homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

SOS:dureri de dinti-3


#39 2006-11-26 14:35:52

Infinity
Hero member
Inregistrat: 2006-01-02
Mesaje: 3368

Re: SOS:dureri de dinti

mika am si eu o intrebare pt tine: de miercuri ma duc la stomatolog ..insa nu o pot intreba pe doamna doctor daca lucreaza cu ceva care scade efectul contraceptivelor pentru ca e foarte buna prietena cu parintii mei (care merg la dansa) si nu vreau sa afle ca iau anticonceptionale, asa ca te intreb pe tine daca se poate ca un anumit produs, sau orice altceva cu care se lucreaza intr-un cabinet stomatologic, sa aiba efect asupra anticonceptionalelor? Ms anticipat.

Ultima oara a fost editat de Infinity (2006-11-26 14:36:51)

Offline

 



#40 2006-11-27 20:03:44

Infinity
Hero member
Inregistrat: 2006-01-02
Mesaje: 3368

Re: SOS:dureri de dinti

Are cineva vreo idee?

Offline

 

#41 2006-11-27 20:07:19

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: SOS:dureri de dinti

infinity, eu cred ca nu, dar nu stiu nimic sigur. mie mi-a dat cu ceva antibiotic doar cand a luptat pt maseluta mea. pt siguranta, foloseste 7 zile prezervativ. paza buna trece primejdia rea... wink


Nobody home

Offline

 

#42 2006-11-27 22:27:52

Infinity
Hero member
Inregistrat: 2006-01-02
Mesaje: 3368

Re: SOS:dureri de dinti

Pai eu nu am probleme asa mari, adica eu am niste carii mici (cel putin eu in oglinda am vazut decat  un punct negru pe o masea) pentru ca majoritatea maselelor ..daca nu chiar toate..le am plombate, si nu ma duc pentru ca ma doare sau am probleme grave..ma duc la control si sa imi lucreze daca am carii sau altceva. M-am gandit si eu la varianta asta, dar ar insemna ca trebuie sa ma protejez pe toata perioada care merg la dentist (adica in functie de cate carii am, sau ce probleme imi gaseste,sa ma duc o perioada de o luna sa zic, sau cat o dura, pana termina) sad D-aia am intrebat inainte, credeam ca poate scap de asta sad Ms mult pt raspuns

Ultima oara a fost editat de Infinity (2006-11-27 22:30:17)

Offline

 

#43 2006-11-27 22:31:08

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: SOS:dureri de dinti

pa in cazul asta... doar da cu freza si "ciment". nu cred ca ar fi probleme.


Nobody home

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2006-12-13 22:21:17

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: SOS:dureri de dinti

Din cate stiu nu exista nimic care sa interactioneze cu anticonceptionalele, mai ales ca e vb doar de cariute simple.Imi cer scuze pt intarziere,dar din motive care nu au tinut de mine nu am mai avut posibilitatea sa intru pe internet in ultima vreme. sad

Offline

 

#45 2007-01-05 05:20:38

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: SOS:dureri de dinti

Uf...am si eu nevoie de un sfat! Poate ma poate ajuta mika...sau poate una din voi stie mai bine. Acum jumatate de an am avut probleme cu o masea, mi-a scos nervul mi-a obturat canalul si mi-a pus plomba. Sambata...am gasit o bucata de plomba in gura...cazuse. De vreo 2-3 zile a inceput sa ma doara maseaua (nu ma doare tare...seamana mai mult cu o enervare...simt tot timpul ca e ceva acolo) si daca mananc ceva dulce si dau in partea aia ma doare. Acum, in seara asta, a inceput sa ma doara si gatul, in partea aia (ganglionul cred ca o fi...nu stiu...deocamdata nu e umflat dar daca apas pe gat,exact sub masea ma doare...si gand inghit sau deschid gura ma cam tzine). Nu a cazut foarte mult din plomba...doar ca a ramas descoperit un colt din masea....dar se pare ca e destul. sau oare sa am infectie? Daca ating gingia pe partea de inautru ma doare...dar nu e umflata. sad Nici nu pot sa dorm...ca ma tot enerveaza maseaua. Si stau si cu banii prost in perioada asta...si nu stiu daca reusesc sa ajung la dentist. e normal sa cada o bucata din plomba la numai 6 luni? si din cauza asta sa ma doara? sau e infectie ? Need help! sad


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#46 2007-01-05 17:01:17

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: SOS:dureri de dinti

uf...am reusit sa adorm...acu parca nu mai ma doare/enerveaza asa tare....dar gatul tot ma doare. nici limba nu pot s-o pun pe locul unde e maseaua ca ma tzine/doare (limba). si tot asa cand inghit simt ceva acolo... E normal? Daca e infectie o sa trebuiasca sa-mi scoata toata plomba si cimentul de pe canal pentru a trata infectia? Suna foooarte dureros. sad
Sa incep sa iau niste ampicilina? Parca nu as vrea (nu prea sunt de acord cu antibioticile, dupa ce am facut candida de la ele...prefer sa aman cat mai mult sa iau antibiotice). Cand ma doare, nu-mi trece nici macar cu nurofen. sad Help!!!


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#47 2007-01-05 17:31:37

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: SOS:dureri de dinti

e posibil sa fie infectie Andreea si sa nu scapi de antibiotice....sa speram ca intra mika azi-miine si ne ajuta


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#48 2007-01-05 17:44:45

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: SOS:dureri de dinti

uf... sper sa intre mika...sa vedem ce zice... De abia eram si eu fericita ca am scapat de carii, si acu... sad Macar,daca trebuie sa iau antibiotice, iau si flucovim sa ma pazeasca de candida?


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#49 2007-01-07 00:43:51

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: SOS:dureri de dinti

vad ca nu ma mai doare maseluta... a trecut fara antibiotic. big_smile Oricum, nu cred ca scap de o vizita la stomatolog... sad


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#50 2007-01-07 17:34:37

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: SOS:dureri de dinti

Andreea86 scuze dar abia acum am vazut mesajele...din ce spui tu cred ca e o infectie la varful radacinii. sfatul meu e sa mergi la medic,chiar dc nu te mai doare acum pt ca sigur te va durea iar sad .eu as recomanda pacientului sa faca o radiografie sa vad ce e acolo pe canal si ce e pe la varful radacinii...probabil ca asta va face si medicul tau. iti tin pumnii

Offline

 

#51 2007-01-07 23:30:13

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: SOS:dureri de dinti

Mercic mika. Suna nashpa. Dak e infectie trece cu pastile? sau ce ar trebui sa faca? sa stiu la ce ma astept? Mai ales ca maseaua e plombata, canalul obturat, nervul scos.... Sau nu am alta sansa decat sa scoata maseaua? Ca stiu ca de obicei daca era infectie la masea...la radacina...se scotea maseaua. sad Si problema e ca si maseaua de langa ea a fost scoasa...si..daca o scoate si p-asta... sad


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#52 2007-01-08 11:16:42

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: SOS:dureri de dinti

nu e neaparat sa o scoata...poate sa incerce tratament din nou smile

Offline

 

#53 2007-01-08 18:26:05

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: SOS:dureri de dinti

atunci e bine. big_smile


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#54 2007-01-08 21:11:30

Melody
Full member
De la: mine din camara...
Inregistrat: 2006-12-15
Mesaje: 594

Re: SOS:dureri de dinti

e posibil ca la o masea care are 3 nervi sa mai am al 4lea canal cu alt nerv?...doctoritza a spus ca de aia ma doare, si ca a descoperit un al 4lea canal...oof! de o luna stau din pansament in pansament, ca nu mai moare nervul ala! si nici nu l poate prinde cum trebuie ca sa il scoata..mi a mai pus o data substantza aia care ii omoara (ea ii zice "caustinel")..sper sa iasa acum.

Ultima oara a fost editat de Melody (2007-01-08 21:12:21)


Cocorosie!

Offline

 

#55 2007-01-09 18:06:17

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: SOS:dureri de dinti

Melody , e mai rara situatia ta, dar se poate. substanta se numeste caustinerf...sper si eu sa iasa smile

Offline

 

#56 2007-09-06 13:11:34

skama
Membru
Inregistrat: 2007-09-06
Mesaje: 3

Re: SOS:dureri de dinti

Am avut probleme cu o masea la care doctorita mea a spus ca trebuie sa-mi faca caronita dar nu stie sigur, incearca cu tratament ca nu vrea sa faca extractie (mentionex ca am 15 ani si 3 luni...)luni noaptea am avut dureri groaznicie nu am dormit, martiam fost la ea si mi-a pus un medicament care "calmeaza" o vata cu cv si ca o plomba alba, dar moale peste care a zis ca daca ma doare o pot lua jos chiar eu zicea ca daca e ce crede ea - pulpita - ma va lasa durerea dar e posibil sa fie si punga de puroi si atunci puroiul ma va durea ca nu are pe unde sa iasa...sad(nu stiu ce sa ma fac, de ieri de cand mi-a pus medicamentul ma doare intrun asi zicea cami trece! sal scot sau nu?grater ma doare s cand inghit! Mulumesc anticipat !

Offline

 

#57 2007-09-06 13:12:54

skama
Membru
Inregistrat: 2007-09-06
Mesaje: 3

Re: SOS:dureri de dinti

sa incerc sa il scot si sa dau cu "dentocalmin" ??

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.