homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici-7


#115 2009-12-15 21:41:17

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

katami, eu am toata gama sanosan   tongue si e foarte faina (cu crema de corp ma dau si i    rodnaro)


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 



#116 2009-12-15 22:06:08

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

sar-mana puss e bun daca e asa smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#117 2009-12-16 01:03:57

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

a mea de la sanosan a facut alergie... visslar

avea si asta vreo 5 substante pe lista "not"...incerc sa gasesc lista aia prin arhiva  alcool

eu nu o dau pe a mea cu nimic decat daca e iritata da asta se intampla rar. o spal la chiuveta si gata operatiunea  angel


mami de minuni hjarta

Offline

 

#118 2009-12-16 01:13:02

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

nici eu nu il dau cu nimic...apa si sapun smile ...

Offline

 

#119 2009-12-16 01:23:04

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

pe langa faptul ca e mai sanatos asa ca nu ii inveti pielea "cu narav" si cum nu l-ai dat o data cum apare si iritatia, e si mai ieftin tongue


mami de minuni hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#120 2009-12-16 12:27:39

maryland
Sr. member
De la: New York
Inregistrat: 2008-12-05
Mesaje: 1774

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

katami a scris:

o'hara a scris:

samy a scris:

le spal de fiecare data cu apa si detergent, dar o data la 3-4 zile le mai bag la steriliztaror rodnar

si papucii lu' tati si pietrele de pe jos si tot ce baga ea in gura?  big_smile )

rotfl aia cu papucii lu' tati a fost buna big_smile

razi tu razi, da' eu si acu am pe constiinta un biet MELC, pe care bunica-mea de la tara, intr-un imbold protector fata de nepoata de cateva luni, l-a SPALAT IN APA CU SAPUN DE RUFE in care trebaluia.... pai cum, a vazut ca vrea copchilu' sa puna mana pe melc, da' cum s-o lase sa atinga ceva murdar? asa ca a rezolvat problema in mod... mai putin ecologic lol cica scotea bietul melc clabuci dupa ce l-a scos de acolo sad

de  sanosan ce stii, ana? ca deja am luat sampon de la ei... din ce-am vazut prin magazine, mi s-a parut cel mai ok dpdv al compozitiei...

kata sanosan are parabeni la greu...cate 3 in fiecare produs....
eu am folosit vreo saptamana si am renuntat
il spal si ii dau cu creme de la bimbo...se gasesc in farmaciile centrofarm si mustela, klorane...i-am luat acum un sampon avene pt bebei sa vad si asta cum o fi
daca se irita intre picioruse si afce ca niste vezicule...e ALERGIE la urina...eu pana sa ma prind am schimbat un milion de creme si de scutece
trece cu o substanta pregatita in farmacii pt micoze
eu scutece am pampers sensitive si sunt f multumita de ele
deja cumpar masura 4  disperat

a...si am vazut ca vb de vergeturi...conteaza f mult de materialul genetic...
eu nu am facut nici macar una...burta nu mai am deloc si sunt deja mai slaba decat eram inainte de sarcina
m-am dat cu crema pe burta, sanii si coapte cam o data la doua zile...era o crema banala de corp nicidecum una speciala

eu eram convinsa ca am sa fac vergeturi la greu pt ca in adolescenta am facut f multe pe sani si cateva pe fund...
am avut noroc si nu am facut in sarcina...ba mint...am facut doua fix in fund...intre fese  rodnar

Ultima oara a fost editat de maryland (2009-12-16 12:58:24)

Offline

 

#121 2009-12-16 13:03:02

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

eu o dau seara cu crema la fundulet, dupa baita.. apa si sapun every time cand schimbam pamperasul...acu' fiecare face cum stie ca e mai bine pt bebele ei.


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#122 2009-12-16 14:02:30

walkiria_c
Full member
De la: Brasov
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 739

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

o fi si de la astea de la johnson, ca si de spalat tot cu gel de ala top-to-toe de la ei il spal...imi spunea cineva ca e bun uleiul de masline extravirgin fiert pt piele....voi ce stiti?...la fundulet il dau cu nivea baby, dar am si una de la mustela...la inceput il dadeam cu aia dar mi s-a parut ca ramane pe piele, ca e cam concentrata cumva ca ramanea asa alb...dar cred ca o sa revin la ea ca alb, nealb macar nu s-a iritat...acum am facut ceai de musetel si il sterg cu un tampon de vata de cate ori schimb scutecul...faza e ca nu s-a iritat pe tot funduletul, ci doar acolo la orificiul anal putin e rosu si plange dragutul de cate ori are scaun...si are deeeeees....a propos...cam cate ar fi normal sa aiba daca e alaptat la san?

Ultima oara a fost editat de walkiria_c (2009-12-16 14:03:53)


Perfectiune, pisc de lacrimi greu...te stie numai D-zeu.
mami de Eduard Andrei

Offline

 

#123 2009-12-16 14:10:03

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

dupa fiecare alaptat ar trebui sa aiba scaun in primele saptamani de viata.
daca nu e iritat tare de ce nu schimbi scutecele si astepti sa vezi daca trece de la sine... si e normal sa planga dupa caca...asta e modalitatea lui sa iti spuna...am facut caca vin-o si schimba-ma.
Eu nu am folosit creme ...verisoara lui si acum este data dupa fiecare schimbat cu sudocrem si are 2 ani.

Offline

 

#124 2009-12-16 14:28:27

walkiria_c
Full member
De la: Brasov
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 739

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

pai cam asa are, dupa fiecare alaptat....plange doar de vreo 2 zile cand face, inainte numai se agita si-mi dadea de veste....

Ultima oara a fost editat de walkiria_c (2009-12-16 14:28:32)


Perfectiune, pisc de lacrimi greu...te stie numai D-zeu.
mami de Eduard Andrei

Offline

 

#125 2009-12-16 17:50:09

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

Greu e cu produsele astea pt bebe.

Eu am gasit pe net o lista cu produse dermocosmetice pt bebe dar ma gandeam ca poate ne luminati cat de cat. Am inteles de la voi ca Sanosan nu e tocmai ok din cauza parabenilor.

De Uriage, Avene, Mustela, Klorane ce stiti?

O'hara spunea ceva de o listuti cu substantele care nu trebuie sa existe in cosmeticele astea... voi stiti ceva de ea?


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 

#126 2009-12-16 19:26:23

pipacslany
Hero member
De la: Kolozsvar
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 2895

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

walki sa stii ca si eu am schimbat scutecele ca nu eram multumita de pampers. nici mie nu mi se parea ca absorb nush cat de bine plus ca la noile pampers (alea cotton nu stiu cum) eu ii simteam pantalonul umed pe tot fundicul.m-am mai plans eu pe la nush ce topic de treaba asta big_smile
acum folosesc happy. sunt fff multumita de ele si le recomand.
la fundic eu ii dau cu crema de galbenele.
i-am dat de cateva ori si cu sudocrem si este f bun.
sper sa ii treaca repede la pitic iritatia. pielea uscata cred ca va trece de la sine. si victor a dat jos "un rand" de piele tongue

Ultima oara a fost editat de pipacslany (2009-12-16 19:26:50)

Offline

 

#127 2009-12-16 20:00:12

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

Eu tot pampers folosesc, sunt unii mov. Deocamdata sunt multumita de ei.
Si de fiecare data cand o schimb, o dau cu sudocrem.
Fac rau ca o dau mereu cu crema?


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#128 2009-12-16 22:34:14

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

walkiria_c a scris:

l...imi spunea cineva ca e bun uleiul de masline extravirgin fiert pt piele....voi ce stiti?...?

in niciun caz fiert... incalzit usor de tot, cat sa nu fie rece pe piele

mary, da? sad eu ma uitasem tocmai sa nu aiba parabeni... pe ce am luat eu nu scria explicit nik de genul asta...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#129 2009-12-16 22:52:15

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

eu cred ca se face prea mare tam-tam pe cremele astea. tongue  in definitiv sunt special create pentru copii, idea e ca fiecare bebe pana la urma tolereaza una din ele. ne dam fiecare cu parerea din experienta pe bebele ei. si by-the way daca nu esti cat de cat cunoscator de substante, ca mine de ex, le iei din farmacie, fctie de pret, de recomandarea farmacistului, a pediatrului etc.
parerea mea...chicot
a, si singura crema pe care scrie mare FARA PARABEN, sunt produsele de la bubchen, sunt si ieftinache, nah retas


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#130 2009-12-16 23:05:41

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

love esti o scumpa...te iubesc  hjarta ...ma simt mai bine  partydance
m-am dat cu crema de cand am aflat ca sunt gravida de 2 ori pe zi...in ultimile sapt chiar si de 3 ori...din luna a 6a am vazut ca mi-au aparut 2vergeturi pe burta...pana la nastere au fost numai astea, dar imediat dupa ce am nascut....au mai aparut altle 4 pe burta  sad ...centura mi-am pus a2a zi dupa operatie, desi ma jena la cusatura....nici n-am intreb dr de teama sa nu-mi interzica ....momentan nu fac sport...cateva exercitiii la 2-3 zile nu se pun ...al meu sot ma iubeste asa, dar vreau sa ma plac eu....mai am 4kg in plus si nu scap de ele, se tin ca scaiul de mine
walkira noi fol pampers, aia cu cottin nu erau straluciti, acum avem normali si le dau cu crema la fundulet doar cand sunt rosii, nu de fiecare data...bepanthen mi-a le-a facut bine
pt pielea uscata am fol klorane, am incercat nivea si s-au iritat cumplit....klorane gel de dus si crema de corp fol din prima sapt si au o piele fina si curata, nu au avut cojite deloc


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#131 2009-12-17 10:03:02

camyelenbebe
Hero member
De la: Bucurestiul minune
Inregistrat: 2009-01-11
Mesaje: 4931

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

fleur ia sa nu te mai vad suparata.....tu esti o fata atat de draguta si dulce.....m-am indragostit de gropitele tale par ...ti-am spus? rodnar ......las' ca mergem impreuna la o sala si ne face sexoase sa moara vecinii de oftica. chicot ....stai sa nasc si eu si mergem  par

voi vorbiti vorbiti de creme si uleiuri ca eu bag la cap tot sa cumpar si eu cand le vine randul  chicot

Ultima oara a fost editat de camyelenbebe (2009-12-17 10:03:38)


Dumnezeu ne-a ajutat sa avem doi pui de om exact asa cum ni i-am dorit. hjarta .... Tudor  par....11/03/2010 si Matei 21/6/2012
http://fabricutahandmade.blogspot.ro/20 … orale.html

Offline

 

#132 2009-12-17 10:33:25

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

par  Fleur!   hjarta
Stiu cum te simti, am avut si eu momente din astea, dar acum nu ma mai gandesc la ele.
Am folosit centura imediat dupa operatie, a 3-a zi parca... si chiar doctorul care m-a operat mi-a recomandat.
fetelor, a mea mai nou doarme pe burta  va Nu stiu ce a apucat-o


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#133 2009-12-17 10:43:15

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

lasa copilul sa doarma cum ii place tummenupp .A mea,acum,dupa un an a inceput sa doarma pe burta,si sta asa toata noaptea;cand se trezeste are niste obraji rosii lol ,ca doarme cand pe un obraz cand pe altul(prima data cand am vazut-o asa rosie in obraji m-am speriat,am crezut ca are febra rotfl )


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.