homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6-156


#2946 2010-07-26 11:56:32

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

lucky777 a scris:

Lili, nu stiu ce sa zic de scoica. Din cate am citit si am mai discutat cu unii si altii scoica nu-i foarte indicata, doar in cazul in care se poate regla la orizontala. Pana pe la 6 luni bebe ar cam trebui sa stea mai mult la orizontala.

si ai vazut pe vreunul care chiar sta atat? tongue

si nu e chiar asa... adica nu tre sa stea IN FUND (fundul propriu, fara alta sustinere) pana la 6 luni. dar de pe la 4 luni pot fi pusi la verticala, SPRIJINITI. adica e absolut utopie sa spui ca tii un copil de 5 luni, de ex, la orizontala in carut lol NU STA.

pediatra mi-a zis ca e f ok sa stea sprijiniti la verticala, pb e sa nu stea CU TOATA GREUTATEA PE FUND.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#2947 2010-07-26 11:57:12

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

ne-am ?ntors şi noi de la doctor (de fapt m-am oprit ?n vizită la mătuşa mea) şi suntem bineee!!!
m-a mai chemat peste 2 săpt şi a zis că dacă o ţin tot aşa ajung la termen cu cati.

fetelor, eu am luat cărucior care va sta numai ?n maşină pt că locuim la 4, iar coşul de la naşi ?l vom folosi la cobor?t copilul dacă e cazul, după care-l plasăm ?n maşină p?nă ne ?ntoarcem de la plimbare şi facem schimbul

nici eu n-am luat scaun de maşină pt că nu mi se par deloc adaptate pt nou-născuţi, deşi ei zic că sunt. prefer să stau eu cu copilul ?n braţe, ?n spate

Offline

 

#2948 2010-07-26 11:57:36

guguluta
Full member
De la: Castelul lui Dracula!
Inregistrat: 2010-04-14
Mesaje: 730

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Buna dimineata burtici si mamici!Un pupic si de la noi puss Eu am racit un pic si am luat un nospa si stau la caldurica in casa ca la noi e asa frig cold !Va pupacesc si va doresc numai bine!!! puss  puss


Din 17 septembrie 2010 mamica de Leonardo Cristian!hjarta  hjarta  hjarta
Multumim doamne pentru minunea trimisa!puss  puss

Offline

 

#2949 2010-07-26 11:58:22

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

bravo ana, ma bucur mult ca sunteti bine  applause

gugu, ai grija de tine  puss

Offline

 

#2950 2010-07-26 12:10:47

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Nu stiu ce sa zic, Kata. Si mie mi se parea putin nefiresc sa-l tintuiesc la orizontala pana la 6 luni. Si cred ca nici n-o sa am pe cine la cat de activ e de pe acum... Si ma mai gandesc si la faptul ca voi da niste bani deageaba pe un landou pe care-l voi folosi f putin.

Garga, am niste coapse...si niste gambe sad pliiiiine de celulita. Burta ca burta, dar restul e...sad Pe brate am pus cel mai putin. Dar asta nu ma incalzeste cu nimic. Stiu din experienta ca de pe picioare se da jos cel mai greu. Asa ca...ma asteapta momente dificile dupa nastere.

Ana, ma bucur pentru vestile bune.     puss
Voi ce model de carucior ati cumparat? Ideea cu cosul+caruciorul sport nu e rea.

Guguluta   puss


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2951 2010-07-26 12:12:51

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

lucky, asa am zis si eu. carucior sport care se lasa la orizontala mi-a fost arhisuficient.

ana, am bucur ca sunteti ok.

auzi... da stiu eu aiurea sau e o lege care obliga sa ai scaun de ala de masina? ca si eu as prefera cu el in brate cand ne-om lua masina... dar stiam ca n-ai voie... nu-i asa?


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2952 2010-07-26 12:21:33

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Nu puteti sa-i tineti in brate in masina mai ale spe caldura pentru ca transpira foarte rau. Ia ganditi-va cum ar fi sa va tina pe voi cineva in brate in masina tongue

Scaunul este foarte practic....eu l-am pus pe Vlad de la inceput si sta super la drum.

Va sfatuiesc sa luati curucioare sport acre se lasa pana la orizontala...sunt foarte practice.

Garga si Lili, din cate stiu eu voi stati la curte. Nu aveti idee cat de bine v-ar prinde un carucior sa tineti bebeii la aer. E super simplu pentru voi sa-i scoateti in curte si sa ii puneti sa stea comod in carucior. Puteti sa luati unul cat de ieftin pentru asta. In scaunel nu stau foarte comod afara in schimb in carucior e altceva.

Ana, ma bucur mult ca esti bine  par

Ultima oara a fost editat de rruxxy (2010-07-26 12:21:59)

Offline

 

#2953 2010-07-26 12:36:07

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

ruxx, si in scaunul ala traspira... mie mi se par mult mai "imobilizati" in ala decat in brate.

pt curte eu mai degraba as lua cosulet decat carut...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2954 2010-07-26 12:50:35

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

neaţa gugu, mai bine să ne bucurăm de răcoare dec?t să suferim cu burticile ?n sus pe caniculă. ai grijă să te faci bine!

gărgă, lucky, kata, ruxy  puss

kata, ai dreptate cu legea aia, doar că sunt mulţi părinţi care nu au aşa ceva, mai ales pt copii mai mici de 6 luni şi nu le-a făcut nimeni nimic

"Regulament din 04/10/2006 de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice. Ultima actualizare a facut-o H.G. nr. 56/2007 publicata ?n MOF nr. 64 din 26/01/2007.

Art. 97. - (1) Copiii cu varsta sub 12 ani sau cu inaltimea sub 150 cm trebuie sa poarte centuri de siguranta adaptate greutatii si dimensiunilor lor, iar cei cu varsta sub 3 ani se transporta numai in dispozitive de retinere omologate."

ruxy, eu nasc la sf lui septembrie, pt noi nu va fi o problemă ţinutul ?n braţe c?t timp e mică, ieşim din iarnă cu ea mare şi ok de pus ?n scaun (puteţi să mă consideraţi nebună, dar nu vreau să-mi pun copilul ?n el p?nă la 6 luni)

Offline

 

#2955 2010-07-26 13:00:04

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

carucior chiar nu merge. in curte am putin asfalt  iar pe strada nu pot iesi pentru ca este pietris dinala mare, nu este asfaltat aici la mine in varf de deal  tongue cand o sa mai creasca o sa vad ce o sa fac. oricum, nu stiu cum ar fi mai bine  cesafac

Offline

 

#2956 2010-07-26 13:13:27

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

buna fetele suntem si noi pe aici..
nu are rost sa mai spun cum sunt ca a descris lucky fff bine!  neutral important e sa mai stea bebei acolo cat trebuie.. si noi sa avem incredere ca inca putin si trecem peste..
legat ce scoica nu stiu ce sa zic.. decat ca m-ati speriat putin.. eu am caruciorul care se poate pune la orizontala perfect.. si am primit o scoica cu care intentiona taticul sa vina dupa noi la spital. acum m-ati cam speriat. scoica nu merge la orizontala.. sa inteleg ca nu e buna?


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#2957 2010-07-26 13:14:27

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Kata, eu mi-am spus doar parerea. Nici nu se compara statul in scaun cu cel in brate cand este vorba despre masina. O spun din propria experienta, Vlad este fleasca cand il tin in brate in schimb in scaun este altceva...

In legatura cu tinutul in curte, in scaun sta doar pe spate, nu se poate misca si nici nu e o pozitie prea buna pentru de somn in el....in carut se poate pune bebele intr-o parte imediat dupa ce a mancat, se poate intinte cand are el chef, se poate misca in voie, plus ca doarme foarte bine la orizontala si ore in sir. Eu cand plec la ai mei la curte car dupa mine si scaunul in care sta in masina si carutul in care sta toata ziua in curte. Deci iar vorbesc din propria experinta.

Garga, tu faci cum crezi dar nu trebuie neaparat sa-l plimbi ci doar sa-l pui in carucior sa stea la aer.

Offline

 

#2958 2010-07-26 13:16:29

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

ana, adica ca bratele noastre nu-s omologate pt copchii nostri? rotfl


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2959 2010-07-26 13:17:55

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

In masina eu nu as vrea sa-l tin in brate in primul rand pentru ca nu mi se pare a fi cea mai sigura varianta. Daca vine vreun dement si-mi loveste masina din spate?! Se pot intampla atatea tampenii.
Pentru transportul cu masina am citit ca cel mai sigur e scaunul ala orientat cu fata invers directiei de mers. Dar se recomanda folosirea numai >6 luni.

O sa mai caut si eu un carucior sport, adaptabil la orizontala si pentru perioada de iarna, nici nu stiu, vreun saculet din acela gros?
Ideea cu landoul mi se pare din ce in ce mai proasta. Prea multi bani pentru doar 5-6 luni maxim.


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#2960 2010-07-26 13:20:17

cocof
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-22
Mesaje: 6513

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Neataaaa burticoaselor  puss  puss  puss


mami de cocosel din 12.11.10 hjarta
sjuk    ...O POVESTE... ...DOUA POVESTI...

Offline

 

#2961 2010-07-26 13:20:36

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

rruxxy, e pentru asta ma gandisem la cosulet. in ideea ca in primavara, pot sa ma duc cu el si in gradina, ceea ce nu as putea face cu carutul.
multumesc de sfaturi, am mare nevoie ele pentru ca ce-mi imaginez eu nu stiu daca are legatura ca realitatea. am nevoie de sfaturi izvorate din experienta mamicilor.

Offline

 

#2962 2010-07-26 13:21:46

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Lucky, toate scaunele pentru bebeii mititei sunt in directia inversa si sta foarte bine in el. Ai dreptate, nu e deloc sigur sa stea in brate pentru ca nu sti ce se poate intampla.
Carucioarele au si saculet din acela gros pentru picioare care se pune pe timp rece.

Garga, eu ti-am spus parerea mea, e mult mai comod pentru el sa stea in carucior, cel mai bine te vei convinge singura cand va veni bebe wink

Ultima oara a fost editat de rruxxy (2010-07-26 13:22:46)

Offline

 

#2963 2010-07-26 13:25:03

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Sanca, chiar ma gandeam la tine.   puss
Cocof   puss

Daaaa, si eu am mare nevoie de sfaturile mamicilor cu experienta. Ca-s toata plina de intrebari...fara raspuns. Nu stiu nimic!  bang

Multumesc, Rruxxy!   puss

Hai sa va arat si niste "capturi". wink
http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/9855_220710_12.jpg

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/9855_220710_11.jpg

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/9855_220710-primul_meu_halatel_de_baie_6.jpg

Ultima oara a fost editat de lucky777 (2010-07-26 13:33:41)


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#2964 2010-07-26 13:31:38

fany
Sr. member
Inregistrat: 2009-02-13
Mesaje: 1993

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

salutare burtici si mamici  wave
puss  puss  puss  puss  puss

am ajuns si noi acasa de la analize ,in sfarsit am reusit sa imi fac testul pt diabet si maine dupa amiaza avem rezultatu .sa vedeti ce mau purtat pe drum tanti astea de la laborator ,merg acolo de dim si imi zice pai glucoza nu aveti ,zic nu ,a pai mergeti si cumparati ,da dar cat pai asta dr trebuie sa va zica ,am plecat sa caut glucoza am fost la 5 farm. si nu gaseam la a 6 a am gasit insfarsit ,sun dr ii spun si imi zice ca trebuie 100g,cumpar glucoza si ma reintorc la laborator ajung acolo intru si imi zice tipa trebuie sa o dizolvati in apa si imi arata dozatorul de apa dupa care imi zice dar nu aveti dumneavoastra un pahar mai mare ca astea sunt cam micute (am ramas proasta ,in gandul meu zic dar ce trebuia sa vin cu pahar de acasa ),si raspund si eu pai nu am stiut ca trebuie sa vin cu pahar ,ea las ca dizolvam in 2 pahare ,se duce aduce o lingurita casa imparta glucoza (ma mir ca nu ma intrebat daca am si lingurita )cand sa se apuce de impartit glucoza imi zice dar cata glucoza aveti aici?eu raspund 100g asa a zis dr la care ea pai nu ca la gravide se face doar cu 50g scrie si pe analiza ,ducetiva la farm de peste drum si rugati sa va cantareasca 50g ca doar atat va trebuie ,imi vebnea sa o omor nu ea ma trimisese sa cumpar si sa imi intreb dr ca el trebuie sa stie ,daca stia cat trebbuie de ce nu mia zis de la inceput in fine am cantarit glucoza am diz. si am luato ,incele din urma am fost multumita ca am reusit sa termin azi si nu ma pus pe drumuri si maine ,eu una cred ca dupa cum sa comportat astepta sa ii bag ceva in buzunar sau ce ca nu am inteles si mai ales ca am fost la synevonu in alta parte

Ultima oara a fost editat de fany (2010-07-26 13:32:18)


minunea din pantec acum e in brate la mami ,galusca mica si iubita
http://www.fertilityfriend.com/home/269b55

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.