homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Mituri ...-13


#229 2008-01-02 15:44:36

just_me_2009
New member
Inregistrat: 2008-01-02
Mesaje: 17

Re: Mituri ...

e adevarta ca bauturile acidulate dauneaza daca sunt la menstruatie?

Offline

 



#230 2008-01-02 15:51:16

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Mituri ...

just_me_2009 a scris:

e adevarta ca bauturile acidulate dauneaza daca sunt la menstruatie?

asta sincer n am mai auzit o...stiam ceva cu vinul rosu parca...caci accentueaza cantitatea menstrei...dar cat de adevarat e nu stiu...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#231 2008-01-02 17:57:37

ancutika
Sr. member
De la: Unirea, Alba
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 1291

Re: Mituri ...

crys_ty_na a scris:

just_me_2009 a scris:

e adevarta ca bauturile acidulate dauneaza daca sunt la menstruatie?

asta sincer n am mai auzit o...stiam ceva cu vinul rosu parca...caci accentueaza cantitatea menstrei...dar cat de adevarat e nu stiu...

eu stiam ca bere accentueaza cantitatea menstrei si te baloneaza si mai tare cand esti bolnava, insa nu stiu nici asta cat de adevarat e


16.01.2016 si viata noastra e mai frumoasa bebe boy

Offline

 

#232 2008-01-04 11:18:29

CristinelaClaudia
Membru
Inregistrat: 2008-01-04
Mesaje: 2

Re: Mituri ...

Poti sa ramai insarcinata chiar daca esti virgina, atunci cand cineva isi da drumul in zona vaginala
?

Offline

 

#233 2008-01-04 13:14:07

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Mituri ...

da...se poate...daca sperma ajunge destul de departe...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#234 2008-01-06 23:57:42

catalina24
Membru
Inregistrat: 2008-01-06
Mesaje: 2

Re: Mituri ...

buna! am si eu o problema mare!sunt in dilema....de fapt speriata rau rau:( de vreo 3 ani tin calendarul acela de care tot ati vorbit la inceput si nu am avut niciodata probleme,ciclul menstrual a venit tot timpul la data fixata insa acuma mi-a intarziat 2zile! am facu-to neprotejat pe data de 26 decembrie si ciclul trebuia sa vina pe 4 ianuarie(tind sa precizez ca am facut-o de multe ori cu zece zile inainte de ciclu si nu am avut probleme atatia ani).Iar alta problema a fost ca o perioada de 3 zile de pe 26 decembrie am avut dureri vaginale,usturimi insa mi-a trecut!  acuma astept sa vad poate vine desi maine ar fi a 3-a zi....daca nu voi face testul! pana atunci va rog ajutati-ma sa ma incurajez sau cel putin un sfat ca nu am cu cine vorbi si sunt panicata rau!!!

Offline

 

#235 2008-01-07 00:10:51

catalina24
Membru
Inregistrat: 2008-01-06
Mesaje: 2

Re: Mituri ...

mai vreau sa spun ceva...pe data de 4 ianuarie cand era prevazut sa vina ciclul menstrual am avut toate sintomele pe care corpul intr-un fel te atentioneaza(dureri mamare,abdominale etc...fiecare femeie isi cunoaste corpul) insa eu incerc sa fiu optimista si sa cred ca a fost o raceala puternica si daia imi intarzie(secretia aceea care am avut-o,usturimile si durerea vaginala),se poate ca o raceala sa-mi intarzie menstruatia????

Offline

 

#236 2008-01-07 00:35:07

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Mituri ...

catalina24 ai warn pt ca nu ai editat...citeste te rog regulile...deci sa inteleg ca te ai protejat doar cu metoda calendarului...din pacate nu ofera o protectie pre buna...daca tot nu apare menstra poti face un test la 7 zile de la intarziere sau la 3 saptamani de la contactul cu risc...eu una iti recomand o metoda care ti ofera o protectie mult mai mare...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#237 2008-01-07 16:39:10

Tinutza
Sr. member
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 1085

Re: Mituri ...

spermatozoizii nu traiesc in apa...deci nu poti ramane smile

Offline

 

#238 2008-01-16 19:52:55

cristian_elena
Full member
Inregistrat: 2008-01-08
Mesaje: 206

Re: Mituri ...

este adevarat k dak esti pe stop si vrei sa te vopsesti nu se prinde vopseaua? k majoritatea asa spun.e mit sau adevar? hmm  .


hjarta  IUBESC SI SUNT LA FEL DE IUBITA  hjarta

Offline

 

#239 2008-01-16 19:58:03

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: Mituri ...

nu sh dc e mit,dar eu m-am vopsit o data cd eram la ciclu si nu mi-a iesit culoarea aceeasi,nu a prins prea bine adica.Si era aceeasi vopsea pe care o folosesc mereu


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

#240 2008-01-16 20:10:18

dida
Insomniac member
Inregistrat: 2006-11-20
Mesaje: 6767

Re: Mituri ...

eu mam vopsit la ciclu si nam avut nimic .... a iesit exact cum am vrut .... acuma depinde...ca nu totdeauna iese exact ca pe cutie si daca esti la ciclu zici aaa deaia .... asa ca nush dacai adevarat sau nu tongue


it doesn`t matter if the guy is perfect or the girl is perfect as long as they are perfect for each other

Offline

 

#241 2008-01-29 19:26:51

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Mituri ...

MITURI LEGATE DE SARCINA
Unul dintre miturile legate de sarcina, care circula in randul adolescentilor, este acela ca "nu vei ramane insarcinata, daca nu ejaculeaza in interiorul vaginului" sau "nu vei ramane insarcinata daca baiatul iese inainte de ejaculare sau daca intra numai de cateva ori". Gresit. Exista asa numita pre-ejaculare. Este vorba de lichidul care se prelinge inainte de ejaculare. Acest lichid contine sperma, iar spermatozoizii vor face tot ce le sta in putinta pentru a fecunda ovulul. Daca exista sperma in jurul penisului si aceasta vine in contact cu orice portiune din vagin, exista riscul de a ramane insarcinata.
Unele cupluri folosesc "metoda calendarului" ca si masura anticonceptionala, incercand sa faca sex doar in perioada sigura a ciclului menstrual. Din nefericire, si in acest caz exista un risc crescut de a ramane insarcinata. De asemenea, exista riscul contactarii unei boli cu transmitere sexuala, intrucat se face sex neprotejat.
Exista foarte multe alte mituri legate de sarcina. Va prezentam cateva dintre ele. Unele pot parea amuzante, insa exista persoane care cred in ele.

Mit legat de sarcina: Nu vei ramane insarcinata daca vei face sex in picioare.
Realitate: Fals. Sexul vaginal, indiferent de pozitie, implica riscul de sarcina nedorita.

Mit legat de sarcina: Nu vei ramane insarcinata daca vei face sarituri dupa contactul sexual.
Realitate: Fals. Poti sari de cate ori vrei, insa daca un spermatozoid fecundeaza un ovul, cineva va ramane insarcinata.

Mit legat de sarcina: Daca fata nu are orgasm, nu va ramane insarcinata.
Realitate: Fals. Orgasmul femeii nu are nici o legatura cu faptul ca ea va ramane sau nu insarcinata.

Mit legat de sarcina: Daca faci sex in apa, nu vei ramane insarcinata.
Realitate: De asemenea fals! Orice contact dintre sperma si vagin, creste riscul de a ramane insarcinata. In cazul in care temperatura apei este adecvata, spermatozoizii pot supravietui in apa timp de cateva minute. Foarte multi copii s-au nascut la noua luni dupa ce o femeie si un barbat au facut sex in timp ce innotau intr-un lac sau in ocean.

Mit legat de sarcina: Nu vei ramane insarcinata daca faci sex in timpul ciclului menstrual.
Realitate: Din nou, neadevarat. Spermatozoizii pot supravietui la nivelul uterului timp de o saptamana.

Mit legat de sarcina: Daca se fac spalaturi vaginale dupa contactul sexual, nu vei ramane insarcinata.
Realitate: Fals. A se aminti ca spermatozoizii sunt proiectati pentru un singur scop-sa fecundeze ovulul. Chiar daca se fac spalaturi vaginale dupa contactul sexual, nu este sigur ca se previne o sarcina nedorita.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#242 2008-02-02 22:15:09

persifona
Vizitator

Re: Mituri ...

Din pacate cam favorizeaza aparitia candidei sad

 

#243 2008-02-03 12:31:23

dulcinika007
Sr. member
De la: strada viselor
Inregistrat: 2007-12-22
Mesaje: 1443

Re: Mituri ...

salut...auzisem k dak mananci ciocolata iti vine menstruatia mai repede si dak bei tarie in cantitati mari paote sa'ti intarzie menstruatia:P


Tu nu vezi...paradisul meu e acelasi cu al tau
            .....dar tu te joci de'a Dumnezeu...
Tu nu vezi...ca mergem toti pe un drum inchis
            .....si vise mor pe asfalt incins...

Offline

 

#244 2008-02-16 02:05:21

Loveable
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 51293

Re: Mituri ...

doctoressa a scris:

vinul poate creste tensiunea deci poate mari singerarea(in special cel rosu). taria insa, va face vasoconstrictie, deci, pe o perioada de timp poti singera mai putin

Inseamna ca si erectia e mai puternica daca bei vin, si mai...slaba daca bei tarie? Asta e deductia mea de aici smile


hjarta

Offline

 

#245 2008-02-16 02:08:01

@adriana
Banat
De la: unde sunt mereu happy
Inregistrat: 2007-09-28
Mesaje: 11432

Re: Mituri ...

pai stii tu vorba aia k vinul rosu ebun pt femei dar baut de barbati tongue

Offline

 

#246 2008-02-29 08:59:45

eu_alina
New member
Inregistrat: 2008-02-29
Mesaje: 5

Re: Mituri ...

buna..am si eu o intrebare...de fapt 2...te protejeaza anticonceptionalele de la prima pastila luata,prima folie???..si...2:...aaa...esti protejata si in cele 7 zile de pauza?

Offline

 

#247 2008-02-29 09:01:29

persifona
Vizitator

Re: Mituri ...

Daca le iei din prima zi in care iti vine menstruatia, da, esti protejata de la prima pastila. Daca nu, dupa ce inghiti 7 pastile. Si da, esti protejata si in pauza.

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.