homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Menstruatia si biserica-7


#115 2010-04-28 11:59:20

Loveable
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 51293

Re: menstruatia si biserica

am vb acum cateva zile cu un tip care e student la teologie la roma...si a zis ca parerea lui e ca e cea mai mare prostie faza cu nu intra in biserica atunci cand esti la menstruatie.
nu scrie niciunde asa ceva (stiiu ca multe nu-s scrise niciunde, si totusi se aplica, dar era un argument in plus)
si a mai zis ca el considera ca preotii din ziua de azi care iti interzic sa intri in biserica atunci cand esti la menstra, fac cea mai mare prostie. pt ca oricum oamenii (tinerii) in ziua de azi nu prea merg la biserica. si atunci preotu ce face? in loc sa se bucure ca mergi, sa te "atraga" catre biserica...el gaseste un argument in plus pt a te indeparta de biserica?
si mi s-a parut ca tipu asta avea mare dreptate..


hjarta

Offline

 



#116 2010-04-28 12:06:50

syd
Sr. member
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 1404

Re: menstruatia si biserica

avea mare dreptate love pt ca nimeni nu iti poate interzice sa calci in Biserica...NIMENI...nu iti poate interzice sa intrii in casa Domnului

Offline

 

#117 2010-04-28 15:06:52

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: menstruatia si biserica

da nu iti interzice nimeni ca doar nu sta cineva sa te controleze daca esti sau nu....
intrebarea era ca mergem noi chiar asa zilnic ca sa nne simtim frustrate ca ti-a zis X sa nu intrii in biserica 4 zile pe luna???
cate zile din luna nu ne ducem comparativ cu 4 zile?
cam la asta ma refeream da mereu trebuie sa gasim nod in papura ca ma simt rau ca mi-a interzis,ma simt nu stiu cum ca la spovedanie nu mi-a dat impartasanie si altele

Ultima oara a fost editat de Melany1 (2010-04-28 15:11:58)

Offline

 

#118 2010-04-28 15:30:15

Miss_B
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-07
Mesaje: 5252

Re: menstruatia si biserica

eu una am mers si cand eram pe stop....sincer,pt mn nu prea conteaza ce zice lumea.merg in fiecare duminica la biserica,indiferent k sunt pe stop sau nu,eu merg sa ma rog la Dumnezeu si sa imi vad de treaba mea.si dupa mine nu cred k e un pacat daca mergi cand esti in zilele acelea,pt k daca mergi cu buna credinta,cum spuneati si voi,nimeni nu are dreptul sa interzica ceva cuiva.

Offline

 

#119 2010-04-28 15:54:01

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: menstruatia si biserica

Parerea mea e ca oricand vrei sa mergi la biserica e bine. Si ce daca te apuca mersul la biserica chiar in momentele alea desi nu mergi in fiecare duminica? Bine ca vrei sa te duci.

Eu tocmai de-asta nu ma duc pentru ca sunt tot felul de oameni cu 1000 de reguli care nu au nici o legatura cu credinta adevarata, oameni care iti cauta nod in papura si te fac sa te simti prost pentru ca nu vii destul, sau ca nu porti batic, sau ca esti pe stop. Oricum in general credinta adevarata nu are nici o legatura cu religia sau mersul la biserica.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#120 2010-04-28 15:56:20

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: menstruatia si biserica

Pill fiecare crede cum isi doreste sunt oameni care merg chiar zilnic si ei asa considera ca isi demonstreaza credinta
iubirea si credinta nu cred ca au un etalon..X iubeste mai mult decat Y ptr ca X se poarta mereu frumos,face gesturi frumoase
nu ai cum sa masori sau sa judeci asta

Offline

 

#121 2010-04-28 15:58:35

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: menstruatia si biserica

Mel, daca citesti ce ai spus chiar tu mai sus, o sa vezi ca si tu practic ai judecat putin pe fetele care vor sa intre in biserica cand sunt pe stop. Tu ai zis ca ai atatea alte zile in care sa te duci, de ce trebuie sa te duci tocmai atunci? Mi se pare ca multi oameni au o atitudine de genul lasa un gust amar pentru cei care poate ar vrea sa mearga.

Offline

 

#122 2010-04-28 16:02:19

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: menstruatia si biserica

opinia mea e egala cu zero asa cum nici eu nu ma iau dupa oricine ,daca vreau sa fac fac...dar am spus ca imediat unii se simt lezati ,nu sunt bodyguarzi la biserica sa vada ce faci si cand intrii....ce gust amar sa lase? mi se pare ca e ca si cu impartasania ...da mie de ce nu imi da?gata! nu ma mai duc la biserica....

Offline

 

#123 2010-04-28 19:05:57

blue_ellf
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-03
Mesaje: 870

Re: menstruatia si biserica

noi cand ma fost sa ne impartasim  nu avema nimic pe cap,  si incepuse sa traga o tanti de mine si sa ma strige ca sa-mi pun esarfa pe cap si nu mi-am pus-o. ca sa fiu sincera cand e sa am duc la biserica prefer sa merg  atunci  cand nu prea e nimeni.
la fel si faptul ca te duci la biserica chiar daca ti-a venit menstruatia si evzi doamne nu ai voie, la fel o aberatie. asta este parerea mea.


13.04.2011  deja mamica de Natalia Ana-Maria
relax,take it easy smile
Cel mai important lucru pe care un tată îl poate face pentru copiii lui este să o iubească pe mama acestora.
http://lmtf.lilypie.com/kA8zp2.png

Offline

 

#124 2010-04-28 20:00:21

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: menstruatia si biserica

Daca zic acum o intamplare, cred ca imi sariti toate in cap... big_smile Da' o zic oricum.
Eu nu-s crestina. Nu cred in tampeniile astea (pentru mine sunt tampenii ; respect opinia voastra dar o pastrez pe a mea). Totusi, acum vreun an m-am dus cu bunica la biserica, ca ea nu se poate deplasa singura. Mno, intru cu ea si incepe sa traga de mine sa ma spovedesc si sa ma impartasesc... trage asa de mine vreo 20 min si pana la urma cedez. Ma duc la popa ala cu spoveditul si i-am spus tot: de la mintit si injurat pana la f*tai si perversiuni. Ala era undeva intre ras si plans (popa, adica). Cand am terminat i-am spus si ca nu cred in vreun zeu, ca nu sunt crestina si ca nu e cazul sa-mi dea vreo iertare ca mie nu-mi pare rau pentru ce-am facut, ca m-am spovedit ca insista bunica (,) care e bolnava si pe care am preferat sa n-o refuz. Bun... trec la nenea cu vinul. La coada se iau 2 babete de mine ca n-am ceva pe cap. roll Trec mai departe. Ma intreaba popa inainte sa-mi dea vin daca sunt la ciclu. I-am spus ca da. Mi-a spus ca nu imi da vin. Am inceput sa-i spun ca nu mi se pare normal, ca oricine ne-a lasat pe pamantul asta, ne-a lasat asa si ca e nesimtire sa mai faci si nazuri dupa ce ca oamenii trec pe la biserica. Dupa ce i-am spus eu chestiile astea, m-am intors pe calcaie si am plecat.
Nu ma intereseaza nici cum vi se pare voua comportamentul pe care l-am avut dar nici daca as fi fost crestina n-as mai fi trecut pe la biserica. Tiganie in halul ala n-am vazut nicaieri. Opinia mea e ca la biserica nu te duci sa te comenteze tata Floarea si lelea Anuta ca n-ai nu stiu ce dracie pe cap, nu esti acolo sa traga babele de tine sa faci nu stiu ce cum spun ele, nu esti acolo sa povestesti tot ce faci ca unul sa judece daca e bine sau rau in conditiile in care tie ti se pare ok ce-ai facut si stii ca o sa faci in continuare, nu esti acolo sa te comenteze un popa (care probabil in viata de zi cu zi e mai pacatos decat mirenii) ca esti pe ciclu in prezenta altor 30 de persoane si sa-ti spuna ca prin asta patezi ceva (indiferent ca e vorba de lenjerie sau de imaginea mult-iubitei lui biserici). Asta e tiganie. Repet: ti-ga-ni-e. Religia e un sistem de valori, o credinta. Degeaba se duc toate tatele din targ zilnic la biserica daca in viata de zi cu zi sunt niste scorpii nenorocite care scot ochii oricui e prin preajma. Degeaba te asculta popa ce-ai facut si ce i se pare lui rau, daca el seara fara sticla de vin nu se simte bine si f*te baietei de 13 ani sau taranci din comuna.
Si ma opresc aici, ca presimt ca o sa ma ia cu sughit dupa ce o sa fie citit postul meu.

Ultima oara a fost editat de WildChild11009 (2010-04-28 20:06:08)

Offline

 

#125 2010-04-28 20:14:38

Miss_B
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-07
Mesaje: 5252

Re: menstruatia si biserica

Ce nebuna esti Wild rotfl  dar imi place cum gandesti wink nu cred k ai motive sa fii judecata.
eu sincer,am inceput sa mai merg la biserica de vreo luna....k nu mai mersesem de vreo 4 ani lol  insa asta nu inseamna k nu ma rugam sau nu credeam in dumnezeu...insa nu mergeam la biserica din aceleasi motive pe care le'ai enumerat si tu:tiganie,tzatzele de acolo care vin numa sa se uite urat si sa vada cine si cum e imbracat,daca e decent sau nu(in viziunea lor).in schimb,imi place la catolici la biserica(sunt si in italia si nu am de gand sa bat km pt biserica ortodoxa).aici imi place sa stau la slujba,e scurta,spune povesti de viata,canta,se bucura,nu sunt asa morbizi si cu atmosfera aia...."neagra".si ma rog in felul meu..pt mn nu conteaza unde ma aflu,atata timp cat se considera Casa Domnului smile

Offline

 

#126 2010-04-28 20:16:35

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: menstruatia si biserica

Wild, si persoane religioase au fost departate de biserica de proti. Bunica-mea avea 2 fete mici (un nou nascut si un copil de 1 an) si evident ca duminica ah, spala scutece, ca doar nu era sa alse copchii cu rahat la fund ca doar e Duminica. Ma rog, cert e ca trece preotul, o vede, o cearta, si dupa duminica urmatoare, la biserica o "face de ras"in fata tuturor ca domne, ce pacatoasa sa ia in ras ziua de odihna.

De atunci bunica-mea nu a mai dat nici BUna ziua unui preot lol I s-a acrit. Sta frumos, se roaga in casa, dar de proti si biserica sa nu mai auda lol

Offline

 

#127 2010-04-28 20:19:17

deeadeea21
Hero member
Inregistrat: 2009-02-26
Mesaje: 2153

Re: menstruatia si biserica

offtopic mie mi se pare o prostie impartasitul... cu aceeasi lingurita! eu m-am spovedit, dar de impartasit nu am vrut, mi-era greata...

Offline

 

#128 2010-04-28 20:19:49

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: menstruatia si biserica

Eu nu suport ideea cum ca biserica sau orice alt lacas de cult ar trebui sa fie sobru, intunecat, toata lumea sa fie batuta de soarta si asa mai departe. In credinta mea, de sabaturi gatesti ceva specific sarbatorii, aprinzi niste lumanari in culori potrivite ocaziei, e bine sa ai niste plante specifice perioadei anului si te simti bine. Cu accentul pe ultima parte: te simti bine. Orice lucru, zeu, entitate in care crede lumea  merita sa fie cinstit/a prin bucurie, voie buna si imbelsugare, nu prin austeritate. Oricum ar fi aparut oamenii, cred ca sursa aparitiei noastre ar vrea sa ne vada bine fericiti, nu batuti de soarta. Dar asta e doar opinia mea... Daca pentru a arata respect fata de lucrurile in care crezi inseamna a duce o viata austera, a regreta fiecare gest si a nu-ti manifesta voia buna, e trist ce-a ajuns din oameni.

Offline

 

#129 2010-04-28 20:33:18

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: menstruatia si biserica

Atmosfera asta intunecata si incarcata de teama a fost motivul principal pentru care nu m-am mai dus eu la biserici, inca inainte sa-mi pun diversele intrebari din cauza carora acuma nu ma mai duc deloc.
Asta, si misoginismul.
Nu suport misoginismul la nimeni si sub nicio forma. Si sa-mi spuna mie cineva sau ceva ca nu pot sa fac o chestie doar pentru ca vezi doamne sunt femeie si am ciclu (desi nu m-a intrebat nimeni daca vreau sa am sau nu), apai m-a pierdut definitiv.
Religia e misogina cu varf si indesat. Si mai cred ca asta cu ciclul a fost doar un pretext (nu un motiv) ca sa le inlature pe femei din viata bisericeasca pentru stiau ca sunt suficient de inteligente ca sa descopere mishmashurile pe care le faceau. Asa ca, la cratita cu ele!  punish

Iar m-am enervat!


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#130 2010-04-28 20:36:55

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: menstruatia si biserica

Eu am facut anul trecut comparatie intre credinta mea si cum ma manifest eu si atmosfera din biserica (ca de dogma crestina nu mai zic nimic)... M-am felicitat de o mie de ori pentru alegerea facuta.

Ultima oara a fost editat de WildChild11009 (2010-04-28 20:37:23)

Offline

 

#131 2010-04-29 15:51:04

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: menstruatia si biserica

blue_ellf a scris:

noi cand ma fost sa ne impartasim  nu avema nimic pe cap,  si incepuse sa traga o tanti de mine si sa ma strige ca sa-mi pun esarfa pe cap si nu mi-am pus-o. ca sa fiu sincera cand e sa am duc la biserica prefer sa merg  atunci  cand nu prea e nimeni.

eh si eu am auzit de multe ori in urma mea ca nu am esarfa pe cap..da pur si simplu le ignor.nu le aud ..si asta mai rau cred ca le enerveaza.pe mine nu prea ma intereseaza ca zice X ceva si ma simt prost..eu nu ma simt prost si gata..si vreo faza de genu nici nu ma poate indeparta sa mai merg la biserica

Offline

 

#132 2010-04-29 16:32:55

blue_ellf
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-03
Mesaje: 870

Re: menstruatia si biserica

wild m-ai facut sa rad e bune, cam asa stau lucrurile. adevarat ai grait. din acelasi motiv nu prea ma duc nici eu asa des... sa va zic eu ce am auzit de la cineva: doar femeile care sunt maritate trebuie sa oparte ceva pe cap cand intra in biserica, cele maritate nu, decat daca vor ele.  termenul asta " trebuie" ma scoate din pepeni.

melany exact acelasi lucru il fac si eu, le ignor.

Ultima oara a fost editat de blue_ellf (2010-04-29 16:35:29)


13.04.2011  deja mamica de Natalia Ana-Maria
relax,take it easy smile
Cel mai important lucru pe care un tată îl poate face pentru copiii lui este să o iubească pe mama acestora.
http://lmtf.lilypie.com/kA8zp2.png

Offline

 

#133 2010-04-29 19:44:53

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: menstruatia si biserica

mie de ex atmosfera din biserica catolica mi se pare mult mai seaca decat cea din biserica ortodoxa. n-am nimic cu catolicii, sa nu se inteleaga gresit... e vb de perceptia mea personala. cantecele lor corale sunt f frumoase, dar mi se par prea.. artistice. fara VIBRATIA plina de incarcatura pe care o au cantarile psaltice bizantine.

wild, asa cum spui si tu, "in opinia mea" tot ce ai insirat acolo despre ce presupune o sarbatoare sunt chestii... de fatada smile ce culoare au lumanarile si ce plante ai in jur n-ar tb sa aiba nicio legatura cu sarbatoarea. sarbatoarea e TRAIREA TA INTIMA, nu chestiile cu care te inconjori ca sa te "simti bine" smile

iar atmosfera sumbra... hm, e vb de perceptia fiecaruia... mie una nu mi se par deloc sumbre bisericile.

iar faza cu capul acoperit la femei are explicatii energetice: prin par, femeia (oamenii in gen, dar in special femeile) emana DORINTE, GANDURI, SUFERINTE. oamenii cu parul lung sunt mai atractivi, in general... si mai puternici in planul realizarilor pe care si le doresc (vezi povestea - biblica - lui Samson si parul=puterea). oamenii care emana multa agresivitate simt nevoia sa se tunda ff scurt. bolnavilor de cancer care fac citostatice si sufera ff mult le cade parul, ca sa nu transmita lumii suferinta lor.

buuun... ori in biserica te duci ca sa accezi la niveluri energetice mult mai inalte decat teluricul. motiv pt care SE ACOPERA PARUL, ca sa se blocheze transmiterea dorintelor. barbatii nu fac asta pt ca SUNT TUNSI (majoritatea). calugarii, pletosi fiind, poarta ceva pe cap, nu? si n-o sa vedeti unul cu pleata in vant, nelegata.....

asta cu menstruatia (da, in sfarsit ontopic) are EXACT ACEEASI EXPLICATIE: femeia e mai emisiva sexual la menstruatie, asa ca se poate ruga si acasa/la usa bisericii daca vrea (brusc, cum a zis si mel, cand ati auzit "nu e voie" ati sarit ca "fix atunci vreti"... ca, vezi doamne, se incalca libertatea)... asta ca sa nu strice rugaciunea celorlalti.... daca am fi atat de tari spiritual incat sa putem controla constiinta si s-o directionam unde tre (in cazul bisericii, spre divinitate)... nu ar mai comenta nimeni ca suntem pe stop.... dar nu suntem.. rezulta regula.

Ultima oara a fost editat de katami (2010-04-29 19:47:03)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.