homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici-9


#153 2009-12-19 16:33:06

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

da,depinde de fiecare producator marimea,ca sa ne zapaceasca pe noi lol .Cred ca 52-58-67 se refera la inaltimea copilului.Am gasit aici un tabel
http://haine-copii.dorador.ro/index.php … &id=6,
dar mie mi se par mari hainele marimea 56 la 0-1 luni,cat scrie acolo,bebelusa mea avea la nastere 52 cm.Oricum,ei cresc foarte repede in primul an,si cred ca de asta au facut asa tabelui.


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 



#154 2009-12-19 16:49:38

pipacslany
Hero member
De la: Kolozsvar
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 2895

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

da rozik...la inaltime se refera. doar ca...asa cum spui si tu, hainele marimea 56 sunt mari pt nou nascuti...acu' ce-om face? tongue las ca lor oricum le place sa fie imbracati lejer wink

ps- am si etichete cu 50-56, adica 0-3 luni. depinde de producator, clar.

Ultima oara a fost editat de pipacslany (2009-12-19 16:50:53)

Offline

 

#155 2009-12-19 18:12:05

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

Fetelor imi cer scuze...v-am raspuns dar la alt topic ca eram tehuie de la insomniile mele si nu mi-am dat seama. Va multumesc tare mult si sa stiti ca din orice povestiti eu invat cate ceva chiar daca sistemul medical de aici este asa de diferit fata de cel in tara (si mi-as dori sa nasc in tara, sincer). Mai am cateva zile (ei au zis ca pe 28 decembrie) si o sa imi tin buburuzu'/buburuza in brate si nu-mi vine sa cred ca am ajuns pana aici. Am avut suportul vostru un an de zile, de cand am pierdut o sarcina, si va multumesc frumos caci am stiut mereu ca voi gasi sprijin in voi. Sper sa dau si eu inapoi macar pe jumatate cat am primit de la voi.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#156 2009-12-19 19:56:59

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

flower puss NU ti-ai dori sa nasti in tara, crede-ma... cel putin nu oriunde in tara... poate pe la vreun particular ceva. si crede-ma ca iti spun asta fara mofturi de igiena, pot sa dorm lejer intr-o cabana rapanoasa in pat cu alti 3, dar aici se pune pb de sanatatea copilului tau. tinem pumnii! smile

anne, eu am luat marimi de tipul 26, 28... dar asta din mag, aveau si corespondenta in luni pe ele. cat despre grosime, eu as lua si haine groase, pt ca in febr-mar e totusi rece pt un nou nascut... si tre sa il scoti putin afara de la inceput...

eu n-am apucat sa mai intru pt ca ne-a venit mobila mai repede, adica ieri dance in loc de marti. asa ca de 2 zile am stat la smotru la ap.

ieri am fost si la medic, unde am avut un soc: copilasul meu are deja 2,8 kile, iar dr mi-a spus ca "daca mai sta o luna, se face peste 3,5" yikes ma doare pasarica de pe acu rotfl cica e f inalt, ca taica-su big_smile si mi-a mai zis ca imi vine la nastere in orice zi, mai putin in noaptea de 31 dec big_smile a zis ca pe 1 ian vine, ca ARE O CEZARIANA PE 1 DIM rotfl saraca aia....

si mi-a facut si mie faimosul control... a durut ca naiba, dar n-am sangerat. insa mi-a zis ca pot sa ma astept, sa nu ma sperii. dar n-a fost.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#157 2009-12-20 08:24:54

geasiemi06
Full member
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 903

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

buna,ma alatur si eu voua o viitoare mamica,va pup si va doresc sarcina usoara


Alexia-Ioana 25 august 2010

Offline

 

 Publicitate


loading...

#158 2009-12-20 09:40:29

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

Katami, tu chiar meriti o bataie buna!! Cum sa stai la smotru!!!  skitarg Tu o sa nasti cu cu matura in mana  chicot .

Flowerpot, iti tinem pumnii sa nasti usor si sa te refeaci foarte repede. NU te preocupa de furtuna de zapada... fii optimista!! Eu am pregatit pampoanele  tongue
Geasiemi, bine ai venit printre noi. Sa ai sarcina usoara in continaure si te asteptam cu ... vesti despre stapan/stapana  par


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 

#159 2009-12-20 12:01:54

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

witty, ce sa fac... am de ales big_smile smotruiesc acum sau dupa ce nasc. din cate ma cunosc.. prefer acum de 1000 de ori. atunci nu stiu daca se mai intelege cineva cu mine, asa ca prefer sa nu-mi planific nimic decat sa am grija de bebe si atat big_smile

flower va naste la cozonaci, asa ne-a promis chicot

geasiemi, tu ai deja 25 sapt? ce repede a trecut timpul....


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#160 2009-12-20 15:38:28

geasiemi06
Full member
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 903

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

nu katami,eu am 4 sapt am aflat  acum  cateva zile mi-au iesit 2 teste pozitive si m-a insemnat cu 4 zile inainte de menstra,mai am pana la 25 sapt,abia astept


Alexia-Ioana 25 august 2010

Offline

 

#161 2009-12-20 18:23:09

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

felicitari si sarcina usoara!! applause

pt toate proaspetele mamici... un articol care mie mi-a mers la suflet inainte de sarbatori: http://viataprinbalonulroz.blogspot.com/

Ultima oara a fost editat de katami (2009-12-20 19:49:29)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#162 2009-12-21 10:59:09

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

Fetelor, am tot auzit pe aici cate ceva despre produsele cosmetice de bebelusi bubchen. Pe unde se gasesc? Eu am vazut ca pot fi cumparate de pe site-ul lor dar credeam ca sunt si printr-un hypermarket


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 

#163 2009-12-21 15:11:59

walkiria_c
Full member
De la: Brasov
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 739

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

si in farmacii ina am vazut...
felicitari si multa sanatate geasie...
kata...ma copii, ai?ca si eu am facut smotru in urma meseriasilor pana inainte sa nasc...am chemat o tanti pt treaba asta dar am muncit mai mult noi ca aia parca era beata...parca n-ar fi facut in viata ei curatenie....

fetele...am o prb...cred ca mi s-a inflamat locul unde a fost ultima ata la epiziotomie ca se vede ceva asa galbui...am zis ca mi se pare mie, dar s-a uitat si sotul si zice ca asa e....e cumva pe interior asa....ce sa fac?aveti idee?ca e cam problematic de mers la dr cu sarbatorile astea plus ca sotul lucreaza si singura nu pot merge, pe bebe nu am cu cine sa-l las...as lua un antibiotic, ceva, insa alaptez....spalaturile cu ceai de galbenele sau musetel ajuta la ceva?

Ultima oara a fost editat de walkiria_c (2009-12-21 15:12:38)


Perfectiune, pisc de lacrimi greu...te stie numai D-zeu.
mami de Eduard Andrei

Offline

 

#164 2009-12-21 15:26:47

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

walkiria_c a scris:

si in farmacii ina am vazut...
felicitari si multa sanatate geasie...
kata...ma copii, ai?ca si eu am facut smotru in urma meseriasilor pana inainte sa nasc...am chemat o tanti pt treaba asta dar am muncit mai mult noi ca aia parca era beata...parca n-ar fi facut in viata ei curatenie....

fetele...am o prb...cred ca mi s-a inflamat locul unde a fost ultima ata la epiziotomie ca se vede ceva asa galbui...am zis ca mi se pare mie, dar s-a uitat si sotul si zice ca asa e....e cumva pe interior asa....ce sa fac?aveti idee?ca e cam problematic de mers la dr cu sarbatorile astea plus ca sotul lucreaza si singura nu pot merge, pe bebe nu am cu cine sa-l las...as lua un antibiotic, ceva, insa alaptez....spalaturile cu ceai de galbenele sau musetel ajuta la ceva?

ai febra? ,ma refer 38 de grade...ai dureri abdomminale? vreo scurgere anormala? pentru inflamatie pune comprese cu apa rece. '' cevaul'' acela galbui este puroi?


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

#165 2009-12-21 15:30:49

walkiria_c
Full member
De la: Brasov
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 739

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

febra nu am...dureri abdominale sunt, dar nu f intense...scurgeri...hmmm..sunt lohiile insa nu stiu cum e anormal sau normal...arata asa ca un abces micut...comprese cu apa rece unde sa pun , ca e cumva la interior problema...si mi-e sa nu racesc...ca oricum ma ustura un pic cand urinez...

Ultima oara a fost editat de walkiria_c (2009-12-21 15:30:57)


Perfectiune, pisc de lacrimi greu...te stie numai D-zeu.
mami de Eduard Andrei

Offline

 

#166 2009-12-21 15:43:30

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

of, walki sad ma ingrozesc cand citesc.... totusi, ar trebui sa mergi la medic... sotul nu poate sa-si ia liber o zi sa stea el cu bebe? iar tu sa te urci frumusel intr-un taxi si sa te duci la medic? asa... Doamne fereste, sa nu faci vreo complicatie......


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#167 2009-12-21 15:54:10

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

walki, eu zic sa te duci la dr, am auzit povesti urate despre infectarea epiziotomiei, este bine sa o tratezi de la inceput.
am crezut ca zona inflamata este in exterior sad nu in interior. sunt fire resorbabile sau neresorbabile? simti cumva noduli?


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

#168 2009-12-21 16:35:44

walkiria_c
Full member
De la: Brasov
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 739

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

nu simt noduli si firele au fost resorbabile...dar ultimul a cazut abia de curand si acolo e problema....noduli nu am..in schimb parca ma doare asa sub burta cumva, jos de tot...parca osul pubian cu totul...cateodata nici nu pot merge....

Ultima oara a fost editat de walkiria_c (2009-12-21 16:35:50)


Perfectiune, pisc de lacrimi greu...te stie numai D-zeu.
mami de Eduard Andrei

Offline

 

#169 2009-12-21 17:02:20

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

eu zic ca din cauza firelor s-a intamplat asta, sa nu fie infectie, caci te baga automat pe antibiotice. suna-ti dr si spune-i ce se intampla, lasa-l pe el sa decida daca te duci sau nu la control, nu mai sta asa caci cu infectiile nu te joci...sa ne ti la curent.


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

#170 2009-12-21 19:52:45

walkiria_c
Full member
De la: Brasov
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 739

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

ok fetele...am sa sun sa vad ce spune dr...m-am uitat mai bine acum...la interior se vede si un capat de ata, ca eu simt ca ma si tine, ma strange...e normal sa nu se fi resorbit pana acum?...am nascut pe 3 dec...joi se fac 3 saptamani...

Ultima oara a fost editat de walkiria_c (2009-12-21 19:52:52)


Perfectiune, pisc de lacrimi greu...te stie numai D-zeu.
mami de Eduard Andrei

Offline

 

#171 2009-12-21 20:17:27

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

walkiria_c a scris:

ok fetele...am sa sun sa vad ce spune dr...m-am uitat mai bine acum...la interior se vede si un capat de ata, ca eu simt ca ma si tine, ma strange...e normal sa nu se fi resorbit pana acum?...am nascut pe 3 dec...joi se fac 3 saptamani...

eee, depinde, dureaza pana la 5 saptamani.


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.