazut-o pe verisoara mea deloc ferfelita(si nici sotul ei nu a vazut-o) pentru ca noi eram unul in dreapta , unul in stanga!in schimb emotiile si trairile au fost de nedescris.  La fel si fratele meu a asistat la nasterea cumnatei mele si nu a avut si nici acum nu are nici o problema in legatura cu subiectul asta.Ba mai mult a fost super incantat! Oricum eu zic ca depinde de persoane ...de cum esti.  Personal ma bucur ca sotul meu vrea sa stea pe scaunel langa mine cand voi naste....numai sa se prinda odata rotfl  rotfl2

Offline

 

#64 2009-12-11 21:00:35

Alina Elena
Insomniac member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 5953

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

Al meu cred ca ar vrea sa intre cu mine, dar nu stiu daca ne da voie si nu stiu daca as vrea eu.

Ultima oara a fost editat de Alina Elena (2009-12-11 21:01:10)


Avem doua printese minunate - Alisia Georgiana - 25 aprilie 2010
                                            - Luiza Petronela - 22 iunie 2012
Dumnezeu sa le ocroteasca sa fie mereu sanatoase

Offline

 

#65 2009-12-11 22:09:43

dana82
Hero member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 4313

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

Alina Elena a scris:

Al meu cred ca ar vrea sa intre cu mine, dar nu stiu daca ne da voie si nu stiu daca as vrea eu.

alina tu ai fetitza!!ce fain!Felicitari!!so happy for you:D De unde esti? Daca te hotarasti ca ai vrea sa fie al tau langa tine la nastere ti-as zice sa ci la Arad sa nasti la clinica Genesys pt ca aici lasa taticu cu tine...sau cel putin asa am auzit;)) eu acolo ma inscriu cand o sa am ceva in burta....si daca nu il lasa pe a meu cu mine fac scandal ko   rotfl  rotfl2
V-am pupat fetele...ne vedem luni!
Noapte buna!

Offline

 

#66 2009-12-12 00:24:07

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

anne85 a scris:

Cat despre legatura cu copilul, mamele au si vor avea mereu o legatura mai deosebita cu copii lor si mi se pare normal sa fie asa. De aia mama e mama si tata va ramane mereu ... doar tata.
...

mie mi se pare total eronat sa spui asa ceva. tatal e la fel de important in viata unui copil ca si mama.


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#67 2009-12-12 11:55:46

Alina Elena
Insomniac member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 5953

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

Neata.

Dana eu sunt din Piatra Neamt. dar nasc in bacau. nu stiu daca il lasa pe sot cu mine, caci nu am intrebat inca. o sa intreb. dar nu cred ca as vrea eu sa il iau. mai bine nu. sa ma vada dupa nastere. acolo unde nasc il lasa sa intre sa ma vada de acte ori vrea, sa stea cu bebe si cu mine cat vrea.

Da am fetita, cel putin asa a zis dr mea la ultimul eco. sa vedem luni la iasi , la morfologie fetala, daca a ramas tot fetita. chicot

Ultima oara a fost editat de Alina Elena (2009-12-12 11:55:58)


Avem doua printese minunate - Alisia Georgiana - 25 aprilie 2010
                                            - Luiza Petronela - 22 iunie 2012
Dumnezeu sa le ocroteasca sa fie mereu sanatoase

Offline

 

#68 2009-12-12 12:45:26

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

voi nu vreti sotii...dar cu mine a stat soacra si cumnata..pe tot parcursul travaliului, cand ma verifica la dilatatzie, in sala de operatie( a fost doar soacra). Al meu a vrut sa stea dar cand a venit si m-a vazut asa a spus ca nu poate sa ma vada in dureri....adevarul ca nici nu l-am observat ca e sau nu pe acolo ca soacra ma a stat cu mine in permanenta si sotul mai intra din cand in cand in sala de nasteri sa vada cum mai sunt.. Dar sa nu credeti ca raman socati sau altele....din contra...  or sa fie mandri ca au ascultat primul planset al bebelusului si ca l-au tinut pentru prima oara. Al meu e slab de inger si are multe fobii...nu ar fi mers inauntru la cezariana nici fortat.

Offline

 

#69 2009-12-12 14:05:07

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

fetelor, daca tot ati deschis topicul asta, aici ar trebui sa discute proaspetele mamici despre situatiile in care se afla....
nu burticile dfespre situatiile lor...
burticile au topic la Perioada Prenatala...

Offline

 

#70 2009-12-12 19:40:26

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

Anne, eu am avut o sarcina perfecta, nu mi s-a interzis nik big_smile , dar din luna 8 nu am mai putut eu sa prestez... big_smile

Witty, tare faza cu sex in 3 rotfl2

Fetelor, noi nu vom uita ever durerile alea.... pur si simplu trecem peste, depasim momentul... dar NU UITAM.

Camysh, nu supara burticile.. nu e voie tongue


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#71 2009-12-13 16:35:43

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

Eu ma gandisem la faptul ca am monopolizat discutia despre "nastere" cu o multime de intrebari de la burtici catre mamici si de aceea m-am gandit sa le mutam aici.

Asteptam pe aici mamicile ca sa le interogam smile

Ultima oara a fost editat de witty_ina (2009-12-13 16:47:45)


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 

#72 2009-12-14 08:51:48

anne85
Full member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 577

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

Dap, Witty are dreptate ! O gramada de prospete mamici au fost si ele burtici cu doar cateva saptamani in urma si eu, una, am asteptat cu nerabdare sa treaca in categoria mamicilor ca sa le pot bombarda cu intrebari ! lol Si sincer, la ora asta ma gandesc mai mult la momentul nasterii si la ingrijirea bebelusului imedat dupa nastere decat la sarcina in sine.

Pokemon, ai copii ? Daca da, atunci iti respect parerea. Dar daca inca n-ai simtit timp de cateva luni de zile o fiinta miscand in interiorul tau, daca nu l-ai alaptat si nu l-ai tinut in brate (si aici pot sa spuna mai multe fetele care au nascut deja) atunci n-ai de unde sa stii ce legatura extraordinara se stabileste intre o mama si copilul ei. Nu am spus ca tatii nu isi iubesc copii si invers, nu am spus ca nu au acelasi rol ca si mama in viata lor, in educatia lor, in formarea caracterului lor ... am vorbit doar de legatura mama-copil.
Daca nu ma crezi, intra la topicul despre relatia forumistelor cu tatii lor. O sa vezi ca majoritatea NU AU o legatura cu tatii lor. Ii respecta, ii iubesc, si atat ...
In fine, poate sunt mult prea subiectiva din moment ce nici tatal meu nu a fost un tata excelent si nu prea am notiunea asta de relatie tata-fiica ...

Ultima oara a fost editat de anne85 (2009-12-14 09:00:18)


gravida 35+ babyboy happydance

Offline

 

#73 2009-12-14 10:21:36

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

Burtici si mamici, am o dilema. Caut o cutie, ermetica daca se poate, mai mare in care sa pun tot ce inseamna biberoane, tetine... adica un spatiu de depozitare pt bebe. Aveti vreo idee de unde as putea lua asa ceva? Eu am gasit dar erau "casolete" si erau mititele si nu erau nici ermetice


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 

#74 2009-12-14 10:25:13

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

anne85 a scris:

In fine, poate sunt mult prea subiectiva din moment ce nici tatal meu nu a fost un tata excelent si nu prea am notiunea asta de relatie tata-fiica ...

sincer, cred ca esti... EXISTA si legatura tata-copil, f puternica in unele cazuri (si poate fi atat una pozitiva, cat si una negativa!!).

eu mai degraba, legat de subiectul "sa vada si ei prin ce trecem" - si nu numai - , as spune ca exista O ALTFEL DE LEGATURA tata-copil si ca tatal are un ALT ROL decat mama... deloc mai de neglijat si deloc mai putin esential... doar ca... altul.

witty, pai vezi la raionul de plasticarii din orice mag alimentar... sunt cutii de plastic, alimentare, pe ce dim vrei... si se inchid si ermetic wink

Ultima oara a fost editat de katami (2009-12-14 10:26:00)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#75 2009-12-14 10:27:08

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

witty_ina a scris:

Eu ma gandisem la faptul ca am monopolizat discutia despre "nastere" cu o multime de intrebari de la burtici catre mamici si de aceea m-am gandit sa le mutam aici.

Asteptam pe aici mamicile ca sa le interogam smile

da, e ok
dar ma refeream ca vreau sa vad aici discutii despre statutul de mamica, nu despre ce mai fac burticile wink

Offline

 

#76 2009-12-14 10:29:48

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

Multumesc anne... Pe acolo m-am uitat dar am crezut ca poate exista unele speciale pt bebelusi

Camysh, putem schimba titlul topicului in "Discutii de tot felul intre mamici si burtici"?


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.