homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rog interpretare analize - doctoressa sau cine se pricepe....-2


#20 2010-01-13 10:20:04

EasternPrincess
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 708

Re: Rog interpretare analize - doctoressa sau cine se pricepe....

heimdall a scris:

si ai candida, nu e deloc grav, o sa primesti tratament cu unul din antimicoticele la care e sensibila, care sunt destule, aproape toate de fapt

ma mira ca nu mi-a dat nimic in plus nustiu Oare doar flucovim 150 la interval de 7 zile si ovulele canesten si flagyl sunt suficiente?

Si cum stiu daca a trecut sau nu? Daca (nu) mai iese la analiza de secretie dupa terminarea tratamentului?


Dragostea adevarata este ceea ce surzii pot auzi iar orbii pot vedea (Gabriel Garcia Marquez)
coffestudiu

Offline

 



#21 2010-01-13 11:13:22

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Rog interpretare analize - doctoressa sau cine se pricepe....

da, ar tb sa fie suficient. si da, se repeta analiza de secretie.

Offline

 

#22 2010-01-13 11:14:59

EasternPrincess
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 708

Re: Rog interpretare analize - doctoressa sau cine se pricepe....

Multumesc smile


Dragostea adevarata este ceea ce surzii pot auzi iar orbii pot vedea (Gabriel Garcia Marquez)
coffestudiu

Offline

 

#23 2010-01-14 09:42:41

selena_sel20
New member
Inregistrat: 2009-12-22
Mesaje: 13

Re: Rog interpretare analize - doctoressa sau cine se pricepe....

gargarita a scris:

selena_sel20 a scris:

buna dimineata puss.  anul trecut mi-am facut analizele la endocrinologie, dupa ce am fost evaluata, la iesirea din spital mi sa pus diagnosticul de: SINDROM ADRENO GENITAL (DEFICIT DE 21 HIDROXILAZA, FORMA NON CLASICA - PCOS )  si am urmat un tratament de 9luni cu yasmin. nu stiu in ce masura mi sa pus diagnosticul asta, din ce stiam eu era ca doar aveam kisturi pe ovarul drept si ma plangeam de cosuri.      dupa cele 9luni de yasmin, toate analizele au iesit normale chiar si examinarea ecografica avea aspect normal si nimeni nu mi-a mai pomenit de nici un sindrom. voi ce spuneti fetelor, e posibil sa fi scapat de pcos? (acum iau in continuare yasmin pentru a ma proteja).  puss

sa inteleg ca ai ambele sindroame, si adreno genital si al ovarelor polichistice? ca nu e unul si acelasi lucru. atata timp cat nu ai copii nu prea ai ce sa faci, continui cu anticonceptinale. la momentul cand o sa vrei copii o sa vezi impreuna cu medicul tau endocrinolog ce este de facut.

Da "gargarita" pe fisa de externare sunt trecute ambele si nu inteleg de ce. eu m-am interesat de sindromul adrenogenital si nu ma regasesc. doar ca aveam acnee si ovar polichistic doar atat. din cate imi amintesc, medicul imi spunea doar de pcos, iar cand m-am uitat pe fisa aparuse si celalalt sindrom..important e ca la scurt timp de tratament am scapat si de acnee, iar ecografia mi-a iesit fbuna.

Offline

 

#24 2010-01-14 09:51:01

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Rog interpretare analize - doctoressa sau cine se pricepe....

selena_sel20 a scris:

gargarita a scris:

selena_sel20 a scris:

buna dimineata puss.  anul trecut mi-am facut analizele la endocrinologie, dupa ce am fost evaluata, la iesirea din spital mi sa pus diagnosticul de: SINDROM ADRENO GENITAL (DEFICIT DE 21 HIDROXILAZA, FORMA NON CLASICA - PCOS )  si am urmat un tratament de 9luni cu yasmin. nu stiu in ce masura mi sa pus diagnosticul asta, din ce stiam eu era ca doar aveam kisturi pe ovarul drept si ma plangeam de cosuri.      dupa cele 9luni de yasmin, toate analizele au iesit normale chiar si examinarea ecografica avea aspect normal si nimeni nu mi-a mai pomenit de nici un sindrom. voi ce spuneti fetelor, e posibil sa fi scapat de pcos? (acum iau in continuare yasmin pentru a ma proteja).  puss

sa inteleg ca ai ambele sindroame, si adreno genital si al ovarelor polichistice? ca nu e unul si acelasi lucru. atata timp cat nu ai copii nu prea ai ce sa faci, continui cu anticonceptinale. la momentul cand o sa vrei copii o sa vezi impreuna cu medicul tau endocrinolog ce este de facut.

Da "gargarita" pe fisa de externare sunt trecute ambele si nu inteleg de ce. eu m-am interesat de sindromul adrenogenital si nu ma regasesc. doar ca aveam acnee si ovar polichistic doar atat. din cate imi amintesc, medicul imi spunea doar de pcos, iar cand m-am uitat pe fisa aparuse si celalalt sindrom..important e ca la scurt timp de tratament am scapat si de acnee, iar ecografia mi-a iesit fbuna.

pai ar trebui sa vad si eu analizele ca sa imi dau cu parerea...insa asa am o banuiala ca ai sindrom adrenogenital eventual(adica un exces de testosteron in vreun fel) iar Yasmin iti e de folos


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2010-02-04 20:47:55

EasternPrincess
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 708

Re: Rog interpretare analize - doctoressa sau cine se pricepe....

Buna seara

Asa arata analiza de secretie refacuta

Celule epiteliale pavimentoase superficiale - frecvente izolate si in placarde

Celule epiteliale pavimentoase intermediare - rare izolate si in placarde

Celule epiteliale pavimentoase parabazale - absente

Celule epiteliale pavimentoase bazale -absente

Leucocite - frecvente

Hematii - absente

Flora microbiana (cantitate) - moderata

Flora microbiana (tip)
Bacili gram pozitivi (doderlein) relativ frecventi
Coci gram pozitivi in diplo -rari
Cocobacili si bacili gram negativi - relativ frecventi

Levuri - absente

Filamente miceliene -rare

Trichomonas - absent

Din cite stiu eu leucocitele inseamna infectie, inseamna ca n-a trecut?

Mi se pare ca s-a vindecat candida, nu o mai vad scrisa nicaieri. Asa e?

Orice ajutor e apreciat. Multumesc


Dragostea adevarata este ceea ce surzii pot auzi iar orbii pot vedea (Gabriel Garcia Marquez)
coffestudiu

Offline

 

#26 2010-02-04 22:58:04

EasternPrincess
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 708

Re: Rog interpretare analize - doctoressa sau cine se pricepe....

Nimeni??? grater pls...ca abia luni ajung cu rezultatele la dr si nu mai am rabdare...vreau sa stiu daca e macar un pic mai bine...merci


Dragostea adevarata este ceea ce surzii pot auzi iar orbii pot vedea (Gabriel Garcia Marquez)
coffestudiu

Offline

 

#27 2010-02-05 00:06:22

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Rog interpretare analize - doctoressa sau cine se pricepe....

leucocitele indica o infectie data ce acei bacili negativi, insa e bine ca bacilii doderlein sunt foarte frecventi
nu e nimic grav, nu te nelinisti
candida nu ai

Offline

 

#28 2010-02-05 06:10:36

EasternPrincess
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 708

Re: Rog interpretare analize - doctoressa sau cine se pricepe....

Merci lady par

candida am avut (daca vezi primele mesaje de mai sus) dar a trecut cu tratamentul. Numai infectia vad ca inca mai e sad

ideea e ca in timpul tratamentului am stat cuminti ca sa nu
plimbam candida de la unul la altul acum
speram ca poate avem o bucurie de weekend sexinpat dar daca mai e infectie tot nu putem (ca banuiesc ca si pe asta pot sa i-o dau desi dr a zis de candida doar)...n-as vrea sa fac o gafa acum si sa stric totul (ca atunci toata abstinenta a fost degeaba)... Si dr vine abia luni.. sad

Ultima oara a fost editat de EasternPrincess (2010-02-05 06:16:11)


Dragostea adevarata este ceea ce surzii pot auzi iar orbii pot vedea (Gabriel Garcia Marquez)
coffestudiu

Offline

 

#29 2010-02-05 10:59:37

EasternPrincess
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 708

Re: Rog interpretare analize - doctoressa sau cine se pricepe....

Stie cineva? Pot sa fac sexinpat in weekend sau e inca riscant? sad


Dragostea adevarata este ceea ce surzii pot auzi iar orbii pot vedea (Gabriel Garcia Marquez)
coffestudiu

Offline

 

#30 2010-02-05 11:10:03

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Rog interpretare analize - doctoressa sau cine se pricepe....

eu zic ca puteti... oricum faci tratament dupa aceea

Offline

 

#31 2010-02-05 11:15:44

EasternPrincess
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 708

Re: Rog interpretare analize - doctoressa sau cine se pricepe....

Merci heim...eu sigur o sa fac ce o sa-mi dea dr...ideea era sa nu-i dau si lui ce mai am eu pe acolo sad sau asta nu se ia si pericolul era doar candida ? (la inceput cand aveam)


Dragostea adevarata este ceea ce surzii pot auzi iar orbii pot vedea (Gabriel Garcia Marquez)
coffestudiu

Offline

 

#32 2010-02-05 11:16:44

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Rog interpretare analize - doctoressa sau cine se pricepe....

nu stiu sigur, eu pentru bacili gram-negativi n-am primit tratament si pentru partener... presupun ca o sa-ti zica medicul

Offline

 

#33 2010-02-05 11:39:49

EasternPrincess
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 708

Re: Rog interpretare analize - doctoressa sau cine se pricepe....

Pai ce tratament am primit amandoi (flucovim + typrogyn) l-am terminat deja. Ideea e ca eu mai am inca ceva infectie cu bacilii aia si pe asta ma temeam sa nu i-o dau (daca se poate lua si la barbati ca nu ma pricep nustiu )


Dragostea adevarata este ceea ce surzii pot auzi iar orbii pot vedea (Gabriel Garcia Marquez)
coffestudiu

Offline

 

#34 2010-02-05 15:25:46

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: Rog interpretare analize - doctoressa sau cine se pricepe....

Nu mai deschid alt topic pt o interpretare a PAP-ului + secretie, asa ca am sa postez aici.

"Examen secretie vaginala:

Frotiu direct
Foarte rare PMN, prezenta fibrina, moderat frecventi bacili Gram pozitivi lungi, grosi, cu capete drepte.

Examen bacteriologic - culturi
Flora fara semnificatie patologica.

Trichomonas
Absent.


Examen citologic vaginal Babes - Papanicolau:

Evaluarea frotiului (coloratie Papanicolau)
Sistem Bethesda (TBS) / Frotiu conventional
- satisfacator pentru evaluarea
- peste 50% din frotiu acoperit cu celule inflamatorii

Diagnostic descriptiv:
Status hormonal compatibil cu varsta si anamneza

1. Modificari celulare benigne:
- microorganisme : Lactobacili
- modificari celulare reactive asociate cu inflamatie, fenomene regenerativ-reparatorii

2. Modificari ale celulelor epiteliale:
- celule scuamoase - NILM (negativ pentru leziuni intraepiteliale sau malignitate)

Coloratie Papanicolau:
CII inflamator
TBS inflamator"

Saptamana viitoare voi ajunge la doc dar pana atunci as vrea sa stiu si eu daca este ok, nu-s dumirita ce-i cu inflamatia aia.

Va multumesc anticipat!


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#35 2010-02-05 15:30:45

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Rog interpretare analize - doctoressa sau cine se pricepe....

ai avut cumva contact sexual inainte(cu putin timp) de recoltarea probei pt analiza?

Ultima oara a fost editat de YoHanna (2010-02-05 15:32:43)


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#36 2010-02-05 15:33:15

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: Rog interpretare analize - doctoressa sau cine se pricepe....

Nu, 3 zile inainte de recoltare am facut pauza. Stiu ca maxim 48 de ore nu ai voie contact sexual sau spalaturi interne.
Nu am facut de nici unele.

Ultima oara a fost editat de Jessie (2010-02-05 15:33:39)


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#37 2010-02-05 15:36:56

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Rog interpretare analize - doctoressa sau cine se pricepe....

Jessie, eu una nu stiu, oricum la culturi n-a iesit nimic, e CII, deci nu e nimic de speriat... am intels ca unor femei le iese pap inflamator fara sa fie vreo problema deosebita
Mai asteapta pareri, dar motive de ingrijorare nu sunt

Offline

 

#38 2010-02-05 15:42:16

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: Rog interpretare analize - doctoressa sau cine se pricepe....

E posibil sa fi racit si de aceea sa iasa inflamatia aia, heim?

"fenomene regenerativ-reparatorii" - asta s-o referi la rana pe col pe care am cauterizat-o? Dar a fost acum un an si ceva, s-a refacut locul ma gandesc.


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.