homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Menstruatia si biserica-8


#134 2010-04-29 22:00:08

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: menstruatia si biserica

katami a scris:

iar faza cu capul acoperit la femei are explicatii energetice: prin par, femeia (oamenii in gen, dar in special femeile) emana DORINTE, GANDURI, SUFERINTE. oamenii cu parul lung sunt mai atractivi, in general... si mai puternici in planul realizarilor pe care si le doresc (vezi povestea - biblica - lui Samson si parul=puterea). oamenii care emana multa agresivitate simt nevoia sa se tunda ff scurt. bolnavilor de cancer care fac citostatice si sufera ff mult le cade parul, ca sa nu transmita lumii suferinta lor.

Tu chiar crezi chestiile astea? Iti spun eu ca am par scurt, si nu sunt de loc agresiva. Cred ca cel mai agresiva sunt pe forum lol Fara suparare katami, dar de data asta nu m-ai convins, mi se par povesti.

Offline

 



#135 2010-04-29 22:42:44

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: menstruatia si biserica

katami a scris:

asta cu menstruatia (da, in sfarsit ontopic) are EXACT ACEEASI EXPLICATIE: femeia e mai emisiva sexual la menstruatie, asa ca se poate ruga si acasa/la usa bisericii daca vrea (brusc, cum a zis si mel, cand ati auzit "nu e voie" ati sarit ca "fix atunci vreti"... ca, vezi doamne, se incalca libertatea)... asta ca sa nu strice rugaciunea celorlalti.... daca am fi atat de tari spiritual incat sa putem controla constiinta si s-o directionam unde tre (in cazul bisericii, spre divinitate)... nu ar mai comenta nimeni ca suntem pe stop.... dar nu suntem.. rezulta regula.

Eu n-as accepta sa ma tina nimeni la usa.


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#136 2010-04-29 22:48:47

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: menstruatia si biserica

katryn nu te tine nimeni..inca nu-s bisericile cu bodyguarzi...

eu v-am spus ca asa stiu ca fac maicile stau la usa si cum zicea si katami te poti ruga si acasa cred ca ai o icoana ,da in fine nu isi are rost discutia

Offline

 

#137 2010-04-29 23:45:53

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: menstruatia si biserica

Katami, si icoanele voastre (ale crestinilor) de ce sunt? smile Nu de fatada? Lumanarile nu-s de fatada? Straiele bisericesti? Rugaciunile spuse tare? Da, conteaza enorm culoarea lumanarilor si plantele pe care le ai in casa la momentul ala pentru ca ele simbolizeaza ocazia in sine, ele emit energia si spiritul sarbatorii, ele cinstesc lucrul sarbatorit ( ca sa fac o comparatie: la crestini n-ar fi aiurea sa canti colinde la inmormantare sau sa duci mancare de Craciun la biserica de oricare alta sarbatoare? E un exemplu superficial, ca sa ma leg doar de aspectul estetic ). Nu vreau sa te jignesc in niciun fel dar te rog abtine-te in legatura cu lucrurile despre care nu stii prea multe. Eu stiu despre crestinism ; am fost si sunt obligata sa invat toate lucrurile care mi se par dobitocenii si totusi respect obiceiurile altora - fie ca mi se par mie in vreun fel sau nu. Tu sunt sigura ca ai o vaga idee despre ce implica paganismul - daca o ai si pe aia - si totusi afirmi niste lucruri... te-as ruga sa te abtii. smile Daca vrei. Daca nu, Constitutia spune ca ne putem exprima liber. smile

Ultima oara a fost editat de WildChild11009 (2010-04-29 23:55:45)

Offline

 

#138 2010-04-30 09:21:04

blue_ellf
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-03
Mesaje: 870

Re: menstruatia si biserica

interesanta discutia, si argumentele pro si contra.


13.04.2011  deja mamica de Natalia Ana-Maria
relax,take it easy smile
Cel mai important lucru pe care un tată îl poate face pentru copiii lui este să o iubească pe mama acestora.
http://lmtf.lilypie.com/kA8zp2.png

Offline

 

 Publicitate


loading...

#139 2010-04-30 13:41:09

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: menstruatia si biserica

pill, pe scurt, ca sa nu starnesc polemici offtopic... da, eu chiar cred ce am scris acolo. fara sa vreau sa jignesc pe nimeni, ca nu va cunosc personal. si, de asemenea, fara sa vreau sa conving pe nimeni. cum a zis wild child... e chestia aia cu libera exprimare... si atat smile

wild, eu n-am sustinut deloc ca tb sa se renunte la ritual (din contra, e esential exact pt ce ai spus si tu, e elementul de ordine, de reamintire, re-chemare... e religia, de altfel (cuv religie vine din lat re-ligare=a re-lega... deci tine exclusiv de ritual si nu e deloc egal cu credinta. asta ca paranteza))... dar nu asta repr sarbatoarea. pt mine Craciunul nu consta in mancarea aia. mersul la biserica nu sta in modul in care e imbracat popa. colindele sunt o chestie de manifestare a bucuriei (mda, apropo de atmosfera sumbra si trista), dar nu in asta consta Craciunul. iar icoanele sunt puternice dpdv energetic, sunt "porti", daca vrei... cum sunt cu siguranta si in alte culte, probabil si la voi.

si nu vad de ce ar tb "sa ma abtin"... am zis de la inceput, e doar parerea mea, pe care n-o impun nimanui. la fel cum tu ai povestit aici cum ti-ai batut joc de popa ala pt ca asta era parerea ta. nu ti-am judecat in niciun fel reactia ta personala. era vorba, STRICT TEORETIC, de IDEEA de sarbatoare.

dar iar e offtopic smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#140 2010-07-02 14:27:17

aissa_kiss
Full member
De la: peste tot
Inregistrat: 2008-03-09
Mesaje: 592

Re: menstruatia si biserica

eu am vrut sa merg azi sa im i fac o slujba si sa ma spovedesc dar mi-a venit ciclu si curge putin ...ce pot face?pot sa merg la biserica sau sa astept sa imi treaca?


Atunci când m-am asteptat mai putin ... viata m-a surprins !
Atunci când eram sigura de ceva ... viata m-a dezamagit !

Offline

 

#141 2010-07-02 14:36:20

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: menstruatia si biserica

mai asteapta un pic

Offline

 

#142 2010-07-02 15:19:01

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: menstruatia si biserica

aissa, eu m-am spovedit sambata trecuta si imi venise menstra, iar preotul mi-a spus ca e in regula, cu exceptia ca nu ma poate impartasi ...


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#143 2010-07-02 19:38:38

alexa123
Hero member
De la: underground
Inregistrat: 2008-12-08
Mesaje: 3560

Re: menstruatia si biserica

mie mi se pare de-a dreptul absurda chestia asta. neutral  Pacatuiesc cu ceva ca sunt la menstruatie de nu am voie sa intru in biserica? E o chestie fireasca a femeii. E ca si cum mi-ar interzice sa intru in biserica daca imi curge nasul. Eu una nu pricep si nu tin cont de asta.


when the pomp lights up,you shoot.

Offline

 

#144 2010-07-02 22:52:40

Banana Split
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-28
Mesaje: 1420

Re: menstruatia si biserica

cand femeia este la menstruatie, are voie sa stea in pridvor (holul Bisericii) si nu are voie sa se atinga de pereti sau de icoane (daramite sa le mai si sarute).
explicatia mea ar fi ca femeia care e la ciclu nu este insarcinata. nu spun ca o femeie trebuie sa fie insarcinata non stop ca sa fie credincioasa dar asta e singura explicatie logica care imi vine, pe langa cele cu pacatul originar etc cu care sunt de asemenea de acord

Offline

 

#145 2010-07-02 23:29:15

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: menstruatia si biserica

purple rain e cam offtopic ...ca nu vorbim despre credinta fiecaruia sau daca mergem sau nu la biserica..ci despre menstra si biserica
2. faptul ca tu ii judeci pe acei oameni care barfeau te face la fel ca ei....ignora-i si gata

Ultima oara a fost editat de Melany1 (2010-07-02 23:29:58)

Offline

 

#146 2010-07-02 23:30:26

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: menstruatia si biserica

chestia cu menstra e o dobitocie, plus faza cu statul in genunchi...yeah right...ar trebui sa avem dreptul sa ne alegem singuri religia nu sa fim botezati de parinti pt "ca asa se face", mie mi-ar fi placut sa ma botez la o varsta la care sa fi mers mai intai in mai multe biserici plus documentat despre religiile respective si apoi sa aleg cum vreau sa fiu botezata, e asa de marfa la pocaiti si la catolici...trebuia sa fiu botezata crestineste..o religie in care nu cred offfff....nu mai stiu in ce tara se face asa...isi alege copilul religia cand mai creste

Offline

 

#147 2010-07-02 23:32:49

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: menstruatia si biserica

ooftopic atunci de ce nu-ti schimbi religia daca nu crezi in ea...adica nimeni nu te obliga..parintii tai au facut ce au crezut de cuviinta si ai sa vezi ca si tu o sa-ti botezi copilu cand vei avea..ba de gura mamei,a soacrei,a sotului..

Offline

 

#148 2010-07-02 23:37:28

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: menstruatia si biserica

traim intr-o societate plina de conceptii ...nici nu stiu cum sa le spun
asta cu schimbatul religiei e ca si o a doua casnicie dupa ce ai divortat...nu mai esti pura cum ai fost in prima casnicie...si nu ma refer la proprietati fizice tongue.....pur si simplu e bine sa o faci bine de prima data, si ata dupa ce o reinnozi nu mai e lafel nu?

Offline

 

#149 2010-07-02 23:40:56

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: menstruatia si biserica

astea-s scuze,abureli....daca tu crezi intr-o alta religie te duci acolo...mergi unde te simti implinit,fericit.Ce treaba are puritatea...si intr-o a2a casnicie poti fi enorm de fericita
credinta nu e comparabila cu o relatie..ptr ca tu acum nu esti practicanta a religiei unde te-au botezat.Dar ti-am zis ai sa vezi ca si tu iti vei boteza copilul..doar asa...de ochii lumii,deci vei contribui la aceasta lume plina de idei false si preconcepute(dupa tine)

Ultima oara a fost editat de Melany1 (2010-07-02 23:41:34)

Offline

 

#150 2010-07-03 00:20:01

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: menstruatia si biserica

purple eu i-am raspus lumintei si daca esti atenta chiar am pus in fata un off topic.Eu nu am inteles legatura mesajului tau cu ce se vorbea ..daca sa mearga sau sa nu mearga in biserica

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.