homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici-6


#96 2009-12-15 12:25:14

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

merci fetele, va anunt de indata ce alfu ce si cum.
e frumos ninge pe foruuuum.  sorcova  cold  face_tree  santa


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 



#97 2009-12-15 12:25:49

walkiria_c
Full member
De la: Brasov
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 739

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

mie pe perioada sarcinii nu mi-au aparut vergeturi...poate doar s-au accentuat cateva razlete pe care le aveam deja pe coapse..m-am dat cu crema antivergeturi pt gravide de la sanosan si cu ulei de migdale, dar mai putin...in schimb dupa ce am nascut am observat ca au aparut vreo 3 pe burtica....a propos..purtati burtiera?...si mai am cateva nelamuriri fetele:
1...bebe are pielea cam uscata pe la incheieturi la manute si picioruse...il dau cu ulei johnson cu aloe, dar inca nu i-a trecut...e drept ca nici baitza asa in buna regula nu prea i-am facut pana aseara ca abia ieri i-a cazut buricul si pana acum l-am spalat mai superficial sa zic...stiti vreun remediu?
2...in cat timp se vindeca epiziotomia?eu am aproape 2 sapt si am momente cand ma doare rau, parca ma strange ceva acolo jos...am ate care se resorb mi-a zis dr...dar prb e in cat timp, ca una chiar se vede si simt ca ma strange...
3...pt iritatii la bebe la fundulet ce folositi?

Ultima oara a fost editat de walkiria_c (2009-12-15 12:26:02)


Perfectiune, pisc de lacrimi greu...te stie numai D-zeu.
mami de Eduard Andrei

Offline

 

#98 2009-12-15 12:33:15

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

felicitari pt bebelus...
cat de uscata este? poate o sa isi revina de la sine....asa avea si al meu si i-a trecut in cateva saptamani.
pt..iritatii la fundulet ori schimbi marca scutecului ori bepanthen.

Offline

 

#99 2009-12-15 12:37:00

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

Samy, la multi ani pt stapana!!

Walki, bine ai revenit  par . !!! Eu nu pot sa-ti sugerez decat ceva pt fundulet, din ce am vazut ca mai folosesc fetela: Crema de galbenele (Melkfett). Dar cel mai bine ar fi sa-ti spuna mamicile.

Imi pare rau ca inca te mai doare epiziotomia.

Am gasit si povestea ... uff... prin cate ai trecut. Dar ma bucur ca s-a terminat si acum aveti acasa o comoara, asa cum ai zis si tu. E un scump si jumatate

Ultima oara a fost editat de witty_ina (2009-12-15 12:44:10)


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 

#100 2009-12-15 12:51:52

walkiria_c
Full member
De la: Brasov
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 739

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

sa stii ca am folosit la inceput huggies si mi s-au parut mai bune decat astea pampers de le avem acum...parca nu absorb umezeala asa bine...plus ca bebe are scaune f dese si poate si de la asta s-a iritat un picut...pielea e destul de uscata..se vad asa cojite...
ina... puss

Ultima oara a fost editat de walkiria_c (2009-12-15 12:52:09)


Perfectiune, pisc de lacrimi greu...te stie numai D-zeu.
mami de Eduard Andrei

Offline

 

 Publicitate


loading...

#101 2009-12-15 13:30:52

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

schimba pe huggies si gata smile eu nu am folosit pampers de cat cel pe portocaliu.
bafta si continua cu alaptatul. God job ! te descurci de minune!

Offline

 

#102 2009-12-15 14:25:18

camyelenbebe
Hero member
De la: Bucurestiul minune
Inregistrat: 2009-01-11
Mesaje: 4931

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

si eu am gasit cateva vergeturi pe coapse la spate.....si mi-am dat cu crema de.......acumasta e ..sper doar sa nu se inmulteasca


Dumnezeu ne-a ajutat sa avem doi pui de om exact asa cum ni i-am dorit. hjarta .... Tudor  par....11/03/2010 si Matei 21/6/2012
http://fabricutahandmade.blogspot.ro/20 … orale.html

Offline

 

#103 2009-12-15 14:37:25

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

Walki, crema de la Nivea sau Klorane ( ce nimeresc big_smile ) fol eu, dupa ce-l schimb, de fiecare data - cam la 3 ore; burtiera port de la Sana, marime M - am 57 kg... te orientezi tu dak iti tb mai mare/mai mica. Epiz trece... dak te apropii de 2 sapt e f bine, o sa doara din ce in ce mai putin, nu te stresa puss; scutece eu fol Happy de la Bella, deja am trecut la nr 2! :majroeta:

Fetelor, eu nu m-am omorat cu cremuitul; urasc senzatia de unsuros, la mine in vocabular nu exista crema/ulei de corp.. si nu mi-au iesit vergeturi; la bebe 2, nici nu ma mai deranjez cu creme...  acklad ; depinde de piele.

Fleur, ce te-a apucat?? Mai ai rabdare, ca dispare si burta... ce sa zi, dak adevaratii monstri ar arata ca tine... notiunea de "monstru" nu ar mai fi de speriat smile ; voi ziceti de mine ca-s slaba, dar dupa ce mananc si beau si apa/ceai, am burta ca la 3-4 luni... asta e... se retrage - bine, nu se retrage ata ete... oricum vine si bebe 2  happy

S-a oprit ninsoarea, da' ce frig eeeeee  cold

Ultima oara a fost editat de Crssy85 (2009-12-15 15:08:08)


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#104 2009-12-15 16:12:50

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

crssy, deja te gandesti la bebe 2? big_smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#105 2009-12-15 16:21:40

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

Lasa ca o sa vedeti voi dupa ce nasteti... cateodata te mai apuca o depresie din asta... cand te uiti in oglinda... eu ma uit la pozele mele de acum 2 ani si imi vine sa plang  bang
Inca mai am burtica, sanii parca s-au lasat, celulita e in floare... sala scrie pe mine dupa Anul Nou lol

Fleur, te simti mai bine ca nu esti singura? lol

Daca pielea voastra nu are elasticitate, puteti sa va dati cu cate creme vreti voi si de la cele mai scumpe marci... nu rezolvati nimic.
Eu nu am avut vergeturi si ghici cand au aparut? in ultima saptamana!! Am zis ca mor, dar asta e, astept sa slabesc si apoi vedem cu ce le tratam.


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#106 2009-12-15 16:23:46

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

Logic... la cele 57 de kg ale ei, se poate gandi la orice.  wink


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 

#107 2009-12-15 16:51:32

camyelenbebe
Hero member
De la: Bucurestiul minune
Inregistrat: 2009-01-11
Mesaje: 4931

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

katami a scris:

crssy, deja te gandesti la bebe 2? big_smile

dili se gandea la bebe 2 dinainte sa-l nasca pe David  rotfl2

ma intristati mai fetelor.....eu de acum am momente in care nu ma suport cand vad in oglinda cat sunt  supa ......acum imi mai ridic moralul ca am bebe in burta dar dupa cred ca voi plange zilnic......sper sa ne revenim toate la o forma de care sa fim multumite

Ultima oara a fost editat de camyelenbebe (2009-12-15 17:15:25)


Dumnezeu ne-a ajutat sa avem doi pui de om exact asa cum ni i-am dorit. hjarta .... Tudor  par....11/03/2010 si Matei 21/6/2012
http://fabricutahandmade.blogspot.ro/20 … orale.html

Offline

 

#108 2009-12-15 18:06:39

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

fetelor, nu va ma vaitati, eu nu m-am mai analizat in oglinda de nu stiu cand... am vergeturi peste tot, burta, coapse, fund, picioare, am pielea alba...ce creme,cremute,uleiuri etc...nu m-au ajutat cu nimic, daca pun niste poze va speriati dar asta e, ce sa fac??? bebelusa mea mica merita orice sacrificiu. dupa, vedem noi cum se mai duc, cu creme, laser, tratamente si tot vor mai ramane disperat  smile


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

#109 2009-12-15 20:04:18

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

camyelenbebe a scris:

katami a scris:

crssy, deja te gandesti la bebe 2? big_smile

dili se gandea la bebe 2 dinainte sa-l nasca pe David  rotfl2

inainte stiu ca se gandea... eu eram curioasa daca si-a mentinut gandurile in domeniu  visslar

si eu am un ditai curu celulitos... dar nu ma stresez, stiu ca, mai greu, dar nu imposibil, se va da jos. vergeturi, slava Domnului, inca n-am facut nimic... nou lol ca am unele de cand aveam 14 ani (sau sub?) pe fund si solduri sad


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#110 2009-12-15 20:37:38

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

samy a scris:

o'hara a scris:

samy da' inca mai sterilizezi?

le spal de fiecare data cu apa si detergent, dar o data la 3-4 zile le mai bag la steriliztaror rodnar

si papucii lu' tati si pietrele de pe jos si tot ce baga ea in gura?  big_smile eu nu mai sterilizez de pe la 4 luni. oricum nu mi-a fost greu pt ca si asa sterilizam doar o data pe saptamana. schimb bibe, suzete si tetine cam o data la 2 luni si gata. macar planuiesti sa te lasi de sterilizat?  angel

walki am citit un studiu facut pe toate produsele cosmetice pt copii iar jhonson din 10 substante cate au testat ei la el 9 erau controversate. eu nu prea is fan cosmetice pt bebelusi care se gasesc in orice magazin. e de preferat sa folositi cosmetice care se gasesc in farmacii si nu in hypermarket-uri gen klorane. pare scumput la prima vedere dar tine destul de mult timp. plus ca uleiul astupa porii si ideea de hidratare e falsa...tot klorane are o lotiune care intra instant in piele si hidrateaza f bine. pt iritatii eu o dau cu avene. o dau seara si dimineata nu mai are nic.

apropos de iritatii la buci - daca apare frecvent schimbati marca chilotilor ca s-ar putea aici sa fie buba. astia de la pampers folosesc nu stiu ce porcarie absorbanta si f multi bebelusi s-au iritat. am renuntat la marca asta de la 2 saptamani. am folosit apoi happy care is relativ ok da' se aduna f ciudat cand sunt plinuti. folosim insa cu succes huggies. din pacate tare greu se mai gaseste nr care ne trebuie acum  alcool (acu am vazut ca a spus si soarele tongue )


mami de minuni hjarta

Offline

 

#111 2009-12-15 20:43:32

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

o'hara a scris:

samy a scris:

o'hara a scris:

samy da' inca mai sterilizezi?

le spal de fiecare data cu apa si detergent, dar o data la 3-4 zile le mai bag la steriliztaror rodnar

si papucii lu' tati si pietrele de pe jos si tot ce baga ea in gura?  big_smile )

rotfl aia cu papucii lu' tati a fost buna big_smile

razi tu razi, da' eu si acu am pe constiinta un biet MELC, pe care bunica-mea de la tara, intr-un imbold protector fata de nepoata de cateva luni, l-a SPALAT IN APA CU SAPUN DE RUFE in care trebaluia.... pai cum, a vazut ca vrea copchilu' sa puna mana pe melc, da' cum s-o lase sa atinga ceva murdar? asa ca a rezolvat problema in mod... mai putin ecologic lol cica scotea bietul melc clabuci dupa ce l-a scos de acolo sad

de  sanosan ce stii, ana? ca deja am luat sampon de la ei... din ce-am vazut prin magazine, mi s-a parut cel mai ok dpdv al compozitiei...

Ultima oara a fost editat de katami (2009-12-15 20:44:22)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#112 2009-12-15 21:16:25

Almi Ingerash
Addicted member
De la: capătul țării..
Inregistrat: 2009-06-15
Mesaje: 11375

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

felicitari mamicilor si viitoarelor mamici... eu sunt o viitoare viitoare-mamica big_smile lol
am citit ce ati scris voi pe aici (nu in totalitate, recunosc) si imi pare bine k pot "fura" si eu de la voi mici secrete smile


??? Everything will be OK at the end. If it's not OK, it's not the end.  ???
..::: bebe Eveline-Ioana (29.05.2015) prin FIV bebe :::..
..::: bebe Erika-Maria (10.02.2020) natural bebe :::..

Offline

 

#113 2009-12-15 21:27:06

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

cesafac acu' sincer, nu m-am gandit sa nu mai sterilizez, ca mi-e asa usor sa o fac.... tongue tare faza cu papucii...numa' ca ea e fan bocancii lu tasu'  disperat si le inlocuiesc mai rar ca tine, bibele si tetinele
katami, si noi tot sanosan folosim de cand s-a nascut,   smile  la inceput p'aia cu oxid de zinc (e mai uscata) acum una tot de la ei, mai putin grasa. sunt foarte multumita, poponeata este ok, rar de la portocala se mai irita da' trece repede happy

Ultima oara a fost editat de samy (2009-12-15 21:27:38)


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#114 2009-12-15 21:32:59

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

eu intrebam in general de gama sanosan... pt fundulet am luat clasicul bepanthene, desi eu una sper sa scap doar cu melkfett... dar de la sanosan am luat samponul si sapunul...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.