homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6-157


#2965 2010-07-26 13:31:41

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

ideea e ca noi chiar o sa avem ceva distanta de parcurs cu masina de la spital,vreo 3 ore,apoi o sa mai mergem la bucuresti la dr pana la 6 luni mai ales si-mi tb ceva pt masina si vroiam sa va intreb pt  ca o sa-l cumpere sotul sa ni-l aduca la spital si sa stiu ce sa-i zic...probabil o sa luam si carucior,dar deocamdata ne tb o chestie d-asta


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 



#2966 2010-07-26 13:35:06

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

invatati-va voi copii sa stea in brate de la inceput si nu in scaunel si sa vedem cati dintre ei vor mai sta in scaunel dupa 6 luni  visslar incercati sa intelegeti ca asta tine de siguranta lor. avem grija sa nu aiba BPA biberoanele (care by the way nu stiu pe cati i-a dus la moarte fata de lipsa statului intr-un scaun omologat  va ) dar o chestie absolut necesara nu o luati in considerare...cand soferul pune o frana reflexul este de a intinde mainile in fata. in cazul asta cate maini va trebuiesc ca sa tineti copilul in brate?! sau te educi sa nu pui mainile in fata. bun, atunci care dintre voi va da cu capul de tetiera - mama sau bebelusul?! cand veti pleca la un drum de 2-3 ore copilul ala va sta stana de piatra tot drumul? si pe voi eventual va scoate sotu cu macaraua la cat de anchilozate veti fi...mai fetelor, ganditi oleaca la rece si obiectiv situatia si nu mai priviti gen: nu cred ca va sta comod, nu mi se par ok, etc. nu voua trebuie sa vi se para ok! ci celor care le-au construit si omologat! nu sunt inutile!

un copil nu este necesar sa stea scandura pana la 6 luni. astea sunt mituri. o scoica nu e la 90 de grade reglata ci la 45 si pe langa asta exista in interior un reductor din burete care il ajuta sa stea la vreo 20 de grade. nu mai adoptati atitudini de astea relaxate cand nici nu v-ati uitat la o scoica de aproape cum arata si cum functioneaza. nu mi-o luati in nume de rau dar nu cred ca constientizati utilitatea ei. legat de subiectul asta promit sa nu mai zic nic big_smile

ia uitati-l ce suferind si nasol sta bebe aici http://www.comparestoreprices.co.uk/ima … ection.jpg  alcool


mami de minuni hjarta

Offline

 

#2967 2010-07-26 13:38:12

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Fany...cu sistemul nostru sanitar iti trebuie nervi de fier. Bine ca ai reusit sa rezolvi problema intr-un final.
Eu nu am facut nici un test de toleranta la glucoza desi...glicemiile mele sunt undeva la limita superioara. La analizele de rutina din timpul sarcinii mi-a iesit glicemia tot asa, la limita superioara ca si inainte de sarcina.
In sarcina m-am analizat mai mult pentru dozarea hotmonilor tiroidieni si Rh-ul meu negativ. M-am intepat in fiecare luna de doua ori.

O'hara, crede-ma ca nu sunt deloc relaxata cand vine vorba de siguranta puiului meu. Tocmai de aceea imi pun atatea intrebari, pentru ca vreau sa gasesc cea mai buna solutie. Ok, sunt perfect de acord cu scaunelul pentru masina pentru varsta de peste 6 luni (nici nu se pune problema sa-l tin in brate in masina), insa legat de scoica pe care s-o folosim inainte de 6 luni am mari rezerve. Si am studiat nu un singur model de scoica...le-am intors pe toate partile.

Ultima oara a fost editat de lucky777 (2010-07-26 13:44:04)


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#2968 2010-07-26 13:41:31

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

lucky, bv pt captura!!

eu sunt in continuare de parere ca nu are rost carut. cat e micut sta in cos, ca nu-i tre prea multa foiala... il mai iei oricum si in brate, ca nu-l uiti acolo...

pt cand e cald, vara... paturica in iarba e sfanta smile noi o aplicam cu succes si in casa

si eu sunt pt (nu stiati, nu? lol ) dispozitive caratoare de tip esarfe.... sau, macar, un marsupiu bun

lucky, pt iarna merg sacii grosi, da... eu am unul din sh si e super


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2969 2010-07-26 13:41:47

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Intr-un totul de acord cu O'hara. Uite asa doarme si Vlad al meu in masina smile

Fany, sai ai un rezultat bun goodluck

Lili, te poti orienta tu inainte ce scaun vrei si sa-l cumpere sotul apoi, noi asa am facut.

Kata, nu toata lumea este de acord cu paturica in iarba mai ales cand bebe este ffff mic wink
Eu in continuare sustin ideea carutului care poate fi si unul foarte ieftin. Am vazut foarte multe la vreo 200 de lei care aveau spatarul reglabil la orizontala. Plus ca mai cred ca scaunul este facut pentru masina si nu pentru a-l tine pe bebe tot timpul in el.

Ultima oara a fost editat de rruxxy (2010-07-26 13:45:03)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2970 2010-07-26 13:46:28

fany
Sr. member
Inregistrat: 2009-02-13
Mesaje: 1993

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

lucky pe astea pt hormoni tiroidieni si rh si eu le-am facut tot asa dar acum mia aparut glucoza in urina si ma trimis dr sa il fac ,glicemia eu una o am buna dar...

ruxi puss  multumesc

Ultima oara a fost editat de fany (2010-07-26 13:49:18)


minunea din pantec acum e in brate la mami ,galusca mica si iubita
http://www.fertilityfriend.com/home/269b55

Offline

 

#2971 2010-07-26 13:48:50

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Ooo, da! Am gasit si eu la un sh un sling de toata frumusetea. big_smile De abia astept sa-l testez. L-am gasit si pe net+instructiuni de utilizare. E foarte fain!
http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/9855_sling.jpg

Ultima oara a fost editat de lucky777 (2010-07-26 13:50:16)


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#2972 2010-07-26 13:49:39

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

eu am nascut vara si am avut carut de la inceput care avea adaptor pt scoica. sa va mai spun cat a stat a mea in landou? 2 saptamani rotfl pt ca prefera sa stea in scoica big_smile si a stat in scoica in carut si in masina pana la 1 an. dupa 6 luni mai mergea in carutul sport dar ea tot scoica o prefera chiar daca i se balanganeau de-acu picioarele ca era lunga rotfl

kata pt ca al tau a stat in wrap si nu in carut nu e valabil la toata lumea. daca nasti iarna evident ca nu iti trebuie landoua ca nu stai cu orele pe afara si atunci il poti tine in brate un tur de bloc. da vara? a mea si acum mai merge in carut pt ca ii e si ei comod dar si mie cand am un drum scurt si rapid de facut in care nu avem timp de urmarit gaze, pasarele, gainaturi, etc tongue

lucky genul ala de marsupiu e cel mai incrimat acum in afara ca duce la asfixierea bebeilor datorita faptului ca stau cu barbia in piept.

Ultima oara a fost editat de o'hara (2010-07-26 13:53:52)


mami de minuni hjarta

Offline

 

#2973 2010-07-26 13:56:39

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Fany, Doamne ajuta sa iasa rezultatele bune! Si asa vor iesi!     puss


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#2974 2010-07-26 14:00:42

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

fany  wow 
la synevo grozovici, in Buc, personalul este compus numai din ingerasi  tongue  nici daca as vrea sa le caut nod in papura n-as avea ce le reprosez.
tu nu primesti pe mail formulare de feedback de la ei?  sa le povestesti ce-ai patit.
tin pumnii sa iasa bine  puss


marsupiile de la ce varsta pot fi folosite?
daca nasc la sfarsitul lui decembrie , ce-mi recomandati pentru scos afara, eventual pentru cate un drum la Buc (aprox2 ore) in lipsa masinii personale? caruciorul cred ca ramane taiat de pe lista...
nu vreau sa cumpar chestii (cvasi)inutile  cesafac

Offline

 

#2975 2010-07-26 14:04:55

fany
Sr. member
Inregistrat: 2009-02-13
Mesaje: 1993

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

garga ,lucky multumesc

garga cu prima ocazie cand primesc o sa le pove .

in legatura cu carutul eu l-am achizitionat chicot  deja inaintea patutului ,acum urmeaza sa zugravim un pic si pe urma sa luam si patutu
iar pt masina nu ne trebuie deocamdata ca nu mai avem masina ,cand o sa achizitionam dinou masina o sa vedem atunci

Ultima oara a fost editat de fany (2010-07-26 14:05:47)


minunea din pantec acum e in brate la mami ,galusca mica si iubita
http://www.fertilityfriend.com/home/269b55

Offline

 

#2976 2010-07-26 14:06:30

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

garga in situatia ta e ok un wrap - esarfa de care are kata. pt drumul la buc eu as merge cu trenul. in maxi nu poti sti peste ce soferi dai. oricum cat e mic n-as risca sa merg cu mijloace de transport in comun, mai ales iarna.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#2977 2010-07-26 14:07:06

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

marsupiile sunt pina la 9 kg.
noi am luat Nataliei dar pina acuma doar ne-am facut poze cu el.
de iesit afara prefera in carut.
eu una cumva regret ca nu am luat landou (dar a zis ca si asa avem casa plina).
la caruciorul sport tre sa fiu atenta sa nu o scap pe strada, simte socurile de la urcat si coborat pe trotuar, etc.
nu degeaba landourile alea sunt capitonate, vezi copilul spre tine, nu ia tot vantul in fata, etc.
acuma deja avem 2 luni si sper ca in curand sa vrea sa stea mai ridicata si nu doar lungita.
puss


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#2978 2010-07-26 14:15:18

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Carra, cum sa o scapi pe strada? Fii serioasa ca nu am mai auzit asa ceva smile

Offline

 

#2979 2010-07-26 14:18:50

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

o'hara a scris:

garga in situatia ta e ok un wrap - esarfa de care are kata. pt drumul la buc eu as merge cu trenul. in maxi nu poti sti peste ce soferi dai. oricum cat e mic n-as risca sa merg cu mijloace de transport in comun, mai ales iarna.

nu exista tren, doar autobuze... soferii ca soferii dar masinile sunt varza. am patit-o intr-o zi sa merg cu o masina care avusese accident si se stricasera suspensiile. a fost groaznic, imi venea sa cobor si sa o iau pe camp  disperat
dar oare nu i-o fi frig in wrap? nici n-am cum sa pun o paturica pe el, ceva... parca in marsupiu e mai protejat de frig, sau poate doar mi se pare
multumesc  puss 

fac topic nou imediat

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.