homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col 2-33

#609 2017-04-29 23:20:43

puffy2
New member
Inregistrat: 2013-09-22

Re: rana pe col 2

Am fost azi la Dr.pt colposcopie si echo transvaginala.

Am dat de cea mai rece dr ever (alina dascalu -sanador ) adica m-am urcat pe masa jap jap colposcopia +echo cred ca ambele in 20 minute ,m-a intrebat istoric etc si colposcopia e urmatoarea:

FP: col uterin de aspectr macroscopic normal, cu cateva mici chiste naboth,ce prezinta vascularizatie specifica supraadaugata.

AA: JSC vizibila tip I, endocol vizualizabil intr-o profunzime de 1,5cm, la nivel BA corespunzatori orei 12 zona de EEA cu TAG minor,ce tinde sa asciada exocervical,dar limita superioara este vizualizabila.
TL: iod negativ contur net .

De echo nu are rost sa va zic ca aia e ok. Dr.mi-a zis la sfarsit ca nu e de operatie si de erad si ca de ce nimeni pana acum nu mi-a dat tratament ( sa va reamintesc ca Dr, virigina tarlea a zis sa ma operez, Elena Badea de la micomi a zis ca nu e de operat,dar nici tratament nu mi-a dat.) si mi-a zis sa iau 3 luni cervugid ,pastile coriolus MRL * e prima oara cand aud de ele) si vaccinare silgard (am 30 ani, cu asta nu sunt neaparat de acord sa il fac, nu stiu daca are vreun sens ,dr, a zis sa il fac).

Si a zis peste 3 luni sa refac PAP.Sincer nu mi-a placut de ea ca a fost total de gheata, dar iau doar partea profesionala in calcul.

Si ea ,ca si elena badea de la micomi a zis ca rana nu  grava si nu e de operat. Apropo,mie acum 1 an jumate mi-a iesit CINTEC plus negativ si a zis ca , cu atat mai mult NU.

Voi ce parere aveti ?

PS:dottoressa,cand poti, as aprecia un sfat si de la tine . rodnar

Ultima oara a fost editat de puffy2 (2017-04-30 22:55:55)

#610 2017-05-01 13:00:10

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01

puffy,fa tratamentul dat de dr.daca zice ca rana e mica.si repeta PAP ul.dar la 3 luni e prea curand.si la colposcopie se vede evolutia ranii cel mai bine.sanatate!

You have to fight through bad days to earn the best days of your life.
Mistakes are flowers of change.
Yesterday's You is not You anymore.
http://www.fertilityfriend.com/home/329906

#611 2017-05-04 21:54:27

puffy2
New member
Inregistrat: 2013-09-22

dap,o sa il incep dupa urmatoarea menstra (nu e devreme, ultimul l-am facut in februaruie,deci vor fi 6 luni ).
credeti ca daca ma las de fumat o sa ajute mai mult? la tine a avut vreun impact?

Apropo,vad ca nimeni nu a postat despre aceste suplimente alimentare .Le-a mai luat cineva in romania ? pentru hpv lsil?

Six months of treatment with Coriolus-MRL, a food supplement that contains biomass of the fungus Coriolus versicolor, is associated with a reduction in viral load in low-grade squamous intra-epithelial lesion (LSIL) patients infected with human papillomavirus (HPV).[1] The findings - presented at the 3rd Congress of Gynecologists and Obstetricians of Macedonia by Prof. Todor Chernev of the University Hospital of Obstetrics and Gynaecology in Sofia, Bulgaria - strengthen the position of Coriolus-MRL as an important addition to the available means for treatment of HPV infection.

In the conservative treatment, 64 out of 73 patients (88% of total) reverted to HPV-negative status;
In the combined treatment, 25 out of 27 patients (93% of total)reverted to HPV-negative status;
All Pap group IIIa and IIIb patients reverted to Pap group I and/or II (Table II);
At the end of the study only 11 patients were still positive for one or more HPV subtypes (Table II);
HPV subtype 16 was found to be most treatment resistant.[3]

#612 2017-05-05 00:01:24

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01

puffy,ma refeream ca la 3 luni e devreme PAP ul,ca asta i zis,ca ti s-a recomandat repetare la 3 luni.

eu n-am luat suplimente,pt ca rana a trebuit scoasa prin ERAD.am preferat asa.si asa mi-a zis si dr mea in care am incredere de peste 12 ani.

eu atunci nu fumam,ma lasasem de f multi ani.m-am reapucat ulterior...da,fumatul scade sistemul imunitar si astfel rana se poate mari.adica HPV ul e mai puternic sub sistem imunitar scazut.

You have to fight through bad days to earn the best days of your life.
Mistakes are flowers of change.
Yesterday's You is not You anymore.
http://www.fertilityfriend.com/home/329906

#613 2019-10-24 09:57:05

Redelle
Membru
Inregistrat: 2019-10-24

Buna ziua !

In data de 11 Martie a acestui an am fost la controlul ginecologic anual . Am facut testul Pap, o ecografie transvaginala si un RMN pentru 2 chisturi. Totul bine si frumos, chisturile urmarite periodic iar PAPul cu rezultat NILM, curat ca lacrima. In data de 11 Iunie am decis sa fac si un control senologic , de rutina si am ajuns la clinica Donna, dr. ginecolog dupa consultul senologic pentru care venisem, mi-a propus inca un consult rapid pe masa ginecologica , unde, surpriza, a descoperit ca aveam o "roseata" pe col. Eu am ramas perplex, pentru ca sunt exagerat de grijulie si ma duc la doctor mai mult decat o fac pensionarii  rotfl . Mi-a reclmandat o colposcopie si in functie de rezultat si o genotipare HPV. Am tot sunat pentru colposcopie la doctorul cu care am nascut anul trecut,  si defiecare data acesta era fully booked. Intr-un final am reusit sa-mi fac o programare pentru colposcopie si acestea sunt rezultatele:

Col FP: leucoree albicioasa, col cu zona rosie perioroficiala

AA: ZT tip 1 cu insule de remaniere la nivelul buzei anterioare si zona EAA fin cu contur neregulat cu punctatie fina si mozaic fin la nivelul buzei posterioare in dreptul orelor 5-7

TL: ZIN perioroficial

Am primit urmatoarele recomandari: genotipare HPV, refacere PAP si tratament cu ovule Cervugid si Cerviron.

Astept sa imi treaca menstruatia si ma duc la analize.

Alte detalii care ar putea ajuta..

1 naștere prin cezariana in februarie 2018
1 boala autoimuna, tiroida Hashimoto ( imunitatea mea este extrem de scazuta)
Nu retin exact dar cred ca 3 candidoze la activ pe anul acesta

Multumesc anticipat, o zi frumoasa !

Imi cer scuze daca am postat aiurea, nu cred ca potbface o postare separata si nu stiu cum functioneaza treaba,  abia m-am inscris pe forum.

Publicitate

loading...

#614 2019-11-11 11:27:55

Alexioana20
New member
Inregistrat: 2019-03-26

Buna fetelor,

Am facut si eu o colposcopie luna trecuta cu urmatorul rezultat:

Paraclinice: CITOLOGIE -ASC-US SEPTEMBRIE 2019
HPV POZITIV -16 RISC CRESCUT-SEPTEMBRIE 2019

COL IN POZITIE INTERMEDIARA,DE NULIPARA
6- VAS SCURT GROS FARA ARBORIZATIE
JSC PE EXOCOL ASCENSIONAT BUZA SUPERIOARA ;
ORA 3-4 AA FIN CU PUNCTATIE FINA;
ORA 1 LA 0.5 CM DE OIC ARIE AA FINA CU PUNCTATIE FINA DE 02/0.2 ;
11-12 AA FIN CU MOZAIC GROSIER
LUGOL: 11-12 SLAB IOD NEGATIV ;
ORA 1-INSULA IOD NEGATIV CE CORESPUNDE ZONEI ACETO ALBE ;
ORA 3 -ARIE IOD NEGATIV CE CORESPUNDE ZONEI ACETO ALBE

Diagnostic necodificat:DISPLAZIE DE COL INFECTIE HPV

Mentionez ca doamna respectiva trebuia sa ia si biopsie din zonele suspecte insa nu le-a luat pe motiv ca in 5 zile imi vine menstruatia si nu e ok, apoi am fost la alt medic si a zis ca va repeta colposcopia si va lua si biopsie si apoi vedem, dar nici unul nu a zis, e grav, nu e grav?
Eu sunt foarte speriata , abia dorm noaptea. Mi-e frica de rezultat, mi-e frica de biopsie...doare?
Este prima mea modificare la nivelul colului...
Poate cineva va rog frumos sa imi dea o parere?
Va multumesc din suflet!

Acum

Footer-ul board-ului

© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.